Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

EH 2002.812 A helyi érdekű közügy a helyi önkormányzat ügyféli minőségét adott hatósági eljárásban megalapozhatja [1997. évi LXXVIII. tv. 23. §, 1957. évi IV. tv. 3. §, 1990. évi LXV. tv. 1. §]

A felperes kérelmére a T. Község Polgármesteri Hivatala mint elsőfokú hatóság engedélyezte a perbeli ingatlan építési telkekre történő megosztását. Az L. Nagyközség Önkormányzatának fellebbezése folytán eljárt alperes a határozatot megváltoztatta, és a telekalakítási kérelmet elutasította.

A felperes keresetében az alperes határozatának felülvizsgálatát kérte mind anyagi jogi, mind eljárásjogi jogszabálysértésre hivatkozva.

Az elsőfokú bíróság jogerős ítéletében a felperes keresetének részben helyt adott, az alperes határozatát hatályon kívül helyezte, és az alperest új eljárásra kötelezte. Osztotta az alperes álláspontját abban a kérdésben, hogy az L. Nagyközség Önkormányzatának érdeke fűződik az ügy mikénti alakulásához, tehát ügyféli minősége nem vitatható. Megállapította ugyanakkor, hogy a polgármester képviseleti jogosultságát a fellebbezés benyújtására nem igazolta. Erre alapítottan döntött az elsőfokú bíróság az alperes határozatának hatályon kívül helyezéséről, rámutatva arra, hogy új eljárás lefolytatása nélkül a fellebbezés elbírálatlan maradna. A hatáskör nem vonható el, az L. Nagyközség polgármesterének jogorvoslati kérelméről csak az alperes dönthet. Amennyiben a képviseleti jogosultság tisztázását követően az alperes az ügy érdemi vizsgálatába bocsátkozik, ennek során mind az elvi telekalakítás tárgyában kiadott jogerős határozatra, mind a szakhatóság közreműködésével kapcsolatos jogszabályi előírásokra figyelemmel kell lennie.

A jogerős ítélet ellen a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet. Álláspontja szerint a jogerős ítélet sérti a Pp. 339. § (1) bekezdését, amely szerint csak szükség esetén kell a közigazgatási hatóságot új eljárásra kötelezni. Nézete szerint a helyi önkormányzat jelen ügyben az államigazgatási eljárás általános szabályairól szóló 1957. évi IV. törvény (a továbbiakban: Áe.) 3. § (4) bekezdése szerint nem minősül ügyfélnek. Az önkormányzat a helyi érdeket rendeletalkotással érvényesítheti, ezért az alperes új eljárásra kötelezése szükségtelen volt.

Az alperes ellenkérelmet nem terjesztett elő. A felülvizsgálati kérelem nem alapos.

A Legfelsőbb Bíróság a jogerős határozatot a Pp. 275. § (2) bekezdése alapján csak a felülvizsgálati kérelem keretei között vizsgálhatja felül.

Az Áe. 3. § (4) bekezdése szerint ügyfél az a magánszemély, jogi személy vagy jogi személyiséggel nem rendelkező más szervezet, amelynek jogát vagy jogos érdekét az ügy érinti.

A telekalakításról az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény (a továbbiakban: Étv.) 23. §-a, továbbá jelen eljárás során alkalmazandó a telekalakításról szóló 29/1971. (XII. 29.) ÉVM rendelet (a továbbiakban: ÉVM. r.) rendelkezik. A telekalakításhoz az építésügyi hatóság engedélye szükséges. Az ÉVM. r. 2. § (2) bekezdése szerint az engedély megadását meg kell tagadni, ha a telekalakítás következtében a terület rendeltetésének és a város (község) érdekeinek meg nem felelő település vagy beépítés keletkeznék. A helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény (a továbbiakban: Ötv.) 1. § (1) bekezdése szerint a község, a város, a főváros és kerületei, valamint a megye önkormányzata a feladat- és hatáskörébe tartozó helyi érdekű közügyekben önállóan jár el. A (2) bekezdés rendelkezése szerint a helyi közügyek a lakosság közszolgáltatásokkal való ellátásához, a közhatalom önkormányzati típusú helyi gyakorlásához, valamint mindezek szervezeti, személyi és anyagi feltételeinek helyi megteremtéséhez kapcsolódnak.

A rendelkezésre álló iratok alapján a Legfelsőbb Bíróság megállapította, hogy a perbeli 34 327 m2 területnagyságú ingatlan magántulajdonban álló ingatlanok kisajátításából keletkezett, amelynek célja üdülést szolgáló létesítmények elhelyezése volt. A felperes és az L. Nagyközség Önkormányzata között egyezségi tárgyalások folytak - sikertelenül - annak megoldására, hogy a településen egy működő kemping fennmaradjon.

Helyesen jutott az elsőfokú bíróság arra a következtetésre, hogy a helyi önkormányzat ügyfélnek minősül. A Áe. általános szabályaihoz képest a telekalakításra vonatkozó speciális szabályok szűkítő rendelkezést nem tartalmaznak. A település idegenforgalma földrajzi adottságaiból következően, annak a település életére gyakorolt gazdasági hatása indokolhatják a helyi önkormányzat azon törekvését, amely kemping működtetésének a fenntartását célozza. Ez olyan helyi érdekű közügy, melynek érvényesítése adott hatósági eljárásban a részvételt a helyi önkormányzat számára biztosítja. A jogérvényesítés eszközei adott ügyben az önkormányzat ügyféli minőségéből fakadóak, nem azonosíthatóak az Ötv. és az Étv. által biztosított, a helyi rendeletalkotás útján érvényesülő közhatalmi jogosítványokkal, ezért a jogerős ítélet az Áe. 3. § (4) bekezdését nem sérti.

A Pp. 339. § (1) bekezdése szerint, ha a törvény ettől eltérően nem rendelkezik, a bíróság a jogszabálysértő közigazgatási határozatot hatályon kívül helyezi, és - szükség esetén - a közigazgatási határozatot hozó szervet új eljárásra kötelezi. Az elsőfokú bíróság a képviseleti jogosultság tisztázatlansága okából döntött az alperes határozatának hatályon kívül helyezéséről, érdemben a határozatot nem vizsgálta. Helyesen mutatott rá arra, hogy szükséges volt az alperes új eljárásra kötelezése, mert a közigazgatási hatóságnak kell tisztáznia, hogy a fellebbezés arra jogosulttól érkezett-e, ezért a jogerős ítélet a Pp. 339. § (1) bekezdését sem sértette meg.

Mindezekre figyelemmel a Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítéletet a Pp. 275/A. § (1) bekezdése alapján hatályában fenntartotta. (Legf. Bír. Kfv. V. 40.147/2000. sz.)