Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Fővárosi Törvényszék P.22008/2008/3. számú határozata sajtó-helyreigazítás tárgyában. [1949. évi XX. törvény (Alkotmány) 61. §, 1952. évi III. törvény (Pp.) 78. §, 220. §, 342. §, 345. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 79. §, 6/1986. (VI. 26.) IM rendelet (Kmr.) 13. §, 32/2003. (VIII. 22.) IM rendelet (Ükr.) 3. §] Bíró: Kisbán Tamás

Fővárosi Bíróság

A Magyar Köztársaság Nevében!

A Fővárosi Bíróság

a dr. Nehéz-Posony Márton ügyvéd által képviselt

felperes neve felperesnek,

a dr. Staub Tímea ügyvéd által képviselt

alperes neve (alperes címe) alperes ellen

sajtóhelyreigazítás iránt indított perében meghozta a következő

Í t é l e t e t

A bíróság a felperes keresetét elutasítja.

A le nem rótt 21.000,- (Huszonegyezer) forint kereseti illetéket az állam viseli.

Kötelezi a bíróság a felperest, hogy külön felhívásra fizessen meg az alperesnek 21.000,- (Huszonegyezer) forint perköltséget, mely az alperesi jogi képviselő munkadíját terhelő Áfá-t is magában foglalja.

Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított 15 napon belül fellebbezésnek van helye, melyet az első fokú bíróságnál kell írásban benyújtani.

A felek kérhetik a fellebbezés, tárgyaláson kívüli elbírálását.

Ha fellebbezés csak a perköltség viselésére vagy összegére, illetve a meg nem fizetett illeték megfizetésre vonatkozik; a teljesítési határidővel kapcsolatos, vagy az ítélet indokolása ellen irányul, a fellebbező fél a fellebbezésben kérheti tárgyalás megtartását.

INDOKOLÁS

A ... című hetilap Szerkesztősége alperes, a 2008. március 26. napi számának 9. és 10. oldalán "..." címmel és alcímmel cikket jelentetett meg.

A felperes 2008. március 31. napján kelt levelében helyreigazító közlemény közzétételére kérte az alperest az alábbi szövegezéssel:

"Helyreigazítás:

Lapunk 2008. március 26-iki számában megjelent "..." című írásában valótlanul állítottuk, hogy a ... Kórházban működtetett CT a kórház számára veszteséget eredményezne, továbbá a való tényeket abban a hamis színben tüntettük fel, hogy a CT működtetésére kötött szerződéssel a kórház megkerülte volna a közbeszerzési eljárás szabályait. A valóság ezzel szemben az, hogy a ... Kórházban 2006. március 15. óta egy korszerű CT készüléket működtető ... Kft. a közreműködői szerződést nyílt közbeszerzési pályázat útján nyerte el. Mind a pályázatot, mind pedig a szerződés megkötését engedélyezte a ... Bizottsága. A közbeszerzési pályázat kiírása előtt az Intézmény üzleti tervet készített, melynek alapján már a második évben havi 13 millió Ft körüli bevételt prognosztizált a CT működtetésével.

A cikk további valótlan állításai, illetve azokkal szemben a való tények a következők:

1. Mint azt említettük, a pályázat nyílt közbeszerzési pályázat volt, ami azt jelenti, hogy már a pályázat kiírásához is engedélyt kellett kérni a ... Bizottságától. A pályázat eredményét a szerződéssel együtt be kellett terjeszteni a ... Bizottsághoz jóváhagyás végett. Mindkét bizottság egyhangúlag jóváhagyta a pályázat eredményét. Megjegyezzük, hogy nem az Intézmény "hibája", ha egy nyílt közbeszerzési pályázatra egyetlen cég jelentkezik.

2. Megalapozatlanul hasonlítottuk össze a kórház által fizetett szolgáltatási díjat egy CT-berendezés beszerzésének költségével, s ezzel a való tényeket hamis színben tüntettük fel. A Kórház ugyanis nem egy CT-készülék tulajdonjogát kívánta megszerezni, hanem teljes körű CT szolgáltatást kívánt igénybe venni. Ez azt jelenti, hogy a Vállalkozó feladata egy CT készülék használatának biztosítása, amelynek műszaki paramétereit a pályázatban előírtuk (a készülék 16 szeletes - 64 szeletessé bővíthető legyen és rendelkezzen legalább kardiológiai programmal is), továbbá a készülék az első időszakban napi 8, a későbbiekben pedig napi 24 órában való működtetésre. Erre azért is kényszerült a kórház, mert a cikk állításával szemben Európai Uniós pályázaton nem vehetett részt, mivel a ... ebből kizárták.

3. Valótlan a cikk azon állítása is, hogy a szolgáltatási díj a havi 375 beteg ellátását fedezné. A valóság ezzel szemben az, hogy a szerződés tárgya a CT teljes körű működtetése maga, amelyért fizetendő átalánydíj ellenében a Vállalkozó köteles 375 beteg vizsgálatát is elvégezni külön térítés nélkül. Jelenleg az Intézményben egy CT vizsgálatért az OEP - ellentétben cikkünk állításával - 16-20.000 Ft közötti összeget térít, ez havi ~ 6.750.000.- Ft megtakarítást jelent a Kórháznak, ugyanis ha nem lenne az Intézetnek CT-je, akkor ugyanennyi összeget kellene más CT szolgáltatóknak a vizsgálatokért kifizetni, mivel a megrendelt CT vizsgálat költsége a kórházat terhelte volna. 2007. II. félévétől a bevétel 10,5-14 millió Ft között alakult, tehát az üzleti tervben prognosztizált bevétel teljesült. A Kórház a 375 eseten felüli betegek után járó OEP finanszírozás átlagosan 35%-át adja át a Vállalkozónak a felmerülő többletköltségek fedezésére, tehát 65% a Kórháznál marad. Ez 2007. áprilisától havonta nettó 2 millió Ft bevételt jelentett a kórház számára, miközben a kórház megtartja a CT-készülék működésének havi 3,5-4 millió forintos költségét. Valótlan tehát a cikk azon állítása, hogy a CT üzemeltetése a kórház számára veszteséget jelentene, figyelemmel arra is, hogy a Kórház a 2006-os -215 millió Ft üzemgazdasági eredménnyel szemben szemben 2007-ben +645 millió Ft üzemgazdasági eredménnyel zár.

4. A CT működtetése elengedhetetlenül fontos egy súlyponti kórház számára. Több osztályunk kiemelt szakmai tevékenységét elismerve a szakmai kollégiumok és az ÁNTSZ a legmagasabb, III. progresszivitású ellátási szintet adta meg ezen osztályoknak, melyet CT hiányában nem kaphattuk volna meg. Ez nem csak szakmailag és erkölcsileg jelent elismerést, hanem lehetővé teszi az ún. csillagos HBCS-s beavatkozások elvégzését, melyekkel szigorú gazdálkodásunknak köszönhetően 12 millió Ft nettó többletbevételünk van havonta.

5. Megalapozatlanul hasonlítja össze a szolgáltatás megrendelésének költségét a cikk egy CT-készülék beszerzésének költségével, tekintettel arra, hogy a szerződés alapján a Vállalkozó biztosítja, hogy a hetedik évben új készülékre cserélje a CT-t. A kórház az alábbi okok miatt nem kívánt CT-t vásárolni:

- a készülék működtetése nagy mértékben megterhelte volna a Kórház költségvetését(Többletbér, többlet energia, stb.),

- a készülék szervízelése és a meghibásodott alkatrészek cseréje jelentős költséggel jár (átlag háromévenként kell röntgen csövet cserélni, melynek darabja típustól függően 10-16 millió Ft-ba kerül)

- a tíz évnél öregebb készülék vizsgálatait nem finanszírozza az OEP

- CT-s szakemberek közalkalmazotti illetményét - a jelenlegi szakember hiány miatt - nem vállalják a jelentős terhelést jelentő feladatot Budapesten.

6. A cikkben szereplő számítás a valós tényeket abban a hamis színben tünteti fel, hogy a CT-készülék üzemeltetése a kórház számára a berendezés közvetlen beszerzésénél előnytelenebb. A cikk összehasonlításából nem derül ki ugyanis, hogy a ... milyen gépre vonatkozóan közölte a szerzővel az ajánlatát és az sem, hogy a szerző az OEP "szakembereitől" mit kérdezett, ugyanis a vizsgálatért kifizetett OEP finanszírozás összege a vizsgálat összetételétől függően változik."

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!