32004L0001[1]

A Bizottság 2004/1/EK irányelve (2004. január 6.) a 2002/72/EK irányelvnek az azodikarbonamid habosítóanyagként való alkalmazásának felfüggesztése tekintetében történő módosításárólEGT vonatkozású szöveg.

A Bizottság 2004/1/EK irányelve

(2004. január 6.)

a 2002/72/EK irányelvnek az azodikarbonamid habosítóanyagként való alkalmazásának felfüggesztése tekintetében történő módosításáról

(EGT vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA,

tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre,

tekintettel az élelmiszerekkel érintkezésbe kerülő műanyagokra és műanyag tárgyakra vonatkozó tagállami jogszabályok közelítéséről szóló, 1988. december 21-i 89/109/EGK tanácsi irányelvre [1], és különösen annak 3. cikkére,

mivel:

(1) Az élelmiszerekkel rendeltetésszerűen érintkezésbe kerülő műanyagokról és műanyag tárgyakról szóló, 2002. augusztus 6-i 2002/72/EK bizottsági irányelv [2] az élelmiszerügyi tudományos bizottság (ÉTB) véleményével összhangban engedélyezi az azodikarbonamidnak, mint habosítóanyagnak az élelmiszerekkel rendeltetésszerűen érintkezésbe kerülő műanyagokban és műanyag tárgyakban való felhasználását.

(2) Az azodikarbonamidot habosítóanyagként alkalmazzák az üvegedények légmentes lezárására használt fémfedelekben lévő műanyag tömítőgyűrűk gyártásánál. Az új eredmények kimutatták, hogy az azodikarbonamid szemikarbaziddá (SEM) bomlik szét a habosított tömítőgyűrű gyártása és a lezárt üvegtégely fertőtlenítése során történő hevítésekor.

(3) 2003. július 8-án az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (továbbiakban: Hatóság) az ágazattól azt a tájékoztatást kapta, hogy számos, üvegedényben tárolt élelmiszerben mutattak ki SEM-et. A SEM szintje ezekben az élelmiszerekben eltéréseket mutatott (legfeljebb 25 μg/kg), és a legmagasabb koncentrációt a bébiételekben fedezték fel.

(4) A meglévő tudományos adatok, valamint a Hatóság megbízásából végzett legutóbbi kutatások alapján az élelmiszer-adalékanyagok, aromák, technológiai segédanyagok és az élelmiszerekkel érintkezésbe kerülő anyagok tudományos testülete (továbbiakban: testület) 2003. október 1-jei nyilatkozatában arra a következtetésre jutott, hogy a SEM a kísérleti állatokban enyhén rákkeltő hatású és enyhe in vitro genotoxicitást mutat, ám a jelenlegi tudományos ismeretek szerint nem lehet arra következtetni, hogy a SEM rákkeltő kockázatot jelentene az emberekre.

(5) A Hatóság egy ad hoc szakértői csoportot bízott meg kifejezetten azzal, hogy további tájékoztatással szolgáljon a csecsemőket érintő lehetséges kockázatokról, mivel a csecsemők jelentik azt a fogyasztói csoportot, amely esetében a testsúlyhoz viszonyított SEM-terhelés valószínűleg a legmagasabb. A bébiételekben található SEM lehetséges következményeinek értékelésénél a szakértői csoport a mikrobiológiai és táplálkozási szempontokkal együtt felülvizsgálta a toxikológiai szempontokat is.

(6) 2003. október 9-én arról tájékoztattak, hogy az élelmiszerben található SEM szintjével, bevitelével és mérgező hatásával kapcsolatban jelenleg rendelkezésre álló információk figyelembevételével a kockázat a SEM-tartalmú élelmiszereket fogyasztó csecsemőkre és felnőttekre nézve egyaránt elenyészőnek tekinthető. A testület azonban kijelentette, hogy nem kívánatos a SEM jelenléte a bébiételekben, és azt ajánlotta, hogy amint a technológiai fejlődés biztonságosan lehetővé teszi, célszerű a lehető legrövidebb időn belül csökkenteni a SEM-nek való kitettséget.

(7) A testület és az ad hoc csoport következtetéseire, valamint a fennmaradó tudományos bizonytalansági tényezőkre figyelemmel az egészségvédelem Közösségben kitűzött magas színvonalának elérése érdekében célszerű felfüggeszteni az azodikarbonamid felhasználását a 178/2002/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet [3] (élelmiszerjog) 7. cikkében említett elővigyázatosság elvével összhangban. Az azodikarbonamid felfüggesztését az adalékanyagok közösségi szinten maradéktalanul összehangolt nem kimerítő jegyzékéből addig kell alkalmazni, amíg a Közösség bármilyen forrásból olyan teljesebb információkat talál, amelyek tisztázhatják a SEM-re vonatkozó jelenlegi ismeretek hiányosságait.

(8) A Bizottság azt a tájékoztatást kapta, hogy a közeljövőben hozzáférhetők lesznek az azodikarbonamid helyettesítői. Az azodikarbonamidnak a bébiételek csomagolóanyagaiban felhasznált lehetséges helyettesítőanyagaira tekintettel döntő fontosságú, hogy bevezetésük előtt körültekintően megvizsgálják és értékeljék a fémzár sértetlenségét annak érdekében, hogy ne veszélyeztessék az élelmiszerek mikrobiológiai biztonságosságát. Ezért szükséges egy 18 hónapos átmeneti időszakot előírni, amely lehetővé teszi, hogy az értékelést e csomagolt élelmiszerek minimális eltarthatóságát figyelembe vevő időszak alatt hajtsák végre.

(9) Átmeneti időszakot kell meghatározni azon anyagok és tárgyak tekintetében is, amelyek az ezen irányelv végrehajtására vonatkozó határidő előtt kerülnek érintkezésbe az élelmiszerekkel.

(10) Ezen átmeneti időszaknak figyelembe kell vennie az élelmiszerek címkézésére, kiszerelésére és reklámozására vonatkozó tagállami jogszabályok közelítéséről szóló, 2000. március 20-i 2000/13/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv [4] követelményeit is.

(11) A 2002/72/EK irányelvet ezért ennek megfelelően módosítani kell.

(12) Az ezen irányelvben előírt intézkedések összhangban vannak az Élelmiszerlánc- és Állat-egészségügyi Állandó Bizottság véleményével,

ELFOGADTA EZT AZ IRÁNYELVET:

1. cikk

A 36640. hivatkozási számú azodikarbonamid adalékanyag tekintetében a 2002/72/EK irányelv III. melléklete A. címének 4. oszlopában lévő szöveg helyébe a következő szöveg lép:

"Csak habosítóanyagként alkalmazható. Felhasználása 2005. augusztus 2-től tilos."

2. cikk

(1) A tagállamok legkésőbb 2005. augusztus 2-ig elfogadják és kihirdetik azokat a törvényi, rendeleti és közigazgatási rendelkezéseket, amelyek szükségesek ahhoz, hogy ennek az irányelvnek megfeleljenek. E rendelkezések szövegét, valamint a rendelkezések és ezen irányelv közötti megfelelési táblázatot haladéktalanul közlik a Bizottsággal.

(2) A tagállamok úgy alkalmazzák az (1) bekezdésben említett rendelkezéseket, hogy 2005. augusztus 2-től megtiltsák azon műanyagok és műanyag tárgyak forgalomba hozatalát és a Közösségbe történő behozatalát, amelyek élelmiszerekkel rendeltetésszerűen érintkezésbe kerülnek és nem felelnek meg ezen irányelv rendelkezéseinek.

A 2005. augusztus 2. előtt feltöltött anyagok és tárgyak azonban továbbra is forgalomba hozhatók azzal a feltétellel, hogy a feltöltés napját fel kell tüntetni az anyagokon és a tárgyakon. A feltöltés napját más jelöléssel is lehet helyettesíteni, feltéve, hogy a jelölés lehetővé teszi a feltöltés napjának megállapítását. Kérésre a feltöltés napját hozzáférhetővé kell tenni az illetékes hatóságok és az ezen irányelv követelményeit érvényesítő személyek számára.

Az első és második albekezdést a 2000/13/EK irányelv követelményeinek sérelme nélkül kell alkalmazni.

Amikor a tagállamok elfogadják az (1) bekezdésben említett rendelkezéseket, azokban hivatkozni kell erre az irányelvre, vagy azokhoz hivatalos kihirdetésük alkalmával ilyen hivatkozást kell fűzni. A hivatkozás módját a tagállamok határozzák meg.

(3) A tagállamok közlik a Bizottsággal nemzeti joguknak azokat a főbb rendelkezéseit, amelyeket az ezen irányelv által szabályozott területen fogadnak el.

3. cikk

Ez az irányelv az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

4. cikk

Ennek az irányelvnek a tagállamok a címzettjei.

Kelt Brüsszelben, 2004. január 6-án.

a Bizottság részéről

David Byrne

a Bizottság tagja

[1] HL L 40., 1989.2.11., 38. o. Az 1882/2003/EK európai parlamenti és tanácsi rendelettel (HL L 284., 2003.10.31., 1. o.) módosított irányelv.

[2] HL L 220., 2002.8.15., 18. o.

[3] HL L 31., 2002.2.1., 1. o. Az 1642/2003/EK rendelettel (HL L 245., 2003.9.29., 4. o.) módosított rendelet.

[4] HL L 109., 2000.5.6., 29. o. A legutóbb a 2003/89/EK irányelvvel (HL L 308., 2003.11.25., 15. o.) módosított irányelv.

--------------------------------------------------

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32004L0001 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32004L0001&locale=hu