Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2021.4.109 Amennyiben az árfolyamkockázatról történt tájékoztatás bizonyítottan megtörtént, a kockázatfeltáró nyilatkozat aláírásának elmaradása a kölcsönszerződés érvénytelenségét nem eredményezi. A tájékoztatásnak nem kell feltétlenül a szerződésben, illetve az annak részét képező általános szerződési feltételekben megtörténnie [1996. évi CXII. tv. (rHpt.) 203. §].

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] 2007. július 6-án a peres felek kölcsönszerződést kötöttek gépjárművásárlás céljából. A szerződés 1. pontjában rögzítették, az alperes az adósnak 3 574 000 Ft-nak megfelelő - a folyósítás időpontjában érvényes árfolyamon kalkulált - CHF-ben nyilvántartott kölcsönt nyújt. Az 5. pont szerint a kölcsön - szerződéskötéskor érvényes - induló havi törlesztőrészlete a szerződés megkötésének napján érvényes árfolyammal számítva a 42.180 Ft. A havi törlesztőrészlet összege - a folyósítás és a jelen szerződés aláírásának idejére esedékes - devizaárfolyam változásai függvényében változik. A 8. pont rögzítette, hogy a kölcsönszerződés részét képezi az alperes Általános Szerződési Feltételei (a továbbiakban: ÁSZF) is, amelynek hiánytalan átvételét az adós a szerződés aláírásával elismeri. A 12. pont egyebek mellett rögzítette: a havonta esedékes forintban fizetendő törlesztőrészlet nagysága árfolyam-periódusonként az aktuális forint/deviza árfolyam alapján kerül meghatározásra. Az árfolyamváltozásból eredő kockázatot teljes mértékben az adós viseli.

[2] A szerződéskötést megelőző napon, 2007. július 5-én a felek által aláírt "Kölcsönigénylés gépjármű vásárláshoz magánszemély részére" (a továbbiakban: kölcsönigénylés) tartalmazta, hogy az igényelt hitel devizaneme CHF, a kölcsön összege 3 574 000 Ft. A kölcsönigénylés keltezés előtti utolsó bekezdése szerint: a kölcsönigénylő aláírásával elismeri, hogy a kölcsönigénylés elválaszthatatlan mellékletét képező általános tájékoztatót átvette, annak tartalmát megismerte, az abban foglalt hozzájáruló nyilatkozatot megadottnak tekinti. Az általános tájékoztató 4. bekezdése az alábbiakat tartalmazta: "Felhívjuk tisztelt ügyfeleink figyelmét, hogy a devizaalapon nyilvántartott kölcsönök esetében a havi törlesztőrészletek nagysága a deviza kamatlábak és az árfolyamváltozások miatt változhat. Figyelembe véve gazdasági környezetünk változtatásait, valószínűsíthető, hogy az ön havi törlesztőrészlete, illetve a hátralévő tartozása emelkedni fog, ezért kérjük, abban az esetben válassza a deviza alapú hitelkonstrukciót, amennyiben jövedelme vélelmezhetően lépést fog tartani a várható árfolyamváltozásokkal, tekintettel arra, hogy az árfolyamváltozásból eredő minden kockázat Önt terheli."

[3] 2013. április 26-án az alperes a felperesnek címzett levélben fizetési kötelezettségek nem teljesítésére hivatkozással a kölcsönszerződést azonnali hatállyal felmondta.

A felperes keresete és az alperes ellenkérelme

[4] A felperes többször pontosított és módosított keresetében annak megállapítását kérte, hogy a szerződés 12. pontjának az a rendelkezése, amely szerint "az árfolyamváltozásból eredő kockázatot teljes mértékben az adós viseli", érvénytelen; a szerződés részleges érvénytelensége jogkövetkezményként pedig az alperest 3 241 991 Ft és járulékai megfizetésére kérte kötelezni. Többek között arra hivatkozott, hogy az alperes nem tett eleget az árfolyamkockázat tekintetében a hitelintézetekről és pénzügyi vállalkozásokról szóló 1996. évi CXII. törvény (a továbbiakban: rHpt.) 203. § (6) és (7) bekezdései szerinti, valamint a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény (a továbbiakban: rPtk.) 209. §-ának megfelelő tartalmú tájékoztatási kötelezettségének.

[5] Az alperes érdemi ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte, azt jogalapjában és összegszerűségében is vitatta.

Az első- és a másodfokú határozat

[6] Az elsőfokú bíróság ítéletével a keresetet elutasította. Megítélése szerint a perbeli esetben egyértelműen megállapítható volt - a felperes személyes meghallgatása során kifejezetten megerősítette -, hogy a kölcsönigénylést a felperes aláírta, aláírásával az általános tájékoztató átvételét és tartalmának megismerését egyaránt elismerte. Az elsőfokú bíróság szerint az általános tájékoztató 4. bekezdése világosan és érthetően a felperesi fogyasztó tudtára adta azt, hogy az árfolyamkockázat és a törlesztőrészletek összege egymással közvetlen összefüggésben áll. Tájékoztatta továbbá arról is, hogy a forint leértékelődése az esedékes törlesztőrészletek növekedését eredményezheti és növelheti a teljes hátralévő tőketartozást is. A tájékoztatás ezért megfelel a 2/2014. PJE határozatban, valamint az EUB C-51/17. számú ítéletében meghatározott követelményeknek, a szerződés jogszabályba ütközése sem volt megállapítható.

[7] A felperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta. A fellebbezés indokaira tekintettel azt állapította meg: a perbeli esetben az árfolyamkockázatra nézve, sem a kölcsönszerződés egyedi része, sem az ÁSZF nem tartalmazott az EUB C-51/17. számú ítélete és a 2/2014. PJE határozat 1. pontja szerinti követelményeknek megfelelő tájékoztatást. Ezért az alperesnek kellett bizonyítania, hogy a szerződéskötést megelőzően az árfolyamkockázattal kapcsolatos tájékoztatást is tartalmazó általános tájékoztatót a felperesnek átadta, az abban foglaltakat a felperes a szerződéskötést megelőzően megismerte és a tájékoztató ismeretében kötötte meg a szerződést. A másodfokú bíróság szerint a polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény (a továbbiakban: rPp.) 196. § (1) bekezdés b) pontja szerinti teljes bizonyító erejű magánokiratba foglalt kölcsönigénylésben a felperes írásbeli nyilatkozatával elismerte az általános tájékoztató átvételét és tartalmának megismerését. A másodfokú bíróság egyetértett az elsőfokú bírósággal abban, hogy az általános tájékoztató 4. bekezdése az árfolyamkockázatra, annak hatásaira nézve világos, érthető, a laikusok számára is minden nehézség nélkül értelmezhető tájékoztatást tartalmazott, amelynek tanulmányozása, értelmezése, megértése nyilvánvalóan a felperes esetében sem igényelt hosszabb időt annál, mint ami a szerződés aláírását megelőzően a rendelkezésére állt.

A felülvizsgálati kérelem és ellenkérelem

[8] A felperes felülvizsgálati kérelmében a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését, az elsőfokú bíróság ítéletének megváltoztatását és közbenső ítélet meghozatalával a perbeli kölcsönszerződés érvénytelenségének megállapítását kérte. Kérte azt is, hogy a Kúria utasítsa az elsőfokú bíróságot arra, hogy az érvénytelenség jogkövetkezménye tekintetében a felek közötti elszámolást "a Kúria 2019. június 20-án közzétett módszertana szerint végezze el".

[9] Arra hivatkozott, hogy a jogerős ítélet az rPp. 213. §-ába ütközik, mert nem terjed ki a perben érvényesített valamennyi keresetre, nem állapítható meg, hogy az rHpt. 203. § (6) és (7) bekezdései sérelmére alapított kereseti kérelméről érdemben döntött-e a másodfokú bíróság. Állította, hogy a kölcsönszerződés megkötését megelőző napon aláírt kölcsönigénylés nem tesz eleget az rPp. 196. § formai és tartalmi követelményeinek, az alperes tehát nem tudta igazolni a per során, hogy ezt a tájékoztatást átadta a felperesnek. Hivatkozott arra is, hogy a jogerős ítélet az rPtk. 205/C. §-ába, 205. § (3) bekezdésébe, 205/B. §-ába, 209. § (1) és (4) bekezdéseibe ütközik, az eljárt bíróságok a tisztességtelenség körében nem megfelelően vették figyelembe a 2/2014. PJE és az EUB C-51/17. számú ítéletében kifejtett szempontokat.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!