Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2022.5.130 I. Az árfolyamkockázat mibenlétét szabályozó szerződéses feltételek átláthatóságával kapcsolatban felállított követelményrendszert a fogyasztói irányelv, az irányelvet a hazai jogba átültető nemzeti szabályozás, valamint az Európai Unió Bíróságának a fogyasztói irányelvet kötelező jelleggel értelmező ítéletei adják meg [13/93/EGK irányelv (fogyasztói irányelv) 4. cikk (2) bek.; 6/2013. Polgári jogegységi határozat; 2/2014. Polgári jogegységi határozat; Jpe.I.60.015/2021/15. számú jogegységi hatályú határozat].

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék G.40974/2018/2., Fővárosi Törvényszék G.40974/2018/23., Fővárosi Ítélőtábla Gf.40704/2019/10., Kúria Gfv.30098/2021/6. (*BH 2022.5.130*)

***********

II. Átláthatóak a deviza alapú fogyasztói kölcsönszerződésnek az árfolyamkockázatot a fogyasztóra telepítő rendelkezései, ha az árfolyamkockázati tájékoztatás kiterjedt az árfolyamkockázat mibenlétére, működési mechanizmusára, a fogyasztó fizetési kötelezettségére gyakorolt hatására és a fogyasztó gazdasági helyzetére kiható lehetséges, akár jelentős mértékben hátrányos következményeire [1959. évi IV. törvény (régi Ptk.) 205. § (3) bek., 205/A. § (1)-(3) bek., 205/B. §, 209. § (1)-(2) bek., 209/A. § (2) bek., 239. § (2) bek.; 1996. évi CXII. törvény (régi Hpt.) 213. § (1) bek. a)-c) és e) pont].

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] A felperesek 2008. szeptember 17-én részben hitelkiváltási célból közjegyzői okiratba foglalt devizaalapú kölcsönszerződést és ahhoz kapcsolódóan önálló zálogjogot alapító szerződést kötöttek az alperes jogelődjével, a Bank Zrt.-vel (a továbbiakban: alperes), amelyben az alperes 140 294 CHF összegű CHF devizanemben nyilvántartott kölcsön nyújtását vállalta. A felperesek kötelezték magukat a kölcsön és annak szerződés szerinti járulékai visszafizetésére, egyben tudomásul vették, hogy az alperes a kölcsön összegéből legfeljebb 18 575 000 forintnak megfelelő, az általa a folyósítás napjára jegyzett deviza vételi árfolyamon átszámított devizaösszeget folyósít a részükre ("folyósítási limit"). Rögzítette a szerződés, hogy e devizaösszeg tartalmazza a szerződés 3.2. pontjában meghatározott folyósítási jutalékot is, illetve, hogy amennyiben a kölcsön teljes összege a folyósítási limittel nem kerül folyósításra, az igénybe nem vett résszel a kölcsön összege automatikusan lecsökken, és az így esetlegesen fennmaradó összeg folyósítását az adós a későbbiekben sem követelheti.

[2] Az 1.2. pont kiemelte, hogy a kölcsön első részletének célja az Nyrt.-vel szemben a megjelölt azonosítószámokon fennálló 30 365 CHF összegű, és egy további 13 187 211 forint kölcsöntartozás kiváltása, valamint 50 000 forint végtörlesztési díj megtérítése. A kölcsön további részlete tekintetében a felek kölcsöncélt nem határoztak meg. Az előzőeknek megfelelően rögzítették (1.3.1. pont) a kölcsön első részletét 4 787 000 forint, illetve 13 187 211 forint, avagy a folyósításuk időpontjában a kiváltásra kerülő kölcsönt nyújtó által igazolt összegnek megfelelően.

[3] A szerződés 3.6. pontja tartalmazta, hogy az adós az igénybe vett kölcsön összege után a kölcsön első részletének folyósítását követően a futamidő alatt a bank mindenkor hatályos hirdetményében meghatározott, a bank által kamatperiódusonként egyoldalúan változtatható mértékű ügyleti kamatot köteles fizetni, amelynek induló mértéke évi 4,25%. A 3.7. pont a kölcsön összege után a kölcsön első részlete folyósításának időpontjától havonta fizetendő, a bank által egyoldalúan változtatható mértékű kezelési költség fizetéséről rendelkezett, amelynek induló mértéke évi 1,9%. A 4.1. pont a kölcsön törlesztőrészlete tekintetében tartalmazta, hogy a kölcsön nyilvántartási devizanemében kerül meghatározásra, illetve hogy az induló havi törlesztőrészlet összege a kölcsön teljes összegének igénybevételét feltételezve 719,01 CHF, amely a kölcsön folyósításának napján kiszámított devizakölcsönösszeg alapján a folyósítási limitre tekintettel módosulhat. Kitért a szerződéses pont a törlesztőrészletek esedékességére is: az első törlesztőrészlet a kölcsön első részlete folyósításának napját követő hónapban, az ezt követőek minden naptári hónapban a kölcsön első részlete folyósításának napjával megegyező számú napon, illetve a kölcsön lejáratának napján, a kölcsönszerződés megszűnése esetén pedig a megszűnés napján esedékesek.

[4] A 4.7.1. pont tartalmazta, hogy fizetési kötelezettségét az adós a megjelölt elszámolási számlára legkésőbb a tartozás esedékességének napján érvényes, a hitelező által az adott devizanemre meghatározott és az üzletszabályzatban rögzítettek szerint közzétett deviza eladási árfolyamon köteles teljesíteni úgy, hogy a forintellenérték legkésőbb az esedékesség napján a fenti számlán rendelkezésre álljon. A hitelező az esedékesség napján a megjelölt árfolyamon átszámítja az adós nyilvántartási devizanemben meghatározott fizetési kötelezettségeit forintra és ezzel az összeggel megterheli a forinthitel elszámolási számlát.

[5] A 4.10. pontban kikötötték a felek, hogy a kölcsön és járulékai mindenkori összegének megállapítására, illetve a kölcsön folyósításának időpontja és a szerződés alapján fennálló tartozás mindenkori összegének igazolására az alperes üzleti könyvei és nyilvántartásai az irányadók. A felek a mindenkor fennálló kölcsön- és járuléktartozás mértékének megállapítása tekintetében alávetették magukat a hitelező nyilvántartásai és üzleti könyvei tartalmának.

[6] Az 5.4. pont előírta, hogy az adós a hitelező írásbeli felszólítására köteles a felszólítás kézhezvételét követő 75 napon belül közokiratba foglalt önálló zálogjogot alapító szerződés megkötésével a hitelező által elfogadott másik ingatlanon első ranghelyű önálló zálogjogot biztosítani, illetve a zálogjog bejegyzését igazolni, amennyiben a deviza tőketartozás forintban számolt ellenértékének az ingatlanfedezet hitelbiztosítéki értékéhez viszonyított aránya meghaladja a 75%-ot. A hitelező a teljes futamidő alatt figyelemmel kíséri a megjelölt arány alakulását.

[7] A 7.1. pont a hitelező jogát szabályozta a szerződés azonnali hatályú felmondására, a 7.4. pont pedig a felmondott kölcsönszerződés alapján fennálló tartozás forintra történő átváltására nézve.

[8] A 11. pont az adósok nyilatkozatát tartalmazta arról, hogy a kölcsön kockázataival kapcsolatban a hitelező által részükre nyújtott részletes tájékoztatást megismerték, megértették, a devizahitel igénybevételével együtt járó és kizárólagosan őket terhelő kockázatokkal tisztában vannak. Nyilatkoztak, hogy tudomásuk van különösen arról az árfolyamkockázatról, miszerint a futamidő alatt a forintnak a svájci frankhoz viszonyított árfolyama kedvezőtlen változása (azaz a folyósításkor érvényes árfolyamhoz képest a forint árfolyamának gyengülése) esetén a devizában megállapított törlesztőrészletek forintban fizetendő ellenértéke akár jelentős mértékben is emelkedhet. A szerződés aláírásával tudomásul vették, hogy e kockázat vagyoni kihatásait teljes mértékben ők viselik, kijelentették továbbá, hogy az árfolyamkockázatból adódó esetleges hatásokat alapos megfontolás tárgyává tették, a kockázatot fizetőképességüknek és vagyoni helyzetüknek megfelelően mérlegelve vállalják. Egyúttal nyilatkoztak, hogy a bankkal szemben igényt az árfolyamkockázatból eredően nem érvényesítenek.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!