Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

...Bővebben...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Bővebben...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Bővebben...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Bővebben...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Bővebben...

Mínusz jel keresésben

'-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából.                               

...Bővebben...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Bővebben...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Bővebben...

Egy bíró ítéletei

HANGGAL! A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!                    

...Bővebben...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Bővebben...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Bővebben...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni bennük a Jogkódex?

...Bővebben...

32000L0007[1]

Az Európai Parlament és a Tanács 2000/7/EK irányelve (2000. március 20.) a motorkerékpárok és segédmotoros kerékpárok sebességmérőjéről és a motorkerékpárok és segédmotoros kerékpárok típusjóváhagyásáról szóló 92/61/EGK tanácsi irányelv módosításáról

Az Európai Parlament és a Tanács 2000/7/EK irányelve

(2000. március 20.)

a motorkerékpárok és segédmotoros kerékpárok sebességmérőjéről és a motorkerékpárok és segédmotoros kerékpárok típusjóváhagyásáról szóló 92/61/EGK tanácsi irányelv módosításáról

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre és különösen annak 95. cikkére,

tekintettel a Bizottság javaslatára [1],

tekintettel a Gazdasági és Szociális Bizottság véleményére [2],

a Szerződés 251. cikkében [3] szabályozott eljárásnak megfelelően,

mivel:

(1) A közúti közlekedésbiztonság alapvető közösségi cél, amelynek érdekében szükséges a sebesség sebességmérővel történő mérése és ellenőrzése azzal a céllal is, hogy növekedjen a helyes közlekedés fontosságának a tudata, különösen a fiatalok körében.

(2) A közúti közlekedésbiztonságra vonatkozó műszaki jogszabályoknak egymással összefüggő egységet kell alkotniuk irányelv-"csomagok" formájában, annak érdekében, hogy az Európai Unióban erősödjön annak tudata, hogy a közúti közbiztonsághoz mindenkinek hozzá kell járulnia.

(3) A motorkerékpárok és segédmotoros kerékpárok a sebességmérő tekintetében valamennyi tagállamban megfelelnek bizonyos műszaki jellemzőknek, amelyek tagállamról tagállamra változóan megállapított kötelező követelményeket jelentenek; ez a változatosság pedig akadályt képez a Közösségen belüli kereskedelemben.

(4) A belső piac működésének ezeket az akadályait el lehet távolítani, ha a hatályos szabályozások és rendelkezések helyett valamennyi tagállam egységes követelményeket fogad el.

(5) Ezen irányelvvel egészül ki azon külön irányelvek listája, amelyek betartása kötelező érvényű a motorkerékpárok és segédmotoros kerékpárok típusjóváhagyásáról szóló, 1992. június 30-i 92/61/EGK tanácsi irányelv 4. cikke alapján [4].

(6) A motorkerékpárok és segédmotoros kerékpárok sebességmérőire vonatkozó harmonizált követelmények bevezetése annak érdekében szükséges, hogy végre lehessen hajtani e járművek minden típusára a 92/61/EGK irányelvben megállapított típusvizsgálati és típus-jóváhagyási eljárásokat.

(7) A szerződés 5. cikkében foglalt szubszidiaritás és arányosság elvével összhangban a tervezett cselekvés célkitűzést, azaz a járműtípusok közösségi típusjóváhagyását nem lehet kielégítő módon megvalósítani a tagállamok szintjén, ezért a javasolt cselekvés hatásainak és terjedelmének ismeretében célszerűbb azt közösségi szinten megvalósítani. Ez az irányelv a célkitűzés eléréséhez minimálisan szükséges teendőket rendeli el, és nem megy túl a legszükségesebb intézkedések körén.

(8) A tagsággal nem rendelkező államok piacaira való bejutás megkönnyítése érdekében, nyilvánvalóan szükséges, hogy egyenértékűség jöjjön létre ezen irányelv, valamint az Egyesült Nemzetek Szervezete Gazdasági Bizottságának 39. rendelete (a továbbiakban: "2ENSZ-EGB 39. rendelet") követelményei között.

(9) Az Európai Unió tagállamainak a lehető legrövidebb időn belül el kell érniük az ENSZ-EGB 39. rendelet olyan módosítását, hogy az összhangba kerüljön ezen irányelvvel.

(10) Ennélfogva a 92/61/EGK irányelv alábbi módosítása szükséges,

ELFOGADTA EZT AZ IRÁNYELVET:

1. cikk

(1) Ezen irányelv a 92/61/EGK irányelv 1. cikkében meghatározott minden jármű sebességmérőjére vonatkozik.

(2) A 92/61/EGK irányelv hatálya alá tartozó minden járművet az ezen irányelv mellékletében foglaltaknak megfelelő sebességmérővel kell felszerelni.

2. cikk

A 92/61/EGK irányelv II. és III. fejezete állapítja meg azokat az alkatrésztípus-jóváhagyáshoz szükséges eljárásokat, amelyeket a motorkerékpár- és segédmotoroskerékpár-típusok sebességmérőinek típusjóváhagyása során kell alkalmazni, valamint tartalmazza e járművek szabad mozgásának feltételeit.

3. cikk

A 92/61/EGK irányelv 11. cikkének megfelelően elismerhető, hogy egyenértékűség áll fenn az ezen irányelvben foglalt követelmények és az ENSZ-EGB 39. rendeletében, annak is a Közösség által legutóbb elfogadott változatában megállapított követelmények között.

A tagállamok típusjóváhagyásokat kiállító hatóságai az ezen irányelv követelményeinek megfelelően kiadott vonatkozó jóváhagyások és típus-jóváhagyási jelek helyett el kell hogy fogadják azokat a típusjóváhagyásokat és típus-jóváhagyási jeleket, amelyeket a fent említett 39. rendelet követelményeinek megfelelően adtak ki a rendelet alkalmazási körén belül.

4. cikk

Azokat a módosításokat, amelyek az ENSZ-EGB 39. rendelet módosításainak figyelembevételéhez, valamint ahhoz szükségesek, hogy a mellékletet a műszaki fejlődéshez lehessen igazítani, a gépjárművek és pótkocsijaik típusjóváhagyására vonatkozó tagállami jogszabályok közelítéséről szóló, 1970. február 6-i 70/156/EGK tanácsi irányelv [5] 13. cikkében említett eljárásnak megfelelően kell elfogadni.

5. cikk

A 92/61/EGK irányelv a következőképpen módosul:

1. Az I. melléklet 45. rovatában a "Sebességsmérő és kilométerszámláló motorkerékpárokhoz, valamint motoros tricilikhez és négykerekű motorkerékpárokhoz" szöveg helyébe "Sebességmérő" lép, valamint az "M" jelzés helyébe "EI" jelzés lép.

2. A IIA. melléklet a következőképpen módosul:

a) 4.7. pont: "Sebességmérő és kilométer-számláló: van/nincs (1)" helyébe "Sebességmérő" lép;

b) a következő pontokkal egészül ki:

"4.7.3. Fényképek és/vagy rajzok a teljes rendszerről

4.7.4. A sebességtartományok kijelzése

4.7.5. A sebességmérő mérési mechanizmusának tűréshatára

4.7.6. A sebességmérő műszaki állandója

4.7.7. A meghajtási mechanizmus működési módja és leírása

4.7.8. A meghajtási mechanizmus teljes áttételi viszonyszáma."

3. A IIIB. melléklet 10.12. részében a "Sebességmérő és kilométer-számláló motorkerékpárokhoz, motoros triciklikhez és négykerekű motorkerékpárokhoz" szöveg helyébe a "Sebességmérő" lép, valamint az "M" jelzés helyébe "EI" jelzés lép.

6. cikk

(1) A tagállamok hatályba léptetik azokat a törvényi, rendeleti és közigazgatási rendelkezéseket, amelyek szükségesek ahhoz, hogy ennek az irányelvnek 2001. január 1-je előtt megfeleljenek. Erről haladéktalanul tájékoztatják a Bizottságot.

Amikor a tagállamok elfogadják ezeket az intézkedéseket, azokban hivatkozni kell erre az irányelvre, vagy azokhoz hivatalos kihirdetésük alkalmával ilyen hivatkozást kell fűzni. A hivatkozás módját a tagállamok határozzák meg.

(2) A tagállamok közlik a Bizottsággal nemzeti joguknak azokat a főbb rendelkezéseit, amelyeket az ezen irányelv által szabályozott területen fogadnak el.

(3) 2001. január 1-jétől kezdődő hatállyal a tagállamok nem tilthatják meg sebességmérőre hivatkozva azoknak a járműveknek az első forgalomba helyezését, amelyek megfelelnek az ebben az irányelvben foglalt követelményeknek.

(4) A tagállamoknak az (1) bekezdés első albekezdésében foglalt követelményeket 2001. július 1-jétől kell alkalmazniuk, kivéve a segédmotoros kerékpárokra vonatkozó követelményeket, amelyeket 2002. július 1-jei hatállyal kell alkalmazni.

7. cikk

Ez az irányelv az Európai Közösségek Hivatalos Lapjában való kihirdetése napján lép hatályba.

8. cikk

Ennek az irányelvnek a tagállamok a címzettjei.

Kelt Brüsszelben, 2000. március 20-án.

az Európai Parlament részéről

az elnök

N. Fontaine

a Tanács részéről

az elnök

J. Gama

[1] HL C 212., 1998.7.8., 7. o.

[2] HL C 40., 1999.2.15., 1. o.

[3] Az Európai Parlament 1999. január 12-i ülésének 1999. október 27-én megerősített véleménye (HL C 104., 1999.4.14, 19. o.), a Tanács 1999. május 20-i közös álláspontja (HL C 232., 1999.8.13., 1. o.), valamint az Európai Parlament 1999. október 27-i határozata (a Hivatalos Lapban még nem tették közzé)

[4] HL L 225., 1992.8.10., 72. o. Az irányelvet az 1994. évi csatlakozási okmány módosította.

[5] HL L 42., 1970.2.23, 1. o. A legutóbb a 98/91/EK irányelvvel (HL L 11., 1999.1.16, 25. o.) módosított irányelv.

--------------------------------------------------

MELLÉKLET

1. Fogalommeghatározások

Ezen irányelv alkalmazásában:

1.1. "

A jármű típusa a sebességmérő tekintetében

"

olyan járművek, amelyek lényegesen nem különböznek főleg az alább felsoroltakban:

1.1.1. a szokásosan használt gumiabroncsok mérete;

1.1.2. az erőátvitel teljes áttételi viszonyszáma, ideértve a sebességmérőhöz vezető mindenfajta áttételt megvalósító eszköz viszonyszámát is;

1.1.3. a sebességmérő típusa, a következő tulajdonságok szerint:

1.1.3.1. a sebességmérő mérő mechanizmusának tűréshatára;

1.1.3.2. a sebességmérő műszaki állandója;

1.1.3.3. a kijelzett sebességértékek tartománya.

1.2. "Szokásosan használt gumiabroncsok"

az a gumiabroncstípus vagy -típusok, amelyeket a vizsgált járműtípus gyártója a járműhöz ajánl, és a 92/61/EGK irányelv II. mellékletében említett adatközlő lapon feltüntetett;

A téli gumiabroncsokat nem kell szokásosan használt gumiabroncsoknak tekinteni.

1.3. "Normál üzemi nyomás" a gépjármű gyártója által meghatározott, hideg állapotban mért belső nyomás 0,2 bar-ral megnövelt értéke.

1.4. "Sebességmérő" a jármű felszerelésének az a része, amelynek rendeltetése a jármű vezetőjének folyamatos tájékoztatása a jármű sebességéről.

1.4.1. "Sebességmérő mérési mechanizmusának tűréshatára" magának a sebességmérőnek a pontossága, amelyet a sebességre vonatkozóan egy meghatározott tartományban a bevitt sebességérték lehetséges legkisebb és legnagyobb mutatott értéke jellemez.

1.4.2. "Sebességmérő műszaki állandója" az a kapcsolat, ami a percenkénti bevitt fordulatszám- vagy impulzusértékek és a konkrét kijelzett sebességértékek között áll fenn.

1.5. "menetkész tömeg" azt a tömeg, amelyet a 92/61/EGK irányelv II. melléklete (2) cikkének d) megjegyzése határoz meg.

2. Követelmények

2.1. A sebességmérő számlapjának a vezető közvetlen látóterében kell lennie, valamint nappal és éjszaka egyaránt jól olvashatónak kell lennie. A kijelzett sebességtartomány kellő szélességű legyen, hogy a járműtípus gyártó által megadott legnagyobb sebességének értékét is tartalmazza.

2.2. Amennyiben a sebességmérő digitális számkijelzés helyett számlapot tartalmaz, a számlapnak egyértelmű beosztásúnak kell lennie.

2.2.1. Kétkerekű motorkerékpárokhoz és háromkerekű triciklikhez tervezett sebességmérőknél az osztásközök értékének 1, 2, 5, vagy 10 km/h-nak kell lenniük. A sebesség értékét a következőképpen kell kijelezni:

2.2.1.1. amennyiben a számlapon a legnagyobb sebesség értéke nem haladja meg a 200 km/h értéket, a jelölt számszerű sebességértékek osztásközei nem haladhatják meg a 20 km/h értéket;

2.2.1.2. amennyiben a számlapon a legnagyobb sebesség értéke meghaladja a 200 km/h értéket, a jelölt számszerű sebességértékek osztásközei nem haladhatják meg a 30 km/h értéket;

2.2.2. robogókhoz szánt sebességmérő esetében a számlapon jelzett legnagyobb sebességhatár nem haladhatja meg a 80 km/h értéket; az osztásközök értékének 1, 2, 5 vagy 10 km/h-nak kell lenniük, és a számlapon megjelölt sebességosztásközök értéke nem haladhatja meg a 10 km/h-t.

Ezen túlmenően a számlapnak világosan mutatnia kell a 45 km/h értéket (illetve a 25 km/h-t a kisteljesítményű robogók esetében).

2.2.3. amennyiben valamely járművet olyan tagállamban szándékoznak eladni, ahol az angol típusú mértékrendszert használják, a sebességmutató műszert mph (mérföld per h) egységekben is be kell skálázni 1, 2, 5, vagy 10 mph-s osztásközökkel. A bejelölt számszerű sebességérték-intervallumok nem haladhatják meg a 20 mph értéket, és vagy 10 mph, vagy 20 mph értéknél kell kezdődniük;

2.2.4. a bejelölt számszerű sebességértékeknek nem szükséges azonos nagyságú osztásközűnek lenniük.

2.3. A sebességmérő pontosságát a következő eljárásnak megfelelően kell ellenőrizni:

2.3.1. a gumiabroncsoknak a gépjárműre szokásosan használt típusúak közül valónak kell lenniük az 1.2. pontban meghatározottnak megfelelően. A gyártó által beszerelni kívánt minden egyes sebességmérő-típusra külön vizsgálatot kell végezni;

2.3.2. a sebességmérőt meghajtó keréktengely terhelése megfelel a gépjármű menetkész tömegének;

2.3.3. a sebességmérő környezetében a referencia-hőmérséklet 296 K ± 5 K legyen;

2.3.4. minden vizsgálatnál a gumiabroncs nyomása a szokásos üzemi nyomás legyen az 1.3. pontban foglaltaknak megfelelően;

2.3.5. a járművet a következő sebességeknél kell vizsgálni:

A gyártó által megadott legnagyobb sebesség (Vmax) (km/h) | Vizsgálati sebesség (km/h) |

Vmax ≤ 45 | Vmax 80 %-a |

45 < Vmax ≤ 100 | Vmax 40 és 80 %-a (amennyiben a vonatkozó vizsgálati sebesség ≥ 55) |

100 < Vmax≤ 150 | 40, 80 és a Vmax 80 %-a (amennyiben a vonatkozó vizsgálati sebesség ≥ 100) |

150 < Vmax | 40, 80 és 120 |

2.3.6. a jármű tényleges sebességének mérésére használt ellenőrző berendezés pontossága legalább ± 0,5 % legyen;

2.3.6.1. amennyiben a vizsgálatokat próbapályán végzik el, a próbapálya felülete sík és száraz legyen, és elegendő tapadást biztosítson;

2.3.6.2. amennyiben görgős próbapadot használnak a vizsgálathoz, a görgők átmérője legalább 2 méter legyen. A robogóhoz tervezett sebességmérők esetében a vizsgálatot olyan görgőkön is el szabad végezni, amelyek átmérője legalább 400 mm;

2.3.7. a kijelzett sebesség semmilyen körülmények között nem lehet kisebb, mint a tényleges sebesség. A sebességmérőn leolvasott V1 sebesség és a tényleges V2 sebesség között a következő összefüggésnek kell fennállnia a 2.3.5. pontban meghatározott vizsgálati értékek és a következő értékek között:

0 ≤ (V1 - V2) ≤ 0,1.V2 + 4 km/h.

3. A gyártás megfelelősége

3.1. A gyártás a jóváhagyottnak való megfelelőségének ellenőrzése a 92/61/EGK irányelv VI. mellékletében foglalt rendelkezések alapján történjen.

3.2. A gyártási modellek akkor teljesítik ezen irányelv követelményeit, ha a 2.3.1-2.3.6. pontban meghatározott feltételek esetén a sebességmérőn leolvasott V1 sebességérték és a tényleges V2 sebességérték között teljesül az alábbi összefüggés:

0 ≤ (V1 - V2) ≤ 0,1.V2 + 4 km/h robogók esetében,

valamint

0 ≤ (V1 - V2) ≤ 0,1.V2 + 8 km/h kétkerekű motorkerékpárok és motoros triciklik esetében.

--------------------------------------------------

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32000L0007 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32000L0007&locale=hu A dokumentum konszolidált változatai magyar nyelven nem elérhetőek.

Tartalomjegyzék