Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2013.6.144 Amennyiben az ítéleti tényállásból nem állapítható meg egyértelműen, hogy a terhelt által vezetett elektromos meghajtású kerékpár a motorteljesítményére való tekintettel kerékpárnak vagy segédmotoros kerékpárnak minősül, járművezetéstől eltiltás nem alkalmazható [Btk. 58. § (1) bek., 188. § (1) bek., KRESZ 1. sz. függelék II/r/1. pont, 35/2000. (XI. 30.) BM rend. 3. § és 1. sz. melléklet].

A városi bíróság a bíróság elé állítás során 2011. július 29. napján megtartott tárgyaláson meghozott ítéletében a terhelt bűnösségét ittas járművezetés vétségében [Btk. 188. § (1) bekezdés] állapította meg, és ezért őt 1 év időtartamra eltiltotta a közúti járművezetéstől. A városi bíróság ítélete a kihirdetése napján jogerőre emelkedett.

Az ítéletben rögzített tényállás szerint a terhelt 2011. július 1. napján 21 óra 30 perc körüli időben a 34-es számú főközlekedési útvonalon haladt az elektromos meghajtású kerékpárjával.

A vádlott a közúti forgalomban történt részvétele idején szeszes italt fogyasztott. A vérében a közúti forgalomban történt részvétele idején 2,28-2,38 g/l közötti alkoholkoncentráció volt, ami közepes fokú alkoholos befolyásoltság állapotának felel meg.

A bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen a terhelt javára a megyei főügyészség nyújtott be felülvizsgálati indítványt. A felülvizsgálati indítványban foglaltak szerint a vonatkozó jogszabályi rendelkezések értelmében az elektromos kerékpár kerékpárnak minősül, amelynek vezetése engedélyhez nem kötött. A terhelttel szemben így törvénysértően került sor közúti járművezetéstől eltiltás büntetés kiszabására. A megyei főügyészség ezért a városi bíróság ítéletének megváltoztatását és a törvénynek megfelelő határozat hozatalát indítványozta.

A Legfőbb Ügyészség átiratában a felülvizsgálati indítványt fenntartotta azzal, hogy a terhelttel szemben próbára bocsátás alkalmazására tett indítványt.

A felülvizsgálati indítványban felvetett jogkérdéssel - vagyis a közúti járművezetéstől eltiltás alkalmazhatóságával - kapcsolatban a Kúria az alapul szolgáló jogszabályi környezetet a következőkben rögzíti.

A Btk. 188. § (1) bekezdése értelmében ittas járművezetés vétségét követi el, aki szeszes italtól befolyásolt állapotban közúton gépi meghajtású járművet vezet. A Btk. 58. § (1) bekezdése értelmében járművezetéstől el lehet tiltani azt, aki az engedélyhez kötött járművezetés szabályainak megszegésével követi el a bűncselekményt. A kerékpár fogalmát a KRESZ 1. számú függelékének II/r/1. pontja határozza meg, eszerint kerékpár: olyan legalább kétkerekű jármű, amelyet emberi erő hajt és ezt legfeljebb 300 W teljesítményű motor segíti. A közúti közlekedési igazgatási feladatokról a közúti közlekedési okmányok kiadásáról és visszavonásáról szóló 35/2000. (XI. 30.) BM rend. 3. §-a értelmében a vezetői engedély különböző kategóriákba, alkategóriákba és kombinált kategóriákba sorolt járművek vezetésére jogosít, amelyeket az 1. számú melléklet tartalmaz. E mellékleti felsorolásban a kerékpár nem szerepel, így annak vezetése engedélyhez nem kötött.

E jogszabályi rendelkezések összevetéséből megállapítható, hogy nem szükségszerűen esik egybe azon járművek köre, amelyek közúton szeszes italtól befolyásolt állapotban vezetése egyrészről a Btk. 188. § (1) bekezdése szerinti bűncselekmény megállapítását, másrészről a Btk. 58. § (1) bekezdése szerinti járművezetéstől eltiltás alkalmazását megalapozzák. A bűncselekmény megállapításának ugyanis előfeltétele a gépi meghajtású jármű vezetése, míg a járművezetéstől eltiltásé az engedélyhez kötött jármű vezetése. Ez utóbbi szempontjából pedig alapvető jelentőségű, hogy az elektromos motor teljesítménye a 300 W-t meghaladta-e.

A jelen felülvizsgálat tárgyát képező ügyben az ítéletből megállapítható, hogy a terhelt gépi meghajtású járművet vezetett, amikor elektromos meghajtású kerékpárjával közlekedett, azonban az elektromos meghajtás fizikai jellemzői, a gépi meghajtás teljesítménye nem rögzített, és az az iratokból sem tűnik ki. Az ítéletben írtak alapján nem egyértelmű, hogy a terhelt engedélyhez kötött járművet vezetett-e, és ekként eltiltható volt-e a járművezetéstől.

A Kúria e körben kialakított gyakorlata szerint, ha a tényállás a megfelelő jogkövetkeztetés levonására nem alkalmas, az egyben a büntető anyagi jogi szabály sérelmét is jelenti (BH 1998.110), és ekként a Be. 416. § (1) bekezdés a) pontja szerint felülvizsgálati ok.

A Kúria ezért a felülvizsgálati indítvánnyal támadott határozatot a Be. 428. § (1) bekezdése alapján hatályon kívül helyezte, és a városi bíróságot új elsőfokú eljárás lefolytatására utasította.

(Kúria Bfv. II. 547/2012.)

* * *

TELJES HATÁROZAT

A Kúria Budapesten, a 2012. december 6. napján tartott nyilvános ülésen meghozta a következő

v é g z é s é t:

Az ittas állapotban elkövetett járművezetés vétsége miatt folyamatban volt büntetőügyben a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Főügyészség által benyújtott felülvizsgálati indítványt elbírálva a Karcagi Városi Bíróság 2.B.314/2011/2. számú ítéletét hatályon kívül helyezi és a Karcagi Városi Bíróságot új, első fokú eljárás lefolytatására utasítja.

A felülvizsgálat során felmerült 3000 (háromezer) forint bűnügyi költséget az állam viseli.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!