Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2005.6.224 Nincs jogi akadálya annak, hogy a közhasznú társaság felügyelő bizottsági tagja legyen annak a települési önkormányzatnak a képviselője, amely önkormányzat a közhasznú társaság tagja [1997. évi CLVI. tv. (továbbiakban: Ksztv.) 7. § (1)-(2) bek., 8. § (2) bek. a) pont; 1990. évi LXV. tv. (továbbiakban: Ötv.) 9. §, 61. §; Ptk. 57. § (2) bek., 59. § (2) bek.; 1997. évi CXLIV. tv. (továbbiakban: Gt.) 18. § (1) bek.].

Az alperesi közhasznú társaság a 2001. október 29-én kelt létesítő okirattal jött létre. Két tagja van, a H. Megyei Jogú Város Önkormányzata, valamint a H.-i Vagyonkezelő és Szolgáltató Részvénytársaság. A társaság felügyelő bizottságának tagjaként 2002. november 18-án megválasztották H. L.-t, aki 2002. október hó 20. napjától, egyben a H.-i Megyei Jogú Város Önkormányzatnak a képviselője is. H. L. 2002. november 30-áig a társaság részvénytársasági tagjának is igazgatósági tagja volt. Utóbb H. L. felügyelő bizottsági tagot 2003. november 18-i hatállyal 2004. február 3-án a cégjegyzékből törölték.

A felperes keresetében arra kérte a bíróságot, hogy a Cs. Megyei Bíróság mint Cégbíróság 2002. december 20-án kelt - H. L.-t felügyelő bizottsági tagként bejegyző - végzésének jogszabálysértését állapítsa meg, és kötelezze az alperest a jogszabálysértő állapot megszüntetéséhez szükséges intézkedések megtételére, valamint hívja fel a cégbíróságot az intézkedések végrehajtásának a foganatosítására, illetőleg ellenőrzésére. A felperes álláspontja szerint a cégbejegyző végzés azért jogszabályellenes, mert H. L. önkormányzati képviselő, és ily módon nem lehet a közhasznú társaság felügyelő bizottságának a tagja. A két tisztség között összeférhetetlenség áll fenn.

Alperes a kereset elutasítását kérte. Álláspontja szerint a kéttagú közhasznú társaság esetében nem merülhet fel a személyi összeférhetetlenségnek a kérdése.

Az elsőfokú bíróság a felperes keresetét elutasította. Az ítélet indokolása szerint az összeférhetetlenségre vonatkozó szabályokat szűken kell értelmezni, a kiterjesztő értelmezésre lehetőség nincsen. A közhasznú szervezetekről szóló 1997. évi CLVI. törvény (továbbiakban: Ksztv.) 7. § (1) és (2) bekezdése, valamint 8. § (2) bekezdés a) pontja szerinti összeférhetetlenség megállapítására jogszabályi lehetőség nincsen. H. L. önkormányzati képviselő ugyanis nem tagja az alperes legfőbb szervének, vezető szervének, az összeférhetetlenségi szabályok pedig a vezetőszerv tagi összetételére vonatkozik.

A felperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét részben megváltoztatta és megállapította, hogy a cégbíróság bejegyző végzése jogszabálysértő, ugyanakkor a végzést hatályában fenntartotta. A hatályban tartás indoka az volt, hogy időközben H. L. felügyelő bizottsági tagságát a bizottságban megszüntette és az adat a cégjegyzékből törlésre került. A másodfokú bíróság álláspontja az volt, hogy H. L. felügyelő bizottsági tag a Ksztv. 8. § (2) bekezdésének a) pontjában foglalt rendelkezés következtében nem lehetett. E rendelkezés ugyanis kimondja, hogy nem lehet a felügyelő szerv elnöke vagy tagja az a személy, aki a vezetőszerv elnöke vagy tagja. A Legfelsőbb Bíróság a Bírósági Határozatok 2003/9/382. sorszám alatt közzétett eseti döntésében kifejezetten egytagú közhasznú társaságok esetében vizsgálta a perbeli vitás kérdést és egyértelműen arra a megállapításra jutott, hogy a Ksztv. 8. § (2) bekezdésének a) pontja a kizáró okot tételesen, egyértelműen tartalmazza és nem ad mérlegelési lehetőséget annak vizsgálatára, hogy a vezetőszerv felügyelő bizottsági tagnak jelölt tagja, milyen mértékű befolyással rendelkezik a vezetőszerv döntéseire. Nem vitás, hogy adott esetben nem egy, hanem kéttagú társaságról van szó, a hivatkozott jogszabályi rendelkezés azonban a befolyásolás lehetséges mértékének mérlegelése nélkül, teljes egészében kizárja az összeférhetetlenség megállapításával a befolyásolás elvi lehetőségét is. A másodfokú bíróság álláspontja tehát az volt, hogy a társaság egy- vagy többszemélyes voltára tekintet nélkül a Ksztv. 8. § (2) bekezdés a) pontja nem teszi lehetővé, hogy az önkormányzat mint tag önkormányzati képviselője a közhasznú társaságnál felügyelő bizottsági tagságot létesítsen.

A jogerős ítélettel szemben az alperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet. A felülvizsgálati kérelemben írtak szerint a jogerős ítélet az ügy érdemi elbírálására kihatóan jogszabálysértő, és a másodfokú bíróság helytelen értelmezéssel alkalmazta a Legfelsőbb Bíróság 2003/9/382. számú eseti döntésébe foglalt és értelmezett jogszabályokat. Ez a döntés ugyanis kizárólag az egyszemélyes közhasznú társaságok esetében alkalmazható, többszemélyes társaságok esetében nem. Az alperes társaság nem vitásan többszemélyes társaság. A másodfokú bíróság figyelmen kívül hagyta azt, hogy az alperes legfőbb vezetőszerve, vagyis a taggyűlés két tagból áll. Egyik tag sem tölt, vagy töltött be felügyelő bizottsági tagságot a felügyelő bizottság keretében. A felügyelő bizottság tagja, az egyik tag önkormányzati képviselője, ily módon rá a Ksztv. 8. § (2) bekezdés a) pontja nem alkalmazható. A többszemélyes alperesi társaság legfőbb szervét alkotó két jogi személyiségű tag miatt fogalmilag is kizárt H. L. mint természetes személy összeférhetetlensége. A jogerős ítélet hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróság ítéletének a helybenhagyását kérte.

A Legfőbb Ügyészség nyilatkozatában a jogerős ítélet hatályában fenntartását kérte.

A felülvizsgálati kérelem megalapozott.

A helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény (Ötv.) 61. § (1) bekezdése értelmében a megyei jogú város települési önkormányzat. Az Ötv. 9. § (1) bekezdése szerint a települési önkormányzat jogi személy. Az Ötv. 61. § (2) bekezdés szerint a megyei jogú város képviselő-testülete a közgyűlés. Az önkormányzati feladat- és hatáskörök a képviselő-testületet illetik meg. A képviselő-testületet a polgármester képviseli. Az önkormányzati feladatokat a képviselő-testület, valamint a szervein keresztül látja el, így például a polgármester, a képviselő-testület bizottságai, a részönkormányzat testülete, illetőleg a képviselő-testület hivatala útján. Az Ötv. 12. § (1) bekezdése kimondja, hogy a képviselő-testület szükség szerint a szervezeti és működési szabályzatban meghatározott számú ülést tart. Az Ötv. 19. § (1) bekezdése értelmében a települési képviselő a választók érdekét képviseli, részt vehet a képviselő-testület döntésének előkészítésében, végrehajtásuk szervezésében és ellenőrzésében. Az Ötv. 19. § (2) bekezdése részletesen felsorolja a települési képviselő jogait és a képviselő-testület működésében való részvételének a módjait.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!