Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

ÍH 2020.51 KISKORÚ NYILATKOZATÁNAK ÉRVÉNYTELENSÉGE - A KÖZJEGYZŐ KÁRTÉRÍTÉSI FELELŐSSÉGE

I. Kiskorúnak a testvére által felvett kölcsön visszafizetéséért egyetemleges adóstársként ellenérték nélkül vállalt kötelezettsége, valamint a kölcsönszerződés biztosítására a saját tulajdoni hányada jelzálogjoggal való megterhelése kimeríti az idegen kötelezettségért, megfelelő ellenérték nélküli felelősségvállalás fogalmát, így e nyilatkozat érvénytelen [1959. évi IV. törvény (rPtk.) 12/C. § (1) bekezdése, 13/A. § (1) bekezdése].

II. A közjegyzőnek a kölcsön- és jelzálogszerződés közjegyzői okiratba foglalásakor vizsgálnia kellett volna, hogy a felperesek ingyenesen vagy ellenérték fejében vállalják az adósi és jelzálog-kötelezetti pozíciót, végső soron pedig az okirat elkészítésében való közreműködést meg kellett volna tagadnia.

E kötelezettség megszegése a kártérítési felelősséget megalapozza [rPtk. 339. és 349. §-a, 1991. évi XLI. törvény (Kjtv.) 120. § (1) bekezdés a) és b) pontja, 10. § (1) bekezdése].

Az irányadó tényállás szerint a felperesek 1/3-1/3-1/3 arányú közös tulajdonát képezte egy p.-i ingatlan, melyen édesanyjuk, K. M. R. holtig tartó haszonélvezeti joga állt fenn. A felperesek 2006. április 19-én eladták az ingatlant. A vételárból őket fejenként megillető 1 226 000 forintot kiskorúságukra tekintettel, a gyámhivatal határozata alapján a felperesek nevére nyitott gyámhatósági fenntartásos betétkönyvben helyezték el.

A 2006. június 19-én kelt adásvételi szerződéssel az akkor még mindig kiskorú felperesek 1/10-1/10-1/10 arányban és K. M. R. 7/10 arányban megvásárolták a p.-i 51/2/A/9. hrsz-ú társasházi lakást 12 800 000 Ft-ért. A felperesek tulajdoni illetőségük vételárát a gyámhatósági fenntartásos betétkönyvben elhelyezett összegből fizették ki. Édesanyjuk a 7/10 tulajdoni illetőségét pénzintézeti hitelből kívánta megvásárolni. 2006. augusztus 7-én az adásvételi szerződést a kiskorú vevők által teljesítendő vételár megfizetésének módját illetően annak kikötésével módosították, hogy a gyámhatósági hozzájárulás alapján a fenntartásos betétkönyvben elhelyezett összeg ügyvédi letétszámlára kerül az OTP által folyósított lakásvásárlási hitel kifizetésének időpontjáig. K. M. R. helyett a felperesek testvére, M. E. vásárolta meg az ingatlan 7/10 tulajdoni hányadát, amihez 6 325 000 Ft pénzintézeti kölcsönre volt szüksége.

2006. szeptember 7-én az I. r. alperes közjegyzői okiratba foglalta a … Bank mint hitelező, M. E. és házastársa, valamint a felperesek mint adósok között létrejött devizában nyilvántartott lakáskölcsön-szerződést, valamint a … Jelzálogbank mint jelzálogjogosult, M. E. és házastársa, továbbá a felperesek, mint jelzálog-kötelezettek között létrejött jelzálogszerződést. A kölcsönszerződés alapján a pénzintézet az ingatlan megvásárlásának finanszírozására a saját erő kiegészítéseként 6 325 000 Ft kölcsönt nyújtott az adósoknak. A jelzálogszerződés alapján a kölcsön biztosítékaként az ingatlanon jelzálogjogot alapítottak. A szerződésben rögzítették, hogy az akkor kiskorú felperesek tulajdonát képező ingatlan jelzálogjoggal való megterhelésére vonatkozó törvényes képviselői nyilatkozat érvényességéhez a gyámhatóság jóváhagyása szükséges. A szerződés a gyámhatósági jóváhagyással, de megkötésének időpontjától kezdődő hatállyal jön létre. A P.-i Gyámhivatal a törvényes képviselői nyilatkozatot a 2006. szeptember 18-án jogerőre emelkedett határozatával jóváhagyta.

A pénzintézet a kölcsönszerződést 2009-ben felmondta, majd engedményezte követelését az … Faktoring Zrt.-re. A Városi Bíróság a 2010. szeptember 20-án kiállított végrehajtási záradékokkal 36 380 CHF és járulékai behajtására végrehajtást rendelt el az ekkor még mindig kiskorú felperesekkel szemben. A végrehajtási eljárásban 2013. január 24-én a végrehajtó elárverezte a p.-i 51/2/A/9. hrsz-ú ingatlant 6 048 000 Ft árverési vételáron. Az árverési vevő tulajdonjogát 2013. március 28-án jegyezték be az ingatlan-nyilvántartásba. Az ingatlan forgalmi értéke 2013-ban 10 863 333 Ft volt.

A felperesek és jelen perben nem álló pertársaik pert indítottak a Járásbíróságon a végrehajtás megszüntetése, a devizaalapú kölcsönszerződés létre nem jöttének, illetve érvénytelenségének megállapítása és az érvénytelenség jogkövetkezményeinek alkalmazása iránt az … Bank és az … Faktoring Zrt. ellen. Utóbb a végrehajtás megszüntetése, illetve korlátozása iránti kereseti kérelmüktől elálltak, amire tekintettel a bíróság ebben a részében a pert jogerős végzéssel megszüntette.

A felperesek módosított keresetükben személyenként 2 056 417 Ft kártérítés egyetemleges megfizetésére kérték kötelezni az alpereseket.

Hivatkozásuk szerint a saját tulajdoni hányaduk megszerzéséhez szükséges vételár a rendelkezésükre állt, kölcsönre nem volt szükségük, ennek ellenére a közjegyzői okiratba foglalt kölcsönszerződésben adóstársként, az azt biztosító jelzálogszerződésben jelzálog-kötelezettként szerepeltek. A szerződések az rPtk. 13/A. § (1) bekezdése alapján érvénytelenek, tekintettel arra, hogy kiskorúként még a gyámhatóság jóváhagyásával sem vállalhatták érvényesen e kötelezettségeket. Állították, hogy az I. r. alperes a szerződések közokiratba foglalásakor tudomással bírt arról, hogy a felperesek saját tulajdoni hányadukat a tulajdonukat képező gyámhatósági fenntartásos betétben elhelyezett összegből vásárolják meg, kölcsönre nincs szükségük, a közjegyzői okiratot úgy kellett volna elkészíteni, hogy abban a felperesek nem szerepelnek adóstársként és jelzálog-kötelezettként. A közjegyzői törvény 195. § (1) bekezdése alapján a közjegyzőnek az okirat elkészítésében a közreműködését meg kellett volna tagadnia.

A kár bekövetkezésének időpontját az ingatlan árverésének időpontjával azonosan, 2013. január 24. napjában jelölték meg. A kár összegét a tulajdoni hányadaik értékében, az árverést követő forgalmiérték-növekedés figyelembevételével kalkulálták, késedelmikamat-követelést nem kívántak érvényesíteni.

A II. r. alperes jogellenes magatartását abban jelölték meg, hogy a P.-i Gyámhivatal az rPtk. 13. §-ával és a 13/A. §-sal ellentétes jognyilatkozatokat jóváhagyta.

Az alperesek ellenkérelme a kereset elutasítására irányult. Elsődlegesen azzal védekeztek, hogy a felperesek követelése elévült. Álláspontjuk szerint az elévülés 2009. februárban kezdődött, amikor a közjegyzői okiratba foglalt kölcsönszerződést a pénzintézet felmondta, de legkésőbb 2010. szeptember 20-án, a végrehajtási záradék kiállításának időpontjában. A II. r. alperes rámutatott, hogy vele szemben a követelés még a felperesek által megjelölt kezdő időponthoz képest is elévült.

Az I. r. alperes érdemben azzal védekezett, hogy a felperesek közjegyzői okiratba foglalt jognyilatkozata nem az rPtk. 13/A. § szerinti idegen kötelezettségért való, megfelelő ellenérték nélküli felelősségvállalás volt. Állította, a szerződés közokiratba foglalása során tekintettel volt az rPtk. 13/A. § (1) bekezdésére, de úgy ítélte meg, hogy a kiskorúak megfelelő ellenérték fejében vállalnak kötelezettséget. Rögzítette az okiratban, hogy a szerződés csak abban az esetben lép hatályba, amennyiben a gyámhatóság azt jóváhagyja. A felperesek ellenérték - az ingatlan tulajdonjogának megszerzése - fejében, nem idegen kötelezettségért vállaltak felelősséget. A megvásárolt ingatlan az egész család lakhatását biztosította, a szerződés megkötése mindannyiuk érdekét szolgálta. A kiskorúak jognyilatkozatának érvénytelensége legfeljebb a saját tulajdoni hányaduk értéke feletti kötelezettségvállalás tekintetében lenne megállapítható. Kifejtette, hogy a kár bekövetkezte, tehát a felperesek tulajdoni hányadának elvesztése arra vezethető vissza, hogy az adósok a kölcsönt nem fizették. A kiskorúak ingatlanhányada is árverezésre került ugyan, de ezen túl őket kár nem érte, azért pedig érvényesen vállalhattak kötelezettséget. Vitatta a kár összegét is.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!