Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság M.2840/2013/34. számú határozata munkaviszony megszüntetése (munkaviszony JOGELLENES megszüntetése) tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 24. §, 78. §, 233. §, 256/A. §, 358/B. §, 2012. évi I. törvény (Mt.) 64. §, 65. §, 66. §, 6/1986. (VI. 26.) IM rendelet (Kmr.) 13. §, 14. §, 32/2003. (VIII. 22.) IM rendelet (Ükr.) 2. §] Bírók: Hausz Katalin, Skornyik Kinga, Weeber Tiborné

Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság

1027 Budapest, II., Tölgyfa u. 1-3.

Levélcím: 1255 Budapest, Pf.: 2.

23.M. 2840/2013/34.

A Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság

a dr. Sárdí Ildikó ügyvéd (felperesi képviselő címe) által képviselt

Felperes neve (felperes címe) felperesnek

a dr. Takács János László ügyvéd (alperesi képviselő címe) által képviselt

Alperes (alperes címe) alperes ellen

munkaviszony jogellenes megszüntetésének megállapítása iránt indított perében meghozta az alábbi

í t é l e t e t :

A bíróság a felperes keresetét elutasítja.

Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 70.000 (hetvenezer) Ft +Áfa perköltséget.

A le nem rótt eljárási illetéket a Magyar állam viseli.

Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított 15 napon belül van helye fellebbezésnek, melyet a Fővárosi Törvényszékhez címezve a Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróságnál lehet 3 példányban előterjeszteni.

Tájékoztatja a bíróság a feleket, amennyiben a fellebbező fél a fellebbezéssel egyidejűleg a tárgyalás tartását nem kéri, a másodfokú bíróság a fellebbezést tárgyaláson kívül bírálja el, ha

- a fellebbezés csak a kamatfizetésre, a perköltség viselésére vagy összegére, illetve a meg nem fizetett illeték vagy az állam által előlegezett költség megfizetésére vonatkozik;

- a fellebbezés csak az előzetes végrehajthatósággal, a teljesítési határidővel vagy a részletfizetés engedélyezésével kapcsolatos;

- a fellebbezés csak az ítélet indokolása ellen irányul.

I n d o k l á s:

A bíróság a felek nyilatkozatai, a perben meghallgatott tanúk, valamint a rendelkezésre álló dokumentumok alapján az alábbi tényállást állapította meg.

A felperes 2012. november 5. napján kötött az alperessel határozatlan idejű munkaszerződést üzletkötő munkakörben. A szerződés megkötésének előzménye volt, hogy az alperes a forgalmának tartósan alacsony szinten való alakulása miatt úgy döntött, hogy a forgalom élénkítése érdekében két üzletkötőt kíván alkalmazni. Ezért ajánlatával megkereste a felperest és egy kollégáját, akik abban az időben egy másik cégnél üzletkötőként dolgoztak, és felajánlották nekik az alperessel való munkaszerződés kötés lehetőségét. Mind a felperes, mind a kollégája az ajánlatot elfogadta. Az alperesnél a felperes feladata Pest Megyében és a keleti országrészen, kollégájának feladata a nyugati országrészben történő üzletkötési feladatok ellátása volt.

Az alperes 2012 december 20. napján munkaviszonyt létesített MBvel beszerzési munkakörben. MB magyarul nem beszélt, a ... beszállító partnerekkel való ügyintézésében vett részt. MB 2013. április 12-én fizetés nélküli szabadságra ment, az alperes könyvelője azonban tévedésből őt a TB szerveknél kijelentette, így 2013. július 8-án ismételt bejelentése vált szükségessé. MB 2013 áprilisától kezdve huzamosabb ideig Magyarországon már nem tartózkodott.

A felperes 2013 tavaszáig üzletkötői tevékenységét az alperes irányítása szerint végezte, május közepén azonban megbetegedett, és másfél hónapra a munkából kiesett. Csak júliusban tudta a tevékenységét ismételten megkezdeni.

Az alperes forgalma az üzletkötők alkalmazásának dacára 2013. júniusáig nem javult, sőt a félévi eredmények szerint a forgalom a korábbi év hasonló időszakához képest a nagykereskedelmi forgalom tekintetében 4,9 %-kal, a kiskereskedelmi forgalom tekintetében 3,17 %-kal csökkent.

Az alperes 2013. július 18-án a felperessel írásbeli felmondást közölt, melynek indoklása szerint a felperes munkaviszonyának felmondással történő megszüntetésére a következők miatt került sor: a forgalom visszaesése miatt. A felperes távolléti díja munkaviszonyának megszűnésekor havi bruttó 116.000 Ft volt.

Az alperes a felperes munkaviszonya megszüntetésével egyidejűleg a nyugat-magyarországi üzletkötő munkafeltételeinek megváltoztatását is kezdeményezte, melynek következtében munkaideje és fizetése csökkentésre került. A felperes munkaköri feladatai távozása után 1. számú tanú, 2. számú tanú és 3. számú tanú kollégái között kerültek szétosztásra, új üzletkötőt az alperes csak 2015 márciusában vett fel, amikorra a forgalom már jelentősen megnövekedett. 2013. augusztus 28-ával az alperes két három ügyvezetője közül kettő (... és ...) az ügyvezetői tisztségéről lemondott.

A felperes keresetében kérte a felmondás jogellenességének megállapítását, és erre tekintettel 1.170.420,- Ft elmaradt jövedelem címén igényelt kártérítés megfizetését. Perköltségét az IM rendelet alapján kérte megállapítani azzal, hogy ÁFA körbe tartozik.

Álláspontja szerint a felmondás indoklása nem felel meg a világosság követelményének, mert nem derül ki belőle egyértelműen, hogy a munkaviszony megszüntetésének valójában mi az oka, a felperes magatartása vagy az alperes érdekkörében felmerülő ok, továbbá a felperes vagy az egész alperesi működés forgalmának visszaeséséről van-e szó, végül hogy a forgalom mihez képest mennyivel esett vissza. Álláspontja szerint még az sem egyértelmű, hogy a forgalom fogalma valójában mit takar. Mivel a felmondásban szereplő indoklás a világosság alapvető követelményének sem felel meg, az indoklásban foglaltak valósága, valamint ennek alapján a felmondás okszerűsége a felperes számára nem volt megítélhető, így az a perben sem vizsgálható.

Előadta továbbá, hogy amennyiben a bíróság mégis lehetőséget adna az alperesnek, hogy a perben az indoklás tartalmát kifejtse, abban az esetben a felmondás indoklását nem tartja okszerűnek, mivel a felperes részére semmilyen teljesítmény előírás nem volt, így azt megszegni sem tudta, ami okot adhatott volna a munkaviszonya megszüntetésére. Az alperes teljes forgalmának visszaesésére pedig felperesnek közvetlen ráhatása nem volt, sőt azt álláspontja szerint az alperes szakszerűtlen kereskedelmi tevékenysége, a beszerzés akadozása okozta. Rendszeresen előfordult ugyanis, hogy a felperes által hozott megrendeléseket az alperes csak hiányosan teljesítette. Felperes vitatta azt is, hogy a felperes forgalma egyáltalán visszaesett volna, mivel az e körben becsatolt főkönyvi nyilvántartás adatait hitelesnek nem fogadta el. Továbbá arra is hivatkozott, hogy az alperes által megnevezett vonatkoztatási időszakban a forgalom visszaesése annyira csekély volt, hogy az okszerűen nem adhatott alapot a felperes elküldéséhez, különösen arra tekintettel, hogy a 2013. év végi adatok szerint a felperes forgalma még ebben az évben újra növekedésnek indult. Álláspontja szerint az alperes a felperes alkalmazása óta eltelt csekély időszakban egyszerűen nem is volt abban a helyzetben, hogy megítélje, a felperes üzletkötői tevékenysége mennyire eredményes, illetve hosszú távon milyen hatással lesz az alperes forgalmának alakulására.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!