2/2022. (I. 31.) OBH utasítás

a bíró munkájának értékelési rendjéről és a vizsgálat részletes szempontjairól szóló szabályzatról szóló 8/2015. (XII. 12.) OBH utasítás módosításáról

A jogalkotásról szóló 2010. évi CXXX. törvény 23. § (4) bekezdés d) pontjában és a bíróságok szervezetéről és igazgatásáról szóló 2011. évi CLXI. törvény 76. § (1) bekezdés b) pontjában kapott felhatalmazás alapján, a bírák jogállásáról és javadalmazásáról szóló 2011. évi CLXII. törvény 73. §-ában meghatározott feladatkörömben eljárva - figyelemmel az Országos Bírói Tanács véleményezésére - a bíró munkájának értékelési rendjéről és a vizsgálat részletes szempontjairól a következő normatív utasítást adom ki:

1. § A bíró munkájának értékelési rendjéről és a vizsgálat részletes szempontjairól szóló szabályzatról szóló 8/2015. (XII. 12.) OBH utasítás (a továbbiakban: Bmé. szabályzat) 5. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A határozott időre kinevezett bíró munkájának soros értékelésére az első bírói kinevezést követően akkor kerülhet sor, ha a tényleges bírói működés időtartama a tizennyolc hónapot meghaladta, és a bíró kéri a határozatlan idejű kinevezését."

2. § A Bmé. szabályzat 11. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"11. § A bíróság elnöke a vizsgálat megkezdésének időpontjáig köteles a vizsgáló rendelkezésére bocsátani

a) a Bjt. 72. § (2) bekezdés a)-e) pontja szerinti iratokat,

b) az adott ügyszak szerinti átlag adatokat,

c) azon ügyek listáját, amelyekben a vizsgált időszak alatt az eljárás elhúzódása vagy elfogultság miatt kifogást nyújtottak be, illetve amelyekben panasszal éltek,

d) a vizsgált bírót érintő jogerősen befejezett fegyelmi eljárásra és a bíróságon kívüli munkavégzés engedélyezésének megvonására vonatkozó iratokat,

e) a legutolsó vizsgálati jelentést."

3. § A Bmé. szabályzat 13. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A soron kívüli értékelést megalapozó vizsgálatot kezdeményezheti

a) a bíró,

b) a Bjt. 70. § (3) bekezdésében foglaltak alapján kezdeményezésre jogosult."

4. § A Bmé. szabályzat 21. § (1) bekezdés f) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A soron kívüli vizsgálat elrendelésére nem kerül sor)

"f) amennyiben abban a naptári évben, amikor a soron kívüli értékelést megalapozó körülmény bekövetkezett, egyéb okból a bíró soron kívüli vizsgálata már elrendelésre került. Ebben az esetben a vizsgálat alá vont ügyek körét ki kell egészíteni a 27. § (1), (1a), (2) bekezdése, illetve szükség szerint a 27. § (4) bekezdése szerinti ügyekkel, a soron kívüli vizsgálatnak pedig ki kell terjednie az ott meghatározott vizsgálati célokra."

5. § A Bmé. szabályzat 23. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Az összeférhetetlenség eseteit a Bjt. 71/A. § (1) bekezdése tartalmazza, és összeférhetetlenség esetén a Bjt. 71/A. § (2)-(7) bekezdésében foglaltak szerint kell eljárni. Amennyiben a kizárási ok a vizsgált bíró beosztási helye és szakterülete szerint illetékes kollégiumvezetővel szemben áll fenn, és az adott bíróságon a vizsgált bíró beosztási helye és szakterülete szerint kinevezett kollégiumvezető-helyettes nincs, a kijelöléssel kapcsolatos feladatokat a vizsgált bíró beosztási helye és szakterülete szerint illetékes csoportvezető, ennek hiányában a legkorábban kinevezett - kizárással nem érintett - tanácselnök látja el, és a vizsgálat elvégzésére a 22. § szerinti vizsgálói névjegyzékben szereplő, a vizsgált bíró szolgálati helyével azonos szintű és szakterületű, ábécé szerinti sorrendnek megfelelő vizsgálót jelöli ki."

6. § A Bmé. szabályzat 25. § (4) bekezdés b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A vizsgáló által készített feljegyzésben ki kell térni)

"b) a bíróságok egységes iratkezelési szabályzatáról szóló 17/2014. (XII. 23.) OBH utasítás (a továbbiakban: Beisz.) 3. § 14a. pontjában meghatározott eljárási cselekményeken tapasztaltakra."

7. § A Bmé. szabályzat 25. § (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(6) A vizsgáló tárgyaláson (meghallgatáson) vesz részt, és beszerzi az elsőfokon tanácsban eljáró vizsgált bíró előadói bírói működésével érintett elsőfokú tanács elnökének összefoglaló véleményét."

8. § A Bmé. szabályzat 27. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A bíró vizsgálatához összesen legalább 40 jogerősen befejezett, a lajstrom szerint folyamatos sorszámozású ügyet kell kiválasztani, amelyből 25 darabnak a peres bírónál ítélettel befejeződő, nemperes ügyszakban eljáró bírónál a Beisz. 12. §-ában meghatározott ügydöntő határozatnak kell lennie. Elsőfokú egyesbírói működés mellett megvalósuló tanácsos működés esetén az érdemi határozattal befejezett tanácsos ügyekből is szükséges legalább 5 ügy kiválasztása."

9. § A Bmé. szabályzat 27. §-a a következő (1a) bekezdéssel egészül ki:

"(1a) A nemperes ügyeket intéző bíró vizsgálatához az ügyeket úgy kell kiválasztani, hogy minden olyan, a személyes jelenlétet igénylő eljárási cselekménnyel érintett ügytípus is egyenlő arányban szerepeljen benne, amelyekben a vizsgált időszakban a bíró eljárt."

10. § A Bmé. szabályzat 27. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) Amennyiben az (1), (1a) és (2) bekezdés szerint kiválasztott ügyek nem alkalmasak a bíró anyagi, eljárási és ügyviteli jogszabály-alkalmazási gyakorlatának feltárására, a vizsgáló a lajstrom szerint annyi további folyamatos sorszámozású ügyet választ ki, amennyi biztosítja a kiválasztás objektivitását, továbbá azt, hogy a kiválasztandó ügyek első-, másod- és harmadfokon jogerőre emelkedett vagy felülvizsgálattal elbírált ügyek legyenek, illetve egyaránt legyenek tárgyaláson és tárgyaláson kívül elbírált ügyek."

11. § A Bmé. szabályzat 27. § (5) bekezdés e) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Az érdemi határozatok vizsgálatánál értékelni kell)

"e) valamint ennek jogszabályi előfeltétele esetén az egyszerűsített ítélet és az egyszerűsített (rövidített) ítéleti indokolás alkalmazását,"

12. § A Bmé. szabályzat 27. §-a a következő (6) bekezdéssel egészül ki:

"(6) A nem érdemi határozattal befejezett ügyek vizsgálatánál értékelni kell

a) az eljárás során hozott végzések szabatosságát, közérthetőségét, jogszabályoknak való megfelelőségét, a szövegezés kulturáltságát,

b) az eljárást befejező végzésre vonatkozó alaki, tartalmi rendelkezések betartását,

c) a határozatok kihirdetésére, közlésére irányadó rendelkezések alkalmazását."

13. § A Bmé. szabályzat 28. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"28. § (1) A vizsgálatnak ki kell terjednie azokra az ügyekre is, amelyekben a vizsgált időszak alatt

a) az eljárás elhúzódása miatt vagy

b) megalapozott elfogultság miatt

kifogást nyújtottak be, továbbá

c) alapos panasszal éltek.

(2) A vizsgálatnak ki kell terjednie az (1) bekezdésben foglaltakon túl a bíró folyamatban lévő ügyei közül azoknak az elhúzódó pertartamú (2 éven túli) ügyeknek az irataira, amelyek tekintetében igazgatási intézkedéseket hoztak.

(3) Vizsgálni kell továbbá a bíróságon kívüli munkavégzés engedélyezésének megvonására vonatkozó adatokat is. A fegyelmi eljárásra vonatkozó adatokat a vizsgáló az értékelés körébe vonja be.

(4) Folyamatban lévő elhúzódó pertartamú ügyek vizsgálata kizárólag az elhúzódás okainak felderítésére és az eljárási határidők megtartásának vizsgálatára terjedhet ki."

14. § A Bmé. szabályzat IV. Rész 14. alcíme alá tartozó "Tárgyalások" szakaszcím helyébe az "Eljárási cselekmények" szakaszcím lép.

15. § A Bmé. szabályzat 29. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"29. § (1) A vizsgálónak az érintett bíró pervezetéséről, tárgyalásvezetéséről, fellebbezési vagy felülvizsgálati tárgyaláson történt előadásáról legalább két teljes tárgyalási napon vagy öt ügyben tárgyaláson, meghallgatáson kell meggyőződnie.

(2) A bíró (1) bekezdés szerinti tevékenysége körében vizsgálni kell különösen

a) az ügy tény- és joganyagának ismeretét,

b) a hatékony pervezetést,

c) az eljárás résztvevőivel való kapcsolattartást,

d) a rendfenntartás hangnemét, kulturáltságát, következetességét,

e) a jegyzőkönyvvezetés tömörségét,

f) a jegyzőkönyv elkészítését,

g) a határozathirdetés közérthetőségét,

h) a szóbeli indokolás meggyőző erejét,

i) az ügyviteli szabályok érvényesülését.

(3) Amennyiben a vizsgált bíró munkája annak természete miatt az eljárási cselekmények vezetésével összefüggésben nem vizsgálható, a (2) bekezdés a) pontja szerinti szempontot, illetve határozathozatalt előkészítő tevékenységét a tanács elnökének erre vonatkozó véleménye alapján kell értékelni."

16. § A Bmé. szabályzat 30. § h) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A bírói tevékenység időszerűségével kapcsolatban - a vizsgált időszakra - meg kell vizsgálni különösen:)

"h) a határozat jogerőre emelkedését, véglegessé válását követően a szükséges intézkedések időszerűségét,"

17. § A Bmé. szabályzat 35. § (1) bekezdés a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Az értékelést elrendelő elnök)

"a) a vizsgálati anyag és a beszerzett iratok, vélemények alapján - a 2. melléklet szerinti értékelőlap kitöltésével - elkészíti a bíró írásbeli értékelésének tervezetét,"

18. § A Bmé. szabályzat 35. § (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(6) A határozott időre kinevezett bíró vizsgálatakor az értékelőlap 6. pontjában írt, határozatlan idejű kinevezésre alkalmas vagy alkalmatlan értékelés szerepelhet. A határozott időre kinevezett bíró soron kívüli vizsgálatának eredménye kizárólag "alkalmatlan" vagy "alkalmas" lehet."

19. § A Bmé. szabályzat 36. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Az értékelő az értékelőlapot, az ismertetésről szóló jegyzőkönyvet az ismertetés lezárásától számított 8 napon belül megküldi vagy átadja az értékelés alá vont bírónak, a bíró beosztási helye és szakterülete szerinti kollégiumvezetőnek, valamint - a kúriai bíró kivételével - a bíró beosztási helye és szakterülete szerint illetékes fellebbviteli (felülvizsgálati ügyekben eljáró) bíróság kollégiumvezetőjének, továbbá járásbírósági bíró esetén az ítélőtábla bíró szakterülete szerinti kollégiumvezetőjének."

20. § A Bmé. szabályzat 1. melléklet II-III. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"II. A bíró tevékenységének statisztikai adatok alapján történő vizsgálata:

1. ügyérkezés, ügyforgalom,

2. tárgyalási és egyéb eljárási cselekményekhez kötődő tevékenység,

3. eljárás időtartama,

4. befejezések (érdemi: tárgyaláson kívül/tárgyaláson, nem érdemi).

III. A bíró tevékenységének minősége körében vizsgált adatok:

1. tárgyalás előkészítő, döntés előkészítő tevékenység,

2. felkészülés a tárgyalásra és egyéb eljárási cselekményre,

3. tárgyalásvezetés, illetve annak jegyzőkönyvben történő megjelenítése,

4. a szóbeli kommunikáció a felekkel,

5. határozatszerkesztés,

6. határozatok írásba foglalása,

7. fellebbezett ügyek,

8. kiemelt ügyek (az 1952. évi Pp. hatálya alá tartozó vizsgált ügyeket érintően), nemzetközi polgári eljárásjogi szabályok alkalmazása (a Pp. hatálya alá tartozó vizsgált ügyeket érintően), kiemelt jelentőségű ügyek (a büntetőeljárásról szóló 1998. évi XIX. törvény hatálya alá tartozó vizsgált ügyeket érintően), a gazdálkodással érintett ügyekkel összefüggő kiemelt bűncselekmény (a Be. hatálya alá tartozó vizsgált ügyeket érintően),

9. anyagi jogszabályok alkalmazása,

10. eljárásjogi jogszabályok alkalmazása,

11. bírói gyakorlat alkalmazása,

12. ügyviteli szabályok alkalmazása,

13. jogerő utáni és véglegessé válás utáni intézkedések,

14. eljárási határidők megtartása,

15. halasztási gyakorlat."

21. § A Bmé. szabályzat I. melléklet IV. pont 2. alpont b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"b) tárgyalásról és egyéb eljárási cselekményről"

22. § A Bmé. szabályzat 2. melléklete az 1. melléklet szerint módosul.

23. § A Bmé. szabályzat

a) 31. § (3) bekezdésében a "25. § (1)-(5)" szövegrész helyébe a "25. § (1)-(6)" szöveg,

b) 2. melléklet 2. pontjában foglalt táblázatban a "Tárgyalt ügyek száma" szövegrész helyébe az "Ülések, meghallgatások, személyes meghallgatások, nyilvános ülések, tanácsülések, előkészítő tanácsülések, előkészítő ülések száma" szöveg,

c) 2. melléklet 2. pontjában foglalt táblázatban a "Tárgyalási napok kihasználtsága" szövegrész helyébe a "Tárgyalt ügyek száma" szöveg,

d) 2. melléklet 2. pontjában foglalt táblázatban a "Befejezések száma" szövegrész helyébe a "Tárgyaláson befejezett ügyek száma" szöveg,

e) 2. melléklet 3. pontjában foglalt táblázatban a "Felkészülés a tárgyalásra" szövegrész helyébe a "Felkészülés a tárgyalásra, meghallgatásra, előkészítő ülésre, előkészítő tanácsülésre, tanácsülésre, ülésre" szöveg,

f) 2. melléklet 3. pontjában foglalt táblázatban a "Tárgyalásvezetés" szövegrész helyébe a "Tárgyalásvezetés, kommunikáció az ügyfelekkel" szöveg

lép.

24. § Hatályát veszti a Bmé. szabályzat

a) 21. § (1) bekezdés a) pontja,

b) 31. § (5) bekezdése,

c) 32. § (5) és (7) bekezdése,

d) 37. §-a.

25. § (1) Ez az utasítás 2022. február 1. napján lép hatályba.

(2) Ezen utasítás rendelkezéseit a hatálybalépését követően elrendelt vizsgálatokra kell alkalmazni.

(3) Határozott időre kinevezett bíró esetén ezen utasítás rendelkezéseit akkor kell alkalmazni, ha a bíró határozott idejű kinevezése 2022. május 1. napját követően jár le.

Dr. Senyei György s. k.,

az Országos Bírósági Hivatal elnöke

1. melléklet a 2/2022. (I. 31.) OBH utasításhoz

A Bmé. szabályzat 2. melléklet 2. pontjában foglalt táblázat a "Befejezések száma" sort követően a következő sorral egészül ki:

(kiválómegfelelőnem megfelelő)
Összes befejezés száma

Tartalomjegyzék