Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH+ 2001.3.142 A versenyjog megsértése miatt kiszabott bírság összegének meghatározásánál generálprevenciós célok nem vehetők figyelembe [1990. évi LXXVI. tv. 3. §, 49. §, 58. §]

Az alperes határozatában megállapította, hogy a felperes azzal, hogy a Magyarországi Nagydíj helyszínén kívül elhelyezett óriásplakátokon és zászlókon az M. cigaretta logoját feltüntette; a dohánygyár álláshirdetései országos napi- és heti, valamint helyi napi- és hetilapokban való közzétételénél az M. cigaretta logoját feltüntette; hasonló módon a dohánygyár termékei ajánlott fogyasztói árát közzétette; közreműködött a H. 2000 cigaretta négyrészes reklámsorozatának közzétételében, tisztességtelen gazdasági tevékenységet végzett. E magatartás folytatását megtiltotta, egyben a felperessel szemben 2.000.000,- Ft bírságot szabott ki, és kötelezte az eljárási díj megfizetésére. Döntését az 1990. évi LXXXVI. törvény (továbbiakban: Vtv.) 3. § (2) bekezdésére, az 1978. évi I. törvény 34. § (3) bekezdésére, a 12/1972. (VI. 5.) BkM rendelet 6. § (1) bekezdés a) pontjára, 7. § (1) bekezdésére alapította. Határozatát a bírság tekintetében a Vtv. 48. § (2) bekezdésének alkalmazásával hozta meg akként, hogy a felperes terhére értékelte szándékos szembehelyezkedését a hatályos jogszabályi rendelkezésekkel, figyelembe vette a magatartás országos mértékét, valamint azt az elvárást, hogy a bírság nagyságrendje alkalmas legyen hasonló magatartások elterjedésének megakadályozására.

A felperes keresetében az alperes határozatának megváltoztatását, annak megállapítását kérte, hogy jogsértést nem követett el, valamint a bírság és az eljárás díjfizetés alóli mentesítését. Perköltségre is igényt tartott. Másodlagosan kifogásolta a bírság összegszerűségét is. Azzal érvelt, hogy az alperes jogsértő módon indította újra a korábban már felfüggesztett eljárást, az elévülési időn túl hozta meg határozatát, a hatáskörét túllépte, és a Fogyasztóvédelmi Felügyelőség jogkörét elvonva járt el. Bizonyítás nélkül állapította meg azt, hogy a logo és védjegy megjelentetése már önmagában is fogyasztásra ösztönöz. Azt állította, hogy mivel az 1992-es futam neve M. Magyar Nagydíj volt, így a plakátok és logok ezt a verseny hirdették. Tagadta, hogy a dohánygyár megbízásából a nagydíj területén kívül zászlókat, plakátokat helyezett volna el. Az árközlés kapcsán arra hivatkozott, hogy az áru valós áráról történt a tájékoztatás. A H. 2000 reklámban pedig a dohányárura való utalás olyan távoli, hogy az nem alapozhatja meg a jogszabályszegést.

Az alperes ellenkérelmében a határozatába foglalt indokolásra figyelemmel a felperes keresetének elutasítását kérte.

A Fővárosi Bíróság ítéletében az alperes határozatát akként változtatta meg, hogy a jogsértések megállapítását mellőzve a felperest mentesítette a kiszabott bírság és eljárási díj megfizetése alól. E határozatát arra alapította, hogy az alperes a döntését nem a Vtv.-ben meghatározott határidőn belül hozta meg. Az alperes fellebbezése folytán eljárt Legfelsőbb Bíróság a végzésében az elsőfokú bíróság ítéletét hatályon kívül helyezte és az elsőfokú bíróságot a per újabb tárgyalására és újabb határozat hozatalára utasította.

A megismételt eljárásban az elsőfokú bíróság a felperes keresetét elutasította. Azt állapította meg, hogy az alperes döntése jogszerű volt.

Az alperes ugyanis más hatóságok döntésének hiányában is jogosult volt arra, vizsgálja, hogy a felperes gazdasági tevékenysége során megsértette-e a Vtv. 3. § (1) és (2) bekezdésében foglaltakat, az ehhez szükséges tényállás megállapítása pedig a Vtv. 43. § (1) bekezdésének a) pontja értelmében az alperes hatáskörébe tartozott. Rögzítette ítéletében azt is, hogy a reklám közzététele az áru kelendőségének fokozását célozza. Ezért ha a közzétételre sor került, az önmagában alkalmas arra, hogy az adott termék iránt a figyelmet felkeltse. A fogyasztó megnyerése nemcsak a konkrét termék, hanem az előállított áruval közvetlenül összekapcsolódó vállalkozót egyediesítő logo megjelenésével is megvalósítható. Ezért a H. 2000 cigarettareklám, a termékre utaló árajánlat, az M. cigaretta logoját feltüntető nagydíj területén kívül elhelyezett zászlók és az újságokban közölt álláshirdetések is további üzenetet hordozva tiltott dohányreklámnak tekintendők. A köztudottan egészségkárosító termékre történő figyelemfelhívással pedig a felperes a fogyasztók törvényes érdekeit sértő, illetve veszélyeztet magatartást folytatott, ezért a Vtv. 3. § (2) bekezdése szerinti felelőssége fennállt. A nagydíj területén kívüli zászlók tekintetében a tanú vallomására figyelemmel nem fogadta el a felperes előadását. Az elsőfokú bíróság a bírságot a magatartás súlya miatt nem tekintette eltúlzottnak, ezért annak mérséklésére sem látott lehetőséget.

Az elsőfokú bíróság ítélete ellen a felperes fellebbezett, kérte annak megváltoztatását kereseti kérelmének megfelelően az abban is kifejtett indokaira figyelemmel.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!