Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2019.7.214 Nem jogsértő a lakcím érvénytelenítése, ha az ingatlant az érintett személy nemcsak átmenetileg, hanem hosszabb idő óta végleges jelleggel hagyta el, és életvitelszerűen máshol lakik. Szükségtelen a hatósági eljárás megismételtetése olyan bizonyítás lefolytatása céljából, amelytől nem várható eltérő eredmény, különösen, ha az ügyfél saját nyilatkozatai voltak önmagukban ellentmondásosak. Csak súlyos, az ügy érdemére kiható jogszabálysértés alapozhatja meg a közigazgatási határozat hatályon kívül helyezését [1992. LXVI. tv. (Nytv.) 5. § (2) bek., 26. § (5) bek., (5a) bek., 146/1993. (X. 26.) Korm. rendelet 34. § (3) bek.].

Kapcsolódó határozatok:

Budapest Környéki Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság K.27016/2017/4., Kúria Kfv.37761/2017/4. (*BH 2019.7.214*)

***********

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] A beavatkozó, aki felperes volt házastársa, 2015. június 15. napján kérelmet nyújtott be Kerepes város jegyzőjéhez (a továbbiakban: elsőfokú hatóság), amelyben a felperes lakóhelyének a személyi adat- és lakcímnyilvántartásban fiktív lakcímként történő szerepeltetését kérte, mivel felperes 2006-ban minden személyes ingóságával együtt a visszatérés szándéka nélkül, végleg elköltözött az ingatlanból.

[2] Az elsőfokú hatóság 2015. november 3. napján tartott helyszíni szemlét perbeli ingatlanban. Az arról készült jegyzőkönyvben a beavatkozó úgy nyilatkozott, hogy a felperes személyes holmija nincs az ingatlanban, csak olyan tárgyak találhatók, amelyek a beavatkozó tulajdonában vannak. A felperes a saját ingóságait, tárgyait elvitte, részben még a beavatkozó tulajdonát képező tárgyakat is.

[3] Az elsőfokú hatóság két alkalommal kereste meg belföldi jogsegély keretében a felperes tényleges tartózkodási helye szerinti Sz.-i Község Közös Önkormányzati Hivatal jegyzőjét, aki nyilatkoztatta a felperest, és megküldte az önkormányzati hivatalban 2015. szeptember 28-án és 2016. február 25. napján készített jegyzőkönyveket, amelyekben a felperes úgy nyilatkozott, hogy a perbeli lakásban személyes használati tárgyai megtalálhatók, az ingatlan után helyi adót (gépjárműadót, magánszemélyek kommunális adóját) Kerepes Város Önkormányzat részére fizeti. A Gödöllői Városi Bíróság előtt pedig 2015. február 9. napján polgári pert kezdeményezett a házastársi közös vagyon megosztása iránt. Állandó lakóhelye továbbra is a perbeli ingatlan, átmenetileg tartózkodik a gyermeke tulajdonát képező Sz. településen lévő ingatlanban, ez tehát csak a tartózkodási helyét képezi, mivel három hónapnál hosszabb ideig az ingatlan karbantartása érdekében ott tartózkodik.

[4] A beavatkozó csatolta B. L. 2016. június 20. napján kelt nyilatkozatát, amely szerint a felperes Sz. településen hosszú évek óta és állandó jelleggel lakik, valamint S. L.-né 2016. június 22. napján tett nyilatkozatát, hogy felperes 10 éve elköltözött a perbeli ingatlanból, és személyes holmija ott nem maradt, sőt olyan vagyontárgyakat is elvitt, amelyek közös tulajdont képeztek.

[5] Az elsőfokú hatóság megismételt eljárás keretében 2016. július 13. napján kelt 1143-12/2016. számú határozatával a felperes perbeli ingatlanban fennálló lakcímét fiktívvé nyilvánította. Megállapította, hogy a felperes - a rendelkezésre álló adatok, a beavatkozó nyilatkozata, továbbá B. L. és S. L.-né nyilatkozata alapján - több mint 10 éve elköltözött az ingatlanból, személyes ingóságai ott nem találhatók, és a felperes az ingatlanból visszatérés szándéka nélkül távozott el, melyet alátámaszt az a tény, hogy a visszatérésre vonatkozó szándékát nem jelezte.

[6] Az elsőfokú hatóság határozata a polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról szóló 1992. évi LXVI. törvény (a továbbiakban: Nytv.) 5. § (2) bekezdésén, 26. § (1) bekezdésén, valamint az Nytv. végrehajtásáról szóló 146/1993. (X. 26.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) 35. § (1)-(4) bekezdésében foglaltakon alapszik.

[7] A felperes a határozattal szembeni fellebbezésében arra hivatkozott, hogy a beavatkozóval kötött házasságát a Gödöllői Városi Bíróság a 12.P.20.412/2006/8. számú ítéletével egyező akaratnyilvánítás mellett bontotta fel, és jóváhagyta végzésével a lakáshasználat kérdésében kötött egyezséget is, amely szerint a közös tulajdonukat képező lakás használatát egymás között megosztották. A felperes a házasság felbontásától kezdődően a lakást életvitelszerűen használja. Bizonyítási indítványa körében kérte beszerezni a lakáshasználattal kapcsolatos bírósági egyezséget jóváhagyó végzést, valamint megjelölt három tanút, akiknek a meghallgatását kérte annak alátámasztására, hogy az ingatlant a volt házastársával elkülönülten használják.

[8] Kifejtette a fellebbezésében, hogy a közös tulajdonban lévő ingatlant csak átmenetileg, hétvégeken hagyta el, amikor az Sz. településen lévő ingatlanban tartózkodott. A felperes előadta, hogy az átmeneti tartózkodási helyét egyébként 2016. július 27. napján a lakcímbejelentő lap tanúsága szerint megszüntette.

[9] Az alperes 2016. szeptember 9. napján hozott PE/040/1293-8/2016. számú határozatával az elsőfokú határozatot akként változtatta meg, hogy a felperes lakcímét érvénytelennek nyilvánította, és a határozat jogerőre emelkedését követően a nyilvántartásban fiktív jelzéssel szerepeltetni rendelte mindaddig, míg a felperes a valós címet be nem jelenti. Kötelezte a felperest a részére kiállított érvénytelen hatósági igazolvány jogerőre emelkedéstől számított 8 napon belül történő leadására. Az alperes elrendelte a hatósági igazolvány bevonását, érvénytelenítését, és az érvénytelenítés tényének a hatósági nyilvántartásba történő bejegyzését.

[10] Rámutatott a másodfokú határozat, hogy az Nytv. 5. § (2) bekezdése helyes értelme az, hogy a polgár a bejelentett lakcímén életvitelszerűen lakik, vagyis a rövidebb távolléteket (munka, utazás stb.) figyelmen kívül hagyva a bejelentett lakcímén tartózkodik. Nem szerepeltethető fiktív jelzéssel a lakcím, ha a jegyző, illetve a járási hivatal az eljárása során megállapítja, hogy az érintett - a lakás végleges elhagyásának szándéka nélkül - átmenetileg nem tartózkodik a lakásban.

[11] Fentiekben rögzítettek alapján megállapítható, hogy a felperes nem lakik az eljárásbeli ingatlanban, a felperes nyilatkozataiban semmilyen olyan bizonyítékot nem tárt a hatóság elé, amely alátámasztaná, hogy az ingatlanban jelenleg is életvitelszerűen lakik, tartózkodik. A lakcímnyilvántartást a hatóság annak érdekében vezeti, hogy a polgárok valós, tényleges állapotnak megfelelő lakcímadata megállapítható legyen. A lakcímadat valódiságának vizsgálata során a hatóság azt ellenőrzi, hogy az oda bejelentett személy ténylegesen ott lakik-e. Amennyiben a hatóság arra a következtetésre jut, hogy a polgár ténylegesen nem a bejelentett lakcímen él, akkor megállapítja a lakcím érvénytelenségét, illetőleg fiktív jelzéssel szerepelteti. Rögzíteni szükséges továbbá, hogy mind az elsőfokú hatóságnak, mind az alperesnek az R. 35. § (3) bekezdésben foglalt feltétel - végleges elhagyás szándéka - körében a fenti tényeket kellett értékelnie. Vizsgálata nem terjedhet ki arra, hogy a kérelmezettnek a jövőre nézve milyen tervei vannak az ingatlannal kapcsolatban. Tekintettel arra, hogy az eljárás során feltárt bizonyítékok egyértelműen alátámasztják a beavatkozó állítását, miszerint a felperes nem lakik az eljárásbeli ingatlanban, és ott semmilyen ingósága nem maradt, a felperes lakcímének érvénytelenítése indokolt.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!