Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pf.20567/2007/6. számú határozata kártérítés tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 2. §, 253. §, 1992. évi LXVIII. törvény 1. §, 1994. évi LIII. törvény (Vht.) 9. §, 6/1986. (VI. 26.) IM rendelet (Kmr.) 14. §] Bírók: Czukorné dr. Farsang Judit, Szabó Klára, Világhyné dr. Böcskei Terézia

Kapcsolódó határozatok:

Balassagyarmati Törvényszék P.21084/2006/21., *Fővárosi Ítélőtábla Pf.20567/2007/6.*

***********

Fővárosi Ítélőtábla

5.Pf.20.567/2007/6.

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

A Fővárosi Ítélőtábla a dr. Kovács Ilona (1245 Budapest, Pf. 969.) ügyvéd által képviselt felperes neve (felperes címe) felperesnek - az Országos Igazságszolgáltatási Tanács Hivatala Jogi Főosztály (1363 Budapest, Pf. 24., ügyintéző: dr. Böcskeiné dr. Leicht Erika) által képviselt Fejér Megyei Bíróság(8000 Székesfehérvár, Dózsa György út 1.) alperes ellen kártérítés megfizetése és egyéb iránt indult perében a Nógrád Megyei Bíróság 2007. február 21. napján meghozott P.21.084/2006/21. szám alatti ítélete ellen a felperes részéről 22. sorszám alatt előterjesztett és Pf.5. sorszám alatt indokolt fellebbezése folytán meghozta az alábbi

í t é l e t e t :

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét a per főtárgya és a kereseti illeték viselése vonatkozásában helybenhagyja.

A felperes elsőfokú perköltségben történt marasztalását mellőzi.

A fellebbezési illetéket az állam viseli.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

A felperes keresetében a Pp. 2. § (3) bekezdésére és a Ptk. 84. §-ára alapítottan kérte, hogy a bíróság kötelezze az alperest 34.000 forint vagyoni és 1.000.000 forint nem vagyoni kára megtérítésére. E körben hivatkozott az 1993. évi XXXI. tv-re is. Kérte továbbá, hogy a bíróság állapítsa meg a jogsértést, melyet az alperes azzal követett el, hogy a perben kifogásolt végrehajtási ügyben nem utóiratként kezelte a végrehajtást kérő később beérkezett iratát, hanem önálló végrehajtási kérelemként iktatta azt. Jogsértő volt álláspontja szerint az is, hogy a végrehajtási eljárást az alperes nem függesztette fel, továbbá ezekben az ügyekben kijelölő végzés nélkül járt el. Keresetében kérte még a felperes azt is, hogy a bíróság tiltsa el az alperest a további jogsértéstől: fennáll ugyanis annak a veszélye, hogy egy hét múlva megint kibocsátanak egy újabb jogsértő határozatot. Kérte továbbá a felperes, hogy a bíróság kötelezze az alperest, hogy nyilatkozattal adjon elégtételt azzal kapcsolatban, hogy törvénysértéssel került sor a végrehajtási lapok kiadására.

A felperes előadta, hogy a 0700-Vh.280/2004. számú, a 0700-Vh.199/2005. számú, továbbá a 0700-Vh.567/2006. számú ügyekben a végrehajtási lapok kibocsátására jogellenesen került sor, azok visszavonásával pedig az alperes jelentősen késlekedett. A törvénytelenül elrendelt végrehajtásokkal a felperesnek kára keletkezett, amely a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság által a letiltások eredményeképpen 2006. július és november hónapokban levont, összesen 34.000 forinttal egyenlő. Előadta, hogy a levonások alapját képező végrehajtási lapok mindegyike törvénysértő.

A személyiségi joga megsértése miatt tartott igényt nem vagyoni kártérítésre, illetve azért kérte elégtétel adására kötelezni az alperest, hogy a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság az eljárás szabálytalanságát rögzítő alperesi nyilatkozatból értesüljön arról, hogy a felperes nem olyan személy, akinek a nyugdíjából levonásokat kellene eszközölni.

Az alperes a kereset elutasítását kérte vitatva annak jogalapját.

Álláspontja szerint a kereset alapjául szolgáló Pp. 2. § (3) bekezdése több okból sem alkalmazható a jelen ügyben. Egyrészt azért, mert az 1999. évi CX. tv. 165. § (1) bekezdése szerint a Pp. adott rendelkezését csak az annak 2003. július 1-jén történt hatálybalépése után indult ügyekben lehet alkalmazni: márpedig az alapügy a felhívott § hatálybalépését megelőzően indult. Az ezt követő végrehajtási eljárásban a kártérítési igény jogalapjaként a Pp. 2. § (3) bekezdése nem vehető figyelembe. Másrészt a felhívott jogszabályhely szerinti további feltétel, hogy a sérelem a jogorvoslati eljárásban ne legyen orvosolható. A felperes 2005. november 7-én kelt beadványában sérelmezte a végrehajtható határozatok szabályszerű kézbesítésének hiányát, melyre figyelemmel a bíróság 2005. december 23-án a végrehajtási lapokat visszavonta a Vh.280/2004. és a Vh.199/2005. számú eljárásokban. Ezt követően az alperes - már szabályszerű kézbesítést követően - ismét kibocsátotta kérelemre a végrehajtási lapot a Vh.567/2006. számú ügyben, a visszavonás iránti kérelmet elutasító végzéssel szemben a felperes fellebbezéssel élt. A fellebbező felet a bíróság hiánypótlásra hívta fel, melyre ez ideig nem került sor, az eljárás így még folyamatban van. Miután az adósnak a jogorvoslatra joga van, de az eljárás még nem fejeződött be, a Pp. 2. § (3) bekezdése emiatt sem alkalmazható.

Bejelentette továbbá, hogy a jogerős bírósági határozatokban javára megítélt perköltségeket egyszeresen utalta át a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság a részére a felperes nyugdíjából: 2006. augusztus 18-án 3.000 forintot, 2006. november 15-én pedig egyszer 2.000 forintot és egyszer 5.000 forintot kapott meg. Ezt követően ő maga kérte a végrehajtás megszüntetését.

Az alperes a személyiségi jogsértésre alapított kereseti kérelem vonatkozásában is a jogalapot vitatta. Hivatkozott arra, hogy a felperes személyiségi jogait nem sértette meg a végrehajtási eljárásban, jogerős marasztaló határozatok alapján nem volt törvénysértő a végrehajtás elrendelése. A felperest továbbá nem vagyoni hátrány sem érte, ilyet a perben nem bizonyított.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a keresetet elutasította. Kötelezte a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 5.000 forint perköltséget. Az ítélet szerint az illetéket az állam viseli.

Az ítélet jogi indokolása szerint minden kétséget kizáróan megállapítható volt a rendelkezésre álló iratokból, hogy a 0700-Vh.280/2004. és a 0700-Vh.199/2005. számú végrehajtási lap kibocsátásakor az alperes jogellenes magatartást nem tanúsított, hiszen nem tudhatott arról a körülményről, hogy a végrehajtási eljárás alapjául szolgáló jogerős határozatok az alapügyekben meghatalmazással nem rendelkező felperesi képviselő részére kerültek kézbesítésre. Amikor az alperes ennek valószínűségéről tudomást szerzett, az eljárásokat felfüggesztette, majd annak beigazolódását követően a végrehajtási lapokat visszavonta. Az eljárási cselekmények időpontjait figyelembe véve a végrehajtási lapok visszavonásával az alperes nem késlekedett. Alaptalan a felperes azon hivatkozása is, hogy az alperesi késedelem miatt a végrehajtást kérő követelésének birtokába jutott, erre ugyanis csak 2006. évben került sor a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság kimutatása alapján.

Nem volt jogsértő a 0700-Vh.567/2006. számú végrehajtási lap kibocsátása sem, azt az alperes helyesen nem utóiratként, hanem önálló végrehajtási lapként bocsátotta ki tekintettel arra, hogy az ugyanarra a követelésre korábban kiállított végrehajtási lap visszavonásra került, időközben pedig a kézbesítési hiányosságok orvoslása is megtörtént. Törvénysértő és jogellenes alperesi magatartás hiányában a felperes kártérítésre nem tarthat igényt. Megjegyezte továbbá a bíróság, hogy a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság kimutatása szerint a felperes nyugdíjából levonásra kizárólagosan a jogerős ítéletekben megállapított összegek kerültek, így a felperesnek sem vagyoni, sem nem vagyoni kára nem keletkezett.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!