Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2010.8.228 Ha a hazai jogszabály hátrányos megkülönböztetés tilalmába ütköző rendelkezése nem felel meg az EK-Szerződés egyenlő elbánás követelményének, - az elsőbbségi elvéből következően - a közösségi jog alkalmazandó [1997. évi LVIII. tv. 2. §, 6. §].

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék K.33917/2008/5., Kúria Kfv.37757/2009/6. (*BH 2010.8.228*)

***********

A Sz. Zrt. beadványt nyújtott be a Regionális Közigazgatási Hivatal Fogyasztóvédelmi Felügyelőségéhez, melyben előadta, hogy a www.index.hu oldalon olyan reklám került közzétételre, amely a szerencsejátékra hívja fel a figyelmet.

Bejelentést tett továbbá azért is, hogy a www.n.hu oldal olyan reklámot tett közzé, amely a www.b. oldalakon való fogadásra, szerencsejátékra hívja fel a figyelmet.

A felügyelőség a bejelentések alapján eljárást indított; mindkét ügyben megvizsgálta a www.b. honlapot és megállapította, hogy annak üzemeltetője a Ltd. S. 611 E. G..

A www.s.hu honlapot megvizsgálva azt állapította meg, hogy annak üzemeltetője az I. Ltd.

Az n.hu oldalnak az N.hu Kft., az index oldalnak az I.hu Zrt. az üzemeltetője.

A felügyelőség mindkét ügyben belföldi jogsegélykérelemmel fordult az APEH Központi Hivatala Szerencsejáték Felügyeleti Főosztályához, mely válaszlevelében közölte, hogy a honlapon szerencsejátékot szervező, külföldi székhelyű cégek részére a Magyar Köztársaság területére engedélyt nem adott ki, illetve ilyen engedélyt a cég, valamint annak képviselője nem kért.

A felügyelőség a 2008. február 15-én kelt határozatában 500 000 Ft reklámbírsággal sújtotta az I. rendű felperest - mint a reklám közzétevőjét -, és megtiltotta a jogsértő reklámtevékenység további folytatását.

A 2008. április 10. napján kelt határozatában 100 000 Ft reklám-felügyeleti bírsággal sújtotta a II. rendű felperest - mint a reklám közzétevőjét -, és megtiltotta a jogsértő reklámtevékenység további folytatását.

A felügyelőség határozataiban a gazdasági reklámtevékenységről szóló 1997. évi LVIII. törvény (a továbbiakban: Grtv.) 2. § a) és h) pontjára hivatkozva megállapította, hogy a perbeli reklámtevékenység a Grtv. 6. § (5) bekezdésébe ütközik.

Az elsőfokú határozatok ellen a felperesek fellebbeztek, amelynek elbírálása során az alperes a 2008. május 9. napján kelt határozatával az elsőfokú határozatot helybenhagyta.

A felperesek kereseteikben az alperesi határozatok felülvizsgálatát és hatályon kívül helyezését kérték.

Álláspontjuk szerint a reklámtevékenységük jogszerű, ugyanis a külföldi szerencsejáték-szolgáltató reklámozására kiterjedő tilalom az Európai Unión belül érvényesülő szolgáltatás-nyújtás szabadságának jogellenes korlátozását jelenti, és mivel a korlátozás a közösségi jogba ütközik, nem alkalmazható.

Előadták, hogy az EU-n belüli szolgáltatás-nyújtás szabadsága a www.b.hu szolgáltatásaira is vonatkozik, hiszen az EK-Szerződés 299. cikk (4) bekezdése szerint a szolgáltatások szabad áramlásának elve G.-ra is kiterjed.

Mindkét társaság az Európai Unió területéről nyújtotta a szolgáltatásait, a szolgáltatások szabad áramlásának elve alapján.

Az alperesi hatóság ezt nem vette figyelembe, ezért jogsértő határozatokat hozott.

A felperesek a közösségi jog elsőbbségére és arra hivatkoztak, hogy az EK-Szerződés előírásai közvetlen hatállyal bírnak.

Állították, hogy a bíróságnak a hazai jogot félretéve a közösségi jog, és ezen belül is az EK-Szerződés 49. cikkének figyelembevételével kell eljárnia és döntést hoznia, mivel a Grtv. 6. § (5) bekezdésében található reklámkorlátozás a szolgáltatások szabad áramlásának korlátozását jelenti.

Ezen korlátozás nem felel meg az Európai Bizottság által támasztott követelményeknek, ezzel Magyarország megsértette a Római Szerződés, valamint a csatlakozási szerződésből eredő kötelezettségeit.

A felperesek álláspontja szerint a Grtv. 6. § (5) bekezdésében foglalt korlátozás beleütközik az EK-Szerződés 49. cikkébe, mert ez a szerencsejáték-szolgáltatások korlátozását jelenti, ugyanúgy, mint a kifejezett szolgáltatás-tilalom.

Utaltak arra, hogy az Európai Közösségek Bírósága több esetben kimondta, hogy a szerencsejáték-szolgáltatások az EK-Szerződés 49. cikkének hatálya alá tartozó szolgáltatások.

Ez következik a Schindler (C275/92) Zenatti (C-67/98) és az Anomar (C-6/2001.) ítéletekből, amit a későbbi joggyakorlat is megerősített.

Kifejtették, hogy a közösségben letelepedett külföldi szolgáltatókra is kiterjedő reklámtilalom a szolgáltatás-nyújtás szabadságának korlátozását jelenti, ezért ez a tilalom a szolgáltatás-nyújtás szabadságával összefüggésben vizsgálandó.

A közösségi jog alapján a szolgáltatás-nyújtás szabadsága korlátozható, de ez a korlátozás csak abban az esetben engedhető meg, amennyiben annak közrendi, vagy közbiztonsági okai vannak.

A felperesi álláspont szerint Magyarország viseli a bizonyítási terhet a Grtv. 6. § (5) bekezdésében található korlátozó intézkedés szükségszerűségét és arányosságát illetően.

Hivatkoztak a felperesek arra is, hogy a korlátozás elfogadhatóságára az Európai Bíróság egy négylépcsős tesztet dolgozott ki, amely - többek között - a C-55/94. számú Gephardt-ítéletben került kimondásra. Ennek megfelelően az érintett intézkedés nem lehet diszkriminatív, a közérdek körébe tartozó megfelelő kényszerítő célt kell szolgálnia, alkalmasnak kell lennie a cél megvalósítására, és nem mehet túl az e cél megvalósításához szükséges mértéken.

Állították, hogy a perbeli magyar korlátozás e követelményeknek nem felel meg, hiszen a tilalom nyíltan diszkriminatív, mert a szolgáltatók között azok letelepedési helye szerint tesz különbséget.

A tilalom nem igazolható közérdeken alapuló kényszerítő indokkal sem, hiszen ennek megállapításához is háromlépcsős tesztet dolgozott ki a bíróság. Eszerint vizsgálni kell, hogy a cél elfogadható-e olyan közérdeken alapuló kényszerítő indokként, amely valóban az igazolás alapját képezheti; második lépésben elemezendő, hogy a korlátozó intézkedés alkalmas-e a cél elérésére; harmadik lépésben azt szükséges megvizsgálni, hogy az egyébként alkalmas intézkedés nem megy-e túl a kitűzött cél megvalósításához szükséges mértéken.

Hivatkoztak arra is a felperesek, hogy az Európai Bizottság Magyarország ellen már 2006. április 4. óta kötelezettségszegési eljárást folytat, amely éppen a jelen ügyben is támadott reklámkorlátozás EK-Szerződés 49. cikkébe való ütközést hivatott megállapítani.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!