BH 2018.7.209 A Magyar Orvosi Kamara Etikai Kódexének hatálya az orvosok szakmai tevékenységére terjed ki, ez alapján a kamara nem indíthat etikai eljárást a kamara tevékenységét kritizáló elektronikus levelek miatt [2006. évi XCVII. tv. (Ekt.) 20. § (1) bek.].
A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás
[1] A felperes 2013. október 16. napján elektronikus levelet küldött a Magyar Orvosi Kamara (a továbbiakban: MOK) Megyei Területi Szervezete részére, illetve másolatban az alperes részére, amelyben a MOK Etikai Kódexének idézése mellett - a levél tartalmát tekintve - bejelentést tett a T.-n házaló orvosok etikai vétségei miatt. A levélben a bejelentéssel érintett orvosokat "etikátlan tetvek"-nek nevezte, illetve a kamara működését is sértő hangnemű kritikával illette. Ezt követően 2013. november 25-én és 27-én a felperes újabb elektronikus leveleket küldött az alperes, illetve a MOK elnöke részére, amelyben ismételten sértő hangnemben kritizálta a kamara működését, a kamarai szervek szellemi színvonalát, és jogi képzettségét. Az elektronikus levelek nyomán a MOK elnöke az elsőfokú kamarai etikai bizottságnál panasszal élt.
[2] Az elsőfokú kamarai etikai bizottság megismételt eljárásban 2016. január 18-án kelt határozatával az október 16-i levél, illetve ugyanaznap kelt határozatával a november 25-i és 17-i elektronikus levelek vonatkozásában a felperest megrovás etikai büntetésben részesítette. A határozatok indokolása szerint a felperes kijelentései bizonyítási eljárás lefolytatása nélkül, köztudomású módon megállapíthatóan sértik a MOK Etikai Kódexének II.1.3. (2) bekezdését, II.16. pontját, II.18. (1) bekezdését, illetve II.33.3. (1)-(2) bekezdését, az orvosnak ugyanis kötelessége, hogy betartsa azokat az íratlan szabályokat is, amelyek az emberi kapcsolatokban fontosak, megnyilvánulásaiban biztosítania kell orvostársai megbecsülését, szabad véleménynyilvánítási jogának gyakorlása során pedig mérlegelnie kell, hogy az adott fórum és formai keretek megfelelnek-e a nyilatkozat tartalmának és céljának. Mindezek alapján az elsőfokú kamarai szerv az egészségügyben működő szakmai kamarákról szóló 2006. évi XCVII. törvény (a továbbiakban: Ekt.) 20. § (1) bekezdés b) pontja alapján a megrovás büntetést tartotta az etikai vétség súlyával arányban állónak.
[3] A felperes fellebbezése nyomán eljárt alperes a 2016. április 20. napján kelt határozatával az elsőfokú döntést annak helyes indokai alapján helybenhagyta, míg a 2016. április 22. napján kelt határozatával a másik határozatot akként változtatta meg, hogy a felperest a megrovás mellett 200 000 forint pénzbírsággal is sújtotta. Indokolása szerint az elsőfokú kamarai szerv nem vette kellő súllyal figyelembe, hogy a panaszolttal szemben több esetben is megállapítottak már etikai vétséget, és szabtak ki büntetést.
A kereseti kérelem és az alperes védekezés
[4] Az alperesi határozatokkal szemben a felperes kereseteket terjesztett elő.
[5] Az alperes ellenkérelmében a keresetek elutasítását kérte.
Az elsőfokú ítélet
[6] Az Egri Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság a keresetek alapján indult pereket egyesítette, majd a felperes kereseteit elutasította. Indokolásában kifejtette, hogy az Ekt. 23. § (5) bekezdése alapján az etikai eljárásokra a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény (a továbbiakban: Ket.) szabályait kell alkalmazni, az etikai határozat pedig a Pp. 324. § (2) bekezdés c) pontja alapján közigazgatási perben felülvizsgálható közigazgatási határozat. Az eljárt kamarai szervek jogképessége kapcsán a bíróság kiemelte, hogy a kamarai szervek hatásköreit az Ekt. pontosan meghatározza, a Pp. 327. § (2) és (4) bekezdései alapján pedig a közigazgatási szerv perbeli jogképességének a feltétele, hogy a szervet a közigazgatási jog szabályai szerint jogok illethetnek, illetve kötelezettségek terhelhetnek. A bíróság nem rendelkezik hatáskörrel annak vizsgálatára, hogy a MOK, illetve szervei rendelkeznek-e jogi személyiséggel, kizárólag az általuk hozott közigazgatási határozatok jogszerűségét vizsgálhatja.
[7] Az Etikai Kódex megalkotása az Ekt. 2. § c) pontja alapján a szakmai kamara feladata, a Szabályzat megsértése esetén pedig etikai eljárást kell lefolytatni a kamarai szerveknek. Az Etikai Kódexnek az elsőfokú döntésben felhívott rendelkezései rögzítik az orvosok számára azokat az írott és íratlan szabályokat, amelyek az emberi kapcsolatokban fontosak, kiemelve a kulturált viselkedés, kölcsönös kollegiális magatartás és az orvostársak megbecsülésének fontosságát. Az Etikai Kódex is biztosítja az orvosok számára a szabad véleménynyilvánítás alkotmányos alapjogát, azonban kollégáikra nem tehetnek megjegyzést, értékelést, negatív hangvételű nyilatkozatot.
A felülvizsgálati kérelem és ellenkérelem
[8] A jogerős ítélet ellen a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, kérve annak hatályon kívül helyezését és a bíróság új eljárásra kötelezését.
[9] Az ügy érdemét tekintve a felperes előadta, hogy az Ekt. 2. § c) pontja alapján megalkotott etikai szabályok kizárólag az orvosi szakma gyakorlására vonatkozó etikai szabályokat tartalmazza, az orvosi szakmai tevékenység körébe nem tartozó magatartási szabályokat a szakmai kamarák nem szabályozhatják. A kamarai szervekkel szemben megfogalmazott negatív vélemény közvetlen közlése az érintett szervekkel nem tartozik az orvosszakmai tevékenységének körébe, a véleménynyilvánítás szabadsága e körben nem korlátozható az Etikai Kódexen keresztül.
[10] Az alperes felülvizsgálati ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályában fenntartását kérte.
A Kúria döntése és jogi indokai
[11] A felülvizsgálati kérelem az alábbiak szerint alapos.
[12] A Kúriának az ügy érdemét illetően abban a kérdésben kellett állást foglalnia, hogy a kamarai szerveknek küldött sértő hangnemű elektronikus levelek az Etikai Kódex tárgyi hatálya alá tartoznak-e.
[13] Az Ekt. 2. § c) pontja alapján a szakmai kamara az egészségügyi szakma gyakorlására vonatkozó általános szakmai magatartási-etikai szabályokat alkot. A MOK Etikai Kódex I.1.1. pontjában meghatározott célok között akként rendelkezik, hogy a szabályzat célja meghatározni az orvosi szakma hivatásrendi szabályait, rögzíteni a hivatás gyakorlásának erkölcsi normáit, őrködni az orvosi hivatás tisztasága felett, növelni annak erkölcsi színvonalát, védelmezni a hivatásuknak megfelelő magatartást tanúsító orvosokat és elmarasztalni a szakmai, etikai szabályok megszegőit, valamint rögzíteni a gyógyító-megelőző tevékenység során a betegekkel és a munkatársakkal való kapcsolat és együttműködés etikai szabályait.
[14] A fentiekből következően az Etikai Kódex alapvetően az orvosi, gyógyító-megelőző tevékenység gyakorlásához kapcsolódóan állapít meg etikai szabályokat az orvosok számára a betegekkel és a más orvosokkal való kapcsolattartásra. Ezen túlmenően - az orvosi hivatással jár fokozott felelősségre tekintettel - további etikai szabályokat határoz meg az orvosok külső kommunikációjára, vagyis például a tömegtájékoztatásban való megjelenésre. Az Etikai Kódex hatálya azonban nem fogja át és nem is foghatja át az orvosok minden megnyilvánulását, hiszen a kamara, mint az orvosok szakmai érdekképviseletére létrehozott köztestület, szabályozási jogköre az Ekt. 2. § c) pontja alapján csak az orvosok szakmai tevékenységével összefüggő kérdésekre terjed ki.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!