Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

43/1996. (X. 22.) AB határozat

Szolnok Megyei Jogú Város Önkormányzatának Közgyűlése által a Szolnok megyei jogú város polgármesteri hivatalában dolgozók közszolgálati jogviszonyának egyes kérdéseiről alkotott 21/1993. (VI. 15.) KR. sz. rendelet törvényellenességének vizsgálatára irányuló indítvány tárgyában

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

Az Alkotmánybíróság önkormányzati rendelet törvényellenességének vizsgálatára irányuló indítvány alapján meghozta a következő

határozatot:

Az Alkotmánybíróság megállapítja, hogy a Szolnok Megyei Jogú Város Önkormányzatának Közgyűlése által a Szolnok megyei jogú város polgármesteri hivatalában dolgozók közszolgálati jogviszonyának egyes kérdéseiről alkotott 21/1993. (VI. 15.) KR. sz. rendelet 15. §-a törvénysértő, ezért azt megsemmisíti.

Az Alkotmánybíróság a rendelet 2. § (1) bekezdése "vagy önálló csoportvezető" szövegrészének megsemmisítésére irányuló indítványt elutasítja.

Az Alkotmánybíróság e határozatát a Magyar Közlönyben közzéteszi.

INDOKOLÁS

I.

A köztársasági megbízott - mivel törvényességi észrevételével a közgyűlés nem értett egyet - a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény (a továbbiakban: Ötv.) 99. § (2) bekezdés a) pontja alapján indítvánnyal fordult az Alkotmánybírósághoz. Indítványában a Szolnok Megyei Jogú Város Önkormányzatának Közgyűlése által a Szolnok megyei jogú város polgármesteri hivatalában dolgozók közszolgálati jogviszonyának egyes kérdéseiről alkotott 21/1993. (VI. 15.) KR. sz. rendelet (a továbbiakban: KR.) 2. § (1) bekezdésének, valamint 15. §-ának a megsemmisítést kérte.

Az indítvány benyújtását követően a közgyűlés a 3/1995. (I. 26.) KR. sz. rendeletével módosította a KR.-t, a módosítás érintette a rendeletnek az indítvány által támadott rendelkezéseit is. A megyei közigazgatási hivatal vezetője ezt követően módosította az indítványt. Fenntartotta az indítványt a KR. módosított 15. §-a tekintetében, a 2. § (1) bekezdésének szövegében - mivel az önkormányzat a módosítás során részben eleget tett a törvényességi észrevételben foglaltaknak - csak a "vagy önálló csoportvezető" szövegrész megsemmisítését indítványozta.

Indítványozó álláspontja szerint a KR. 2. § (1) bekezdése ellentétes a köztisztviselők jogállásáról szóló 1992. évi XXIII. törvény (a továbbiakban: Ktv.) 31. § (1) bekezdésével, amely a csoportvezetői beosztást nem ismeri el vezetői szintnek.

A KR. 15. §-át pedig indítványozó azért tartja törvénysértőnek, mert az önkormányzat túllépte a Ktv. 42. § (3) bekezdésében adott rendeletalkotási felhatalmazás kereteit azzal, hogy a vezetői illetményeket a Ktv.-ben meghatározott elvek és arányok figyelmen kívül hagyásával határozta meg.

Az Alkotmánybíróság megkeresést intézett a város polgármesteréhez. A polgármester a megkeresésére válaszolva azt a tájékoztatást adta, hogy az önkormányzat a KR. 2. § (1) bekezdésén és 15. §-án - mivel álláspontja szerint e rendelkezések nem törvénysértők - nem kíván változtatni. A 2. § (1) bekezdésével kapcsolatosan a közgyűlés azt az álláspontot alakította ki, hogy az Ötv. 1. § (6) bekezdése értelmében az önkormányzat - a törvény keretei között - önállóan alakítja szervezetét és működési rendjét. Erre tekintettel a Ktv. 31. § (1) bekezdésében meghatározott vezetői elnevezések nem kötik az önkormányzatot, az önkormányzat jogosult arra, hogy a szervezeti egységek elnevezéséhez igazodóan a helyben már megszokott elnevezéseket alkalmazza.

A 15. §-sal kapcsolatosan pedig a polgármesteri válasz kifejti, hogy a jegyző (aljegyző) és a belső szervezeti egységek vezetői illetményének megállapítására nincs olyan lehetőség, mely valamilyen formában ne lenne törvénysértő, mert a Ktv. a jegyző illetményét 3,5-es szorzóval állapítja meg, amely azonos az osztályvezetői szorzóval. A törvénynek ezt az ellentmondását a törvény módosítása során sem oldotta fel a jogalkotó.

II.

Az Alkotmánybíróság megállapította, hogy az indítvány részben megalapozott.

1. Az önkormányzat rendeletalkotási jogkörének kereteit az Alkotmány 44/A. § (2) bekezdése, valamint az Ötv. 16. §-ának (1) bekezdése határozza meg. Az Alkotmány kimondja, hogy a helyi képviselő-testület a feladatkörében alkothat rendeletet, amely nem lehet ellentétes magasabb szintű jogszabállyal. Az Ötv. hivatkozott rendelkezése szerint a képviselő-testület rendeletalkotási jogköre törvény által nem szabályozott helyi társadalmi viszonyok rendezésére, továbbá törvény felhatalmazása alapján annak végrehajtására terjed ki.

A KR.-nek az indítványozó által vitatott 15. §-a a következőképpen rendelkezik:

"Illetmény:

a) a jegyző illetménye az illetményalap 5,5-szöröse,

b) az aljegyző illetménye az illetményalap 5,2-szerese,

c) a főosztályvezető illetménye az illetményalap 5-szöröse,

d) az osztályvezető illetménye az illetményalap 4,5-szöröse,

e) az önálló csoportvezető illetménye az illetményalap 3,5-szöröse."

A vezetők alapilletményét a Ktv. 45. §-a szabályozza, meghatározza, hogy a vezetői alapilletmény főosztályvezető esetén az illetményalap négy és félszerese, főosztályvezető-helyettes esetén az illetményalap négyszerese, osztályvezető esetén az illetményalap három és félszerese, jegyző esetében az illetményalap három és félszerese.

A Ktv. e rendelkezése tételesen és kogens módon határozza meg, hogy mely vezetők és milyen mértékű vezetői alapilletményre jogosultak.

A Ktv. 1. § (1) bekezdése alapján a Ktv. hatálya kiterjed a helyi önkormányzat képviselő-testületének hivatalában dolgozó köztisztviselők közszolgálati jogviszonyára is. A Ktv. két rendelkezésében ad felhatalmazást a helyi önkormányzat számára, hogy e közszolgálati jogviszonyra vonatkozóan a törvényi szabályozástól eltérő szabályokat állapítson meg. A Ktv. 4. §-a szerint "az önkormányzati képviselő-testület rendeletben a képviselő-testület hivatalának a köztisztviselője számára, az e törvényben foglaltakhoz képest kedvezőbb szabályokat állapíthat meg a munkavégzésre, a munka- és pihenőidőre és az egyéb juttatásokra." A 42. § (3) bekezdése értelmében pedig "az önkormányzat képviselő-testülete az illetményalapot évente rendeletben köteles - a helyi érdekegyeztetés keretében kialakított állásfoglalás, valamint az államigazgatásban érvényes illetményalap figyelembevételével - megállapítani úgy, hogy az nem lehet alacsonyabb, mint az előző évi illetményalap".

E szabályokat figyelembe véve az önkormányzat képviselő-testülete nem rendelkezik felhatalmazással arra, hogy a Ktv.-nek az illetményre vonatkozó szabályaitól eltérjen, így arra sem, hogy a Ktv. 45. §-ától eltérő vezetői alapilletményeket állapítson meg rendeletében. Az kétségtelen, hogy a Ktv. 45. §-a - azzal, hogy a jegyző alapilletményét az osztályvezetőjével azonosan állapítja meg - a helyi önkormányzatok hivatalai tekintetében ellentmondásosan határozza meg a vezetői alapilletményeket. Az önkormányzat azonban - azzal, hogy a közgyűlés túllépte rendeletalkotási jogkörét - nem törvényes módot választott a törvényi ellentmondás helyi feloldására. Annak biztosítása, hogy a jegyző, mint magasabb vezető megbízásához magasabb illetmény tartozzon, a Ktv. megfelelő szabályainak alkalmazásával, egyedi megoldással lehetséges.

Mindezek alapján az Alkotmánybíróság megállapította, hogy az képviselő-testület törvény által szabályozott társadalmi viszonyok rendezésére alkotott - törvényi felhatalmazás nélkül, a törvény rendelkezéseitől eltérő - szabályokat. Így a vezetői alapilletmények szabályozása során a képviselő-testület túllépte rendeletalkotási jogkörét, ennek következtében az KR. 15. §-a ellentétes a Ktv. 42. § (3) bekezdésével, valamint 45. §-ával és sérti az Alkotmány 44/A. § (2) bekezdését, ezért azt megsemmisítette.

2. A KR. 2. §-ának első mondata, valamint (1) bekezdésének hatályos szövege a következőképpen rendelkezik:

"A hivatal belső szervezeti egységének vezetésével megbízott köztisztviselő megnevezése: főosztályvezető.

(1) Egy-egy szervezeti egységen belül a kisebb önálló egységek vezetésével megbízott köztisztviselő megnevezése: osztályvezető, vagy önálló csoportvezető."

Indítványozó álláspontja szerint ez a rendelkezés sérti a Ktv. 31. § (1) bekezdésében foglaltakat, mely szerint: "A köztisztviselő - külön törvényben írtakon túlmenően - osztályvezetői, főosztályvezető - helyettesi, főosztály- vezetői megbízást kaphat a munkamegosztás szempontjából elkülönült szervezeti egység vezetésére."

Annak megítélése során, hogy e rendelkezés ellentétes-e a Ktv. 31. § (1) bekezdésével, a Ktv. 31. § (1) bekezdésében, valamint az Alkotmány 44/A. § (1) bekezdés e) pontjában foglalt rendelkezéseknek az együttes értelmezéséből kell kiindulni.

Az Alkotmány 44/A. § (1) bekezdésének e) pontja egyik önkormányzati alapjogként határozza meg a képviselő-testületnek azt a jogát, mely szerint törvény keretei között önállóan alakítja ki szervezetét és működési rendjét. A polgármesteri hivatal belső szervezeti felépítéséről sem az Ötv., sem más törvény nem rendelkezik. Így a polgármesteri hivatal belső szervezetének kialakításáról a képviselő-testület szabadon dönthet. A képviselő-testületnek ez a szervezetalakítási szabadsága kiterjed nemcsak a szervezeti tagozódás meghatározására, hanem a belső szervezeti egységek elnevezésére is. Így nincs akadálya annak, hogy a belső szervezeti egységeket a főosztálynak, osztálynak, irodának, szolgálatnak stb. vagy akár önálló csoportnak nevezze el. Az a jogosultság sem vitatható el az önkormányzattól, hogy a szervezeti egység vezetőjének megnevezésében utaljon annak funkciójára, azaz arra, hogy a vezető milyen szintű és milyen elnevezésű belső szervezeti egység vezetését látja el.

A Ktv. 31. § (1) bekezdése nem arról rendelkezik, hogy a polgármesteri hivatalon belül belső egységként csak főosztályok és osztályok alakíthatók, és a belső egységek vezetői csak a főosztályvezető, főosztályvezető-helyettes, osztályvezető megnevezést viselhetik, hanem azt szabályozza, hogy a köztisztviselőnek mely feltételek mellett, milyen vezetői megbízás adható. A Ktv. ezekhez a vezetői megbízatásokhoz, vezetői szintekhez rendelten határozza meg a vezető köztisztviselőt megillető járandóságokat (pl. illetmény, pótszabadság stb.).

A Ktv. 31. § (1) bekezdése az önkormányzatok szervezetalakítási szabadságát annyiban korlátozza, hogy bárhogyan is tagolják a hivatal belső szervezetét, bármi legyen is a belső egységek és ennek megfelelően vezetőinek elnevezése, úgy kell alakítaniuk a hivatal szervezetét, hogy vezető köztisztviselői megbízást csak e rendelkezéseknek megfelelően adhatnak. Azaz elnevezéstől függetlenül vezetői megbízás csak a munkamegosztás szempontjából elkülönült szervezeti egység vezetésére és olyan vezetői feladatokat ellátó köztisztviselőnek adható, akinek a szervezetben elfoglalt helye megfeleltethető a Ktv. 31. § (1) bekezdésében szabályozott három vezetői szint valamelyikének. Azaz a vezetői megbízás során egyértelműnek kell lennie annak, hogy a polgármesteri hivatalon belüli szervezeti egységek vezetői milyen szintű vezetői megbízatású köztisztviselőnek minősülnek.

A KR. vitatott szabálya a polgármesteri hivatalban működő belső szervezeti egységek vezetőinek megnevezéséről, s nem a vezető köztisztviselői jogállásáról rendelkezik. A Ktv. rendelkezéseivel összhangban, a hivatal munkamegosztás szempontjából elkülönült szervezeti egységeinek vezetőit sorolja a vezető köztisztviselők közé és három - tehát a Ktv. 31. § (1) bekezdésében foglalt vezetői megbízásoknak megfeleltethető - vezetői szintet határoz meg. A KR. további rendelkezéseiből nem lehet arra következtetni, hogy a közgyűlés a KR.-ben a Ktv. 31. § (1) bekezdésében szabályozott vezető köztisztviselői megbízásokhoz képest egy új vezetői szinttel kívánta volna bővíteni a vezető köztisztviselők körét. Kétségtelen egyértelműbb lenne a szabályozás, ha a KR. tartalmazna szabályozást arról is, hogy az egyes vezetők milyen szintű vezetői megbízású köztisztviselőnek tekintendők. Ilyen szabály megalkotására azonban az önkormányzatnak törvényi kötelezettsége nincsen.

Mindezekre tekintettel az Alkotmánybíróság megállapította, hogy a KR. 2. § (1) bekezdése önmagában nem törvénysértő, ezért az indítványt elutasította.

Dr. Ádám Antal s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Kilényi Géza s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Schmidt Péter s. k.,

előadó alkotmánybíró

Alkotmánybírósági ügyszám: 310/H/1994-4.

Tartalomjegyzék