Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2018.8.228 A szerző felhasználásra vonatkozó kizárólagos joga olyan személyhez kötött jog, amely a szerző, illetve a szerzői vagyoni jogok jogosultja kifejezett engedélye nélkül nem engedményezhető [1959. évi IV. tv. (régi Ptk.) 328. §, 1999. LXXVI. tv. (Szjt.) 16. §, 45. § (1) bek., 46. § (3) bek.].

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] A per tárgyát képező, mintegy 700 szerzői ív terjedelmű "A funtinelli boszorkány" című regény szerzője czegei Wass Albert (1908-1998), a mű 1959-ben íródott. A szerző és az alperes alapítvány között 1997. augusztus 6-án megkötött szerződés értelmében a mű szerzői vagyoni jogaival az alperes rendelkezik.

[2] Az O. Kft., amelyet 2006. május 31-én hoztak létre film-, videó- és televízióműsor-gyártásra, egyik ügyvezetője a felperes volt.

[3] Az alperes mint jogtulajdonos a Kft.-vel mint előállítóval 2006. július 14-én egy "opciós szerződést" kötött. A szerződés 1. pontjában a jogtulajdonos az előállítóra átruházta a "A funtinelli boszorkány" című mű kizárólagos felhasználási jogát, forgatókönyvírás és a forgatókönyvnek a szerződésben nevesített felhasználása céljából. A szerződés szerint a megfilmesítési jog az előállítót a szerződés aláírásától számított három évig illette meg. A szerződés 3. pontja értelmében a szerződésben foglalt feltételek betartása mellett, a felek egy későbbi időpontban, de legkésőbb a filmforgatás megkezdésének napján végleges megfilmesítési és felhasználási szerződést kötnek egymással, amelyben szabályozzák a jogtulajdonos és az előállító jogátruházási és szerzői jogvédelem alá tartozó felhasználási jogait és a kötelezettségeit, kölcsönösen figyelembe véve mindkét fél érdekeit.

[4] A Kft. mint előállító és a jogtulajdonos alperes 2007. május 31-én "Együttműködési megállapodás" elnevezésű, angol és magyar nyelven is elkészített okiratot írtak alá, amelyben lényegében megismételték az opciós szerződés 1. pontjában foglaltakat, és kikötötték, hogy a forgatókönyv tervezetének elfogadásáról az alperes határoz. Rögzítették, hogy a megfilmesítési jogok az aláírástól számított három évig érvényesek, és rendelkeztek arról, hogy a megállapodásban foglaltakat előszerződés jellegűnek minősítik, valamint irányadónak tekintik egy későbbi, végleges megfilmesítési és felhasználási szerződéshez, amelyben szabályozni fogják a tulajdonos és az előállító jogátruházási és szerzői jogvédelem alá tartozó felhasználási jogait és kötelezettségeit. Rendelkezésük szerint a korábban kötött szerződések hatályukat vesztik. A szerződő felek egy angol nyelvű okiratban, amely az alperes részéről 2009. február 12-án, a Kft. részéről 2009. március 20-án került aláírásra, a szerzői jogi védelem alatt álló irodalmi mű megfilmesítésére vonatkozó együttműködési megállapodást további két évre meghosszabbították.

[5] A felperes a Kft.-ben lévő tulajdonrészét 2011. február 1-jén eladta, egyidejűleg olyan megállapodást kötött a Kft.-vel, amelyben a Kft. az ismertetett szerződésekből származó összes jogot és kötelezettséget a felperesre ruházta át. A megállapodás értelmében a szerződés aláírásával egyidejűleg a felperes válik az együttműködési megállapodásban és a szerződés meghosszabbításában a Kft. helyett szerződő féllé, őt illették meg e szerződésekben a Kft. részére biztosított jogok, illetve terhelték a Kft.-vel szembeni kötelezettségek, továbbá a szerződés aláírásától kezdve kizárólag a felperes jogosult rendelkezni az "opcióval", ő jogosult azt meghosszabbítani, és annak alapján a mű megfilmesítésére az alperessel a végleges felhasználási szerződést megkötni. A szerződő felek az "opció átruházásának ellenértékeként" 1 000 000 forintot kötöttek ki, és rögzítették, hogy a felperes és a Kft. írásban tájékoztatja az alperest a szerződésről. Ezt követően a felek és más személyek között tárgyalások, illetve elektronikus levélváltások kezdődtek, amelyek nem vezettek eredményre, és a peres felek között szerződés megkötésére nem került sor.

A kereseti kérelem és az alperes védekezése

[6] A felperes keresetében kérte, hogy a bíróság a Ptk. 208. § (3) bekezdése szerint, az előszerződés alapján hozza létre a felperes és az alperes között Wass Albert "A funtinelli boszorkány" című regényének megfilmesítése tárgyában a megfilmesítési szerződést, és állapítsa meg annak tartalmát azzal, hogy a filmalkotás befejezésének határideje 2016. december 31. napja. Kereseti álláspontja szerint az alperes több mint egy éven át tárgyalt vele a végleges szerződésről, a szerződéstervezetekben szerződő félként is őt nevezte meg.

[7] Az alperes a kereset elutasítását kérte. Vitatta a felperes kereshetőségi jogát. Hangsúlyozta, hogy a perben alkalmazandó Ptk. a szerződésátruházást, mint jogintézményt nem ismeri, ettől függetlenül az engedményezés és tartozásátvállalás szabályai alkalmazása körében a tartozás a felperes mint magánszemély által történő átvállalásához semmilyen formában nem járult hozzá, így a jogügylet érvénytelen. Az alperes érdemi védekezése szerint a Kft. a megfilmesítési jogát a meghosszabbított szerződés alapján 2011. február 12-éig gyakorolhatta volna, erre azonban nem került sor. A meghosszabbított szerződés megszűnését követően harmadik személlyel kizárólagos megfilmesítési szerződést kötött a perbeli mű vonatkozásában. A szerződés felperesre történő átruházásához, továbbá a fennálló tartozása felperes mint magánszemély által való átvállalásához nem járult hozzá. Az a körülmény, hogy a felperessel tárgyalt, nem tekinthető a szerződésátruházás elismerésének, az valójában egy új, az előszerződéstől független szerződés megkötését jelentette volna.

Az első- és másodfokú ítélet

[8] Az elsőfokú bíróság ítéletével a keresetet elutasította, és a felperest az alperes részére 100 000 forint perköltség, valamint az államnak 36 000 forint le nem rótt illeték megfizetésére kötelezte.

[9] Az elsőfokú ítélet indokolása szerint a 2006. július 14-ei keltezésű megállapodás olyan "opciós" szerződés, amely alapján a "felhasználási opció" jogosultja, a perben nem álló Kft. a szerződés tartama alatt egyoldalú nyilatkozatával létrehozhat egy felhasználási szerződést, vagyis felhasználási jogot keletkeztethet a saját maga javára. A felek ellenértékként nem szerzői jogdíjat, hanem az opció fejében járó díjat kötöttek ki, amely a felhasználót illető jog ellenszolgáltatása. A felperes és az alperes között 2007. május 31-én megkötött és 2009. március 20-án kelt megállapodással meghosszabbított hatályú, "előszerződés jellegű" megállapodásra hivatkozással kérte a felperes a Ptk. 208. § (1) bekezdése alapján a bíróságtól a szerződés létrehozását. A hivatkozott együttműködési megállapodás tárgyát képező szerzői alkotásra tekintettel a jogvitát a szerzői jogról szóló 1999. évi LXXVI. törvény (Szjt.) rendelkezései alapján kell elbírálni azzal, hogy az Szjt. 3. §-a értelmében a Ptk. rendelkezéseit csak az Szjt.-ben nem szabályozott kérdésekben kell alkalmazni. A perben nem álló Kft. és az alperes között létrejött együttműködési szerződés jövőben megalkotandó mű felhasználására vonatkozó előszerződésnek tekinthető.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!