Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

EH 2008.1834 A szakhatósági állásfoglaláson alapuló közigazgatási határozat felülvizsgálata iránt indított perben - indítvány esetén - szakértő kirendelése nem mellőzhető. [80/1999. (VI. 11.) Korm. r. 5. § (1) bek.; Pp. 324. § (1) bek., 164. § (1) bek., 177. § (1) bek.].[1]

Az alperesi beavatkozó a hrsz.-ú ingatlanon az építési engedélytől eltérően létesített autófényező- és javítóműhelyt, raktárépületet, amelyre a Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatal Főépítészi és Környezetvédelmi Osztálya végleges fennmaradási engedélyt adott. A fennmaradási engedély tárgyában hozott másodfokú határozat bírósági felülvizsgálata iránt indított perben a megyei bíróság a felperes keresetét elutasította.

Az alperesi beavatkozó 2000. október 31. napján telepengedély kiadása iránt terjesztett elő kérelmet. A telepengedélyt megadó másodfokú határozat felülvizsgálata iránt a felperes keresetet nyújtott be, a megyei bíróság a jogerős ítéletével a közigazgatási határozatokat hatályon kívül helyezte és az elsőfokú hatóságot új eljárásra kötelezte. Ítéletében megállapította, hogy a telepengedély kiadásának más akadálya nincs, csak a szennyező anyag kibocsátása körében kell vizsgálni a határérték túllépését, és elő kell írni e körben a megfelelő műszaki megoldás megvalósítását.

Az alperesi beavatkozó a megindult újabb eljárás során 2005. december 16. napján újabb telepengedély iránti kérelmet terjesztett elő, a B.A. Kft. mérési szakvéleményével igazolta, hogy az elvégzett környezetvédelmi beruházás alapján a szennyezőanyag-kibocsátás a határértéket nem lépi túl. Erre az új kérelemre tekintettel az elsőfokú hatóság, a Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatal Hatósági és Ügyfélszolgálati Főosztálya a 2006. március 29. napján kelt határozatával az alperesi beavatkozó részére gépjárműjavítás tevékenységre telepengedélyt adott.

A felperes fellebbezése folytán eljárt alperes a 2006. július 26. napján kelt határozatával az elsőfokú határozatot a másodfokú közegészségügyi szakhatóság kikötéseinek előírása miatt részben megváltoztatta, egyebekben helybenhagyta.

A felperes keresetet nyújtott be az alperes határozatának felülvizsgálata iránt, amelyet az elsőfokú bíróság elutasított. Ítéletének indokolása szerint a megismételt eljárásokra és a korábbi eljárásokban hozott jogerős ítéletekre figyelemmel a perbeli esetben csak a környezetvédelmi kérdések voltak vizsgálhatók, minden más kérdésben a jogerős döntés alapján ismételt vizsgálatnak nincs helye, ebből következően nem vizsgálható az autójavító műhely létesítése, fennmaradása jogszerűsége. A Megyei Jogú Város Építési Szabályzatáról szóló 21/2004. (VII. 6.) Ök. rendelete (MÉSZ) 6. § (3) bekezdés e) pontja csak új épület építésére állít fel korlátokat, a már létező autófényező üzemre e rendelkezés nem vonatkozik. A 21/2001. (II. 14.) Korm. rendelet a perbeli építményre nem vonatkozik, így az abban foglalt védelmi övezetre vonatkozó rendelkezések nem alkalmazhatók. A tűzvédelmi szakhatóság szakhatósági hozzájárulását megadta, a környezetvédelmi szakhatóság a légszennyező anyag határértéken belüli kibocsátására tekintettel a szakhatósági hozzájárulását szintén megadta, ezért az alperes a telepengedély alapján gyakorolható ipari és szolgáltató tevékenységekről, valamint telepengedélyezés rendjéről szóló 80/1999. (VI. 11.) Korm. rendelet (továbbiakban: R.) 7. § (1) bekezdése alapján jogszerűen adta meg a telepengedélyt.

A felperes által hivatkozott nyugalom megzavarása, a bűz- és zajhatás olyan körülmények, amelyek a műhely jövőbeni működésével kapcsolatosan feltételezett zavaró hatások, amelyek alapján a telepengedély megadása nem tagadható meg. A telepengedélyezési eljárásban az alperes szakhatóságok bevonásával vizsgálja a felperes által hivatkozott zavaró körülményeket, a szakhatóságok bevonását előíró szabályokra figyelemmel. A szakhatóságok a telepengedély megadásához hozzájárultak, nem állapították meg olyan zaj-, bűz-, szaghatást, amely a telepengedély megadásának jogszabályi akadálya lett volna. Az eljárás során nem merült fel adat arra, hogy a telepengedély megadásával az autófényező műhely működésének megkezdése a környezetében élők egészségét veszélyeztetné, vagy olyan zavaró hatással járna, amely indokolná a telepengedély iránti kérelem elutasítását. A felperes ilyen zavaró körülményt az eljárás során nem bizonyított. Az alperesi beavatkozó a tevékenységet a saját ingatlanán végzi, nem állapítható meg, hogy a felperesi szomszéd szomszédjogi, birtokvédelmi értelemben vett nyugalmát zavarná, és ez a zavarás olyan mértékű lenne, hogy az a telepengedély megadását kizárná.

A jogerős ítélet ellen a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, melyben kérte a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését, az elsőfokú bíróság új eljárásra utasítását. Sérelmezte, hogy az R. 5. § (1) bekezdésében foglalt feltételeket az elsőfokú bíróság nem vizsgálta meg teljes körűen. Az országos településrendezési és építési követelményekről szóló 253/1997. (XII. 20.) Korm. rendelet (OTÉK) 13. § (1) bekezdése kizárja az autójavító műhely építését kertvárosias lakóterületen. Tévesen állapította meg a bíróság az R. 7. § (1) bekezdése alapján, hogy a nyugalmat nem zavarja, a környezetben élők egészségét nem veszélyezteti az autójavító műhely működése. A közigazgatási eljárásban T. T. szomszéd nyilatkozott a szaghatásra, amely ellentétes azzal a megállapítással, hogy a műhely működése során zavaró szaghatás nem merül fel. Szakértői bizonyítás lefolytatását kérte, a bizonyítási indítványának a bíróság nem tett eleget, ugyanakkor a bizonyítás elmaradását a felperes hátrányára értékelte. Vizsgálni kellett volna, hogy a festőkabin a beépített szűrők ellenére szaghatással jár-e és az milyen mértékű. A veszélyes anyag kibocsátásra csak az alperesi beavatkozó csatolt szakvéleményeket, amelynek megalapozottsága nem került a perben igazságügyi szakértővel felülvizsgálatra. Szakkérdések esetén a bíróság nem mellőzhette volna szakértő kirendelését, és nem zárhatta volna el a Pp. 164. § (1) bekezdésébe ütközően a felperest a bizonyítás lehetőségétől. Az elsőfokú bíróság az ítéletében egy olyan legfelsőbb bírósági eseti döntésre hivatkozott, amelynek tartalmát a peres eljárás során nem ismerhette meg, így a Pp. 8. § (1) bekezdése megsértésre került, jogait rendeltetésszerűen nem gyakorolhatta.

Az alperes felülvizsgálati ellenkérelmet nem terjesztett elő.

Az alperesi beavatkozó felülvizsgálati ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályban tartását kérte.

A Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálati kérelmet a Pp. 274. §-ának (1) bekezdése alapján tárgyaláson kívül bírálta el.

A felülvizsgálati kérelem a környezetvédelmi szakhatósági állásfoglalást kifogásoló részében alapos, egyebekben alaptalan.

A Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálati kérelmet a tevékenység végezhetősége körében előterjesztett jogszabálysértések vonatkozásában alaptalannak találta. A keresettel támadott határozat meghozatalát megelőzően több eljárás folyt, melynek során jogerős ítélet állapította meg, hogy a telepengedély megadásának más akadálya nincs, mint a szennyező anyag kibocsátására megállapított határérték túllépése. Így a jelen eljárásban már érdemben nem vitatható, hogy autófényező és -javító műhely az adott építési övezetben elhelyezhető-e, így a MÉSZ 6. § (3) bekezdés e) pontja és az OTÉK 13. § (1) bekezdése megsértése nem vizsgálható. Ezzel összefüggésben a felperes alaptalanul hivatkozott arra, hogy a R. 5. § (1) bekezdése értelmében az adott tevékenység végzésének lehetősége kizárt. Az autójavító műhely jogerős fennmaradási engedéllyel rendelkezik, és a beavatkozó már létező műhelyre, építményre kért telepengedélyt. A MÉSZ 6. § (3) bekezdés e) pontja csak új épület építésére, bővítésére fogalmaz meg tilalmakat, korlátozásokat.

A felperes nyugalmat zavaró körülményekre vonatkozó kereseti kérelmét az elsőfokú bíróság jogszerűen találta alaptalannak. A felperes e körben előterjesztett kifogásai a telep működésével kapcsolatban felmerülő zavaró hatásokra vonatkoznak, amelyek birtokháborítási vagy szomszédjogi eljárás keretében orvosolhatóak, ha ezek a feltételezett, jövőbeni körülmények bekövetkeznek. A hatóságnak a telepengedélyezési eljárásban a szakhatóságok által előírt feltételek, kikötések előírása mellett kell vizsgálnia, hogy az autójavító és -fényező műhely telepengedélye megadásához valamennyi jogszabályi feltétel fennáll-e. Feltételezett jövőbeni, jogsértő magatartás vizsgálatára nem kerülhet sor, ilyen magatartás esetén újabb eljárás lefolytatására kerülhet sor. A nyugalom megzavarására való hivatkozás körében olyan konkrét zavaró hatásokat kell valószínűsíteni, amely a R. 7. § (1) bekezdése alapján a telepengedély megadását kizárják. A felperes által hivatkozott tűzvédelmi, közegészségügyi, állategészségügyi, talajvédelmi kérdéseket érintő kifogásairól az elsőfokú bíróság helytállóan állapította meg, hogy egyrészt azok csak feltételezett sérelmek, azokat bizonyítani, valószínűsíteni a felperesnek nem sikerült, másrészt a telepengedélyezési eljárásban növényvédelmi és talajvédelmi szempontok vizsgálatára nem kerülhet sor.

Megalapozottan kifogásolta viszont a felperes a környezetvédelmi szakkérdést érintő ipari tevékenység szennyező anyag kibocsátása miatt felmerülő környezetkárosító hatást és ezzel összefüggésben jogszerűen kérte szakértő kirendelését. A felperes keresetében kifogásolta a telepengedélyezés tárgyát képező technológiát és üzemvitelt, állítva, hogy az olyan hiányosságokban szenved, amelynek folytán a tevékenység végzésekor nem biztosítható, hogy a műhely a környezetben élők egészségét, valamint a környezetét ne veszélyeztesse. Ezzel összefüggésben további szakhatóságok bevonását kérte, valamint állítása bizonyítására szakértő kirendelését indítványozta. Az elsőfokú bíróság a szakértő kirendelése iránti indítványnak nem adott helyt, így a környezetvédelmi kérdésekben bizonyítás lefolytatása nélkül hozott ítéletet és utasította el a felperes keresetét arra való hivatkozással, hogy a beavatkozó a szükséges környezetvédelmi szakhatósági hozzájárulással rendelkezik. A telepengedély iránti kérelem tárgyában eljáró hatóságot a szakhatóság állásfoglalása köti, így a határozatát a környezetvédelmi szakhatóság állásfoglalására alapítottan hozza meg a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény (Ket.) 44. § (2) bekezdése alapján. A Ket. 45. § (2) bekezdése értelmében a szakhatósági állásfoglaláson alapuló határozat bírósági felülvizsgálata során támadható a szakhatósági állásfoglalás és mivel szakkérdésről van szó az állásfoglalás állított tartalmi alaptalanságát a fél csak szakértői vélemény beszerzésének kérésével tudja bizonyítani. A felperes a Pp. 164. § (1) bekezdése alapján bizonyítási kötelezettségének eleget tett akkor, amikor szakértői bizonyítás lefolytatását kérte, az elsőfokú bíróság a bizonyítás lehetőségétől fosztotta meg a felperest a kért bizonyítás mellőzésével.

A fentiek alapján következően az elsőfokú bíróság súlyos eljárási szabálysértést követett el, ezért az ítélete jogszabálysértő, a Legfelsőbb Bíróság ezért a jogerős ítéletet a Pp. 275. § (4) bekezdése alapján hatályon kívül helyezte és az elsőfokú bíróságot új eljárásra és új határozat hozatalára utasította.

(Legf. Bír. Kfv. II. 39.333/2007.)

Lábjegyzetek:

[1] Az ebben a határozatban foglaltakat a Wolters Kluwer Kft. (korábban CompLex Kiadó Kft.) 2008.235 számon, külön szerkesztett formában is közölte a Közigazgatási-Gazdasági Döntések Tárában.