Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2015.2.36 I. Egyetemleges kártérítési felelősség megállapításának eltérő felelősségi alapon, egymással összefüggő, de más-más jogalapon is helye van.

II. A veszélyes üzemi felelősség szabályai alapján a károkozó felelőssége objektív, de a károsultnak is viselnie kell a felróható magatartásának következményeit. Ez pedig abban áll, hogy csökken a károkozó felelősségének következménye, vagyis felelősség-, illetőleg kárcsökkentés történik. Ilyen esetben nem a két fél vétkességét kell összevetni, hanem azt kell megállapítani, hogy a károsult milyen mértékben okozta a kárt [1959. évi IV. tv. (a továbbiakban: Ptk.) 339-340. §-ok és 345. §].

[1] Az I. r. felperes házastársa, a II. r. és III. r. felperesek édesapja 2011. április 20. napján áramütés következtében meghalt a II. r. alperes tulajdonát képező horgásztónál történt horgászás közben, amikor a karbonszálas horgászbotjával a felette húzódó magas feszültségű vezetékhez hozzáért.

[2] A felperesek a keresetükben a nem vagyoni kárukat érvényesítették, és az alperesek egyetemleges felelősségének a megállapítását kérték. Az I. r. alperessel szemben a Ptk. 345. §-ára, a II. r. alperessel szemben a Ptk. 339. §-ára alapították a követelésüket.

[3] Az alperesek a kereset elutasítását kérték. Az I. r. alperes arra hivatkozott, hogy a hatályos szabályozásnak megfelelően alakította ki a szabadvezetéket az adott helyszínen, illetőleg hivatkozott az elhunyt 50%-os közrehatására, aki tudott arról, hogy az adott terület balesetveszélyes arra is figyelemmel, hogy 2006-ban már egyik kollégája ugyanitt áramütést szenvedett. A II. r. alperes arra hivatkozott, hogy jogellenes magatartást nem tanúsított és a korábbi baleset után szigorú intézkedéseket tett az újabb baleset elhárítására; így a területen a nádat nem vágta, a közelben lévő zsilipet nem használta, figyelmeztető táblákat helyezett ki és a büfénél táblát helyezett el, ahol feltüntette, hogy hol tilos horgászni, és az adott területet is ilyennek tüntette fel és figyelmeztette is a néhait a balesetveszélyes helyzetre.

[4] Az elsőfokú bíróság kötelezte az I. r. alperest, hogy fizessen meg az I. r. felperesnek 1 500 000 forint, a II. r. és III. r. felperesnek külön-külön 2 000 000 forint nem vagyoni kártérítést kamataival, ezt meghaladóan az I. r. felperes keresetét az I. r. alperessel szemben, illetve a felperesek keresetét a II. r. alperessel szemben elutasította.

[5] Az ítéletének indokolásában megállapította, hogy az I. r. alperes felelőssége a Ptk. 345. §-a alapján megállapítható; a sértett közrehatása csak a kármegosztásra, de a mentesülésre nem ad alapot, és nem állapítható meg az sem, hogy objektíve nem állt fenn a védekezés lehetősége. A II. r. alperes felelősségét nem találta bizonyítottnak.

[6] A felperesek és az I. r. alperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság az elsőfokú ítéletet megváltoztatta és a keresetet az I. r. alperessel szemben is elutasította.

[7] A jogerős ítélet ellen a felperesek nyújtottak be felülvizsgálati kérelmet és annak hatályon kívül helyezését és új határozat meghozatalát kérték; az I. r. és II. r. alperes egyetemleges fizetési kötelezettségének a megállapításával kérték marasztalni az alpereseket az elsőfokú ítéletben megállapított nem vagyoni kártérítés megfizetésére. Érvelésük szerint az elsőfokú bíróság állapította meg helyesen az I. r. alperes kártérítő felelősségét, míg a másodfokú bíróság e körben megalapozatlan, jogszabályellenes következtetéseket vont le, és iratellenes megállapításokat is tett.

[8] A Kúria a felülvizsgálati kérelmet az alábbiak szerint alaposnak találta.

[9] Az elsőfokú ítélet a veszélyes üzemi felelősség szabályai alapján marasztalta az I. r. alperest, és álláspontja szerint a nem vagyoni kártérítés összegszerűségénél értékelte a felperesek elhunyt hozzátartozójának közreható magatartását (a II. r. és III. r. felpereseknél ennek ellenére azonos összegű a marasztalás a keresettel). A másodfokú ítélet ezzel szemben azt állapította meg, hogy az I. r. alperes sem felel, mert a károsult magának okozta a baleset súlyos következményét; nevezetesen a vezeték alatti horgászat elháríthatatlan külső ok volt.

[10] A felülvizsgálati kérelem mindkét alperes kártérítési felelősségének a megállapítására irányult, egyetemleges kötelezettség megállapításával, de eltérő felelősségi alapon, egymással összefüggő, de más-más tényalapon.

[11] A tó működtetése, azzal kapcsolatos minden használat engedélyezése a II. r. alperes joga, így az is, hogy hol és hogyan, milyen feltételekkel lehet horgászni, ki kaphat és nem kaphat a horgásztevékenység végzéséhez horgászjegyet. A villamos vezetékrendszer és annak üzemben tartása, az adott esetben a villamosenergia-átvitelre szolgáló vezetékrendszer veszélyes üzemi tevékenységnek minősül, függetlenül attól, hogy a vezetékben milyen erősségű (feszültségű) áramot vezetnek. A perbeli magas feszültségű vezeték volt. A veszélyes üzemi tevékenységnek minősítése azon alapul, hogy fokozott veszélyessége folytán különösen magában rejti az áramütés veszélyét, annak következményeivel.

[12] Az I. r. alperes felelőssége a Ptk. 345. § (1) bekezdése alapján objektív felelősség, az üzembentartó akkor is felel a kár bekövetkezéséért, ha vétkesség nem terheli. Ez a felelősség azonban nem korlátlan - valójában kimentéses - , az üzembentartó I. r. alperes akkor mentesülhet a kártérítési felelősség alól, ha bizonyítja, hogy a kárt olyan elháríthatatlan ok idézte elő, amely a fokozott veszéllyel járó tevékenység körén kívül esik. Az elháríthatatlan külső ok mellett a károsult közreható magatartása külső ok ugyan, de elhárítható, ezért a Ptk. 345. § (2) bekezdése szerint nem kell megtéríteni a kárt annyiban, amennyiben az a károsult felróható magatartásából következett be. Ezért a közrehatás csökkenti a károkozó felelősségének következményeit, ekként felelősségcsökkentő a károkozó felróható közrehatása.

[13] Az I. r. alperes objektív kártérítő felelőssége hiányát a másodfokú bíróság tévesen állapította meg. Az elsőfokú bíróság arra hivatkozott, hogy a vezetékszakasz kiépítése megfelelt a jogszabálynak és a szabvány előírásának, ráadásul a vezetékszakasz kiépítése után létesült a mesterséges tó. Az elsőfokú bíróság jól feltárta, hogy objektíve több olyan műszaki megoldás is volt, nem nagy költséggel, amelynek megvalósítása éppen a tó mint sportpálya biztonságos használata érdekében szükséges volt, azért, mert a vezeték veszélyes volt (földvezeték egy szakaszon, magasítás, amit el is végzett a közelben). Műszakilag tehát volt lehetséges megoldás az adott helyen a veszélyesség miatt a fokozottabb biztonság megteremtésére, de miután ez elmaradt, az I. r. alperes nem mentesülhet a felelősség alól. Ezek nélkül is az a kötelezettség támasztható az I. r. alperessel szemben, hogy akár hatóság útján, vagy akár a II. r. alperessel megállapodással elérje, hogy a veszélyes vezetékszakasz környezetében ne folyhasson semmilyen emberi tevékenység.

[14] Kimentés hiányában felel ezért az I. r. alperes, azonban van felelősségcsökkentő közrehatás, mégpedig jelentős mértékű, több súlyos fokú felróható magatartás a károsultnál, amely következmény az ugyancsak károsult közeli hozzátartozóknak betudható. A hozzátartozók kártérítési igénye önálló, de nem előzmény nélküli, igényük sem lehet teljes. Megállapítható, hogy a károsult közrehatása nem volt elháríthatatlan; az I. r. alperes felel ugyan, de a felelőssége nem teljes, ezért kármegosztásnak van helye. Amikor ennél a felelősségi formánál a károsult felróható magatartásának értékelésére kerül sor, akkor nem az általános kártérítési felelősséghez tartozó Ptk. 340. §-ában foglaltak alkalmazása történik, ahol vétkesség áll szemben vétkességgel a károsult és a károkozó viszonylatában, hanem - az ott írt tartalommal ugyan - a károsult felróható magatartása miatt csökkennek a károkozó felelősségének következményei.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!