Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

A Gyulai Törvényszék G.40022/2010/30. számú határozata tulajdonjog megállapítása tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 81. §, 164. §, 206. §, 220. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 97. §, 115. §, 116. §, 137. §, 207. §, 6/1986. (VI. 26.) IM rendelet (Kmr.) 13. §, 32/2003. (VIII. 22.) IM rendelet (Ükr.) 3. §] Bíró: Wlassits Gábor

A Békés Megyei Bíróság, Gyula

3.G.40.022/2010/30. szám

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

A Békés Megyei Bíróság a Bagdi-Kovács Ügyvédi Iroda által képviselt felperesnek - a Fischer és Molnár Ügyvédi Iroda által képviselt I. rendű, a dr. Lukoviczki Edit köztisztviselő által képviselt II. rendű, III. rendű, a személyesen eljárt IV. rendű, V. rendű, VI. rendű, a VII. rendű, VIII. rendű, IX. rendű, X. rendű, XII. rendű, XIII. rendű, XIV. rendű, XV. rendű, a személyesen eljárt XVI. rendű, XVII. rendű, XVIII. rendű, XIX. rendű, XX. rendű, XXI. rendű, XXII. rendű, XXIII. rendű, XXIV. rendű, XXV. rendű, és a Lippai Ügyvédi Iroda által képviselt XXVI. rendű alperesek ellen tulajdonjog megállapítása iránt indított perében meghozta a következő

Í T É L E T E T :

A megyei bíróság megállapítja, hogy a békéscsabai I. helyrajzi számú, belterületi ingatlan 575/10.000-ed részben a felperes tulajdonát képezi.

Kötelezi a II-XXVI. rendű alpereseket tűrjék, hogy a felperes tulajdonjoga a fenti ingatlan 575/10.000-ed részilletősége vonatkozásában tehermentesen bejegyzést nyerjen.

Ezt meghaladóan a keresetet elutasítja.

Az ítéletet - jogerőre emelkedését követően - megküldeni rendeli a Békéscsabai Körzeti Földhivatalnak azzal, hogy a fenti ingatlan 575/10.000-ed tulajdoni illetőségére felperes tulajdonjogát - beruházás címén - tehermentesen jegyezze be, és a I. rendű alperes tulajdonjogát 9.425-öd tulajdoni illetőségre jegyezze vissza.

Kötelezi a felperest, hogy fizessen meg az államnak - felhívásra - 756.000,- (hétszázötvenhatezer) forint eljárási illetéket. Az I. rendű alperes - a fentiek szerint - 144.000,- (száznegyvennégyezer) forint eljárási illeték megfizetésére köteles.

Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az I. rendű alperesnek 2.000.000,- (kétmillió) forint, a XXVI. rendű alperesnek pedig 30.000,- (harmincezer) forint perköltséget.

Az ítélet ellen - a kézbesítéstől számított 15 nap alatt - írásban és 28 példányban a Szegedi Ítélőtáblához címzett és a Békés Megyei Bíróságnál benyújtandó fellebbezésnek van helye.

Ha a fellebbezés csak a perköltség viselésére vagy összegére vonatkozik a le nem rótt eljárási illeték megfizetésével kapcsolatos, illetve kizárólag az ítélet indokolása ellen irányul, azt a másodfokon eljáró bíróság tárgyaláson kívül bírálhatja el, de fellebbezésében a fellebbező fél tárgyalás tartását kérheti.

A fellebbezési határidő lejárta előtt előterjesztett közös kérelemben a felek az ítélet bármely rendelkezése ellen irányuló fellebbezés tárgyaláson kívüli elbírálását kérhetik.

I N D O K O L Á S :

A megyei bíróság a lefolytatott bizonyítási eljárás adatai alapján az ügyben a következő

t é n y á l l á s t

állapította meg.

A hatályos ingatlan-nyilvántartási állapot a békéscsabai I. helyrajzi számú, 9593 m2 alapterületű, belterületi ingatlant az I. rendű alperes kizárólagos tulajdonaként tünteti fel. Az ingatlanra a felperes és a Békés Megyei Illetékhivatal javára jelzálogjog, valamint Békéscsaba Megyei Jogú Város, az Adó és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal és a Békés Megyei Illetékhivatal javára végrehajtási jog van bejegyezve. 2000. április 25-én a felperes és az I. rendű alperes között megállapodás jött létre, melynek 2. pontjában rögzítést nyert, hogy a többségi tulajdonos céggel kapcsolatos elképzelései alapján a malomépületben vendégszobák, az emeleten oktatásra alkalmas előadó termek, a polgárházban egy céget reprezentáló márkabolt kerül kialakításra, az alapanyag (lemez) és a félkész termékek tárolására pedig egy fedett csarnokot kell építeni. A szerződés 3. pontjában megállapítást nyert, hogy a társaság a beruházást finanszírozni nem tudja, ezért a (beruházóként eljáró) felperes a többségi tulajdonos hozzájárulásával saját forrásból és anyagból valósítja meg az átalakítást. A szerződés 4. pontjában a társaság visszavonhatatlanul hozzájárulását adta ahhoz, hogy vita esetén a beruházó a beruházás erejéig tulajdont szerezzen a fent körülírt ingatlanban. A beruházás során beépített anyagokon a beruházó tulajdonjogát fenntartja, amíg az elszámolás a társasággal nem történik meg. A szerződést a felperes, az I. rendű alperes képviseletében A, többségi tulajdonosként pedig B írta alá.

A megállapodást követően a fenti ingatlant érintően a tervezett beruházás megindult, s az átalakítás során a régi malomépület első és második szintjén 14 db 2-3 ágyas szoba, a harmadik szinten pedig oktató terem került kialakításra. A régi malomtulajdonos lakását szolgáló polgári házból üzlet lett kialakítva, az udvaron fedett, zárt szín létesült acélszerkezettel, hullámpala fedéssel, s épült egy további tároló is, szintén acélszerkezettel. A tényleges munkavégzés 2000. július-augusztustól 2001. decemberéig tartott. A beruházás időszaka alatt a felperes a C-től 9.800.000,- forint, az D 40.000.000,- forint, a E-től 9.840.000,- forint hitelt vett fel azzal, hogy a felvett 40.000.000,- forint hitelből 20.000.000,- forintot a házastársi vagyon és tulajdonközösség megszüntetésével kapcsolatos fizetési kötelezettségének kiegyenlítésére használt fel. A beruházások bekerülési költsége 27.281.707,- forint volt, és a 108.000.000,- forint forgalmi értékű ingatlanon belül a beruházások eredményeként 17-18.000.000,- forint forgalmi érték keletkezett. A Békés Megyei Bíróság 2.Fpk.04-05-00296/18. szám alatti végzésével elrendelte az I. rendű alperes felszámolását. A felperes az ingatlan tekintetében tulajdoni igényt jelentett be, melyet az I. rendű alperes 2006. december 6-án kelt levelével elutasított, hivatkozással arra, hogy a 2000. április 25-i megállapodás alkalmatlan a tulajdoni igény megállapítására.

A Békés Megyei Bíróság 3.G.40.005/2007/89. szám alatti ítéletével megállapította, hogy az ingatlan 575/10.000-ed részben a felperes tulajdonát képezi és kötelezte a II. rendű alperest tűrje, hogy a felperes tulajdonjoga a fenti részilletőség vonatkozásában bejegyzést nyerjen. Ezt meghaladóan a keresetet elutasította. Fellebbezés folytán a Szegedi Ítélőtábla Gf.II.30.628/2009/3. szám alatti végzésével az ítéletet hatályon kívül helyezte és az elsőfokon eljárt bíróságot a per újabb tárgyalására és újabb határozat hozatalára utasította. Ennek során kifejtette, hogy az I. rendű alperesnek a végrehajtási jog jogosultjait illető kötelező perbevonására vonatkozó pergátló kifogás tárgyában az elsőfokú bíróság téves álláspontra helyezkedett, melyre tekintettel az ítélet érdemben nem bírálható el. Ezért előírta a végrehajtási jog jogosultjainak perbevonását, melyre a megismételt eljárásban a felperes nyilatkozata folytán sor is került.

A felperes keresetében az ingatlan 630/1.000-ed részére vonatkozó tulajdonjogának megállapítását és annak ingatlan-nyilvántartási bejegyzését kérte azzal, hogy a II-XXVI. rendű alperesekkel szemben keresete tűrésre kötelezésre irányult. Keresetében előadta, hogy az I. rendű alperessel 2000. április 25-én írásban megállapodott, hogy az ingatlanban beruházást végez, és a szerződés 4. pontjában az I. rendű alperes visszavonhatatlanul hozzájárult ahhoz, hogy vita esetén a beruházás erejéig az ingatlanban tulajdonjogot szerezzen. Az ingatlan forgalmi értékét 108.000.000,- forintban, az általa elvégzett beruházások értékét 68.000.000,- forintban jelölte meg és álláspontja az volt, hogy az elvégzett beruházások az ingatlan forgalmi értékének 63%-át jelentik. Keresetét a Ptk. 97. § (2) bekezdésére, a Ptk. 115. § (1) bekezdésére és a Ptk. 116. § (1) bekezdésére alapította, és hangsúlyozta, hogy a PK.7.számú állásfoglalás az ügyben csak akkor lenne alkalmazható, ha a felek között megállapodás nem jött volna létre. Erre tekintettel nem csupán a szerkezetet érintő beruházások elszámolására van mód, hanem a teljes beruházási érték elszámolási tényezőként minősül. Kérte értékelés tárgyává tenni, hogy a beruházáshoz megfelelő forrással rendelkezett, a tulajdonjog reményében a cégbe egyébként is jelentős összeget invesztált, az I. rendű alperes viszont a beruházást finanszírozni nem tudta, pénzeszközökkel nem rendelkezett, és az építkezés időszakában csődközeli helyzetben volt. Nem tette vitássá, hogy a könyvszakértői vélemény csupán 9.680.591,- forint értékű beruházást igazol, de utalt arra is, hogy a könyv szerinti érték és a tényleges beruházási érték egymástól elválhat, melynek figyelembevétele azért is lényeges, mert olyan harmadik személy (társaság) nem volt, aki a beruházásban közreműködött volna. Hivatkozott arra is, hogy az ügyben eljárt műszaki szakértő a beruházási értéket 27.281.707,- forintban állapította meg, mely a 108.000.000,- forintos forgalmi érték 25,26%-át jelenti, ezért amennyiben a megyei bíróság az erre alapított elszámolást tekinti helyesnek, úgy tulajdoni igénye 2.526/10.000-ed részilletőségre mindenképpen fennáll. Perköltséget is igényelt.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!