Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH+ 2009.4.157 Ha a jogi személy képviseletében eljáró személy nyilatkozata személyhez fűződő jogot sért, azért a jogi személy is felelősséggel tartozik. A közigazgatási perben az alperes jogi képviselőjének az a nyilatkozata, amelyben a felperes valódi szándékára utal, vélemény, ezért a jóhírnevet nem sértheti [Ptk. 28. §, 36. §, 78. §, 84. §, 219. §].

A felperes és telekszomszédai között, a szomszéd tervezett építkezése miatt jogvita keletkezett. Az alperes a szomszéd telken lévő épület bontásával és a tervezett épület építési engedélyével kapcsolatban hozott határozatot, amely közigazgatási határozat felülvizsgálata iránt a felperes a B. Megyei Bíróság előtt III.K.20.301/2004. szám alatt indított keresetet. E perben a peres felek, jogi képviselőik útján, egyebek mellett, írásbeli előkészítő iratban fejtették ki jogi álláspontjukat. A perben beavatkozóként az építkezni szándékozó telekszomszédok is részt vettek. Az alperes képviseletében eljárva dr. P. J. hatósági főosztályvezető, jogtanácsos 2004. június 30-án nyújtott be az ügyben előkészítő iratot, amelyben a felperes előkészítő iratában foglaltakra reagált. Az alperes beadványában, álláspontja összefoglalásaként, közölte, hogy: "a felperes által előterjesztett beadványok tartalmából egyértelműen megállapítható, hogy a felperest egyetlen szándék vezérli, mégpedig az, hogy a szomszédos ingatlannak új épülettel történő beépítését megakadályozza".

A D. N. 2004. december 8-i számában "Rossz szomszédság, török átok" címmel jelent meg cikk, amely a perbeli jogvitát ismertette. A cikk idézte az alperes előkészítő iratában foglalt, a felperes által kifogásolt kijelentést is.

A felperes keresetében e személyére vonatkozó, azt sértő tényállítás miatt kérte jóhírneve megsértésének megállapítását és az alperes eltiltását a további jogsértéstől.

Az elsőfokú bíróság a felperes keresetét elutasította. Kötelezte a felperest az alperes javára 10 000 forint perköltség megfizetésére és úgy rendelkezett, hogy a le nem rótt 21 000 forint kereseti illetéket is a felperes köteles az államnak megtéríteni. Az elsőfokú bíróság jogi álláspontja szerint a Ptk. 78. § (1) és (2) bekezdés alapján az alperes terhére a jóhírnév megsértése nem állapítható meg, mert az alperes a felperes által kifogásolt perbeli nyilatkozatában nem a felperes személyére vonatkozó tényt állított, hanem, mint a peres ügyben eljáró ügyfél, a tények tükrében vont le következtetést és fejtette ki véleményét a felperes magatartásáról. Azért, mert az alperes közigazgatási szerv, a bíróság a jogsértést nem látta megállapíthatónak, mert az ügyfélegyenlőség elve alapján a peres feleket egyenlő jogok illették meg. Az alperes a perben a bírósághoz címzett, nem a nyilvánosságnak szánt beadványt adott be és a rendelkezésre álló adatok alapján megállapítható, hogy a sajtóközlemény nem az alperestől származott, így az ügynek a nagyobb nyilvánosság elé kerülése miatt sem állapítható meg felelőssége. Megállapította továbbá az elsőfokú bíróság azt is, hogy az alperes a véleménye kinyilvánításával a Ptk. 76. §-ában védett becsületet vagy emberi méltóságot sértő magatartást sem tanúsított. A vélemény hangneme alapján e jogsértés sem állapítható meg.

A felperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság, az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta és a felperest az alperes javára 5000 forint másodfokú perköltségben marasztalta, egyben kötelezte a le nem rótt 24 000 forint fellebbezési illeték megfizetésére is. A jogerős ítélet megállapítása szerint az elsőfokú bíróság a tényállást helyesen állapította meg, azonban eltérő jogi álláspont alapján hagyta helyben az elsőfokú ítéletet. A jogerős ítélet indokolása szerint nem kétséges, hogy a kifogásolt kijelentést a jogi személyiséggel rendelkező alperes nevében eljárva, az azt képviselő természetes személy tette. A jogi személy ugyan jogképes, azonban cselekvőképességgel nem rendelkezik. Ebből eredően cselekvőséget nem a képviselt, hanem a képviselő tanúsított. A Ptk. 84. § (1) bekezdés a) és b) pontjára alapított igény [szemben a Ptk. 84. § (1) bekezdés e) pontján alapuló követeléssel], tehát a cselekvőség jogellenességének megállapítása, illetve a jogellenes cselekvőségtől történő eltiltás kizárólag a konkrét cselekvőséget tanúsító, konkrét cselekvési képességgel bíró természetes személlyel szemben érvényesíthető. Ebből következően az alperes passzív perbeli legitimációja hiányzik, így a felperes az alperessel szemben a személyhez fűződő jog megsértése miatt objektív szankciók érvényesítésére nem jogosult.

A jogerős ítélet ellen a felperes, jogszabálysértésre hivatkozással nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, kérve annak hatályon kívül helyezését és a jogszabályoknak megfelelő határozat meghozatalával a keresetének való helytadást. Felülvizsgálati álláspontja szerint a jogerős ítélet tévesen jutott arra a következtetésre, hogy a jogi személy a képviselője által elkövetett jogsértésért a Ptk. 84. § (1) bekezdés a)-d) pontjai alapján nem felel, mert e felelőssége a Ptk. 219. § (2) bekezdés, illetve 348. § (1) bekezdés alapján megállapítható. Kifogásolta, hogy a jogerős ítélet a fellebbezésében foglaltakat érdemben nem bírálta el. Állította, hogy az elsőfokú bíróság álláspontjával ellentétesen az alperes a per tárgyává tett nyilatkozatában valótlan és sértő tényt állított, illetve a való tényt hamis színben tüntette fel, ezért a Ptk. 78. §-ában védett jóhírnevét megsértette.

Az alperes felülvizsgálati ellenkérelmet nem terjesztett elő.

A felülvizsgálati kérelem az alábbiak szerint alaptalan.

A jogerős ítélet a felperes keresetét érdemben helyesen utasította el. Tévedett azonban a másodfokú bíróság az alperes perbeli legitimációja hiányának megállapításakor.

A Ptk. 75. § (1) bekezdés alapján a személyhez fűződő jogok a törvény védelme alatt állnak. E jogokat mindenki köteles tiszteletben tartani. A Ptk. 84. § (1) bekezdés alapján, akit személyhez fűződő jogában megsértenek, az eset körülményeihez képest az a)-d) pontokban meghatározott objektív szankciók alkalmazását kérheti és az e) pont szerint kártérítést követelhet a polgári jogi felelősség szabályai szerint.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!