Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1978.2.72 Jogszabályba ütközik az a szerződés, amelyet iparjogosítványhoz kötött építőipari munka teljesítésére anélkül köt a vállalkozó, hogy az iparjogosítvánnyal rendelkezne. Az ilyen semmis szerződés alapján a vállalkozót nem vállalkozási díj illeti meg, hanem az elszámolás során a ténylegesen felmerült költségein és bizonyított kiadásain felül csak olyan munkadíjra tarthat igényt, amely a szakmunkás munkakörének és átlag órabérének felel meg [1958. évi 9. sz. tvr. 2. §,*Ptk. 200. § (2) bek., 237. §, 387., Ptké. 32. § (1) bek.].

A felperes 1974 márciusában megállapodott az iparjogosítvánnyal nem rendelkező alperessel, hogy családi házának tatarozási munkálatait - az általa adott anyagok felhasználásával - elvégzi. A felperes 1974. május és június hónapokban összesen 29 202 Ft-ot az alperesnek kifizetett.

A felperes 1974 szeptemberében 33 775 Ft erejéig fizetési meghagyás kibocsátását kérte az alperessel szemben. Előadta, hogy az alperes hibásan teljesített, így kénytelen a munkát újból elvégeztetni, ezért a vállalkozói díjat az alperestől visszaköveteli.

Az első fokú bíróság a fizetési meghagyást kibocsátotta, majd az alperes ellentmondása folytán perré alakult eljárás során igazságügyi szakértőt hallgatott meg. ítéletével arra kötelezte az alperest, hogy a felperesnek 16 394 Ft-ot, annak 1974. július 1-től járó évi 5%-os kamatát, továbbá 326 Ft perköltséget 15 nap alatt fizessen meg. Ezt meghaladóan a keresetet elutasította. Megállapította, hogy amennyiben az alperes által elvégzett munkát a kisipari egységár-gyűjtemény szerint számolták volna el, az 17 595 Ft-ba került volna. A munkával kapcsolatban azonban 4787 Ft-ra értékelhető hiba jelentkezett, így az alperest 12 808 Ft illette meg. A felvett 29 202 Ft-ból tehát az alperes 16 394 Ft-ot köteles a felperesnek visszafizetni.

A másodfokú bíróság az első fokú bíróság ítéletét helyben hagyta. Álláspontja szerint az első fokú bíróságnak a Ptk. 387. §-ára alapított döntése helytálló volt.

A jogerős ítélet ellen emelt törvényességi óvás alapos.

A per adataiból megállapítható, hogy az alperes iparjogosítványhoz kötött építőipari munka teljesítésére anélkül vállalkozott, hogy iparjogosítvánnyal rendelkezett volna. A felperessel kötött vállalkozási szerződése tehát jogszabályba ütközött, ezért az semmis [a többször módosított 1958. évi 9. számú tvr. 2. . §-a, Ptk. 200. §-ának (2) bekezdése].

Tévedtek tehát a perben eljárt bíróságok, amikor a felperes keresetét a vállalkozási szerződésekre irányadó, a Ptk. 387. §-ában szabályozott rendelkezések szerint bírálták el és mellőzték a felek kölcsönös szolgáltatásainak a Ptk. 237. §-a szerint történő elszámolását.

Érvénytelen szerződés esetén ugyanis a szerződéskötés előtt fennállott helyzetet kell visszaállítani, a bíróság azonban az ügyész indítványára az állam javára ítélheti meg azt a szolgáltatást, amely a tiltott, a dolgozó nép érdekeibe vagy a szocialista együttélés követelményeibe ütköző szerződést kötő, a megtévesztő vagy jogtalanul fenyegető, továbbá az egyébként csalárd módon eljáró félnek járna vissza.

Ha a szerződéskötés előtt fennállott helyzetet nem lehet visszaállítani, a bíróság a szerződést a határozathozatalig terjedő időre hatályossá nyilvánítja és rendelkezik az ennek következtében esetleg ellenszolgáltatás nélkül maradó szolgáltatás visszatérítéséről, illetőleg az államnak juttatásáról [Ptk. 237. §-ának (1) és (2) bekezdése].

A perben eljárt bíróságok a szakértő véleményéből indultak ki. A szakértő azonban az alperes által teljesített építési munkálatokat a kisipari egységárgyűjtemény tételei és az ott feltűntetett munkadíjak alapján mérte fel, azzal a módosítással, hogy az alperes javára kisipari hasznot, felvonulási költséget, anyaghiány miatti állásidőt és egyéb - csak a kisiparost megillető költségtényezőket - nem számolt fel.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!