Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2019.11.288 Nem tartozik büntetőjogi felelősséggel az, aki az előtte haladó, váratlanul balra kanyarodó kerékpáros sértettet személygépkocsival elüti, akkor sem, ha ez kijelölt gyalogos-átkelőhelyen történik [Btk. 235. § (1) bek., (2) bek. b) pont; 1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendelet (KRESZ) 29. § (1) bek., 34. § (8) bek. a) pont].

[1] A járásbíróság a 2017. február 28. napján tartott tárgyaláson meghozott és kihirdetett ítéletével a terheltet bűnösnek mondta ki közúti baleset okozásának vétségében [Btk. 235. § (1) bek., (2) bek. b) pont].

[2] Ezért őt 10 hónap - végrehajtásában 2 év próbaidőre felfüggesztett, a végrehajtás elrendelése esetén - fogházban végrehajtandó szabadságvesztésre és 1 év 6 hónap közúti járművezetéstől eltiltásra ítélte azzal, hogy a szabadságvesztés végrehajtásának elrendelése esetén a szabadságvesztés-büntetés kétharmad részének kitöltése után bocsátható feltételes szabadságra.

[3] A védelmi fellebbezések alapján másodfokon eljárt törvényszék a 2018. június 19. napján tartott tárgyaláson meghozott és kihirdetett végzésével az elsőfokú ítéletet helybenhagyta azzal, hogy pontosította a közúti járművezetéstől eltiltásba beszámításra vonatkozó rendelkezést, és megállapította a fellebbezési eljárásban a terheltet terhelő további bűnügyi költség összegét.

[4] Az elsőfokú bíróság által megállapított és a másodfokú bíróság által részben kiegészített és helyesbített történeti tényállás a következő:

[5] A terhelt 2015. december 12. napján 11 óra 10 perc körüli időben közlekedett személygépkocsival Sz. város belterületén a H. út 4,7 méter széles jobb oldali forgalmi sávjában. A sértett a terhelttel azonos irányban, a terhelt előtt haladt kerékpárjával.

[6] A H. út és az abba jobb oldalról becsatlakozó S. utca útkereszteződését követően a H. utat - melynek jobb oldali forgalmi sávja itt 5,7 méter széles - kijelölt gyalogos-átkelőhely keresztezi. A kijelölt gyalogos-átkelőhelyet követően a H. út úttestén a menetirány szerinti jobb oldalon balra kanyarodó forgalmi sáv került kialakításra.

[7] A terhelt mintegy 47-52 km/óra sebességgel közlekedett. Az előtte mintegy 14-17 km/óra sebességgel haladó kerékpárost meg kívánta előzni, ezért megkezdte forgalmi sávján belül a balra húzódást, illetve a kerékpáros (sértett) megközelítését.

[8] A terhelt mintegy 33,7-34,9 méter távolságban volt a sértett mögött, amikor a sértett megkezdte kerékpárjával a behúzódását az útkereszteződést követően balra kanyarodó forgalmi sávba azért, hogy az Ö. utcába kanyarodva folytassa útját.

[9] A terhelt, aki ekkor már megkezdte a kerékpáros sértett előzését, mintegy 2,5 másodperc késedelemmel észlelte a sértett balra húzódását, ezért változatlan sebességgel - fékezés nélkül - a kijelölt gyalogos-átkelőhelyen, az úttest bal oldali szélétől 3,3 méter távolságra, személygépkocsija jobb elejével nekiütközött a személygépkocsi haladási irányához képest 4-5 fokos szögben balra húzódó sértett kerékpárjának. Ennek következtében a sértett felcsapódott a személygépkocsi szélvédőjére, majd onnan az úttestre zuhant. A baleset következtében olyan súlyos sérüléseket szenvedett, hogy a helyszínen elhalálozott.

[10] A terhelt 16,9 méter látható féknyomot hagyó fékezést követően a menetiránya szerinti bal oldali forgalmi sávban nyerte el véghelyzetét.

[11] A terhelt által megválasztott haladási sebességhez tartozó féktávolság lassító fékezés esetére 31,7-35,7 méter, míg a sértett látható balra húzódásakor a terhelt 32,6-36,1 méter távolságra járt az ütközés helyétől. Az elsőfokú bíróság álláspontja szerint a baleset azért következett be, mert a terhelt megszegte a közúti közlekedés szabályairól szóló 1/1975. (II.5.) KPM-BM együttes rendelet (a továbbiakban: KRESZ) 34. § (8) bekezdés a) pontjában foglalt közúti közlekedési szabályt, amely szerint tilos előzni kijelölt gyalogos-átkelőhelyen és közvetlenül a kijelölt gyalogos-átkelőhely előtt.

[12] Az elsőfokú eljárásban a védelem arra hivatkozott, hogy az elkövetési magatartással okozott tényállásszerű eredmény az okozójának csak akkor számítható be, ha az eredményben éppen azok a kockázatok, veszélyek realizálódnak, amelynek elhárítását a megsértett gondossági norma célozza. Adott esetben azonban hiányzott az ún. rizikó összefüggés. A terhelt cselekményével okozott eredmény a megsértett büntetőjogi norma körén kívül esik.

[13] Az elsőfokú bíróság álláspontja szerint a KRESZ 34. § (8) bekezdés a) pontjában foglalt közúti közlekedési szabály elsődlegesen a gyalogos-átkelőhelyet használó gyalogosokat védi, ám amennyiben a jogalkotó akarata csak erre terjedt volna ki, akkor a KRESZ 34. § (9) bekezdéséhez hasonlóan ezen pont tekintetében is kivonta volna a tilalomból a kétkerekű motorkerékpárnak, segédmotor-kerékpárnak és kerékpárnak a gépjárművel való előzését.

[14] Abból, hogy a jogalkotó a KRESZ 34. § (9) bekezdése szerint a KRESZ 34. § (8) bekezdés a) pontja esetében az egy nyomon haladó jármű előzését nem teszi lehetővé, az következik, hogy ez a szabály nem csupán a gyalogos-átkelőhelyen áthaladó gyalogos védelmére irányul. A sértett a KRESZ 34. § (8) bekezdés a) pontja alapján neki biztosított védelem miatt kezdhette meg irányjelzéssel együtt a balra húzódást.

[15] A másodfokú bíróság az elsőfokú bírósággal egyetértve azt állapította meg, hogy a baleset oka a KRESZ előzési tilalmat kimondó rendelkezésének a terhelt általi megszegése volt. A "baleset objektív elkerülhető volt, hiszen az a vádlotti szabályszegés nélkül nem történt volna meg".

[16] A bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen a védő terjesztett elő felülvizsgálati indítványt a Be. 648. § a) pontja és 649. § (1) bekezdés a) pontja alapján arra hivatkozással, hogy a terhelt bűnösségének megállapítására a büntető anyagi jog szabályainak a megsértése miatt került sor.

[17] A védő indítványa szerint a bíróságok tévesen állapították meg, hogy a KRESZ 34. § (8) bekezdés a) pontjában írt szabály megszegése és az eredmény között okozati összefüggés áll fenn. E közúti közlekedési szabály ugyanis kizárólagosan a gyalogos-átkelőhelyen közlekedő vagy azon áthaladni szándékozó gyalogosok védelmét, láthatóságuk biztosítását szolgálja, ezért a szabály megsértése csak formálisan valósult meg. Nem adekvát és nem is releváns oka a balesetnek, mert a terhelt számára nem volt előre látható a sértett balra kanyarodása. A baleset releváns oka a sértett irányváltoztatása volt, amelynek hiányában a terhelt bárki veszélyeztetése nélkül elhaladt volna a sértett mellett.

[18] A védő másodlagosan kifejtette, hogy a behaladás váratlansága, az irányváltoztatás kellő időben történő előrejelzésének a hiánya, avagy a terhelt észlelési és cselekvési késedelme merülhet fel a baleset jogilag releváns okaként. Ezt azonban a bíróságok nem vizsgálták. A terhelt önmagában semmiféle eredmény előidézésére nem alkalmas előzési szabálytalanságára alapították büntetőjogi felelősségének a megállapítását. A sértett váratlan irányváltoztatásával a terheltnek számolnia nem kellett. Azt a járművel bárhol irányt változtató közlekedőnek a manőver megkezdése előtt kellő időben előre jeleznie kell. Amennyiben a sértett az irányváltoztatást olyan időben jelezte, hogy az (már) nem volt elhárítható, úgy más szabályszegés sem kerülhet a terhelt terhére beszámításra.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!