Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2006.10.333 Rosszhiszemű álképviselőnek minősül a kft. ügyvezetőjévé választott személy, ha a körülményekből tudnia kell, hogy az üzletrész-átruházási szerződés semmis, ezért az őt megválasztó személyek nem válhattak a gazdasági társaság tagjává - Ha eljárását a kft. nem hagyja jóvá, az elvállalt kötelezettség teljesítéséért magának kell helytállnia [Ptk. 221. § (1)-(2) bek.; 1997. évi CXLIV. tv. (Gt.) 134. § (2) bek.].

A megismételt eljárás során hozott ítéletével az elsőfokú bíróság kötelezte az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 3 000 000 Ft-ot, és ezen összegnek 2000. február 15-étől, 2000. december 31-éig 12%-os, 2001. január 1-jétől a kifizetés napjáig járó, mindenkori költségvetési törvényben meghatározott mértékű kamatát, valamint 410 000 Ft perköltséget.

Az elsőfokú bíróság kifejtette, hogy a gazdasági társaságokról szóló 1997. évi CXLIV. törvény (Gt.) 134. § (2) bekezdésében foglaltak megsértése miatt - az alapító tagok törzsbetéteinek teljes mértékben történt befizetése hiányában - a felperes és az alperes által az eladókkal kötött, 1999. február 15-én kelt üzletrész-átruházási szerződés semmis. A peres felek nem válhattak a megszerezni kívánt üzletrész tulajdonosaiként az érintett társaság tagjaivá. Nem hozhattak emiatt az általuk, 1999. február 15-én tartott taggyűlésen, az alperes ügyvezetővé választásról szóló érvényes határozatot. Az alperes a hozott határozat alapján nem válhatott a korlátolt felelősségű társaság ügyvezetőjévé. Az általa a társaság nevében a felperessel 1999. február 16-án kötött kölcsönszerződés létrejöttnek nem tekinthető. A Ptk. 221. §-a értelmében, az alperes álképviselőként járt el a szerződéskötéskor. Az eljárásának korlátolt felelősségű társaság általi jóváhagyását nem bizonyította. A csatolt iratokban foglaltak és az eset összes körülményeinek mérlegelésével az volt megállapítható, hogy az üzletrész-átruházási szerződés megkötésekori nagyfokú gondatlan magatartása miatt, a kölcsönszerződéssel kapcsolatos eljárását rosszhiszeműnek kell tekinteni. A Ptk. 221. § (2) bekezdése alapján ezért köteles a felperes szerződésből eredő teljes kárát megtéríteni.

Utalt arra is az elsőfokú bíróság, hogy a felperes által megjelölt, a Ptk. 242. § (1), illetve (2) bekezdése, valamint a Ptk. 332. § (1) és (2) bekezdése alapján az alperes marasztalására utaló körülményt nem észlelt.

Az alperes fellebbezése folytán folyamatban volt másodfokú eljárás során a bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta, a felperes keresetét elutasította. Kötelezte a felperest, hogy fizessen meg az alperesnek 15 nap alatt 200 000 Ft együttes első- és másodfokú költséget.

A másodfokú bíróság álláspontja szerint az elsőfokú bíróság a tényállást nagyrészt helyesen állapította meg, abból azonban téves jogi következtetéseket vont le. A felperes és az L. Kft. között ugyanis a perbeli kölcsönszerződés érvényesen létrejött. A Ptk. 210. § (3) bekezdése alapján azt - figyelemmel a Ptk. 236. § (1) bekezdésben foglaltakra is - a szerződő felek nem támadták meg. A másodfokú bíróság egyetértett az elsőfokú bírósággal abban, hogy az alperes álképviselőként járt el. A rendelkezésre álló bizonyítékokat mérlegelve azonban úgy ítélte, hogy az alperes jóhiszemű volt a kölcsönszerződés megkötésekor. Az üzletrész-átruházási szerződés semmisségéről a kölcsönszerződés megkötését követően szerzett tudomást. Terhére nem értékelhető az üzletrészt eladók törzsbetét-befizetési kötelezettségével kapcsolatos mulasztása. Hangsúlyozta a másodfokú bíróság azt is, hogy az elsőfokú bírósággal azonosan, az alperes általi tartozásátvállalást megállapítani nem tudta.

A felperes a jogerős ítélettel szemben benyújtott felülvizsgálati kérelmében kérte annak hatályon kívül helyezését, az elsőfokú bíróság ítéletének helybenhagyását. Előadta, hogy a támadott határozat az ügy érdemére kihatóan sérti a Ptk. 205. § (1) bekezdését, a Ptk. 221. §-át, a Ptk. 242. §-át, a Ptk. 523. § (1) bekezdését. Vitatta - a BH 2005/21. számú eseti döntésben foglaltakban kifejtettekre tekintettel -, hogy a másodfokú bíróság helytállóan állapította meg: az álképviselőként eljáró alperes által kötött kölcsönszerződés, a felperes és a társaság között létrejött. Vitatta továbbá a rendelkezésre álló bizonyítékok másodfokú bíróság általi mérlegelésének helytállóságát.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!