Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2017.2.60 Meg kell különböztetni a nem létező szerződést az érvénytelen szerződéstől. Érvénytelen csak létező ügylet lehet, ehhez pedig a jogügylet egész tényállásának megvalósulása szükséges, nem létező szerződés viszont csak nem kontraktuális keretek között tárgyalható. A Pp. 36. § (2) bekezdésének alkalmazhatóságát kizáró bírói gyakorlat csak olyan esetben irányadó a jogvitára, ha az egyik fél a szerződéses jogviszony létrejöttére olyan tényállítást tesz, amit semmilyen bizonyíték nem támaszt alá, és emellett az ellenérdekű fél is vitatja a jogviszony létrejöttét, a felek egyező akaratnyilatkozatának elhangzását. E tényállási elemek hiányában a létrejött, de fogyatékos szerződés alapján helye van az ügyletkötés helye szerinti illetékességi ok választásának [1952. évi III. tv. (Pp.) 36. § (2) bek.].

[1] A felperes a B.-i Járásbírósághoz benyújtott keresetlevelében 851 854 forint túlfizetés megfizetésére kérte kötelezni az alperest a C. városban 2007. február 1-jén létrejött egyedi kölcsönszerződésből eredően (amelyben az alperesi székhely szerinti bíróság illetékessége került kikötésre). Keresetlevelében arra hivatkozott, hogy a "kölcsönszerződés érvényesen nem jött létre". A keresetlevélben a járásbíróság illetékességét a Pp. 30. § (1) bekezdésére alapította, majd hiánypótlási felhívásra hivatkozott a fogyasztói szerződés illetékességi kikötésének tisztességtelenségére, és megjelölte, hogy a szerződéskötés helye C., amire tekintettel kérte a keresetlevél áttételét.

[2] A B.-i Járásbíróság végzésével megállapította illetékességének hiányát, és a keresetlevelet áttette a C.-i Járásbíróságra. Megállapította, hogy a felek az alperesi üzletszabályzat rendelkezései között alávetették magukat a hitelező székhelye szerint illetékes B.-i Járásbíróságnak. A felperes hivatkozása folytán kimondta, hogy a perbeli kölcsönszerződés fogyasztói szerződésnek minősül, és az alávetési kikötés a Legfelsőbb Bíróság 2/2011. (XII. 12.) PK vélemény 5. pontja szerint tisztességtelen, és ezért érvénytelen. A felperes ennek folytán a Pp. 31. §-a alapján választhatta a Pp. 36. § (2) bekezdése szerinti, a szerződéskötés helye szerint illetékes C.-i Járásbíróságot az eljárás lefolytatására.

[3] A C.-i Járásbíróság végzésével szintén megállapította illetékessége hiányát, és az iratokat a Kúriához terjesztette fel az eljáró bíróság kijelölése végett. Rámutatott arra, hogy miután a felperes a perben a szerződéses jogviszony létrejöttét vitatja, ezért a bírói gyakorlat (BDT 2000.150., 2002.688.) értelmében a Pp. 36. § (2) bekezdése szerinti vagylagos illetékességi ok nem alkalmazható. Különös illetékességi ok fennállásának hiányában pedig a B.-i Járásbíróság illetékességét - az illetékességre vonatkozó kikötés tisztességtelenségétől függetlenül is - megalapozza az alperes székhelye.

[4] A bíróságok között felmerült illetékességi összeütközés az alábbiak szerint szüntethető meg.

[5] A Pp. 31. §-a a Pp. 32-40. §-aiban szabályozott különös illetékességi okok fennállása esetén lehetővé teszi, hogy a felperes - választása szerint - az alperesre általánosan illetékes bíróság helyett a vagylagosan illetékes bíróság előtt kezdeményezzen pert. Ez a választási jogosultság a felperest az alperes érdemi ellenkérelmének előterjesztéséig illeti meg (BH 2001.433). Amennyiben a felperes választási jogával él, úgy ennek megtörténtét követően - a kizárólagos illetékesség, illetve alávetéses illetékesség fennállása kivételével - nincs helye a keresetlevél általánosan illetékes bírósághoz történő áttételének (BH 2004.197.II.).

[6] A Pp. 36. § (2) bekezdése szerint alkalmazható vagylagos illetékességi ok kapcsán kialakult bírói gyakorlat (BDT 2002.688., 2000.149., 2000.150.) szerint e különös illetékességi ok nem alkalmazható, ha a perbeli jogvita alapjául hivatkozott szerződés megkötésének a ténye is vitatott. Ilyen esetben ugyanis a szerződés létrejöttének tisztázása csak az érdemi eljárásban lehetséges, ezáltal a peres felek közötti szerződéses jogviszony létrehozására irányuló együttes akaratnyilatkozat megnyugtatóan nem állapítható meg a keresetindítás időpontjában.

[7] A perbeli esetben azonban ez az értelmező bírói gyakorlat nem releváns. A felperes kereseti kérelmében ugyan valóban szó szerinti megfogalmazását illetően arra hivatkozott, hogy a felek között "a szerződéses jogviszony érvényesen nem jött létre". Ennek jelentéstartalma azonban nem azonosítható a C.-i Járásbíróság által is idézett bírói gyakorlat alapjául szolgáló "létre nem jött" szerződés helyzetével.

[8] Fogalmi szempontból ugyanis meg kell különböztetni a nem létező szerződést az érvénytelen szerződéstől. A nem létező és az érvénytelen szerződés megkülönböztetésének alapja az, hogy míg a nem létező ügylet egyáltalán nem válthat ki semmilyen joghatást, addig a létező, de érvénytelen ügyletnek lehet joghatása. A nem létező szerződésre alapítottan kontraktuális igények érvényesítésének nincs helye, míg a szerződés érvénytelensége esetén kontraktuális joghatásként érvényesülnek a jogkövetkezmények. Érvénytelen csak létező ügylet lehet, ehhez pedig a jogügylet egész tényállásának megvalósulása szükséges, nem létező szerződés viszont csak nem kontraktuális keretek között tárgyalható.

[9] Ha a felek között disszenzus van, jogilag a létre nem jött szerződés alapján kell helyzetüket megítélni, azaz csupán kisegítő szabályként érvényesül a Ptk. azon utaló szabálya, hogy a megtett jogcselekmények következményeinek levonására az érvénytelenség jogkövetkezményeivel azonos módon kerülhet sor. Ettől azonban a két dogmatikai kategória nem válik azonossá.

[10] A perbeli esetben a felperes valójában nem a szerződés fenti értelmű létre nem jöttét állította, hanem előadásai ("érvényesen nem jött létre") a létrejött, de valamely fogyatékosságban szenvedő szerződésre vonatkoztak. Tényállításai az alperessel kötött kölcsönszerződés bizonyos pontjainak tisztességtelenségére vonatkoztak, ennek folytán az érvénytelenség jogkövetkezményeként kérte a visszafizetési kötelezettség megállapítását. Maga csatolta az alperessel írásban megkötött szerződést, és előadta, hogy a szerződés alapján történtek teljesítések a felek részéről. Ezen általa előadott tényállítások alapján kérte többek között a szerződés "érvényesen létre nem jöttére" hivatkozással is az álláspontja szerint túlfizetett felperesi szolgáltatások miatt az alperes visszafizetésre kötelezését, azaz az érvénytelenségi jogkövetkezmények alkalmazását. Ilyen körülmények között a létrejött ügylet megkötésére irányuló közös akaratot a felperes sem tette vitássá, azaz valójában nem a "nem létező" szerződés alapján érvényesített igényt az alperessel szemben.

[11] A Pp. 36. § (2) bekezdésének alkalmazhatóságát kizáró bírói gyakorlat csak olyan esetben irányadó a vagylagos illetékességi ok kizárására, ha az egyik fél a szerződéses jogviszony létrejöttére olyan tényállítást tesz, amit semmilyen bizonyíték nem támaszt alá, és emellett az ellenérdekű fél is vitatja a jogviszony létrejöttét, a felek egyező akaratnyilatkozatának elhangzását.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!