Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

EH 2000.292 I. A veszélyes fenyegetés szabálysértését az elkövetés helye szerint illetékes helyi bíróság bírálja el [Sztv. 119. § (1) bek.].

II. A távbeszélő útján elkövetett szabálysértés (veszélyes fenyegetés) esetében a hívott fél (a sértett) tartózkodási helye tekintendő az elkövetés helyének [Sztv. 119. § (1) bek.].

V. A. sz.-i lakos 2000. július 21-én veszélyes fenyegetés szabálysértése miatt feljelentést tett V. K. gy.-i lakos ellen az s.-i Rendőrkapitányságon.

A rendőrkapitányság a feljelentést és a csatolt iratokat az s.-i Városi Bíróságnak küldte meg.

Ezt követően a s.-i Városi Bíróság a 2000. szeptember 4-én kelt végzésével a szabálysértési ügy iratait a sz.-i Városi Bírósághoz tette át hatásköri és illetékességi okból.

A sz.-i Városi Bíróság a 2000. szeptember 18-án kelt végzésével az ügyben illetékességének hiányát állapította meg, majd az iratokat a Legfelsőbb Bíróságra terjesztette fel az eljáró bíróság kijelölése végett.

A szabálysértésekről szóló 1999. évi LXIX. törvény (a továbbiakban: Sztv.) 151. §-ában meghatározott veszélyes fenyegetés szabálysértésének elkövetője elzárással vagy százötvenezer forint pénzbírsággal sújtható.

Az Sztv. 119. §-ának (1) bekezdése értelmében így e szabálysértés elbírálása bírósági hatáskörbe tartozik. Az elbírálásra pedig az elkövetés helye szerint illetékes helyi bíróság jogosult.

A szabálysértés miatt eljáró hatóságokat egyébként a törvény 32-37. §-ai határozzák meg.

Az illetékesség általános szabályait pedig az Sztv. 38. §-a rendezi.

A már hivatkozott, az Sztv. 119. §-ának (1) bekezdése azonban az általános illetékességi szabályoktól eltérően speciális illetékességi rendelkezést tartalmaz. E rendelkezés pedig a "lex specialis derogat legi generali" jogelv alapján megelőzi az általános szabály alkalmazhatóságát.

Az elzárással is sújtható szabálysértések elbírálására tehát, kizárólag az elkövetés helye szerinti helyi bíróság illetékes.

Az adott esetben - a feljelentésből kitűnően - az eljárás tárgyává tett szabálysértést táviratban és távbeszélőn követték el.

Töretlen pedig az ítélkezési gyakorlat abban, hogy a levél útján, de értelemszerűen a távirat útján elkövetett bűncselekményeknél az elkövetés helyének a kézbesítés helyét kell tekinteni. Hasonlóképpen a távbeszélő útján elkövetett bűncselekmények esetében is, a hívott fél tartózkodási helye tekintendő elkövetési helynek.

Kétségtelen, hogy a szabálysértési jog anyagi és eljárási szabályai egységes és önálló rendszert alkotnak. A szabálysértési felelősség azonban büntetőjogi jellegű, és az eljárási szabályok is a büntetőeljárásra jellemző vonásokat mutatnak.

Tehát a szabálysértések elbírálása során is alkalmazni kell azokat a büntető anyagi és eljárási fogalmakat, szabályokat, különösen a bírósági eljárásban, amelyekről az Sztv. kifejezetten nem rendelkezik ellentétesen.

Az előbbiekben rögzítettek helyességét támasztja alá egyébként az Sztv. 44. §-ának (5) bekezdése is.

Mindezekből következően pedig az adott eljárás tárgyát képező szabálysértés elkövetésének helye a távirat kézbesítésének helye, illetve a távbeszélőn hívott feljelentő tartózkodási helye. Ez a hely pedig az iratokból kitűnően Sz. város.

Így pedig az eljárás tárgyát képező szabálysértés elbírálására az Sztv. 119. §-ának (1) bekezdése értelmében a Székesfehérvári Városi Bíróság az illetékes.

Ezért a Legfelsőbb Bíróság az eljárás lefolytatására a Be. 34. §-ának (2) bekezdése alapján - a rendelkező részben írtak szerint - az sz.-i Városi Bíróságot jelölte ki. (Legf. Bír. Bksz. I. 2.309/2000. sz.)