Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

ÍH 2012.71 MUNKAVISZONY JOGELLENES MEGSZÜNTETÉSE - SZEMÉLYISÉGVÉDELMI IGÉNY - MUNKÁHOZ VALÓ JOG

A munkához való jog, mint szociális jog az egyes ember számára nem teremt alanyi jogosultságot meghatározott foglalkozás folytatásához, vagy konkrét munkaviszony létesítéséhez illetve megtartásához. A munkához (foglalkoztatáshoz) való joggal összefüggésben a munkáltató azzal követhet el jogsértést, ha megszegi a munkaviszony létesítésére, megszüntetésére, továbbá a munkaviszonyból fakadóan a munkavállalót megillető jogokra vonatkozó munkajogi rendelkezéseket.

A munkaviszony jogellenes megszüntetése önmagában személyiségvédelmi igényt nem alapoz meg. Nem jelenti a polgári jog által védett személyiség védelmét, ha a munkáltató a jogszabályi előírások téves értelmezésével, vagy formai előírások megszegésével, de egyébként a személyiségi jogok megsértése nélkül szünteti meg a munkaviszonyt [Ptk. 75. § (1) bek., 78. § (1) bek.].

A felperes, mint közalkalmazott gazdasági ügyintézői és adminisztrációs feladatokat látott el az alperesnél. Közalkalmazotti jogviszonyát az alperes 2009. április 1-jén megszüntette. A felperes által a Kecskeméti Munkaügyi Bíróság előtt indított eljárásban a bíróság a 2009. szeptember 29-én kelt és november 2. napján jogerőre emelkedett ítéletével a munkáltatói intézkedést megsemmisítve a felperest eredeti munkakörébe visszahelyezte, az alperest kötelezte az elmaradt munkabér megfizetésére. Az alperes a 2009. november 3. napján munkavégzésre jelentkező felperessel szemben határozatával fegyelmi vizsgálatot rendelt el, mivel alapos gyanú merült fel arra, hogy a felperes jelentős súlyú fegyelmi vétséget követett el, munkakörével összefüggésben megszegte a titoktartási kötelezettségét. A határozat indokolása szerint a felperes az intézmény adminisztrációjával kapcsolatos elektronikus adatokat tart a birtokában.

Az alperes a 2009. december 22-én kelt határozatával a fegyelmi eljárás eredményeként a felperes közalkalmazotti jogviszonyát azonnali hatállyal megszüntette. Határozata indokolása szerint bizonyítottnak találta azt a tényt, hogy a felperesnek nem tisztességes eljárás útján került a birtokába a 12/2/2009. számú munkaügyi irat, amely tartalma szerint bizalmas. A felperes a közalkalmazotti jogviszonya jogellenes megszüntetése miatt a Kecskeméti Munkaügyi Bírósághoz fordult, a per az elsőfokú eljárás során folyamatban volt.

A felperes keresetében annak megállapítását kérte, hogy az alperes a közalkalmazotti jogviszonya két alkalommal történő jogellenes megszüntetésével a munkához való jogát, míg a fegyelmi eljárást kezdeményező iratba, illetve a fegyelmi határozatba foglalt valótlan tényállításokkal, és a valótlan tények híresztelésével a jóhírnévhez való személyiségi jogát sértette meg. A jogsértés megállapításán túlmenően az alperest 1 376 697 Ft kártérítés megfizetésére kérte kötelezni. A fenti összegből 500 000 Ft-ot nem vagyoni kára megtérítése címén igényelt, utalva arra, hogy az alperes valótlan tényállítása megnehezítik, illetve korlátozzák az újabb munkaviszony létesítésének lehetőségét, a munkavállalói, társadalmi közösségbe történő visszailleszkedését. A vagyoni kára körében előadta, rendszeres munkabér-átutalás hiányában az OTP Banknál vezetett folyószámlája fedezetlen maradt, folyószámla-hitele kapcsán 73 912 Ft többletköltsége keletkezett, míg megélhetése biztosítása érdekében visszavásárolni kényszerült az életbiztosítását, az ebből származó kárát 539 400 Ft-ban jelölte meg.

Az alperes a kereset elutasítását kérte, vitatta azt mind a jogalap, mind az összegszerűség tekintetében. Védekezése szerint a jogerősen befejezett munkaügyi perben a felperes közalkalmazotti jogviszonya helyreállításra került, elmaradt munkabéréhez hozzájutott, így személyiségi jogsértés nem valósult meg, míg az utóbb indított munkaügyi per jogerősen nem zárult le, az ezzel kapcsolatos felperesi igény idő előtti. Kiemelte, a fegyelmi vétség alapos gyanúja megállapítható volt, így a fegyelmi eljárást megindító határozat nem személyiségsértő. A fegyelmi határozat indokolásában megjelölt és a keresettel támadott kijelentés valós tényállítás, a felperes ugyanis valóban tisztességtelen úton jutott az érintett munkaügyi irathoz, a valós tény állítása pedig jogsértést nem eredményez. A felperes kártérítési igényét mind a jogalap, mind az összegszerűség tekintetében vitatta.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a keresetet elutasította. Határozata indokolásában kiemelte, a felperes sikerrel nem bizonyította, hogy az alperes a munkaviszonyból eredő jogainak gyakorlása során a személyiségi jogát megsértette, azaz az alperesi intézkedés a munkáltatót jogszabály alapján megillető döntési jogosultság keretein nem terjeszkedett túl. Önmagában a téves, vagy utóbb a bíróság által alaptalannak ítélt munkáltatói intézkedés személyiségi jogsérelmet nem valósít meg, emellett a felperes a munkához való jog sérelmének megállapításához szükséges többlettényállást nem igazolt, így az érdemben nem volt vizsgálható. A fegyelmi eljárásban tett értékelő jellegű nyilatkozat kapcsán kifejtette, az jogvédelmet akkor sem alapoz meg, ha téves, megalapozatlan, avagy a félre kedvezőtlen tartalmú, míg a fegyelmi eljárást kezdeményező iratban használt "alapos gyanú" kifejezés indokolatlanul bántónak, sértőnek nem tekinthető. Rámutatott, hogy bizonyítást nyert, miszerint az érintett munkaügyi irat nem tisztességes eljárás útján került a felperes birtokába, e ténymegállapítás valóságtartalma nem dőlt meg, valós tény állítása pedig személyiségsérelmet nem valósít meg. Jogalap hiányában a felperes kártérítési igényét érdemben nem vizsgálta.

Az elsőfokú bíróság ítélete ellen a felperes terjesztett elő fellebbezést annak hatályon kívül helyezése, új eljárás lefolytatása és új határozat meghozatala iránt. Változatlanul állította, hogy az alperes a munkához való személyiségi jogát több alkalommal megsértette közalkalmazotti jogviszonya jogellenes megszüntetésével, ennek tényét a munkaügyi bíróság jogerős határozatával megállapította, így nem terhelte további bizonyítás a tekintetben, hogy az alperes az őt, mint munkáltatót megillető döntési jogosultság keretein túlterjeszkedett. Érvelése szerint a közalkalmazotti jogviszony jogellenes megszüntetése már önmagában is alkalmas a jogsértés tényének megállapítására, ehhez szükségtelen olyan alperesi többletmagatartás igazolása, amely a munkajogi szabályok megszegésén túlmenően valamely, a Ptk.-ban nevesített személyhez fűződő jog megsértését is megvalósítja. Ennek alátámasztásául hivatkozott a BH 1999/9/402. számú eseti döntésre. Hangsúlyozta, a munkához való jog a törvény védelme alatt áll, a munkavégzés megakadályozása a személyhez fűződő joga közvetlen sérelmét is eredményezi. Kiemelte, a jóhírnévhez való jog megsértése kapcsán az elsőfokú bíróság nem vizsgálta, hogy az érintett nyilatkozatok megtételére máshol is, azaz a munkahelyi közösség egyes tagjai előtt, illetve az országos médiában is sor került. Hangsúlyozta, az alperes nem bizonyította, hogy a munkaügyi iratokat nem tisztességes eljárás útján szerezte, így a fegyelmi határozatban foglaltak valós tényként nem fogadhatók el. Kifogásolta, hogy az elsőfokú bíróság a kártérítési követelése tekintetében bizonyítást nem folytatott le, ezért érdemi döntése megalapozatlan. A fellebbezési tárgyaláson csatolta a Bács-Kiskun Megyei Bíróság ítéletét, amely az érintett munkajogi jogvitában hozott elsőfokú határozatot részben megváltoztatva - egyéb rendelkezései mellett - a fegyelmi határozatot érdemi vizsgálat nélkül hatályon kívül helyezte, és a felperest az eredeti munkakörébe visszahelyezte.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!