58/2005. (VI. 10.) OGY határozat
az élelmiszerbiztonsági ellenőrzés hatékonyságának növeléséről[1]
1. Az Országgyűlés felkéri a Kormányt, hogy alakítsa ki a komplex élelmiszerbiztonsági rendszer intézményi és szabályozási kereteit a következők szerint:
1.1. Az élelmiszerbiztonsági ellenőrzés komplex eljárás keretében kerüljön végrehajtásra a jelenleg ezen a területen tevékenykedő hatóságok egyikének irányításával.
1.2. Új szervezet megalkotása nem szükséges, de a jelenlegi szervezetek működési szabályait meg kell változtatni, kijelölve az egyes szervezetek jogosítványát, és biztosítani kell működési feltételeiket, az ez évre tervezett többletfeladatok költségigényét, valamint annak forrását. A 2006. évi költségvetés tervezésekor közreműködő intézményrendszerként külön soron biztosítani kell a szükséges forrásokat. Ezzel egy időben a jelenlegi élelmiszerbiztonsággal összefüggő jogosítványokat meg kell szüntetni, helyébe pedig a komplex élelmiszerbiztonsági eljárásban való részvétel kötelezettségét kell jogszabályba foglalni.
1.3. Az ellenőrzés kapcsán be kell vezetni az élelmiszerszállítmányok közúti megállítási lehetőségét, amelyben a Vám- és Pénzügyőrség mélységi ellenőrző csoportjainak egyes akcióiban az állat- és növény-egészségügyi szolgálatok, továbbá a közegészségügyi hatóság szakembereinek is részt kell venniük, ami a megelőzés miatt az egész rendszer működését hatékonyabbá és olcsóbbá teheti. A közúton ellenőrzött szállítmányok további kötelező vizsgálatát a logisztikai központokban, illetve a boltokban folytatni kell.
1.4. Az élelmiszer-alapanyagok, félkész és késztermékek 1.3. pont szerinti nyomon követése kiemelt feladat legyen. Az összehangolt ellenőrzéseket elsősorban a logisztikai központokban, az üzletláncok áruelosztó központjaiban kell végezni, e mellett a boltokban is végezni kell élelmiszer-ellenőrzést.
1.5. A bírságolás jelenlegi gyakorlatának megváltoztatása indokolt, ezen belül szükséges a büntetési tételek megemelése, illetve sorozatos szabálytalanságok esetén a hatósági bezárás, szükség szerint az APEH, illetve a vámhatóság ilyen irányú tevékenységét alapul véve.
1.6. Az élelmiszervizsgáló laboratóriumi hálózat átszervezését a területi elv, és az érintett hatóságok által jelenleg működtetett laboratóriumok műszaki és szakmai felkészültségének figyelembevételével kell végrehajtani. Jogszabályban kell rögzíteni a laboratóriumok akkreditálását. Az átszervezés kapcsán meg kell vizsgálni a laboratóriumok egyéb hasznosításának lehetőségeit (felsőoktatási intézmények, privatizáció stb.) .
1.7. A belkereskedelemről szóló 1978. évi I. törvényben - az agrárpiaci rendtartásról szóló 2003. évi XVI. törvénnyel összhangban - szigorítani kell a beszerzési ár alatti értékesítés tilalmát.
1.8. A fogyasztóvédelem feladatát - a megváltozott struktúrában - az élelmiszerbiztonság területén újra kell gondolni.
1.9. A tevékenység hatékonyabb végzése érdekében célszerű a civil szervezetek és az érdekképviseletek bevonása a komplex élelmiszerbiztonsági ellenőrzés végrehajtásába.
1.10. A Kormány az élelmiszerbiztonsági rendszer újraszabályozása kapcsán az Európai Unió több országának gyakorlatából kiindulva alkosson jogszabályt a kistermelői kimérés és termékértékesítés kereteiről.
1.11. A készülő jogszabályok teremtsék meg az adó- és vámhatóság közreműködésének feltételeit, egyértelműen határozzák meg feladataikat és értesítési, visszajelzési kötelezettségüket, illetve tegyék lehetővé az adóhatósági és vámhatósági adatok komplex felhasználásának lehetőségét az élelmiszerbiztonsági hatósági eljárások területén is.
1.12. Az új élelmiszerbiztonsági működés jogszabályi kereteinek kialakításáig, a jelenlegi jogszabályok szerint folytatódjon a koordinált hatósági ellenőrzés, esetenként a közelmúltban végrehajtott közös fellépés mintájára.
2. A Kormány 2005. október 30-ig számoljon be az Országgyűlés Mezőgazdasági és Egészségügyi bizottságának az 1. pontban meghatározott feladatok teljesítéséről.
3. Ez a határozat a közzététele napján lép hatályba.
Dr. Szili Katalin s. k.,
az Országgyűlés elnöke .
Béki Gabriella s. k.,
az Országgyűlés jegyzője
Dr. Vidoven Árpád s. k.,
az Országgyűlés jegyzője
Lábjegyzetek:
[1] A határozatot az Országgyűlés a 2005. június 6-i ülésnapján fogadta el.