Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

EH 2000.233 Az 1991. évi IL. törvény 40. §-a nem a szerződést kötő adós számára, hanem a hitelezők és a felszámoló részére teremt jogalapot az adós által kötött szerződés megtámadására. A másodfokon eljáró bíróság nem vizsgálhatja a felperes kereseti kérelmének teljesíthetőségét olyan jogalapon és jogcímen, amelyre ő nem hivatkozott [1991. évi IL. tv. 40. §, Ptk. 5. §, 201. § (2) bek., 203. § (1) bek., 207. § (4) bek., 236. § (1) bek., Pp. 253. § (3) bek.].

Az elsőfokú bíróság ítéletében megállapította, hogy az I. r. és a II. r. alperes között 1996. július 30-án létrejött gépkocsi adás-vételi szerződés semmis. Kötelezte a II. r. alperest, hogy a gépkocsit az I. r. alperes részére szolgáltassa vissza. Határozatának indokai szerint a per során bizonyítást nyert, hogy felperes és a II. r. alperes ügyvezetője azonos személy és azonos személy engedményezte a felszámolási eljárás során az opciót a II. r. alperes részére. Így ezt a bíróság nem tudta jóhiszemű magatartásnak elfogadni, hanem vagyonelvonásnak minősítette. Az opciós szerződést semmisnek "mondta ki joggal való visszaélés miatt" a Ptk. 5. §-a alapján. Határozatának jogalapjaként hivatkozott még a Ptk. 234. és 235.§-aira.

Az elsőfokú bíróság ítélete ellen a II. r. alperes terjesztett elő fellebbezést. Kérte az elsőfokú ítélet megváltoztatását és tartalmilag a kereset elutasítását. Arra hivatkozott, hogy a felek magatartása nem illeszthető a Ptk. 5. §-ának (2) bekezdésében megfogalmazott keretek közé, így az nem minősíthető joggal való visszaélésnek. Az elsőfokú bíróság a tényállást "megdönthető vélelmekre alapozta". Az eljárási időpontokat nem vizsgálta körültekintően. Az ügylet megkötésekor ugyanis a felperes felszámolása még nem kezdődőn meg, arról az ügyvezetőnek tudomása sem lehetett. A felszámolást az ügyletet kővetően másfél évvel rendelte el a bíróság. A perbeli gépkocsit 5000 Ft maradványértéken vásárolta meg a II. r. alperes. A felperes által vélelmezett 600 000 Ft-os értéket sem személyes vizsgálódás, sem szakértői bizonyítás nem erősítette meg, így minden alapot nélkülöz. Ezt az értéket a felperes önkényesen jelentette be a bíróság felhívására. Az ügyvezető személyének azonossága semmilyen ügyletben nem tiltott. A perbeli időszakban hatályos, a gazdasági társaságokról szóló 1988. évi VI. törvény még a vezető tisztségviselővé választhatóságot sem korlátozta számbelileg. Ha e személyek nem köthettek volna szerződést a szintén általuk jegyzett más társasággal, a gazdasági forgalom megbénult volna. Pusztán ebből rosszhiszeműséget vélelmezni nem megalapozott. A felek az ügylet során a törvények és a konkrét szerződés alapján jártak el, ebből következően a szerződés "szabályos" volt.

A felperes fellebbezési ellenkérelme az elsőfokú ítélet helybenhagyására irányult. Hivatkozott arra, hogy a felperes ügyvezetője a perbeli adásvételi szerződésről a felszámolót nem tájékoztatta. A perbeli szerződés csak az 1997. július 24-én került a felszámoló birtokába azt kővetően, hogy a B. Önkormányzat Polgármesteri Hivatala 1997. május 27-én hitelezői igénybejelentéssel fordult a felszámolóhoz, s felszólította a perbeli adásvétel tárgyát képező gépjárművel kapcsolatos, 1997. évi gépjármű adótartozás megfizetésére, illetve tájékoztatást kért annak tulajdonjogi helyzetéről.

A felperes 1997. augusztus 21-én a szolgáltatás és ellenszolgáltatás feltűnő aránytalanságára hivatkozással támadta meg a perbeli adásvételi szerződést a módosított Cstv. 40.§-ának (1) bekezdése, a Ptk. 236. §-ának (3) bekezdése, 326. §-ának (2) bekezdése és 201. §-ának (2) bekezdése alapján. A feltűnő értékaránytalanság a gépjárműnek az adásvételi szerződés megkötésekori 600 000 Ft-os valós értékén alapul. Keresetében hivatkozott a perbeli szerződés mint színlelt szerződés semmiségére is a Ptk. 207. §-ának (4) bekezdése alapján.

A felperes felszámolási eljárásában ugyanis - a tértivevény szerint - a felperes 1996. március 26-án már értesült a felszámolás iránti kérelemről. Így a felperes álláspontja szerint a felek valós szándéka ingyenes vagyonelvonásra irányult, ami a hitelezők kielégítési alapjának csökkentését eredményezte. A vélelmezett rosszhiszeműséget pedig alátámasztja az a tény, hogy a felperes és a II. r. alperes törvényes képviselője a jogügylet megkötésének időpontjában ugyanaz a személy, K. P. volt.

Végül a felperes a Pp. 247. §-ának alpontjára hivatkozva kérte, hogy amennyiben a per tárgyát képező gépjármű már nincs a II. r. alperes tulajdonában, a bíróság kőtelezze a II. r. alperest, hogy annak ellenértékét, 600 000 Ft-ot, s annak 1996. július 30-tól járó 20%-os kamatát a felperesnek fizesse meg.

Az I. r. alperes a fellebbezési eljárásban érdemi nyilatkozatot nem tett.

A másodfokú bíróság a fellebbezést a fellebbezési kérelem és ellenkérelem korlátai között bírálta felül a Pp. 253. §-ának (3) bekezdése értelmében.

A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság által megállapított tényállást az elsőfokú eljárás adatai alapján módosítja és kiegészíti az alábbiak szerint.

A felperes 1994. március 16-án gépjármű lízingszerződést kötött az I. r. alperessel határozott, 1997. január 16. napjáig terjedő időre. A szerződés értelmében a lízingbe vevő felperest a szerződés tárgyát képező gépjárműre vételi jog (opció) illette meg, mely jogát az utolsó díjrészlet szerződésszerű kiegyenlítése és a szerződés hatályának lejárta közötti időben gyakorolhatta a lízingbe adóhoz intézett nyilatkozattal. A vételi jog gyakorlása esetén a lízingbe vevő a maradványértéket a szerződés rendes megszűnésének időpontjáig volt köteles kiegyenlíteni.

A szerződés 14. pontja értelmében a lízingbe vevőt vevőkijelölési jog illette meg a szerződés tárgyára. E jog gyakorlásának időtartama azonos volt az opcióra vonatkozó joggyakorlással. A maradványérték megfizetésével a szerződés tárgyának tulajdonjoga a kijelölt vevőre szállt át. A szerződés szerinti maradványérték 5000 Ft + áfa ősszeg volt.

A felperes 1996. július 30-án értesítette az I. r. alperest arról , hogy vevőkijelölési jogával élve, vevőként a II. r. alperest jelölte ki. Ebben a nyilatkozatában egyúttal a gépjármű átírásának költségeit is átvállalta.

A kijelölt vevő, a II. r. alperes, valamint a lízingbe vevő felperes és a lízingbe adó I. r. alperes 1996. július 30-án adásvételi szerződést kötöttek, melynek értelmében a lízingbe adó eladta, a lízingbe vevő által kijelölt vevő pedig megvette a korábbi lízingszerződés tárgyát képező gépjárművet, 5000 Ft + áfa maradványértéken. A lízingbe adó kijelentette, hogy a maradványérték megfizetését követően további igénye a lízingbe vevővel szemben nincs. A lízingbe vevő pedig kijelentette, hogy a szerződés tárgyát képező gépjárművel kapcsolatban semmilyen további igénye nincs, egyben a szerződés megtámadása jogáról "e jog mibenlétére vonatkozó ismeretek birtokában kifejezetten lemond." A felperes és a II. r. alperes nevében a szerződést ugyanaz a személy, K. P. írta alá.

A Fővárosi Bíróság a felperes felszámolását az 1997. február 13-án kelt végzésével rendelte el, amely 1997. március 14-én emelkedett jogerőre, s közzététele 1997. május 8-án történt meg.

A felperes 1997. augusztus 27-én benyújtott keresetében kérte, hogy a bíróság állapítsa meg a felperes, valamint az I. r. és a II. r. alperes között 1996. július 30-án létrejött adásvételi szerződés érvénytelenségét. Keresetének jogalapjaként a csődeljárásról, a felszámolási eljárásról és a végelszámolásról szóló - módosított - 1991. évi IL. törvény (továbbiakban: módosított Cstv.) 40. §-át, a Ptk. 201.§-ának (2), 203. §-ának (1), 207. §-ának (4), 235. §-ának (1), 236. §-ának (3), 237. §-ának (1), valamint 326. §-ának (2) bekezdését jelölte meg. Arra hivatkozott, hogy amennyiben a lízingbe vevő az 5000 Ft-os maradványösszeget maga fizette volna meg a lízingbe adónak, ő lett volna a gépjármű tulajdonosa. A lízingbe vevő felperes azonban opciós jogával nem élt, így a kijelölt vevő feltűnően aránytalan értékkülönbözettel szerzett tulajdont a gépjárművön. A felperes lízingbe vevő a jogügylettel vagyont vont el a hitelezők kielégítési alapjából. A jogügylet során tanúsított rosszhiszeműséget alátámasztja az a tény is, hogy a felperes és a II. r. alperes törvényes képviselője a jogügylet megkötésének idején ugyanaz a személy, K. P. volt. Mindezekre tekintettel kérte, hogy a bíróság a támadott szerződést a Ptk. 235. §-ának (1) bekezdése alapján nyilvánítsa érvénytelenné, rendelje el az eredeti állapot helyreállítását, vagy pedig kőtelezze a II. r. alperest a gépjármű valós értéke és az annak megszerzéséért kifizetett 5000 Ft között fennálló értékkülönbözetnek a felperes részére történő megfizetésére.

Az alperesek ellenkérelme a kereset elutasítására és a felperes perköltségben való marasztalására irányult.

Az I. r. alperes azzal védekezett, hogy a lízingszerződésben kikötötteknek megfelelően járt el, így őt sem a jogalap, sem az összegszerűség tekintetében felelősség nem terheli.

A II. r. alperes védekezése szerint ő a lízingszerződésben kikötőit vételárnak megfelelően vásárolta meg a gépkocsit, ezért a kereset megalapozatlan.

A fentiek szerint módosított és kiegészített tényállás alapján a fellebbezés az alábbi indokok miatt alapos.

A másodfokú bíróságnak abban a kérdésben kellett állást foglalnia, hogy a felperes perbevitt igényéről az elsőfokú ítélet megalapozottan rendelkezett-e, a vonatkozó anyagi jogszabályok alapján. Azaz a Ptk. 5. §-a alapján helytállóan állapította-e meg az elsőfokú bíróság a keresettel támadott szerződés semmisségét. Ha nem, akkor a felperes kereseti kérelme teljesíthető-e a felperes által megjelölt jogalap, illetve jogcím alapján.

A felperes mint a szerződést kötő egyik fél, a lízingszerződésben kikötött vételi jog (opciós jog) eredeti jogosultja indított pert. Keresetében nem a vételi jogot kikötő - 1994. március 16-án kelt - lízingszerződést, hanem tartalmilag az opciós jog II. r. alperesre történt átruházását tartalmazó szerződést, illetve ennek folytán a gépkocsi adásvétele tárgyában a felek között létrejött szerződést támadta.

Arra senki nem hivatkozott a perben, hogy a felperes az opciós jogát visszaélésszerűen gyakorolta volna. Mindezekre tekintettel alapvetően tévedett az elsőfokú bíróság, amikor a felek közötti jogvitát a Ptk. 5. §-a alapján bírálta el és téves az az elsőfokú ítéleti megállapítása, hogy "az opciós szerződést semmisnek mondta ki joggal való visszaélés miatt."

A felperes keresetében valójában azt sérelmezte, hogy a felperes a lízingszerződés alapján őt megillető vételi jogot ingyenesen ruházta át a II. r. alperesre, ennek folytán a II. r. alperes feltűnően aránytalan értékkülönbözettel szerzett tulajdont a lízing tárgyát képező gépjárművön, s ezzel a jogügylettel a felperes és a II. r. alperes vagyont vont el a hitelezők kielégítési alapjából. A felperes azonban keresetében a megtámadás jogalapjaként tévesen hivatkozott a módosított Cstv. 40. §-ára. Ez a jogszabályhely ugyanis nem a szerződést kötő adós számára, hanem a hitelezők és a felszámoló részére teremt jogalapot az adós által kötött szerződés megtámadására az ott meghatározott feltételek fennállása esetén.

A felperes részéről a szerződésnek a szolgáltatás és ellenszolgáltatás feltűnő értékaránytalanságára alapított megtámadása [Ptk. 201. §-ának (2) bekezdése] elkésett, az alábbi indokok miatt.

A felperes és a II. r. alperes viszonyában az 1996. július 30-án kelt - a vevőkijelölést tartalmazó és a vételi jogot a II. r. alperesre átruházó - szerződés még aznap teljesedésbe ment. A felperes által vevőként kijelölt II. r. alperessel az I. r. alperes ugyanazon a napon megkötötte az adásvételi szerződést a lízing tárgyát képező gépjárműre, s ezzel egyidejűleg a II. r. alperes megfizette a szerződésben meghatározott ellenértéket - az 5000 Ft + áfa összeget - az I. r. alperesnek.

A Ptk. 236. §-a (1) bekezdése akként rendelkezik, hogy a megtámadást egy éven belül írásban kell a másik féllel közölni, majd a közlés eredménytelensége esetében haladéktalanul a bíróság előtt érvényesíteni.

A Ptk. 236. §-a (1) bekezdésének c) pontja akként rendelkezik, hogy a megtámadási határidő megkezdődik a felek szolgáltatásainak feltűnő aránytalansága, vagy a jogi személy részére biztosított indokolatlan, egyoldalú előny esetén a sérelmet szenvedő fél teljesítésekor.

A fenti rendelkezések egybevetéséből az következik, hogy az 1996. július 30-án kelt szerződés megtámadási határideje a felperes mint sérelmet szenvedett fél teljesítésekor, azaz 1996. július 30-án - elkezdődőtt. A Ptk. 236. §-ának (1) bekezdésében biztosított egy éves megtámadási határidő 1997. július 30-án eltelt. Miután a megtámadást a felperes csak az 1997. augusztus 21-én kelt levelében közölte az I. és a II. r. alperessel, az elkésett.

A szerződésnek a Ptk. 203. §-ának (1) bekezdésére alapított megtámadása, a felperes mint egyik szerződő fél részéről, alaptalan. A Ptk. 203. §-ának (1) bekezdése ugyanis akként rendelkezik, hogy az a szerződés, amellyel harmadik személy igényének kielégítési alapját részben vagy egészben el vonták, e harmadik személy irányában hatálytalan, ha a másik fél rosszhiszemű volt, vagy reá nézve a szerződésből ingyenes előny származott. E jogszabályi rendelkezésből az következik, hogy az a sérelmet szenvedett harmadik személy részére biztosít megtámadási lehetőséget és nem a felperes mint a szerződést megkötő egyik fél részére.

A felperes részéről a Ptk. 207. §-ának (4) bekezdésére történt hivatkozás is alaptalan.

A Ptk. 207. §-ának (4) bekezdése értelmében a színlelt szerződés semmis; ha pedig az más szerződést leplez, a szerződést a leplezett szerződés alapján kell megítélni.

Az 1996. július 30-án kötött szerződés színleltségének megállapítása feltételezi, hogy mindkét szerződő fél részéről színlelt legyen a jogügylet, azaz a vételi jog II. r. alperes részére történő átruházása, továbbá a gépkocsi tulajdonjogának az I. r. alperes részéről a II. r. alperes részére történő átruházása egyaránt színlelt legyen, Arra pedig a felperes sem hivatkozott, hogy a II. r. alperes valójában nem akart vételi jogot szerezni a perbeli gépjárművön, illetve, hogy ne akart volna maradványértéken tulajdonosává válni a perbeli gépkocsinak.

A fent kifejtettekre tekintettel az elsőfokú bíróságnak a Ptk. 5. §-ára alapított határozata megalapozatlan, s a felperes kereseti kérelme az általa megjelölt jogalapon és jogcímeken sem teljesíthető. A másodfokú bíróság pedig a Pp. 253. §-ának (3) bekezdése értelmében hivatalból nem vizsgálhatja a felperes kereseti kérelmének teljesíthetőségét olyan jogalapon és jogcímen, amelyre ő nem hivatkozott [Ptk. 234. §-ának (1) bekezdése, 200. §-ának (2) bekezdése].

A fent kifejtettekre tekintettel a másodfokú bíróság a Ptk. 253. §-ának (2) bekezdése alapján az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta és a felperes keresetét elutasította. (Legf. Bír. Gf. VI. 31. 050/1999.sz.)