Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

32015R1051[1]

A Bizottság (EU) 2015/1051 végrehajtási rendelete (2015. július 1.) a fogyasztói jogviták online rendezéséről szóló 524/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletben előírt online vitarendezési platform feladatai ellátásának módjáról és a panaszok bejelentésére szolgáló elektronikus űrlap kitöltésének módjáról, és az online vitarendezési kapcsolattartó pontok közötti együttműködés módjáról

A BIZOTTSÁG (EU) 2015/1051 VÉGREHAJTÁSI RENDELETE

(2015. július 1.)

a fogyasztói jogviták online rendezéséről szóló 524/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletben előírt online vitarendezési platform feladatai ellátásának módjáról és a panaszok bejelentésére szolgáló elektronikus űrlap kitöltésének módjáról, és az online vitarendezési kapcsolattartó pontok közötti együttműködés módjáról

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel az Európai Parlament és a Tanács a fogyasztói jogviták online rendezéséről, valamint a 2006/2004/EK rendelet és a 2009/22/EK irányelv módosításáról szóló, 2013. május 21-i, 524/2013/EU rendeletére (fogyasztói online vitarendezési irányelv) (1) és különösen annak 5. cikke (7) bekezdésére, 7. cikke (7) bekezdésére és 8. cikke (4) bekezdésére,

az európai adatvédelmi biztossal folytatott konzultációt követően,

mivel:

(1) Az 524/2013/EU rendelet uniós szintű online vitarendezési platform (a továbbiakban: online vitarendezési platform) létrehozását írja elő. Az online vitarendezési platformot interaktív és többnyelvű weboldal formájában kell megvalósítani, amely egyetlen belépési ponton keresztül megközelíthető azon fogyasztók és kereskedők számára, akik online adásvételi vagy szolgáltatási szerződésekből eredő kötelezettségekre vonatkozó vitáikat bírósági eljáráson kívül kívánják rendezni.

(2) Az 524/2013/EU rendelet 8. cikkének (1) bekezdése előírja, hogy a panaszok bejelentésére szolgáló elektronikus űrlapnak felhasználóbarátnak kell lennie. A panaszosoknak ezért a panaszok benyújtására szolgáló űrlapot vázlatként kell tudniuk kitölteni a panasz benyújtása előtt. Biztosítani kell, hogy azok a vázlatok, amelyeket a panaszosok nem nyújtottak be, megfelelő idő után automatikusan kitörlődjenek az online vitarendezési platformról.

(3) Az online vitarendezési platform akadálytalan működésének biztosítása érdekében meg kell határozni, hogyan tájékoztassák az ellenérdekű felet arról, hogy egy panaszt nyújtottak be az online vitarendezési platformon, valamint milyen információkat kell felhasználni a panaszok bejelentésére szolgáló elektronikus űrlapról az illetékes alternatív vitarendezési fórum meghatározásának megkönnyítésére.

(4) Ugyanezen okból és az 524/2013/EU rendelet egységes alkalmazásának biztosítása érdekében egyértelművé kell tenni, hogy az alternatív vitarendezési fórumoknak melyik időpontban kell az online vitarendezési platform rendelkezésére bocsátaniuk a vita rendezésére vonatkozó információkat.

(5) Meg kell határozni az egyes viták lezárásának időpontját azon esetekre, amikor a panasz további feldolgozása nem lehetséges, annak érdekében, hogy az ilyen vitákhoz kapcsolódó személyes adatokat a lezárás időpontja után hat hónappal törölhessék. Ide tartoznak azok a viták, amelyekben a felek nem tudnak megállapodni az alternatív vitarendezési fórumról az ellenérdekű fél válaszának hiányában vagy amikor egy alternatív vitarendezési fórum egy adott jogvita rendezését elutasítja.

(6) Az országos illetékes hatóságoknak értesíteniük kell a Bizottságot és egységes módon frissíteniük kell a nemzeti alternatív vitarendezési fórumok jegyzékét annak érdekében, hogy ésszerűsítsék e fórumok csatlakozását az online vitarendezési platformhoz az 524/2013/EU rendelet értelmében.

(7) Célszerű meghatározni, hogy az online vitarendezési platform segítségével kezelt vitában résztvevő feleknek mikor kell visszajelzést adniuk az online vitarendezési platform működéséről és a vitájukkal foglalkozó alternatív vitarendezési fórumról.

(8) Az 524/2013/EU rendelet előírja, hogy minden egyes tagállamban jelöljenek ki egy online vitarendezési kapcsolattartó pontot, amely támogatást nyújt a vitában résztvevő feleknek, és a vitákkal online vitarendezési platformon keresztül foglalkozó alternatív vitarendezési fórumoknak. Az online vitarendezési kapcsolattartó pontok közötti együttműködés megkönnyítése érdekében indokolt közös elveket meghatározni az együttműködés alátámasztására.

(9) Az e rendeletben előírt intézkedések összhangban vannak az 524/2013/EU rendelet 16. cikkének (1) bekezdése értelmében létrehozott, a fogyasztói jogviták online rendezésével foglalkozó bizottság véleményével,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

Tárgy

Ez a rendelet részletes szabályokat határoz meg az alábbiak tekintetében:

a) a panaszok bejelentésére szolgáló elektronikus űrlap kitöltésének módja;

b) az online vitarendezési platform feladatai ellátásának módja;

c) az online vitarendezési kapcsolattartó pontok közötti együttműködés módja.

2. cikk

Panaszok benyújtására szolgáló elektronikus űrlap

Az online vitarendezési platformhoz benyújtandó elektronikus panaszbejelentő űrlap az uniós intézmények valamennyi hivatalos nyelvén a fogyasztók és kereskedők rendelkezésére áll. Lehetőséget kell biztosítani, hogy a panaszok benyújtására szolgáló elektronikus űrlap vázlatát a panaszos fél elmenthesse az online vitarendezési platformon. A vázlatot a panaszos fél számára hozzáférhetővé és szerkeszthetővé kell tenni a végleges, hiánytalanul kitöltött, elektronikus panaszbejelentő űrlap benyújtása előtt. Az az elektronikus panaszbejelentő űrlap, amelyet nem töltöttek ki teljesen és nem nyújtottak be, hat hónappal létrehozása után automatikusan törlődik az online vitarendezési platformról.

3. cikk

Az ellenérdekű fél tájékoztatása

Amint a hiánytalanul kitöltött elektronikus panaszbejelentő űrlap beérkezik, az online vitarendezési platform az ellenérdekű fél - a panaszos által az elektronikus panaszbejelentő űrlapon feltüntetett - elektronikus címére egy szabványos elektronikus üzenetet küld, amelyben tájékoztatják arról, hogy panaszt nyújtottak be ellene, rendelkezésére bocsátják az 524/2013/EU rendelet 9. cikkének (3) bekezdése szerinti információkat.

4. cikk

Az alternatív vitarendezési fórum meghatározása

(1) Az alternatív vitarendezési fórum meghatározásának megkönnyítésére az online vitarendezési platform az ellenérdekű fél rendelkezésére bocsátja az alternatív vitarendezési fórumok listáját, amennyiben az elektronikus panaszbejelentő űrlapon nem határoztak meg alternatív vitarendezési fórumot. Az ilyen határozatnak a következő kritériumokon kell alapulnia:

a) a vitában részes feleknek az 524/2013/EU rendelet melléklete szerinti elektronikus panaszbejelentő űrlapon megadott postai címe, valamint,

b) az ágazat, amelyre a vita vonatkozik.

(2) A felek bármikor hozzáférhetnek az 524/2013/EU rendelet 5. cikkének (6) bekezdése szerint az online vitarendezési platformon elektronikusan jegyzékbe vett alternatív vitarendezési fórumok listájához. Az online vitarendezési platform keresője segíti a feleket abban, hogy megtalálják a vitájuk rendezésében illetékes alternatív vitarendezési fórumot az online vitarendezési platformon elektronikusan jegyzékbe vett alternatív vitarendezési fórumok között.

5. cikk

Az alternatív vitarendezési fórumok által szolgáltatandó adatok

(1) Az az alternatív vitarendezési fórum, amelyhez az online vitarendezési platformon keresztül panaszt közvetítettek, és amely beleegyezett abba, hogy a vitával foglalkozni fog, az adott vitához kapcsolódó, panaszra vonatkozó teljes dokumentáció beérkezésekor haladéktalanul elküldi az online vitarendezési fórumnak a panaszra vonatkozó teljes dokumentáció beérkezési időpontját és a vita tárgyát.

(2) A panaszra vonatkozó teljes dokumentáció kézhezvételének időpontjában kezdődik az Európai Parlament és a Tanács 2013/11/EU irányelve (2) 8. cikkének e) pontjában említett 90 naptári napot felölelő időszak.

(3) Az az alternatív vitarendezési fórum, amelyhez az online vitarendezési platformon keresztül panaszt továbbítottak, és amely a vita rendezését megtagadja, a 2013/11/EU irányelv 5. cikkének (4) bekezdésével összhangban hozott ilyen döntést haladéktalanul továbbítja az online vitarendezési fórumnak.

(4) Az az alternatív vitarendezési fórum, amelyhez panaszt továbbítottak az online vitarendezési platformon keresztül, a vita lezárásakor haladéktalanul továbbítja az online vitarendezési platformnak az alternatív vitarendezési eljárás befejezésének időpontját és eredményét. Ez azokra a helyzetekre is érvényes, amikor az egyik vagy mindkét fél visszalép az eljárástól a 2013/11/EU irányelv 9. cikke (2) bekezdésének a) pontjának megfelelően.

6. cikk

A viták lezárása és a személyes adatok törlése

(1) Az online vitarendezési platformon keresztül benyújtott vitát nem kell tovább feldolgozni, különösen amennyiben:

a) az ellenérdekű fél azt nyilatkozza, hogy nem hajlandó alternatív vitarendezési fórumot igénybe venni;

b) a feleknek 30 nappal az elektronikus panaszbejelentő űrlap benyújtása után nem sikerül megegyezniük arról, hogy melyik alternatív vitarendezési fórum foglalkozzon a vitájuk rendezésével;

c) a felek által elfogadott alternatív vitarendezési fórum elutasítja a vitával való foglalkozást;

és az ilyen vita lezártnak minősül. Az a)-c) pontokban említett bármelyik esemény időpontja lesz az adott vita lezárásának időpontja.

(2) Az első bekezdés a)-c) pontjában említett vitákhoz kapcsolódó személyes adatokat legkésőbb a viták lezárását követő hat hónapon belül törlik a platformról.

7. cikk

Elektronikus értesítés az alternatív vitarendezési fórumokról

(1) A 2013/11/EU irányelv 20. cikkének (2) bekezdésében említett alternatív vitarendezési fórumok jegyzékének közlése érdekében a 2013/11/EU irányelv 4. cikke (1) bekezdésének i) pontjában meghatározott hatáskörrel rendelkező hatóságok a Bizottság által biztosított szabványos elektronikus űrlapot veszik igénybe.

(2) A kitöltött szabványos elektronikus űrlap tartalmazni fogja a 2013/11/EU irányelv 20. cikkének (2) bekezdésében említett információkat, valamint az alternatív vitarendezési eljárás átlagos időtartamára vonatkozó információt az 524/2013/EU rendelet 9. cikke (5) bekezdésének d) pontjában és a 2013/11/EU irányelv 19. cikke (1) bekezdésének e) pontjában szereplő hivatkozás szerint.

8. cikk

Visszajelzési rendszer

Az online vitarendezési platform lehetőséget ad a vitában résztvevő feleknek, hogy az 524/2013/EU rendelet 5. cikke (4) bekezdésének g) pontja értelmében visszajelzést adjanak az alternatív vitarendezési folyamat lezárásakor és azt követően még hat hónapig.

9. cikk

Az online vitarendezési kapcsolattartó pontok közötti együttműködés

(1) Az online vitarendezési kapcsolattartó pontok a legjobb képességük szerint támogatást nyújtanak az online vitarendezési platformon keresztül benyújtott panaszokkal kapcsolatos viták rendezéséhez az 524/2013/EU rendelet 7. cikkének (2) bekezdésének előírásai szerint.

(2) Az online vitarendezési tanácsadók késedelem nélkül segítséget nyújtanak és információkat cserélnek más online vitarendezési kapcsolattartó pontok tanácsadóival az 524/2013/EU rendelet 7. cikkének (2) bekezdésében felsorolt feladatok végrehajtásának megkönnyítésére.

(3) Azok az online vitarendezési tanácsadók, akik vitával kapcsolatos információkhoz, ezen belül személyes adatokhoz férnek hozzá, ezekhez az információkhoz más online vitarendezési kapcsolattartó pontok tanácsadóinak is hozzáférést biztosítanak az 524/2013/EU rendelet 7. cikkének (2) bekezdésében felsorolt feladatok ellátásához szükséges mértékben.

10. cikk

Hatálybalépés

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2015. július 1-jén.

a Bizottság részéről

az elnök

Jean-Claude JUNCKER

(1) HL L 165., 2013.6.18., 1. o.

(2) Az Európai Parlament és a Tanács 2013. május 21-i 2013/11/EU irányelve a fogyasztói jogviták alternatív rendezéséről, valamint a 2006/2004/EK rendelet és a 2009/22/EK irányelv módosításáról (fogyasztói alternatív vitarendezési irányelv) (HL L 165., 2013.6.18., 63. o.).

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32015R1051 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32015R1051&locale=hu A dokumentum konszolidált változatai magyar nyelven nem elérhetőek.