Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1997.9.436 I. A jogcím téves megjelölése (gondozás helyett tartás) a tulajdonátruházásra irányuló szerződést nem teszi érvénytelenné [Ptk. 117. § (3) bek., Ptk. 198. § (1) bek.].

II. Az ingatlanátruházási szerződés érvényességéhez, illetőleg az ingatlan-nyilvántartási bejegyzéshez szükséges okirat elhatárolása [Ptk. 365. § (3) bek., XXV. PED].

III. Az ingatlan-nyilvántartásba történő bejegyzéshez az ügyvédi ellenjegyzés mellett okirati tanúk alkalmazása nem szükséges [1972. évi 31. tvr. (Iny. tvr.) 15. §].

Az elsőfokú bíróság az ítéletében megállapította, hogy a perbeli házas ingatlannak az alperes által tartás jogcímén megszerzett, az egészhez viszonyított 5/12 részilletősége néhai B. I. hagyatékát képezi, kötelezte az alperest annak tűrésére, hogy a perbeli ingatlanilletőség tulajdonjogát jegyezzék vissza az örökhagyó nevére, egyben megállapította, hogy az örökhagyó és az alperes között 1994. március 30-án kötött gondozási szerződés 9. pontjában foglalt rendelkezés érvénytelen.

Az elsőfokú ítélet indokolása szerint az 1994. december 15-én elhunyt B. I. törvényes örökösei a peres felek és a perben nem álló harmadik testvérük, aki örökségéről az alperes javára lemondott. A B. I.-vel kötött gondozási szerződésben az alperes vállalta, hogy testvérét élete végéig gondozza, szükség esetén ápolja, majd eltemetteti. Rögzítették azt is, hogy a gondozás évek, sőt évtizedek óta folyik. Gondozása ellenében B. I. az alperesre ruházta a fenti ingatlanból őt megillető 5/12 hányadot, holtig tartó haszonélvezeti jogának a fenntartása mellett. Ezen túlmenően a kárpótlási árverésen megszerzett összesen 7,8 hektár szántóra vételi jogot biztosított az alperes javára, az addig nyújtott gondozás fejében, 5 éves időtartamra. A Széchenyi utcai ingatlanra a szerződés alapján megtörtént az alperes tulajdonjogának a bejegyzése.

Az elsőfokú bíróság bizonyítottnak látta, hogy az alperes a néhai részére kizárólag gondozást nyújtott, tartási szolgáltatásokat azonban nem teljesített, ezért a per tárgyát képező szerződés nem felel meg a tartási szerződés ismérveinek. Ugyanakkor a szerződés ellentmondásos is, mert annak 2. és 3. pontja szerint a tulajdonjog átruházása, illetőleg a vételi jog biztosítása gondozás ellenében történik, a szerződés 8. és 9. pontja azonban tartás jogcímén kéri a tulajdonjog, illetve a vételi jog telekkönyvi bejegyzését. Mindezek miatt az elsőfokú bíróság arra a jogi álláspontra helyezkedett, hogy a szerződés jogszabályba ütközik, és ezért érvénytelen, tehát az eredeti állapot állítandó helyre. Az elsőfokú ítélet ellen az alperes fellebbezéssel élt.

A másodfokú bíróság az ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta, és a felperes keresetét elutasította. Az ítélet indokolása szerint a Ptk. 200. §-ának (1) bekezdésében meghatározott szerződési szabadság elvéből következően a felek a szerződés tartalmát szabadon állapíthatják meg, és a szerződésekre vonatkozó rendelkezésektől egyező akarattal eltérhetnek, ha jogszabály az eltérést nem tiltja. Ebből következik, hogy a felek nemcsak a Ptk.-ban megnevezett szerződéseket köthetik meg, hanem azoktól eltérően más tartalmú szerződéseket is. A Ptk. valóban nem szabályozza a gondozási szerződés intézményét, az ilyen szerződés megkötésének azonban jogi akadálya nincs, miként annak sem, hogy abban a gondozó részére ellenszolgáltatásképpen ingatlan átruházását kössék ki, vagy akár az ingatlan-nyilvántartáson még át nem vezetett földtulajdonra nézve a gondozó javára vételi jogot alapítsanak. A gondozási szerződésre a tulajdonjog átszállása szempontjából a XXV. sz. Polgári Elvi Döntésben foglaltak az irányadók, az ebben foglalt követelményeknek pedig a perbeli szerződés tartalma minden tekintetben megfelel, hiszen az tartalmazza az ingatlanok megjelölését, az ellenszolgáltatást, a tulajdonjog átruházására irányuló szándékot, valamint a felek megnevezését is. A szerződés érvényességének nem feltétele, hogy azt tanúk is aláírják, ettől eltérő kérdés az, hogy az ingatlan-nyilvántartási bejegyzéshez milyen alakiság szükséges. A felperesnek az a hivatkozása, hogy a gondozási jog az ingatlan-nyilvántartásba nem jegyezhető be, helytálló, mert az 1972. évi 31. tvr. (a továbbiakban: Iny. tvr.) 6. §-a (1) bekezdésének h) pontja a tartási és életjáradéki jog bejegyzésére ad lehetőséget, ennek azonban a per eldöntése szempontjából nincs jelentősége. Az Iny. tvr. 6. §-ának (1) bekezdésében foglalt tartási és életjáradéki jog bejegyzése nyilvánvalóan biztosítékként történhet meg, miként a jelzálogjog, végrehajtási jog stb. a jelen esetben azonban a szerződés alapján a tulajdonjog ugyanezen jogszabályhely (1) bekezdésének a) pontja értelmében bejegyezhető. Ez utóbbira a korábban kifejtettek szerint viszont jogszerűen kerülhet sor.

A jogerős ítélet ellen a felperes felülvizsgálati kérelemmel élt, a másodfokú bíróság ítéletének hatályon kívül helyezése és az elsőfokú bíróság ítéletének a helybenhagyása iránt. A felülvizsgálati kérelmének indokolása szerint a perben eljárt bíróságok által megállapított tényállás kiegészítendő a rendelkezésre álló peradatok alapján egyrészt azzal, hogy a perbeli gondozási szerződést aláíró F. S. és L. E. tanúk nem a felek együttes jelenlétében írták alá az okiratot, sőt nem is látták, hogy az okiratot valójában kik írták alá, és nem is ismerik a feleket, másrészt pedig azzal is, hogy a szerződés 8. és 9. pontja azt tartalmazza, hogy tartás jogcímén kerüljön a tulajdonjog az alperes javára bejegyzésre, annak ellenére, hogy tartási kötelezettség az alperest nem terhelte, és nem is nyújtott az örökhagyó részére tartási szolgáltatásokat. A tényállás ilyen kiegészítése és helyesbítése mellett a másodfokú ítélet sérti az Iny. tvr. 6. §-ának (2) és 15. §-ának (1) bekezdésében, valamint a 27/1972. MÉM rendelet (a továbbiakban: Vhr.) 10. §-ának (3) bekezdésében és 76. §-a (2) bekezdésének b) pontjában foglaltakat. Az átruházáson alapuló tulajdonjogot ugyanis a földhivatali bejegyzés hozza létre, e bejegyzésben pedig fel kell tüntetni a tulajdonszerzés jogcímét is. A szerződés 8. és 9. pontja a felek akaratával és szándékával szemben olyan jogcímen adta meg a tulajdonjog bejegyzési engedélyt, amely jogcím a felek viszonylatában nem állott fenn, és nem állott rendelkezésre teljes bizonyító erejű magánokirat sem a tulajdonjog bejegyzéséhez, ezért az eredeti állapot helyreállításának van helye.

Az alperes felülvizsgálati ellenkérelme a jogerős ítélet hatályban tartására irányult.

A Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálati kérelmet a Pp. 274. §-ának (4) bekezdése alapján tárgyaláson kívül bírálta el. A felülvizsgálati kérelem alaptalan.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!