Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1973.1.19 I. Kiskereskedelmi vállalatot motorkerékpár eladása esetén a jogszabályokban előírt tájékoztatási és közlési kötelezettség terheli [Ptk. 368. § (1) bek., 47/1968. (XII. 18.) Korm. sz. r. 1. § (2) bek., 3. § (4) bek., 6. §].

II. Hibátlan teljesítésért történő jótállás esetén a jogosult a szavatossági jogokat s a hibás teljesítés folytán elszenvedett kárt a forgalomba hozó vállalat ellen érvényesítheti [Ptk. 248., 305., 318., 339. §, 4/1969. (III. 30.) BkM-KGM-KipM-KkM-NIM sz. r. 9. § (1), (3) bek., XXX. sz. PED].

Az I. r. felperes 1970. február 17-én az felperes szaküzletében 24 250 Ft-ért motorkerékpárt vásárolt. Az oldalkocsis motorkerékpár mintadarabként összeszerelve már korábban az üzlet kirakatában állott, a felperesek azt már előbb megtekintették és félretetették. A vételkor a felperesek használati utasítást vagy műszaki leírást kértek, az alperes azonban ilyet nem adott s arra hivatkozott, hogy használati, illetve kezelési utasítást ő sem kapott.

A motorkerékpárt - amelyért az alperes 12 hónapi időtartamra, illetőleg ezen belül megtett 10 000 km-ig jótállást vállalt - a felperesek a lakásukra tolták, majd a II. r. felperes a ház körül és az utcán 80-100 km utat tett meg vele. A II. r. felperes egyébként 1966 óta rendelkezik motorkerékpárvezetői jogosítvánnyal és oldalkocsis motorkerékpárt is vezetett már.

A felperesek 1970. március 5-én a motorkerékpárt vizsgára szólító útirányos engedéllyel H-ról Sz-re vitték műszaki vizsgára, amelyen a rendőrhatóság a járművet a forgalomban való részvételre alkalmasnak találta. Ennek alapján a forgalmi engedélyt kiállították és a jármű rendszámot kapott.

A vizsga után a felperesek visszaindultak a motorkerékpárral H-ra. A motorkerékpárt ezúttal is a II. r. felperes vezette. Az I. r. felperes az oldalkocsiban ült. Sz. elhagyása után a felperesek érezték, hogy a kormány "beráz" és ezért megálltak, a kormányt, a féket és a világítást megvizsgálták, majd hibát nem találva, az utat folytatták úgy, hogy az I. r. felperes az oldalkocsi helyett a hátsó ülésen foglalt helyet. Amikor az a-i bekötő utat elhagyták, a motorkerékpár kormányának "berezonálása" olyan mértékű lett, hogy a II. r. felperes nem volt képes az irányt megtartani, a gépjármű feletti uralmát elvesztette, és a motorkerékpár - áttérve az út másik oldalára - összeütközött a D. M. által vezetett GAZ gépkocsival. Az összeütközés következtében a II. r. felperes életveszélyes sérüléseket szenvedett, s ezek következtében egy ideig klinikai kezelés alatt állott, majd 1970. szeptember 1-ig táppénzes állományba került. A baleset folytán a motorkerékpárban jelentős rongálódások következtek be.

Az I. r. felperes a motorkerékpár szavatossági hibájára hivatkozással a jogügylettől elállott, és keresetében az alperest a vételár visszafizetésére kérte kötelezni. A II. r. felperes a keresetvesztesége és a dologi kárának megtérítése iránt indított keresetet.

Az alperes a kereset elutasítását kérte. Azzal védekezett, hogy műszakilag kifogástalan motorkerékpárt adott el az I. r. felperesnek és a felperesek kötelessége lett volna szabályszerű összeszerelés és a lengéscsillapító felszerelése.

Az alperes mellett a perbe avatkozott a V. Kereskedelmi Vállalat és az alperessel egyezően a kereset elutasítását kérte.

A perben fellépő ügyész a keresetnek helyt adó ítélet hozatalát indítványozta.

A nyomozási eljárásban lefolytatott s a bírósági eljárásban kiegészített szakértői vizsgálat a balesetet műszaki hibára vezette vissza.

Az első fokú bíróság ítéletével az alperest arra kötelezte, hogy az I. r. felperesnek a motorkerékpár ellenében és annak visszaszolgáltatásával egyidejűleg a 24 250 Ft vételárat - a kamatokkal - fizesse vissza, míg a II. r. felperesnek 10 560 Ft-ot kamataival kártérítés címén fizessen meg.

A másodfokú bíróság ítéletével az első fokú bíróság ítéletét megváltoztatta és a felperes keresetét elutasította.

A jogerős ítélet ellen emelt törvényességi óvás alapos.

a) Az első fokú bíróságnak azt a megállapítását, amely szerint az alperes által eladott motorkerékpár hibás volt, s hogy az eladott állapotban - kormánylengés-csillapító hiányában és megfelelő összeszerelés nélkül - a rendeltetésszerű használatra alkalmatlan volt, a másodfokú bíróság is helyesnek fogadta el. Az I. r. felperes keresetét kizárólag abból az okból utasította el, mert megállapítása szerint az I. r. felperes az alperes bolti dolgozóinak közlése alapján a hibát ismerte.

A másodfokú bíróságnak ez a megállapítása azonban téves, ellentétben áll a per adataival.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!