Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2020.6.168 Közügyektől eltiltás mellékbüntetésnek csak végrehajtandó szabadságvesztés kiszabása mellett van helye, ezért törvénysértő e mellékbüntetés elzárás melletti alkalmazása. E törvénysértés "a büntetőjog más szabályainak megsértését" valósítja meg, így felülvizsgálati okot képez.

A Btk. Általános Részében a VII. Fejezetben szabályozott közügyektől eltiltás - bár mellékbüntetésként megjelölve, de - a büntetések között található. A Be. 649. § (1) bek. b) pontjában megjelölt törvénysértő büntetés és törvénysértő intézkedés a Btk. teljes szankciórendszere kapcsán megvalósult törvénysértések kiküszöbölésére szolgál. Ez azt jelenti, hogy a Be. 649. § (1) bek. b) pont ba) alpontjának alkalmazása során törvénysértő büntetés a közügyektől eltiltás kapcsán megvalósult anyagi jogszabálysértés is. A közügyektől eltiltás törvénysértő alkalmazása miatt tehát a Be. 649. § (1) bekezdés b) pont ba) alpontja alapján felülvizsgálatnak van helye [Btk. 61. §, 46. §, 33. § (2) bek.; Be. 649. § (1) bek. b) pont ba) alpont].

[1] A járásbíróság a 2018. május 14-én tartott tárgyaláson meghozott és kihirdetett ítéletével az I. r. terheltet 3 rendbeli - két esetben felbujtóként elkövetett - hamis tanúzás bűntette [Btk. 272. § (1) bek. és (4) bek. I. ford.], valamint felbujtóként elkövetett ittas járművezetés vétsége [Btk. 236. § (1) bek.] miatt - halmazati büntetésül - 2 év 6 hónap szabadságvesztésre, 1 év közúti járművezetéstől eltiltásra és 3 év közügyektől eltiltásra ítélte azzal, hogy a szabadságvesztés végrehajtási fokozata börtön, és abból a terhelt legkorábban a büntetés kétharmad részének kitöltését követően bocsátható feltételes szabadságra. Elrendelte a K.-i Járásbíróság ítéletével kiszabott 8 hónap - végrehajtásában próbaidőre felfüggesztett - fogházbüntetés utólagos végrehajtását.

[2] Az I. r. terhelt és védőjének fellebbezése alapján eljárt törvényszék a 2019. május 9-én kihirdetett ítéletével a terhelttel szemben kiszabott büntetést 80 nap elzárásra enyhítette. A K.-i Járásbíróság ítéletével kiszabott 8 hónap fogházbüntetés végrehajtására vonatkozó rendelkezést mellőzte. Egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletét az I. r. terhelt tekintetében helybenhagyta.

[3] A bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen a megyei főügyészség terjesztett elő felülvizsgálati indítványt a Be. 649. § (1) bekezdés b) pont ba) alpontja alapján az I. r. terhelt javára a közügyektől eltiltás mellékbüntetés törvénysértő kiszabása miatt.

[4] Az indítvány szerint a másodfokú bíróság az I. r. terhelttel szemben az elsőfokú bíróság által kiszabott végrehajtandó szabadságvesztést elzárásra enyhítette, azonban elmulasztott rendelkezni az elsőfokú ítéletben szintén kiszabott közügyektől eltiltás mellékbüntetésről. A Btk. 61. § (1) bekezdése szerint a közügyek gyakorlásától azt kell eltiltani, akit szándékos bűncselekmény elkövetése miatt végrehajtandó szabadságvesztésre ítélnek, és méltatlan arra, hogy azok gyakorlásában részt vegyen. Elzárás mellett tehát a közügyektől eltiltás nem szabható ki, ezért a jogerős ítélet büntetéskiszabásra vonatkozó rendelkezése e részében törvénysértő. Erre tekintettel a megyei főügyészség a jogerős ítélet megváltoztatását, és az I. r. terhelttel szemben kiszabott közügyektől eltiltás mellőzését indítványozta.

[5] A Legfőbb Ügyészség átiratában a megyei főügyészség indítványát - annak helyes indokainál fogva - fenntartotta, és az I. r. terhelttel szemben kiszabott közügyektől eltiltás mellőzését indítványozta.

[6] Az I. r. terhelt és védője az indítványra nem tett észrevételt.

[7] A Kúria a felülvizsgálati indítványt a Be. 660. § (1) bekezdése szerint tanácsülésen bírálta el.

[8] A felülvizsgálati indítvány alapos.

[9] A Be. 649. § (1) bekezdés b) pont első fordulata alapján felülvizsgálatnak van helye akkor, ha a bűncselekmény törvénysértő minősítése, második fordulata alapján pedig akkor, ha a büntetőjog más szabályának megsértése miatt szabtak ki - a ba) alpont szerint - törvénysértő büntetést, illetőleg - a bb) alpont szerint - törvénysértő intézkedést.

[10] Általános érvénnyel kimondható, hogy a büntetőjog más szabályának megsértése miatt törvénysértő büntetés címén felülvizsgálati okot képez az olyan anyagi jogi szabály megszegése, amelynek alkalmazását a büntetés (intézkedés) meghatározása körében a törvény az ítélőbíró számára korlátok közé szorítva biztosítja, és elvétése miatt az egyszerűsített felülvizsgálat (Be. XCIV. Fejezet) nem ad jogorvoslati lehetőséget. Ilyen esetben a büntetés nem illeszkedik a törvénybe, másként szólva ilyen büntetést - illetve ilyen formában joghátrányt - a törvény nem ismer, nem tesz lehetővé. A jelen ügyben erről van szó.

[11] A büntetőeljárásban kiszabható szankciókat a Btk. büntetésekre és intézkedésekre osztja fel. A büntetésekről a Btk. VII. Fejezete, az intézkedésekről a Btk. VIII. Fejezete rendelkezik. A Btk. VII. Fejezetén belül a Btk. 33. § (1) bekezdés a)-i) pontjai határozzák meg a büntetések nemét - ezek között szerepel az elzárás és a járművezetéstől eltiltás is -, míg a hivatkozott törvényhely (2) bekezdése szerint a közügyektől eltiltás: mellékbüntetés. Ehhez képest kérdésként merülhet fel, hogy a Be. 649. § (1) bekezdés b) pont ba) alpontjában feltüntetett törvénysértő "büntetés" fogalma alatt csak a Btk. 33. § (1) bekezdésében felsorolt büntetések, avagy a Btk. VII. Fejezetében szabályozott bármely büntetés - így a Btk. 33. § (2) bekezdése szerinti mellékbüntetés is - értendő-e. Ezt a kérdést a Kúria igenlően válaszolta meg.

[12] A Btk. rendszerében a közügyektől eltiltás is - bár mellékbüntetésként megjelölve, de - a büntetéseket szabályozó fejezetben található. A Be. 649. § (1) bekezdés b) pontjában megjelölt törvénysértő büntetés [ba) alpont] és törvénysértő intézkedés [bb) alpont] a Btk. teljes szankciórendszere kapcsán megvalósult törvénysértések kiküszöbölésére szolgál [ide nem értve a Be. 650. § (1) bekezdés c) pontja szerinti korlátozást]. Nincs alapja tehát annak, hogy a Kúria e törvényhely alkalmazásában csak a Btk. 33. § (1) bekezdésében felsorolt büntetéseket, és nem a Btk. VII. Fejezetében meghatározott valamennyi szankciót tekintse büntetésnek. Ez azt jelenti, hogy a Be. 649. § (1) bekezdés b) pont ba) alpontjának alkalmazása során törvénysértő büntetés a Btk. 33. § (2) bekezdése szerinti közügyektől eltiltás kapcsán megvalósult anyagi jogszabálysértés is. Annál is inkább, mivel az e körben megvalósult esetleges törvénysértés egyszerűsített felülvizsgálat útján sem küszöbölhető ki. Minderre tekintettel tehát a közügyektől eltiltás törvénysértő alkalmazása miatt a Be. 649. § (1) bekezdés b) pont ba) alpontja alapján felülvizsgálatnak helye van.

[13] A Kúria észlelte azt is, hogy a törvényszék másodfokú határozatának rendelkező része félreérthető, pontatlan megfogalmazású. A másodfokú bíróság - az ítéletében foglaltak szerint - az I. r. terhelt "büntetését" enyhítette 80 napi elzárásra. Tekintettel arra, hogy az elsőfokú bíróság - a Btk. 33. § (3) bekezdése szerint törvényesen - két büntetést és egy mellékbüntetést szabott ki egymás mellett halmazati büntetésül, e rendelkezés érthető úgy is, hogy a másodfokú bíróság e három büntetési nemet enyhítette - egységesen - elzárásra.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!