Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

47/1968. (XII. 18.) Korm. rendelet

a termékek minőségének tanúsításáról

Abból a célból, hogy a termékforgalomban a megrendelők (vevők) - a szolgáltató fél felelőssége mellett - tájékoztatást kapjanak a termékek számukra fontos tulajdonságairól, a Kormány a termékek minőségének tanúsítását az alábbiakban szabályozza:

Tanúsítási kötelezettség

1. § (1)[1] A terméket gyártó (előállító), illetőleg forgalmazó (importáló) jogi személynek és magánszemélynek - ideértve a magánszemélyek társaságait is - a termékeknek a felhasználás szempontjából lényeges tulajdonságait a megrendelő (vevő) számára tanúsítani kell.

(2)[2]

(3) A szerződő felek - e rendelet 11. §-ában meghatározott kivételektől eltekintve - a minőség tanúsításának módjára és tartalmi kellékeire megállapodhatnak.

Tanúsítási kötelezettség importtermékek vonatkozásában

2. §[3]

A tanúsítás tartalmi kellékeire vonatkozó általános rendelkezések

3. § (1) A szolgáltató fél bármilyen nyilatkozatát, ami a minőségre vonatkozó közlést tartalmaz (pl. utalás a szabványra, más műszaki előírásra, hatósági ár alapjául szolgáló minőségre, szerződésre) a minőség tanúsításának kell tekinteni.

(2) Ha a termék eltér a törvényes vagy a szerződéses kellékektől, ezt és az eltérés mibenlétét a megrendelővel (vevővel) közölni kell.

(3) A jogszabályon, hatósági rendelkezésen vagy szerződésen alapuló tartóssági, eltarthatósági vagy felhasználhatósági időt és ennek lejártát a megrendelővel (vevővel) közölni kell.

(4) Olyan terméket, amelynek használata, kezelése különös ismereteket igényel, a szükséges használati, kezelési utasítással kell ellátni.

A minőség tanúsításának módja

4. § (1) A termék minőségének tanúsítása különösen a következő módon történhet:

a) minőségi bizonyítvány (műbizonylat) szolgáltatása,

b) műszaki leírás szolgáltatása,

c) minőségi jel alkalmazása,

d) a minőségre vonatkozó adatoknak árucímke segítségével vagy más módon a terméken való feltüntetése,

e) a minőségnek kisérőjegyzékben (szállítólevél, szállítási jegyzék, számla) való közlése.

(2) Ha a minőség tanúsításának más módja előírva vagy kikötve nincs, a minőséget a szocialista szervezetek egymás közötti viszonyában a kísérőjegyzékben kell tanúsítani.

Minőségi bizonyítvány

5. § A minőségi bizonyítványban a termék lényeges tulajdonságait szabatos műszaki adatokkal, mérhető tulajdonságokat - eltérő kikötés esetét kivéve - mérési eredményekkel kell tanúsítani. A bizonyítványban az alkalmazott vizsgálati (mérési) módszert, a termék azonosításához szükséges adatokat (pl. gyártási szám, adagszám) és a szükséghez képest a termék használatának, kezelésének módját is közölni kell.

Műszaki leírás

6. § Műszaki leírásban a termék típus (konstrukció) szerinti főbb műszaki jellemzőit - a mérhető tulajdonságokat általában tűrési határokkal -, valamint a szükséghez képest a termék használatának, kezelésének módját kell közölni.

Minőségi jel

7. § Minőségi jellel a minőséget a terméken vagy csomagolásán kell tanúsítni. Csak olyan minőségi jel alkalmazható, amelynek jelentése meghatározott és az érdekeltek számára megismerhető. A minőségi jelnek alkalmasnak kell lennie a termék lényeges tulajdonságainak tanúsítására.

A minőség tanúsítása a terméken feltüntetett adatokkal

8. § Ha a termék jellege lehetővé teszi, a minőség tanúsítható a terméken vagy a csomagoláson - árucímke segítségével vagy más módon - feltüntetett adatokkal. Ugyanilyen módon a szükséghez képest a termék használatára, kezelésére vonatkozó tájékoztatás is közölhető.

A minőség tanúsítása a kísérőjegyzékben

9. § Kísérőjegyzékben a minőség tanúsítása szabványra, más műszaki előírásra, szerződésre hivatkozással, illetőleg szerződésben kikötött adatokkal történik.

A kiskereskedelmi forgalomra vonatkozó különleges rendelkezések

10. § (1) A fogyasztási cikkek minőségét a fogyasztó számára általában a terméken feltüntetett adatokkal (8. §) vagy minőségi jellel (7. §) kell tanúsítani. Ha a termék jellegére tekintettel szükséges, műszaki leírást, használati, kezelési utasítást kell adni. A fogyasztó számára adott minden közlésnek közérthetőnek kell lennie.

(2) Ha az állami szabvány a fogyasztási cikkre minőségi osztályozást tartalmaz, a terméken a szabványnak megfelelő minőségi osztályt fel kell tüntetni.

A tanúsítás módjának és tartalmi kellékeinek kötelező előírása

11. §[4] (1) A minőség tanúsításán módját és tartalmi kellékeit az ágazati miniszter a termék felhasználásában érdekelt miniszterekkel - fogyasztási cikk tekintetében az ipari és kereskedelmi miniszterrel - egyetértésben; az embergyógyászatban használatos gyógyszerek, orvosi gépek műszerek, gyógyászati anyagok és segédeszközök tekintetében a népjóléti miniszter az ágazati miniszterrel egyetértésben közérdekből kötelezően előírhatja.

(2) Kivitelre kerülő termékekre nézve a minőség tanúsításának módját és tartalmi kellékeit - az ágazati miniszterrel egyetértésben - az ipari és kereskedelmi miniszter is előírhatja.

(3) A tanúsítás módja és tartalmi kellékei állami (országos, ágazati) szabványban is előírhatók.

Hatósági szerv tanúsítása a minőségről

12. § (1) szolgáltató fél nem köteles tanúsítást adni olyan termékről, illetőleg termék olyan tulajdonságairól, amelyre nézve hatósági szerv ad erre előírt módon tanúsítást (pl. mérőeszközők hitelesítése, vetőmagok fémzárolása).

(2)[5] A termékek minőségét külön jogszabályok előírásai szerint minőségellenőrző intézetek is tanúsíthatják.

Hatályba léptető rendelkezés

13. § (1) Ez a rendelet 1969. január 1. napján lép hatályba. Rendelkezéseit a hatálybalépését követően kötött szerződésekre kell alkalmazni.

(2)[6] E rendelet hatálybalépésével a minőségi bizonyítványról szóló 1/1963. (I. 26.) Korm. rendelet, továbbá a szállítási szerződésekről szóló, a 46/1967. (XI. 5.) Korm. rendelettel módosított 10/1966. (II. 14.) Korm. rendelet 41. § (2) bekezdésének második mondata és a 49. § (2) bekezdésének f) pontja hatályát veszti.

(3) E rendelet nem érinti a jogszabályoknak és állami szabványoknak az egyes termékek kötelező megjelölésére vonatkozó előírásait.

Lábjegyzetek:

[1] Az 1. § (1) bekezdése a 63/1985. (XII. 28.) MT rendelet 1. §-a által megállapított szöveg.

[2] Az 1. § (2) bekezdését a 63/1985. (XII. 28.) MT rendelet 3. §-a hatályon kívül helyezte.

[3] A 2. §-t a 63/1985. (XII. 28.) MT rendelet 3. §-a hatályon kívül helyezte.

[4] Végrehajtására lásd az 5/1971. (IV. 15.) KGM, a 2/1984. (III. 10.) BkM-IpM, a 24/1985. (XII. 25.) ÉVM és a 13/1987. (VIII. 19.) EüM rendeletet.

[5] A 12. § (2) bekezdését a 63/1985. (XII. 28.) MT rendelet 2. §-a iktatta be a rendeletbe, egyben az eredeti 12. § számozását 12. § (1) bekezdésre változtatta.

[6] A 10/1966. (II. 14.) Korm. és a 46/1967. (XI. 5.) Korm rendeleteket hatályon kívül helyezte, és a tárgykört újraszabályozta a 7/1978. (II. 1.) MT rendelet.

Tartalomjegyzék