Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

80/B/1993. AB végzés

a magánszemélyek jövedelemadójáról szóló 1991. évi XC. törvény 12. § (4) bekezdése és 34. § (5) bekezdése alkotmányellenességének megállapítására irányuló indítvány tárgyában

Az Alkotmánybíróság jogszabály alkotmányellenességének utólagos vizsgálatára irányuló indítvány alapján meghozta a következő

végzést:

Az Alkotmánybíróság a magánszemélyek jövedelemadójáról szóló 1991. évi XC. törvény 12. § (4) bekezdése és 34. § (5) bekezdése alkotmányellenességének megállapítása és megsemmisítése iránt benyújtott indítványt visszautasítja.

INDOKOLÁS

1. A magánszemélyek jövedelemadójáról szóló 1991. évi XC. törvény (a továbbiakban: Szja.) 1992. évben hatályos szabályozása szerint a szellemi tevékenységből származó adóköteles jövedelem többféle módon is meghatározható volt. A két alapvető megoldás mellett (Szja. 12. § (3) bek., illetőleg (4) bek.) az Szja. 3. számú mellékletének II/1. pontja egy további, átmeneti rendelkezést is megfogalmazott. Az az adóalany ugyanis, akinek 1991. december 31-ig írásban megkötött szerződés alapján származott bevétele szellemi tevékenységből, ezekre a bevételekre 1992-ben még alkalmazhatta az 1991-ben érvényes jövedelemszámítási és adómentességi szabályokat.

Az indítványozó a többféle választást lehetővé tevő szabályozást, illetve az annak következtében előálló helyzetet az adóalanyok közötti diszkriminációnak tekintette (Alkotmány 70/A. §). Álláspontja szerint ugyanis e rendelkezések "alkotmányellenes megkülönböztetést tesznek a szabályozás szempontjából azonos csoportba tartozó (egymással összehasonlítható) jogalanyok (...) között az

1992. év folyamán megszerzett jövedelmük megállapítása (és így az adófizetési kötelezettségük) tekintetében is aszerint, hogy e személyek kötöttek-e az említett módon 1991. évi szerződést vagy sem."

2. Az Alkotmánybíróság megállapítja, hogy a szellemi tevékenységgel kapcsolatos jövedelemadóra vonatkozó jogi szabályozás az indítvány előterjesztése óta több tekintetben megváltozott.

Így az Szja.-t módosító 1994. évi LXXXII. törvény 26. § (1) bekezdése az Szja. 34. § (5) bekezdését - 1995. január 1-jével - hatályon kívül helyezte. Ezáltal megszűnt az a lehetőség, hogy a szellemi tevékenységet folytató magánszemély az e tevékenységéből származó jövedelmét - legfeljebb azonban évi 100 ezer forintot - az összjövedelméből levonhassa. Ugyancsak megszűnt az a lehetőség, mely szerint az 1991. december 31-ig megkötött szerződések alapján 1992. december 31-ig kifizetett bevételekre még az 1991-ben hatályos rendelkezések szerinti adómentességi és jövedelemszámítási szabályokat lehessen alkalmazni. Az Szja. 3. sz. melléklet II/1. pontja csak 1992 évre alkalmazható átmeneti rendelkezés volt, így tehát 1992. december 31.-ével hatályát vesztette.

Az Szja. 34. § (5) bekezdésének hatályon kívül helyezése, valamint az Szja. 3. sz. melléklet II/1. pontjában foglalt rendelkezés hatályvesztése folytán az indítvány elbírálásának időpontjában fennálló jogi szabályozás már nem tette lehetővé, hogy az 1991. évben hatályos adómentességi és jövedelemszámítási szabályok alkalmazására sor kerüljön. Az Szja. 12. § (4) bekezdése változatlanul hatályban van, azonban az előbb hivatkozott rendelkezések hatályvesztése folytán - az indítványozó szerint hátrányos megkülönböztetést eredményező - korábbi választási lehetőség jogi alapja megszűnt.

3. A már hatályon kívül helyezett jogszabály alkotmányellenességét az Alkotmánybíróság az Abtv. 38. §-ában meghatározott bírói kezdeményezés, valamint az Abtv. 48. §-ában szabályozott alkotmányjogi panasz esetében vizsgálja. Ennek megfelelően a hatályát vesztett adójogszabályok csak alkotmányjogi panasz, illetőleg folyamatban lévő perben bírói kezdeményezés alapján lehetnek alkotmánybírósági vizsgálat tárgyai.

Mindezek alapján a hatályon kívül helyezett, illetve hatályát vesztett jogszabályi rendelkezések alkotmány-ellenességének vizsgálatára és megsemmisítésére irányuló indítványt az Alkotmánybíróság visszautasította.

Budapest, 1995. december 11.

Dr. Sólyom László s. k.,

az Alkotmánybíróság elnöke

Dr. Kilényi Géza s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Lábady Tamás s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Schmidt Péter s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Szabó András s. k.,

előadó alkotmánybíró

Dr. Vörös Imre s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Tersztyánszky Ödön s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Zlinszky János s. k.,

alkotmánybíró

Tartalomjegyzék