Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

10/2015. AVÉ bírósági gyakorlat (AVÉ 2015/9.)

I. Köztartozás végrehajtása során a pénzintézet csak törvényes módon tagadhatja meg a (beszedési) megbízásban foglaltak teljesítését. II. A pénzügyi szolgáltató nem hivatkozhat megalapozottan a Vht. 79/D. § (1) bekezdése szerinti végrehajtási korlátozásra akkor, ha az általa működtetett adósi számláról egyébként rendszeresen nem az ügyleti biztosíték céljával összefüggő kifizetéseket teljesít. [a bírósági végrehajtásról szóló 1994. évi LIII. törvény (a továbbiakban: Vht.) 79/A. és 79/D. §-ai, 82/A. § (4) bekezdése, az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény (a továbbiakban: Art.) 144. §-a, 152. § (1) bekezdése, 153. §-a]

Az elsőfokú hatóság végrehajtási eljárást folytatott a Kft. adóssal szemben az adószámláján fennálló, lejárt esedékességű adótartozás behajtása érdekében. Az elsőfokú adóhatóság több alkalommal hatósági átutalási megbízást bocsátott ki az adós, felperes által vezetett bankszámlái terhére, azonban felperes a hatósági átutalási megbízások teljesítésének nem tett eleget.

Az elsőfokú hatóság az Art. 153. §-a alapján határozatával kötelezte a felperest, mint a hatósági átutalás teljesítésére köteles pénzforgalmi szolgáltatót, hogy az átutalni elmulasztott fizetési kötelezettséget fizesse meg. A felperes a fellebbezésében előadta, hogy az adós és közötte korábban hitelszerződés jött létre, amely alapján fennálló követelései biztosítékaként javára, az adós szerződésben meghatározott számláira - amelyek megegyeznek a hatósági átutalási megbízással érintett számlákkal - óvadéki jog került alapításra. Így a számlákra befolyó összegek jóváírásuktól kezdődően a bank óvadékául szolgálnak. A felperes mellékletként csatolta a követelések feletti zálogjog és óvadék alapítására az adóssal megkötött szerződését. A szerződés szerint a felek megállapodtak abban, hogy az alapkövetelések kizárólag a banknál vezetett, a szerződésben megjelölt óvadéki számlákra történő jóváírással teljesíthetők. A számlákra - az alapkövetelésekből befolyó összegek és a számlák mindenkori egyenlege felett - az adós óvadéki jogot alapított a bank javára, ennek alapján a számlákra befolyó összegek jóváírásuktól kezdődően automatikusan a banki követelések biztosítékául szolgáló óvadéknak tekintendők. Rögzítették továbbá, hogy a számlák felett az adós a banki követelések teljes és végleges visszafizetéséig nem rendelkezhet.

A pénzintézet fellebbezése folytán eljárt másodfokú hatóság az elsőfokú határozatot helybenhagyta. Döntését a Vht. 47. § (2) és (3) bekezdései, 79/A. § (1) bekezdése, 79/B. §-a, 79/D. §-a, 82/A. § (4) bekezdése, az Art. 144. §-a, 152. § (1) bekezdése, 153. §-a alapján hozta meg. Az adóhatóság határozatában rögzítette, hogy a felperes az adóhatóság, mint végrehajtó 19 átutalási megbízását nem teljesítette és válaszleveleiben nem is adott tájékoztatást arról, hogy az adós bankszámlái egyben óvadéki számlák is.

A bankszámlakivonatok felülvizsgálata során az adóhatóság megállapította, hogy adós a pénzforgalmát az óvadéki szerződés szerinti számlákról bonyolította, onnan kifizetéseket is teljesített (pl. munkabér, biztosítási és rezsiköltség) annak ellenére, hogy az óvadéki szerződés alapján a számlákra befolyó összegek jóváírásuktól kezdődően automatikusan a banki követelések biztosítékául szolgáló óvadéknak tekinthetők. Az adóhatóság szerint tehát a felperes az adósi utalásokat nem korlátozta a számlák óvadéki jellegére tekintettel, de az adóhatóság felé fennálló tartozás rendezése érdekében kibocsátott hatósági átutalási megbízásokat nem teljesítette. A jogerős határozat rögzítette, hogy a hatósági átutalási megbízások kibocsátása során nem volt megállapítható a bankszámlák óvadéki jellege, valamint a számlákra befolyó összegek mentessége, mivel a bank a számlákra beérkezett pénzeket nem kezelte elkülönítetten.

Az adóhatóság hivatkozott arra is, hogy a pénzügyi intézmény végrehajtásban való közreműködése a Vht.-n alapuló jogszabályi kötelezettség, minden olyan tevékenységért és mulasztásért felelős, amellyel megszegi e törvény szerint reá háruló kötelezettséget. Mivel a felperes nem a Vht.-nak megfelelően foganatosította az általa kezelt összegre vezetett végrehajtást és sem az átutalási, sem a tájékoztatási kötelezettségének nem tett eleget, ezért az elsőfokú hatóság jogszerűen kötelezte az átutalni elmulasztott összeg megfizetésére.

A felperes keresetében a hatóság határozatának megváltoztatását, illetve hatályon kívül helyezését és fizetési kötelezettségei törlését kérte. Indokolása szerint a bankszámlákon szereplő pénz felett - mint óvadékként lekötött összegek felett - az adós nem bírt rendelkezési joggal, a számlákhoz semmilyen hozzáférése nem volt, azok a pénzforgalmi szolgáltatás nyújtásáról szóló 2009. évi LXXXV. törvény (a továbbiakban: Pftv.) 21. § (2) bekezdése szerinti elkülönített bankszámlának minősültek. A számláról történt egyéb teljesítések kapcsán arra hivatkozott, hogy az adós időről időre megkereste és kérte, hogy az óvadékból egy-egy meghatározott összeget bocsásson a rendelkezésére annak érdekében, hogy harmadik személyek felé fennálló tartozásait teljesíteni tudja. Álláspontja szerint tehát a kérdéses számlákat érintő terhelések nem az adós által benyújtott átutalási megbízásokon, illetve azok automatikus teljesítésén alapultak, hanem a számlatulajdonos eseti kérésein, amelyek teljesítése a felperes és nem az adós kizárólagos döntése volt. Álláspontja szerint a hatósági átutalási megbízásokkal érintett bankszámlákon kezelt pénzösszegek megfelelnek a Vht. 79/D. § (1) bekezdés szerinti feltételeknek, mivel a pénzösszegeket a bank kezelte, ügyleti biztosíték céljára elkülönítetten, azok az adóst illeték meg, de a rendelkezése alól kikerültek, és az adóhatóság átutalási megbízásait az érintett számlák óvadéki, illetve biztosítéki jellege miatt nem teljesítette.

Az adóhatóság Art. 153. §-ára történő hivatkozása kapcsán kifejtette, hogy a fizetési kötelezettség megállapítása szempontjából nincs jelentősége annak, hogy a hitelintézet teljesíti-e az adóhatóság irányába a Vht. 82/A. § (4) bekezdése szerinti tájékoztatási kötelezettségét.

Az elsőfokú bíróság jogerős ítéletével a felperes keresetét elutasította. Az indokolása szerint óvadéki szerződés jellege tekintetében [Ptk. 270. § (1)-(2) bekezdések] a bíróság nem foglalt állást, mivel nem polgári bíróságként vizsgálta a felperes és az adós közötti szerződést.

Az ítélet szerint a Vht. 79/A. §-ában foglalt általános szabállyal szemben a Vht. 79/D. §-ában foglalt szűkítő feltétel jelen esetben nem volt alkalmazható, mivel nem volt konkrétan megállapítható az, hogy a felperes által kezelt, az adós tulajdonát képező számlákon szereplő összegek kikerültek az adós rendelkezése alól, hiszen a felperes jóváhagyásával, de azok felett az adós közvetve tudott rendelkezni, azokról utalás történt.

Az elsőfokú bíróság rögzítette továbbá, hogy az ügy befejező tárgyalásán kiderült az is, hogy a felperes megalapozatlanul állította, hogy az adósnak más pénzforgalmi számlái is voltak, mivel a csatolt cégkivonat elemzése alapján megállapítást nyert, hogy az adós a tárgyidőszakban kizárólag a felperes által vezetett óvadéki szerződéssel érintett számlákkal rendelkezett.

Az elsőfokú bíróság helytállónak találta az adóhatóság azon megállapítását is, hogy a felperes a Vht. 82/A. § (4) bekezdésében foglalt tájékoztatási kötelezettségét megsértette, továbbá rögzítette azt is, hogy a felperes, adós házipénztára tekintetében megfogalmazott állításait a polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény (a továbbiakban: Pp.) szabályai szerint nem bizonyította.

A felperes felülvizsgálati kérelmében az ítélet hatályon kívül helyezését és keresete teljesítését, illetve az elsőfokú bíróság új eljárásra utasítását kérte. Lényegében megismételte és fenntartotta a keresetében foglaltakat, álláspontja szerint az elsőfokú bíróság a Vht. és az Art. alkalmazott jogszabályai téves értelmezésével és alkalmazásával hozta meg határozatát.

A Kúria felülvizsgálati eljárása során megállapította, hogy a felülvizsgálati kérelem nem megalapozott.

Az Art. a 144. §-a szerint az adóhatóság a végrehajtási eljárásban az egyes végrehajtási cselekmények foganatosításakor a Vht. rendelkezéseit alkalmazva jár el. A Vht. 79/A. § (1) bekezdése értelmében a pénzforgalmi szolgáltatónál kezelt, az adóst megillető pénzösszeg teljes összegben végrehajtás alá vonható, és a Vht. 82/A. § (1) bekezdésében foglaltak szerint a pénzforgalmi szolgáltatónál kezelt, az adós rendelkezése alatt álló összeg végrehajtás alá vonása iránt a végrehajtó a végrehajtói letéti számla javára benyújtott hatósági átutalási megbízással intézkedik.

A Vht. 82/A. § (1) bekezdés második mondata és az Art. 152. § (1) bekezdése tartalmában megegyezik abban, hogy a fizetési számlát vezető pénzforgalmi szolgáltató az adóhatóság hatósági átutalási megbízását köteles teljesíteni.

A felperes ugyanakkor e törvényes kötelezettségét nem teljesítette, és miután az adóhatóság az Art. 153. §-a alkalmazásával határozattal kötelezte a felperest - a levonni, átutalni, megfizetni elmulasztott összeg erejéig - az adótartozás megfizetésére, azt adta elő, hogy az adós általa vezetett számlái óvadéki számlák, az azokra befolyt összegek a banki követelések biztosítékául szolgáló óvadékok, így a Vht. 79/D. § (1) bekezdése alapján a hatóság átutalási megbízásait az érintett bankszámlák óvadéki jellege miatt nem teljesíthette.

A Vht. felperes által hivatkozott 79/D. § (1) bekezdése akként rendelkezik, hogy a pénzforgalmi szolgáltatóknál kezelt, adóst megillető, de szabad rendelkezése alól kikerült - ügyleti biztosíték céljára elkülönítve kezelt - pénzösszeg csak e meghatározott céllal összefüggő, illetve e meghatározott ügyletből eredő követelések fejében vonható végrehajtás alá.

A Kúria egyetértett az alperessel és az elsőfokú bírósággal abban, hogy az adós cég, felperes által vezetett bankszámláinak működtetése nem felelt meg a Vht. 79/D. § (1) bekezdésében foglaltaknak, így arra a felperes törvénysértő mulasztása kimentését nem alapíthatja. A felperes ugyanis az adóssal megegyezve, annak számláiról nem az ügyleti biztosíték céljával összefüggően teljesített kifizetéseket, így például a közigazgatási iratok között lévő, a felperes és az adós közötti folyamatos kapcsolattartás alapján áram, gázpalack, sörcsap, 2 db szállás közvetítői jutaléka, bérek, háttérzene szolgáltatás, kábel tv, internet, vagyon biztosítás díjak/ellenértékek megfizetésére került sor.

A Kúria rögzítette azt is, hogy a felperes alaptalanul hivatkozott a Pftv. 21. § (2) bekezdésére, ugyanis e törvényhely szerint is a meghatározott célból elkülönített, a számlatulajdonos szabad rendelkezése alól kikerült pénzeszközök - az elkülönítés tartama alatt - csak a meghatározott célra használhatók fel.

A Kúria az adóhatósággal egyezően megállapította azt is, hogy a felperes a törvénysértő mulasztása mellett megsértette a Vht. 82/A. § (4) bekezdésében foglaltakat is, ugyanis a megbízás nem teljesítésének okát (tehát jelen esetben azt, hogy a teljesítés a Vht. 79/D. §-ban foglaltakba ütközne) a bank haladéktalanul köteles közölni a végrehajtóval, azonban a bank ilyen tájékoztatást a végrehajtónak nem adott. Ebből következően a Vht. 82/A. § (4) bekezdésének megsértése folyamatos volt a bank részéről az adóhatósági átutalási megbízások kibocsátása és nem teljesítése alatt, amelyet nem befolyásol az, hogy utóbb a jogerős ítélet állapította meg azt, hogy felperes a Vht. 79/D. §-ára alaptalanul hivatkozott.

Megjegyezte a Kúria azt is, hogy az elsőfokú bíróság a Pp. 164. § (1) bekezdése alapján a felperesnek az adós házipénztárával kapcsolatos, bizonyíték nélküli előadását, mint bizonyítatlan keresetrészt jogszerűen utasította el, a per elő tárgyalásán pedig teljeskörűen tájékoztatta a feleket a bizonyítási teher körében, így a felperes a Pp. 3. § (3) bekezdésének sérelmére alaptalanul hivatkozott.

A kifejtettekre figyelemmel a Kúria a jogerős ítéletet hatályában fenntartotta.

[Kúria Kfv.V.35.396/2014/6. szám; Budapest Környéki Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 2.K.27.180/2013/12. szám]