Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2013.1.16 Az öröklési szerződés formáját tekintve végrendelet, de tartalma szerint tartási vagy életjáradéki szerződés, azaz annak egy különleges típusa. Ezért az öröklési szerződések tartalmára a tartási, illetőleg életjáradéki szerződésre vonatkozó szabályok általában alkalmazandók. Következésképpen a megfelelő tartás, illetőleg a megfelelő összegű életjáradék megfizetésének vállalása az öröklési szerződés tartalmának szükségképpeni része [Ptk. 200. § (2) bek., 586. § (1) bek., 591. § (1) és (2) bek., 655., 656. és 658. §-ok].

Kapcsolódó határozatok:

Budai Központi Kerületi Bíróság P.21572/2010., Fővárosi Törvényszék Pf.633488/2011/2., Kúria Pfv.21863/2011/7. (*BH 2013.1.16*)

***********

Az örökhagyó és az alperes 2008. szeptember 17-én öröklési szerződést kötöttek, amely szerint az örökös vállalta, hogy az örökhagyót haláláig az életvitele megkönnyítése érdekében havi 5000 forint anyagi támogatásban részesíti. Ellenszolgáltatásként a b.-i "lakóház, hétvégi ház, gyümölcsös és gazdasági épület" megnevezésű ingatlan tulajdonában álló része és az ingatlanban található ingóságok örökösévé nevezte az alperest, aki az örökhagyó elhunyt feleségének a gyermeke. Az örökhagyó 2009. május 29-én elhunyt. Hagyatékát a közjegyző az alperesnek mint szerződéses örökösnek ideiglenes hatállyal adta át, mert a Magyar Állam - a perben felperes - mint szükségképpeni örökös a kihirdetett öröklési szerződést aggályosnak tekintette és kérte a hagyaték törvényes öröklés jogcímén történő átadását.

A felperes keresetében annak megállapítását kérte, hogy az öröklési szerződés a Ptk. 591. § (1) bekezdésének alkalmazásával a Ptk. 586. § (1) bekezdés második fordulatába ütközik és emiatt a Ptk. 200. § (2) bekezdése alapján semmis, ezért ennek megfelelően a Ptk. 599. § (2) és (3) bekezdése szerint - más örökös hiányában - az örökhagyó törvényes örököse.

Ezt azzal indokolta, hogy megfelelő életjáradéki összeg hiányában az életjáradéki szerződés, mint jogszabályba ütköző, semmis.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a keresetet elutasította.

Indokolásának jogi okfejtése szerint: A Ptk. 656. §-a értelmében az öröklési szerződés érvénytelenségére az írásbeli végrendeletre vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni; a Ptk. 658. § (1) bekezdése alapján a tartási, életjáradéki szerződésre vonatkozó rendelkezések az öröklési szerződés módosítására és megszüntetésére irányadóak. A felperes olyan érvénytelenségi okot nem jelölt meg, amely az öröklési szerződés érvénytelenségét eredményezhette volna. Az örökhagyó a szerződést - életében - nem támadta meg, nem kifogásolta a teljesítés megfelelőségét, ezért a szerződő felek között érvényesen létrejött szerződés kapcsán "a törvényes örökös utóbb a hagyatékra ilyen jogcímen igényt nem érvényesíthet".

A felperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét a per főtárgya tekintetében helybenhagyta.

Az elsőfokú bíróság által megállapított tényállást ítélkezése alapjául elfogadta és érdemben egyetértett az arra alapított jogi következtetéseivel is, azonban eltérő indokolással. A Ptk. 658. § (1) bekezdését értelmezve - szemben az elsőfokú bíróság jogi álláspontjával - kimondta azt, hogy a tartási (életjáradéki) szerződésre vonatkozó szabályokat nem kizárólag az öröklési szerződés módosítására, valamint megszüntetésére kell alkalmazni. Kifejtette, hogy a Ptk. 655. § (1) bekezdésében szabályozott öröklési szerződés tartalmára is megfelelően irányadók a Ptk. 586. § (1) bekezdésében és az 591. § (1) bekezdésében foglaltak. Az öröklési szerződés ugyanis nem csak végintézkedés, hanem szerződés is, amely érvénytelen akkor is, ha nem felel meg a Ptk. 655. §-ában írt tartalmi követelményeknek. Ezért vizsgálta, hogy az öröklési szerződésben meghatározott életjáradék havi összege alkalmas-e az örökhagyó megfelelő tartására. Az volt az álláspontja, hogy miután a havi járadék összegét az örökhagyó életében nem vitatta, ezért utóbb a felperes mint törvényes örökös sem teheti azt vitássá. Megítélése szerint az öröklési szerződés nem ütközik a Ptk. 655. §-ába és 591. § (1) bekezdésébe, azaz nem semmis a Ptk. 200. § (2) bekezdése szerint.

A jogerős ítélet ellen a felperes élt felülvizsgálati kérelemmel arra hivatkozással, hogy az öröklési szerződés a Ptk. 200. § (2) bekezdése értelmében a Ptk. 586. § (1) bekezdésébe és az 591. § (1)-(2) bekezdéseibe ütközik, azaz a másodfokú bíróság ezekből, az általa irányadónak tartott jogszabályi rendelkezésekből téves jogi következtetést vont le. A jelen per tárgya - álláspontja szerint - annak eldöntése, hogy amennyiben az öröklési szerződésben az örökhagyó életjáradék ellenében nevez örököst, alkalmazhatók-e a tartási szerződés szabályai, köztük annak tartalmi eleme: a megfelelő tartás. A bírói gyakorlatra hivatkozással előadta, hogy a megfelelő tartás nem azonos a szűkös tartással, annak az eltartott körülményeihez képest kell megfelelőnek lennie. Így az életjáradék összegének is az örökhagyó szükségleteinek figyelembevételével, a megfelelő életszínvonalon történő megélhetését kell biztosítania. A per tárgyát képező öröklési szerződésben meghatározott havi 5000 forint életjáradék szerinte nem minősül a Ptk. 591. § (2) bekezdése alapján alkalmazandó Ptk. 586. § (1) bekezdésében foglalt megfelelő tartásnak, ezért az, mint jogszabályba ütköző semmis.

A felülvizsgálati kérelem nem alapos.

A felülvizsgálati eljárásban a Kúriának abban az elvi kérdésben kellett állást foglalnia, hogy a másodfokú bíróság a jogszabályok megfelelő alkalmazásával, helytállóan mondta-e ki, hogy az öröklési szerződésre - nemcsak annak módosítására és megszüntetésére - az életjáradéki és tartási szerződés szabályait kell alkalmazni, s ezért a szerződéses örökös részéről nyújtott tartás - vagy életjáradék - összegének megítélése során figyelembe kell venni a Ptk. 586. § (1) bekezdését, ami a tartási szerződés követelményeként írja elő a másik fél - itt az örökhagyó - megfelelő eltartásának, vagy a részére ilyen összegű életjáradék fizetésének kötelezettségét.

A Ptk. 655. § (1) bekezdésében szabályozott öröklési szerződésben az örökhagyó a másik felet tartás vagy életjáradék fejében teszi örökösévé. Abból kellett kiindulni: az öröklési szerződés formáját tekintve végintézkedés, de tartalma szerint tartási vagy életjáradéki - azaz visszterhes - szerződés, amint azt a Kúria a Pfv. I. 20.864/2011/3. számú határozatában elvi éllel kifejtette. Mindazokban a kérdésekben, amelyeket a végintézkedési jelleg folytán megkívánt különös szabályok nem rendeznek, a tartási szerződés általános szabályait kell alkalmazni. Az öröklési szerződés lényegében a tartási (életjáradéki) szerződés egy különleges típusa. A végrendelet egyoldalú és ingyenes jognyilatkozat, míg az öröklési szerződés kétoldalú visszterhes jogügylet. A Ptk. 656. §-a értelmében - amely szerint az öröklési szerződés érvényességére (meghatározott eltérésekkel) az írásbeli végrendeletre vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni - az öröklési szerződésre is irányadó a Ptk. 653. §-ában foglaltak. Eszerint a végrendelet érvénytelenségére csak az hivatkozhat, aki az érvénytelenség megállapítása esetén maga örököl, vagy tehertől mentesül. Az adott ügyben nem volt vitás, hogy a Ptk. 599. § (3) bekezdése szerint a felperes a törvényes örökös. E minőségében keresetében attól függetlenül hivatkozhat a szerződés érvénytelenségére, hogy a jogelődje az általa megkötött szerződést nem támadta.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!