Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

A Szekszárdi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság M.290/2012/15. számú határozata fegyelmi felelősség megállapítása tárgyában. [1992. évi XXIII. törvény (Ktv.) 38. §] Bírók: Eszterbauer Mihályné, Pesthyné dr. Pámer Andrea, Tornóczky Krisztina

SZEKSZÁRDI MUNKAÜGYI BÍRÓSÁG

3.M.290/2012/15. szám

A Szekszárdi Munkaügyi Bíróság a Dr. Szegesdi Judit ügyvéd (felperesi jogi képviselő címe) által képviselt felperes neve (felperes címe szám alatti lakos) felperesnek - a Dr. Ugodi Andrea jogtanácsos (alperesi jogi képviselő címe) által képviselt alperes neve (alperes címe alatti székhelyű) alperes elleni fegyelmi felelősség tárgyú munkaügyi perében meghozta a következő

ÍTÉLETET:

A bíróság a keresetet elutasítja,

kötelezi a felperest, hogy tizenöt napon belül fizessen meg az alperesnek 130.000,- Ft (azaz Egyszázharmincezer forint) perköltséget.

Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított tizenöt napon belül a Szekszárdi Törvényszékhez címzett fellebbezésnek van helye, melyet e bíróságon lehet benyújtani három egyező példányban.

A másodfokú bíróság a fellebbezést tárgyaláson kívül bírálhatja el, ha csupán a perköltség viselésére vagy összegére vonatkozik, vagy csak az ítélet indokolása ellen irányul. A felek ezekben az esetekben is kérhetik tárgyalás tartását, erre irányuló kérelmüket legkésőbb a fellebbezésben kell előterjeszteniük.

INDOKOLÁS:

A bíróság a peres felek előadásai, a csatolt okirati bizonyítékok és a tanúvallomások alapján az alábbi tényállást állapította meg:

Az alperes jogelődje a munkáltató regionális Munkaügyi Felügyelősége 2009. szeptember 16. napján kelt, 123. számú határozatával a felperest fegyelmi büntetésben részesítette. A határozat indokolása szerint az "L" Kft. munkáltatónál 2009. augusztus 04-én tartott munkaügyi ellenőrzés során megállapítást nyert, hogy egy fő munkavállaló alkalmi munkavállalói könyve nem volt a munkavégzés helyén. A felperes az ügyben arra tett javaslatot, hogy a hatóság kötelezze az "L" Kft. munkáltatót arra, hogy "a munkavállalója alkalmi munkavállalói könyvét tartsa a munkavégzés helyén", ezzel a javaslatával a felperes tudatosan megszegte a felügyelőség kialakult jogalkalmazási gyakorlatát, továbbá figyelmen kívül hagyta a megjelölt módszertani útmutatókat.

A határozat indokolása megállapította továbbá, hogy a munkaügyi felügyelőség szekszárdi irodájában lefolytatott munkavédelmi ellenőrzés során megállapítást nyert -többek között - hogy az irodákban az irodabútorok elhelyezése nem biztonságos, ezért azok átrendezése szükséges. Az átrendezésre megszabott határidő elteltét követően tartott ellenőrzés során megállapították, hogy az erre vonatkozó vezetői utasításnak a felperes kivételével valamennyi irodában dolgozó kollega eleget tett.

A fegyelmi határozat indokolása felrótta továbbá a felperesnek, hogy szóbeli figyelmeztetés ellenére is olyan magatartást tanúsít, amely etikailag és morálisan is elfogadhatatlan, az igazgatót és az irodavezetőt rendszeresen szidalmazza, döntéseiket megkérdőjelezi, az újonnan belépő kollegák előtt is a vezetőket "rossz színben" tünteti fel, befolyásolva ezzel őket az önálló véleményformálásban. A felperes által tanúsított magatartás lázító, és mint ilyen magatartás alkalmas arra, hogy olyan munkahelyi légkör alakuljon ki, amely az iroda eredményességét negatívan befolyásolja.

A felperes a kötelezettségszegést nem ismerte el, kérte a fegyelmi határozat visszavonását, a határozat október 14. napján visszavonásra került.

Ezt követően a felügyelőség fegyelmi eljárást indított el a felperessel szemben, ennek során 2009. november 30. napján kelt, 456. számú határozatával a közszolgálati jogviszonyból eredő kötelességei vétkes megszegése miatt megrovás fegyelmi büntetést szabott ki a felperessel szemben. Határozatát azzal indokolta, hogy az "L" Kft-nél tartott munkaügyi ellenőrzés során a felügyelők megállapították, hogy JK munkavállaló alkalmi munkavállalói könyve nem volt a munkavégzés helyén, felperes e jogsértésre tekintettel 2009. szeptember 09-én arra tett javaslatot a felügyelőség igazgatójának, hogy a hatóság kötelezze az "L" Kft-t arra, hogy "a munkavállalója alkalmai munkavállalói könyvét tartsa a munkavégzés helyén". A köztisztviselő javaslata a fegyelmi tanács szerint nem felelt meg a munkáltatói utasításoknak. A módszertani útmutatókat a köztisztviselő a munkájához kellő mértékben ismerte, az útmutatók a számítógépes hálózaton hozzáférhetők, továbbá azok részére átadásra is kerülte, amelynek tényét minden esetben aláírásával igazolta. A köztisztviselőnek a munkáltató és a munkavállaló között fennálló jogviszonyt munkajogviszonnyá kellett volna minősítenie, ennek megfelelően munkaviszony fennállását megállapító, valamint az illetékes adóhatósághoz történő bejelentésre kötelező és munkaügyi bírságot kiszabó határozat meghozatalára kellett volna javaslatot tennie.

A fegyelmi határozat indokolása utalt továbbá arra, hogy a felperesnek LA vizsgálóbiztos személyét érintő elfogultsági kifogását - melyet a felperes arra alapított, hogy a felperes korábban a munkáltató működését érintően sérelmesnek, illetve jogellenesnek tartott dolgokban véleményt nyilvánított, melyre az alperesi munkáltató véleményét LA állította össze, és küldte meg a felperesnek - az igazgató elutasította arra alapítva, hogy LA nincs ráhatással a munkaügyi főosztály által kiadott utasítások tartalmára, továbbá, hogy a kifogás alapjaként hivatkozott tájékoztatást igazgatói minőségében közölte, abban nem személyes vélemények ütköztek, hanem munkáltatóként közölte az munkáltató utasítása szerinti teendőket.

A fegyelmi határozat megállapította továbbá, hogy a felperes megsértette a Ktv. 38.§ (1) bekezdését, valamint az munkáltató Munkaügyi Főosztálya 789. iktatószámú, 2009. május 24-én kelt, "A munkaügyi ellenőrzésről szóló 1996. évi LXXV. törvény 2009. június 01-től hatályos módosításához" tárgyú módszertani útmutatóját, valamint a munkaügyi főosztály 2008. április 23-án kelt, "A munkaügyi intézkedések alkalmazásához" fűzött módszertani útmutatóját, valamint a munkaügyi főosztály korábbi "A feketemunka értelmezéséhez, szöveges magyarázat a feketemunka vitatott eseteit tartalmazó táblázathoz" című, 2006. november 13-án kelt módszertani útmutatóját.

A határozat indokolása szerint a módszertani útmutatókban foglaltak megtartásának kötelezettsége az igazgatói értekezleteken szóban rendszeresen elhangzott, egy-egy új módszertani útmutató megjelenésekor azok követésére valamennyi kollega figyelmét felhívták a vezetők. A módszertani útmutatók nem iránymutatások, hanem kötelező erejű utasítások, melynek kötelező jellegét az munkáltató területi felügyelőségeinek működési szabályzata is tartalmazza.

A felperes keresetében a fegyelmi határozat hatályon kívül helyezését, az alperes perköltségben marasztalását kérte. Keresetét arra alapította, hogy a fegyelmi határozat meghozatalában és a megelőző eljárásban elfogult és az ügy tárgyilagos megítélésére nem képes személyek vettek részt, eleve eldöntött volt, hogy a felperes fegyelmit fog kapni, a felperes ugyanis korábban már kapott egy megrovást, ebben már fegyelmi vétséggé minősítette a felügyelőség igazgatója az ügyet, továbbá a felperesnek olyan véleménynyilvánítást rótt fel, ami a vezetőség ellen hangolja a munkatársakat. A felperes szerint ez egyrészt nem igaz, másrészt nyilvánvalóan érzelmi hangulati ellenállást is kiváltott a felügyelőség igazgatójából. LA vizsgálóbiztos személyével kapcsolatban előadta, hogy a felperes a munkáltató működését érintően sérelmesnek, illetve jogellenesnek tartott dolgokban korábban véleményt nyilvánított, melyre a munkáltató véleményét LA állította össze és küldte meg a felperesnek.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!