Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Zalaegerszegi Törvényszék K.20016/2012/9. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (KÖZLEKEDÉSI ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata) tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 78. §, 340. §, 2004. évi CXL. törvény (Ket.) 1. §, (1) bek., (2) bek., 4. §, 174. §, 6/1986. (VI. 26.) IM rendelet (Kmr.) 14. §, 7/2002. (III. 30.) IM rendelet (Üdr.) 5. §] Bíró: Beznicza Árpád

Zalaegerszegi Törvényszék

7.K.20.016/2012/9. szám

A dr. Fendrik Lajos pártfogó ügyvéd (ügyvéd címe szám) által képviselt felperes nevefelperes lakcíme szám alatti lakos felperesnek a dr. Jakab Annamária által képviselt alperes nevealperes székhelye szám alatti székhelyű alperes ellen közlekedési igazgatási ügyben hozott közigazgatási határozat felülvizsgálata iránt indított perében

ítélet:

A bíróság az alperes határozat száma számú határozatát - az elsőfokú határozatra kiterjedő hatállyal - hatályon kívül helyezi, és az elsőfokú közigazgatási szervet új eljárásra kötelezi.

Megállapítja a bíróság, hogy a felperes pártfogó ügyvédje díjának egészében való viselésére az alperes köteles.

A feljegyzett kereseti illetéket az állam viseli.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

Indokolás:

I.

Tényállás (a közigazgatási eljárás):

Az első fokon eljárt elsőfokú hatóság (a elsőfokú hatóság neve) - az alperes korábbi végzése folytán megismételt eljárásban - határozat száma. számú határozatával a felperesre, mint kereskedő vállalkozóra a veszélyes áruk közúti szállítására vonatkozó rendelkezések megsértése miatt 1.000.000,-Ft összegű bírságot szabott ki.

A felperes fellebbezése folytán eljárt alperes határozat száma számú határozatával ezen elsőfokú határozatot helybenhagyta. A jogerős határozat indokolása szerint az elsőfokú hatóság a jogszabályi felhatalmazás alapján a veszélyes áruk közúti szállítására vonatkozó rendelkezések betartásának ellenőrzését végezte 2011. május 12-én helység neve1-helység neve2 területén. Ezen ellenőrzés során a hatóság ellenőrizte a felperes által vezetett forgalmi rendszám frsz.-ú gépjárművet, mellyel a felperes a Zrt. neve.-vel kötött együttműködési megállapodás keretében propán-bután gázpalackok házhoz szállítását végezte. Az ellenőrzés során az elsőfokú hatóság megállapította, hogy a tehergépjármű fuvarokmánya (menetlevele) kitöltése nem felelt meg az előírásoknak, mert az nem tartalmazta sem a szállított anyag pontos, teljes megnevezését, sem a szállított mennyiséget, s abból nem volt megállapítható, hogy akár elinduláskor, akár a teljes szállítási folyamat során mikor, mekkora mennyiségű propán-bután gázt szállított a felperes. Fényképpen dokumentálta az ellenőrzést végző hatóság, hogy a gépjárművön fellelt propán-bután palackok semmiféle módon nem voltak rögzítve. A felperes által bemutatott tűzoltókészülék típusára az ellenőrzés szerint csak a maradvány feliratokból lehetett következtetni, mert a készülék a kopott adatcímke miatt nem volt egyértelműen beazonosítható. Emellett a készülék 2009. február hónapban volt utoljára felülvizsgálva, érvényessége 2010. február havában lejárt. A felperes az ellenőrzés során több alkalommal is dohányzott, a propán-bután gázpalackokat égő dohányneművel a kezében mozgatta, megszegve ezáltal a dohányzási tilalomra vonatkozó előírásokat. (A felperes az ellenőrzés során felvett jegyzőkönyvben elismerte a feltárt szabálytalanságok elkövetésének tényét.) A jogerős határozat szerint a 38/2009. (VIII.7.) KHEM.r. (ADR.) 7.5.7.1. - a veszélyes áru kezelésére és rögzítésére vonatkozó előírás - megszegése folytán a 156/2009. (VII.29.) Korm.r. (R.) 5. számú mellékletének 10. pontja alapján a felperessel szemben 800.000,-Ft; az ADR. 7.5.9. alatti rendelkezés - a kezelési műveletek alatti dohányzás tilalma - folytán az R. 5. számú melléklet 19. pontja alapján 100.000,-Ft; az ADR. 8.1.2.1. pontjának a fuvarokmányokra vonatkozó előírása folytán az R. 33. pontja alapján 300.000,-Ft; az ADR. 8.1.4.4. pontjának megfelelően - a tűzoltókészülék hiányosságai miatt - az R. 5. számú melléklet 37. pontja alapján 100.000,-Ft bírság volt kiszabandó a felperessel szemben. Mindösszesen a kiszabott bírság összege ily módon 1.300.000,-Ft lett volna, ugyanakkor az R. 13. § (2) bekezdés a) pontja értelmében az R. 6. §-a alapján a bírság összege nem lehet több 1.000.000,-Ft-nál.

Az alperes határozata kifejtette, hogy méltányosság gyakorlására nincs jogszabályi alap. A Ket. tartalmaz ugyan könnyítést a szabálytalanságot elkövetőkkel szembeni szankciók esetében, azonban az adott ügyben írásbeli figyelemfelhívás sem volt alkalmazható. Idézte az alperesi határozat a Ket. 94. § (1)bekezdésének a) pontját, illetőleg (2) bekezdésének b) pontját, kifejtve, hogy az utóbbi alkalmazásáról szóló 80/2009. (XII.29.) KHEM.r. 2. § (5) bekezdés b) pontja értelmében a Ket. 94. § (2) bekezdés b) pontja, az R. 5. számú mellékletének 1-33. sorában foglalt esetekben alkalmazandó. Miután a hatósági ellenőrzés során több, az R. 5. számú mellékletének 1-33. sorában foglalt mulasztást tárt fel az elsőfokú hatóság, az alperes szerint nem volt alkalmazható a Ket. 94. § (1) bekezdés a) pontja szerinti felhívás, hanem a Ket. 94. § (1) bekezdés b) pontja alapján az elsőfokú hatóságnak hivatalból meg kellett indítani a hatáskörébe tartozó eljárást, ezért a felperes esetében a bírság kiszabásától eltekinteni, és a bírság helyett figyelmeztetést alkalmazni jogszerűen nem lehetett.

II.

A kereset és az ellenkérelem:

A felperes keresetében az alperesi határozatnak az elsőfokú határozatra kiterjedő hatályon kívül helyezését kérte elsődlegesen, míg másodlagosan kereseti kérelme a másodfokú határozatnak az elsőfokú határozatra kiterjedő hatályon kívül helyezésére, és az elsőfokú hatóság új eljárásra kötelezésére irányult. Keresetében arra hivatkozott a felperes, hogy tevékenységét a Zrt. neve. megrendelése alapján végezte, ugyanakkor őt megrendelője a fuvarokmány kötelező tartalmi elemeiről, kitöltési módjáról nem tájékoztatta. Úgy vélte a felperes, hogy az esetleges katasztrófaelhárítási tevékenységet a fuvarokmány tartalmi hiánya nem gátolta volna, hiszen a szállított gázpalackokon fel volt tüntetve az előírt jelölés, melyből a rakomány természete megállapítható volt. Hivatkozott a felperes arra, hogy a rakományt akkor kell rögzíteni, ha a biztonságos szállítás érdekében arra valóban szükség van. A hatóság nem vizsgálta, hogy a rakomány ténylegesen elmozdulhatott-e. A felperes szerint a gázpalackok a teljes rakteret kitöltötték, a hézagokat pedig műanyag ládával ékelte ki: Emiatt további rögzítésre nézete szerint nem volt szükség.

A felperesnek - fejtette ki a kereset - az ellenőrzés okozta stresszhelyzetben nem jutott eszébe a dohányzási tilalom, ugyanakkor a hatóság eljáró ellenőrei sem figyelmeztették, hogy nem szabad dohányoznia, és hagyja abba a dohányzást. (Emellett a szállított áru nem volt oly módon veszélyes, hogy dohányzás miatt baleset következzen be.) Szemben az alperesi állásponttal a felperes szerint írásbeli figyelmeztetés is alkalmas lett volna a dohányzás szankcionálására. Előadta a felperes, hogy az ellenőrzés nem szabályszerűen történt, mert a hatóság őt rendőri közreműködés nélkül állította meg, s az ellenőrzést indokolatlanul hosszú ideig folytatta. A kereset szerint a bírság megfizetésére a felperes nem képes, ugyanis fuvarozási vállalkozási tevékenységével kb. havi 40.000,-Ft-os jövedelemre tesz szert. A perben tartott első tárgyaláson a felperes kereseti hivatkozásait azzal egészítette ki, hogy a 2004. XXXIV. törvény 12/A. §-a alapján - mivel kisvállalkozónak minősül és első alkalommal történt esetében jogsértés - a bírság kiszabása helyett a hatóságnak figyelmeztetést kellett volna alkalmaznia.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!