Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2011.9.245 Nem jelenti a vádelv sérelmét, ha a bíróság ügydöntő határozatában megállapított tényállás ugyan nem fedi teljesen a vádiratban leírt tényeket, de a bűncselekmény törvényi tényállásának lényeges elemeit alkotó tények tekintetében annak megfelel, ezért a tettazonosság keretén belül marad. A tettazonosság keretei között megállapított tényállás esetén nem sérti a vádelvet, ha a bíróság a lopás miatt emelt vád alapján orgazdaságot vagy más vagyon elleni bűncselekményt állapít meg [Be. 2. §].

A városi ügyészség az I. r. és - a felülvizsgálati indítvánnyal érintett - F. Zs. II. r. terheltekkel szemben jelentős kárt okozó csalás bűntette miatt emelt vádat, amelyet az I. r. terhelt tettesként, a II. r. terhelt felbujtóként követett el.

A városi bíróság ítéletével az I. r. terhelt bűnösségét a váddal egyezően csalás bűntettében állapította meg, s ezért őt pénzbüntetésre ítélte. Az ő vonatkozásában az ítélet fellebbezések hiányában jogerőre emelkedett. A II. r. terheltet viszont a vádtól eltérően jelentős értékre elkövetett orgazdaság bűntettében mondta ki bűnösnek és vele szemben szintén pénzbüntetést szabott ki.

Az ítélet ellen felmentés érdekében bejelentett védelmi fellebbezéseket elbírálva a megyei bíróság végzésével az elsőfokú ítéletet annak megalapozatlan volta és az indokolási kötelezettség elmulasztása miatt hatályon kívül helyezte, és a II. r. terheltet érintően a városi bíróságot új eljárás lefolytatására utasította.

A megismételt eljárásban meghozott ítéletével a városi bíróság a II. r. terheltet jelentős értékre elkövetett orgazdaság vétsége miatt 400 napi tétel, napi tételenként 250 forint összegű pénzbüntetésre ítélte.

Az ítélet ellen a terhelt és a védő ismét felmentés érdekében éltek fellebbezéssel.

A megyei bíróság ítéletével a városi bíróság ítéletét a cselekmény megnevezésének orgazdaság bűntettére [Btk. 326. § (1) és (4) bekezdés a) pont] helyesbítésével helybenhagyta.

A tényállást kis mértékben pontosította. Erre is figyelemmel a jogerős történeti tényállás a következőket tartalmazza:

Az I. r. terhelt - mint a P. Kft. ügyvezetője, ismeretlen személyek megbízásából 2005. szeptember 22-én 4 millió forint erejéig kölcsönszerződést kötött a L. Zrt. sértettel egy Mercedes Benz típusú gépkocsi megvásárlása céljából.

A P. Kft. ebben az időben gazdasági tevékenységet nem végzett, bevétellel, vagyonnal nem rendelkezett.

I. r. terheltnek a szerződés megkötésekor sem állt szándékában a törlesztő részletek megfizetése, s erre jövedelmi viszonyainál fogva sem volt reális lehetősége.

A gépkocsit a kölcsönbevételt követően nyomban meg is vásárolták. Az ehhez szükséges okiratokat ismeretlen személyek vették át.

Öt nappal később, 2005. szeptember 27.-én az I. r. terhelt közjegyző előtt aláírt egy "Engedély más tulajdonát képező személygépkocsi használatára" elnevezésű okiratot, amelynek tartalma szerint ő, mint a P. Kft. ügyvezetője engedélyezi a II. r. terhelt részére a személygépkocsi külföldön és belföldön történő használatát.

A II. r. terhelt ekkor a közjegyző irodájában nem volt jelen, ennek ellenére a gépkocsi használatát engedélyező okiraton az ő neve aláírásként szerepelt.

A személygépkocsi ezt követően a II. r. terhelthez került, aki még azon a napon azzal Ukrajnába utazott, a jármű külföldön történő értékesítése céljából.

A gépkocsi törzskönyve a birtokba adáskor nem került átadásra, így azt az ismeretlen személyek nem adhatták át a II. r. terheltnek sem, aki ebből tudomással bírt arról, hogy lízingelt gépkocsiról van szó.

A II. r. terhelttől az ukrán hatóságok a Mercedes gépkocsit 2005. szeptember 28.-án lefoglalták, azzal kapcsolatban ott eljárás indult. Amennyiben a gépkocsit Ukrajnában sikerült volna értékesíteni, úgy a vételárból a terhelt részesült volna.

2006. február 10-én a terhelt a gépkocsival belépett a Magyar Köztársaság területére, tőle a gépkocsit lefoglalták és a hitelező Zrt. részére kiadták, így a sértett kára megtérült.

A jogerős ügydöntő határozatokkal szemben benyújtott felülvizsgálati indítványát a terhelt védője a Be. 416. § (1) bekezdésének a) és c) pontjában meghatározott felülvizsgálati okra alapozta.

Az indítvány elsődlegesen a terhelt felmentésére, másodlagosan a Be. 373. § (1) bekezdésének III. a) pontja szerinti feltétlen eljárási szabálysértés miatt a támadott ítéletek hatályon kívül helyezésére és új eljárás elrendelésére irányult.

Az anyagi jogsértés kapcsán az indítvány azt fejtette ki, hogy a törzskönyv hiányát nem csak a lízing szerződés léte, hanem bármely más ok is indokolhatta, így ebből a körülményből a terhelt tudattartalmára a gépkocsi tulajdonviszonyait illetően kétséget kizáró következtetést levonni még nem lehet.

Az engedélyező okiraton szereplő aláírásról a terhelt úgy nyilatkozott, hogy az nem tőle származik. Arra vonatkozó adat pedig az eljárásban nem merült fel, miszerint már a gépkocsi átvételekor is tudta volna, hogy az okiraton az aláírását meghamisították. Erről már csak a büntetőeljárás során szerzett tudomást. Ezért a II. r. terhelt terhére a kellő körül tekintés hiánya miatt csak a gondatlan elkövetés róható, amely azonban nem bűncselekmény.

Végül - az indítvány szerint - az ítéletek sértik a vádhoz kötöttség elvét is, mivel a vádirat nem tartalmaz olyan tényt, miszerint a vádlott tudta volna, hogy a gépkocsi bűncselekményből származik, de a vagyoni haszonszerzési célzatra utaló tényállítás sem található a vádiratban.

A Legfőbb Ügyészség részletesen indokolt írásbeli nyilatkozatában az indítványt részben a törvényben kizártnak, részben alaptalannak tartotta és a támadott ítéletek hatályukban történő fenntartását indítványozta. Kitért arra, hogy az irányadó tényállás alapján a bűnösség megállapítása anyagi jogszabályt nem sért, a bíróság az indokolási kötelezettségét is teljesítette. A vádirati tényállást pedig az ügyész a bizonyítási eljárás befejezésekor kiegészítette, e részében tehát az indítvány alaptalan.

A Legfelsőbb Bíróság - a legfőbb ügyészi érvekkel egyetértve - a felülvizsgálati indítványt részben a törvényben kizártnak, részben alaptalannak találta.

A felülvizsgálat rendkívüli jogorvoslat. E jellegéből következően csak a Be. 416. § (1) bekezdésében meghatározott felülvizsgálati okokból, és csak a jogerős határozatban megállapított tényállás alapján vehető igénybe.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!