Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2009.10.300 A kölcsönszerződés biztosítékául kötött üzletrész átruházási szerződés semmisségének vizsgálatánál irányadó szempontok [Ptk. 202. §, 207. § (6) bek.].

2003. március 25-én a felperes és az alperes ügyvédi ellenjegyzéssel ellátott adásvételi szerződést írt alá. Az abban foglaltak szerint: a felperes a V. Kft.-ben lévő 6 270 000 Ft névértékű, a törzstőke 50%-át képező üzletrészének

4 000 000 Ft névértékének megfelelő hányadát az érintett társaság másik 50%-os üzletrésze tulajdonosának, az alperesnek eladja, 4 000 000 Ft vételár ellenében. A vételárat az okirat aláírását megelőzően a felperes kézhez vette. A szerződő felek a megállapodásban rögzítették többek között azt is, hogy a vétel tárgyát képező üzletrész elidegenítési és terhelési tilalom alatt áll, tekintettel az eladó és a házastársa között folyamatban lévő bontóperes eljárásra. A szerződés ezért a per jogerős befejezésétől függően hatályos. A peres felek rendelkeztek arról is, hogy az érintett üzletrészt felosztják, így az adásvételt követően az alperesnek 10 270 000 Ft névértékű, míg a felperesnek

2 270 000 Ft névértékű üzletrésze lesz a társaságban.

E szerződést kiegészítette a szintén mindkét fél által aláírt, ügyvédi ellenjegyzéssel ellátott "Tényvázlat" elnevezésű okirat. E szerint az adásvételi szerződésben írt vételárat a felperes eredetileg kölcsön címén kapta. Az adásvétel tárgyát képező üzletrészhányad ennek az összegnek a visszafizetése fedezetéül szolgál. Az üzletrészhányad átruházásának cégbírósághoz történő bejelentésére a 2004. március 25-ei fizetési határidő elmulasztása esetén kerül sor.

2005. március 23-ával az üzletrészen fennálló elidegenítési és terhelési tilalom megszűnt. 2005. július 3-án a felperes írásban tett nyilatkozatával ismételten elismerte, hogy 4 000 000 Ft-ot kölcsön kapott az alperestől, és a visszafizetés fedezetéül a V. Kft.-ben lévő üzletrészének, a 2003. március 25-én kelt adásvételi szerződésben írt hányada szolgál. Elismerte azt is, hogy az alperestől további 1 100 000 Ft-ot kapott kölcsön. Vállalta a tartozásainak záros határidőben való visszafizetését. Megerősítette, hogy az általa kötött korábbi megállapodás érvényes, az abban foglaltakért változatlanul jót áll. A felperes a kölcsönszerződés alapján átvett 4 000 000 Ft-ot a megelőzően ismertetett tényvázlatban írt fizetési határidőben, 2004. március 25-ig nem fizette vissza. Az alperes által kezdeményezett cégbírósági eljárás során, a perbeli üzletrészhányad tulajdonjogának átruházása következtében beállott adatváltozásokat, 2005. május 11-ei hatállyal, a cégbíróság a cégjegyzékbe bejegyezni rendelte.

A felperes a 2006. november 3-án benyújtott keresetében az üzletrészhányadának átruházására vonatkozó adásvételi szerződés semmisségének megállapítását kérte. Állította, hogy a szerződés színlelt, semmis. Az valójában kölcsönszerződést leplez. A 2007. március 19-én előterjesztett keresetmódosításban hivatkozott a szerződés uzsorás jellegére, a felek szolgáltatásainak feltűnő értékaránytalanságára, illetve a szerződést támadta tévedésre és megtévesztésre hivatkozással is.

Az alperes kérte valamennyi kereseti kérelem elutasítását. Állította, hogy az üzletrészhányad átruházására vonatkozó szerződés nem színlelt, az a peres felek egyező akaratát tükrözi. A felperes ismerte annak tartalmát, tisztában volt annak biztosítéki jellegével. A kölcsönszerződésben kikötött visszafizetési határidőt a peres felek nem módosították. Az alperes szóban többször is felhívta a felperest a teljesítésre. A visszafizetési határidő elteltét követően, közel másfél év elteltével kérte csak az adatváltozások cégjegyzéki bejegyzését. Előadta azt is, hogy a felperes elmulasztotta a szerződés megtámadására nyitva álló határidőt, továbbá, hogy a megtámadási határidő megnyílta után a szerződést írásban megerősítette.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a felperes keresetét elutasította, kötelezve őt a perköltség megfizetésére. Határozatának indokolásában kifejtette: a felperes a 2007. február 28-án és november 25-én tartott tárgyaláson elismerte, hogy a kölcsön visszafizetésének biztosítására a maga részéről is indokoltnak tartotta egy megállapodás megkötését. A peres felek erre irányuló szándékát és egybehangzó akaratát alátámasztotta a perbeli üzletrészhányad átruházására irányuló szerződés elkészítésében részt vevő ügyvédnek - a felperes által kétségbe nem vont - vallomása is.

Utalt arra az elsőfokú bíróság, hogy a Legfelsőbb Bíróság EBH 2003/857. számon közzétett elvi határozatában foglaltak szerint, egységes a bírói gyakorlat abban, hogy a szerződés nemcsak a Ptk. XXIII. fejezetében szabályozott szerződést biztosító mellékkötelezettségekkel, hanem önálló szerződéssel is biztosítható. Nincs akadálya annak, hogy a kölcsönszerződés mellett, annak biztosítására, adásvételi szerződést kössenek. A Ptk. 207. § (6) bekezdésében írt, a színlelt szerződési jelleget megalapozó feltételek ezért nem álltak fenn. Az arra hivatkozással előterjesztett keresetet alaptalannak tartotta.

Az elsőfokú bíróság a Ptk. 236. § (2) bekezdés a) és c) pontjában, illetve a Ptk. 326. § (2) bekezdésében előírtakra figyelemmel, a szerződés megtámadására nyitva álló határidő elmulasztása miatt a feltűnő értékaránytalanságra, a tévedésre, a megtévesztésre alapított kereseti kérelmeket is elutasította. A perbeli szerződés uzsorás jellegét, az azt megalapozó, a Ptk. 202. §-ban felsorolt együttes feltételek hiánya miatt szintén nem állapította meg. A felperesi keresetet ebben a részében is alaptalannak tartotta.

A felperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta, kötelezve a felperest az alperes perköltségeinek megtérítésére. Álláspontja az volt, hogy az elsőfokú bíróság a tényállást helytállóan állapította meg, és a jogkövetkeztetéseket is helyesen vonta le. A fellebbezésben foglaltakra tekintettel kiemelte, hogy az elsőfokú bíróság a felek szerződési akaratára okszerűen következtetett a felperes személyes nyilatkozata alapján. Elfogadta azt az elsőfokú bírósági álláspontot, hogy a felperes a szerződés megtámadására nyitva álló határidőt elmulasztotta, illetve rámutatott arra, hogy megtámadási joga a Ptk. 236. § (4) bekezdése értelmében megszűnt. A megtámadási határidő megnyílta után ugyanis a felperes a szerződést írásban megerősítette.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!