Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2003.7.280 I. A jegyző jogellenes és felróható magatartásáért az önkormányzat tartozik helytállni [Ptk. 339. § (1) bek., 348. § (1) bek., 349. § (1) bek., 1990. évi LXV. tv. (Ötv.) 9. § (1) bek., 34. § (2) bek., 36. § (3) bek., 38. § (1) bek., 1992. évi XXIII. tv. 5-6. §-ai].

II. A biztosítási kár elévülése [Ptk. 6. §, 324-327. §-ok, 360. § (1) bek.].

A felperesek keresetükben 6 546 000 forint és járulékai megfizetésére kérték az alperesek kötelezését. Előadták, hogy az 1991. július 24-én kötött szerződéssel megvásárolták az I. r. alperestől a cs.-i 128. számú tulajdoni lapon felvett 29. helyrajzi számú ingatlant, amelyen 1991. július 10-én építkezésbe kezdtek. A III. r. alperestől 1991. március 7-én 8 000 000 forint összegű kölcsönt vettek fel. 1991. októberében az építkezést le kellett állítaniuk, mert a rendelkezésre álló pénz elfogyott. Káruk az alperesek jogellenes magatartása miatt következett be. Az I. r. alperes jogellenes magatartását abban jelölték meg, hogy a jegyző megakadályozta a tulajdonjog ingatlan-nyilvántartásba való bejegyzését, ezért további hiteleket nem tudtak felvenni. A III. r. alperes pedig határozott ígéret ellenére nem folyósított további hitelt.

Az I. r. alperessel szemben érvényesített jogot a Ptk. 349. §-ának (1) bek. és 339. §-ának (1) bekezdésében szabályozott kártérítési követelésben jelölték meg. A III. r. alperessel szembeni keresetet a Ptk. 6. §-ára alapították.

Az alperesek a kereset elutasítását kérték. A III. r. alperes elsődlegesen a követelés elévülésére hivatkozott.

Az elsőfokú bíróság a keresetet elutasította.

Indokolása szerint a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény (Ötv.) 36. §-ának (2) bekezdése szerint a jegyző vezeti a képviselő-testület hivatalát. Ebből következően a jegyző az önálló jogi személyiségű polgármesteri hivatal alkalmazottja. Az általa okozott kárért ezért nem az önkormányzat, hanem a polgármesteri hivatal tartozik felelőséggel. A bizonyítási eljárás adatai a polgármesteri hivatal kárfelelősségét sem támasztják alá. Erre tekintettel az I. r. alperes marasztalására irányuló keresetet elutasította. A Pp. 164. §-ának (1) bekezdése alapján a felpereseket terhelte volna annak bizonyítása, hogy a III. r. alperestől valóban jelentős összegű, további hitel folyósítására kaptak ígéretet. A felperesek ennek a bizonyítási kötelezettségnek nem tudtak eleget tenni. Az elsőfokú bíróság mindhárom alperessel szemben elutasította a keresetet.

Az ítélet ellen a felperesek fellebbeztek. Az I. és III. r. alperesekre vonatkozó ítéleti rendelkezések megváltoztatását kérték. A II. r. alperessel szemben előterjesztett keresetet elutasító rendelkezést nem vitatták. Álláspontjuk szerint az elsőfokú bíróság téves jogértelmezéssel jutott arra a következtetésre, hogy a jegyző által okozott kárért az önkormányzat nem felel. Az önkormányzatí törvény a polgármesteri hivatal jogi személyiségét az önkormányzat működésével, az államigazgatási ügyek döntésre való előkészítésével és végrehajtásával kapcsolatos feladatok ellátása során ismeri el. A felperesek követelésüket nem ilyen magatartásra alapították. Az elsőfokú bíróság tévesen állapította meg azt is, hogy a jegyző a polgármesteri hivatal alkalmazottja. A köztisztviselők jogállásáról szóló 1992. évi XXIII. törvény 5. §-ának és 6. §-a (2) bekezdésének, valamint az Ötv. 34. §-a (2) bekezdése e) pontjának rendelkezéseiből következik, hogy a jegyző az önkormányzat köztisztviselője, akinek jogellenes magatartásáért az önkormányzat felelősséggel tartozik. A felperesek álláspontja szerint iratellenes az elsőfokú ítéletnek az a megállapítása is, hogy a jegyző nem fejtett ki olyan tevékenységet, amellyel a felperesek tulajdonjogának bejegyzését megakadályozta. Az Ötv. 36. §-ának (3) bekezdése szerint a jegyző köteles jelezni a képviselő-testületnek, a bizottságnak, a polgármesternek, ha a döntésüknél jogszabálysértést észlel. Eszerint a jegyző kötelessége lett volna, hogy felhívja a figyelmet arra: a testületi döntésből ki kell zárni az önkormányzati képviselő I. r. felperest, mert a jogát a döntés érinti. A bontási és építési engedélyt hatáskör hiányában a polgármester írta alá. Erre a jogszabálysértésre is a jegyzőnek kellett volna figyelmeztetnie. A felperesek szerint alaptalan az elsőfokú ítéletnek a III. r. alperes kárfelelősségére vonatkozó tényállása és indokolása is. Az elsőfokú bíróság az erre vonatkozó bizonyítékokat tévesen mérlegelte, és alaptalanul utasította el a felperesek további bizonyításra irányuló indítványait.

Az I. és III. r. alperes ellenkérelmében az elsőfokú bíróság ítéletének a helybenhagyását kérte.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!