14/2009. (IX. 18.) KvVM utasítás
az Országos Környezeti Kármentesítési Program előirányzat működtetésének és végrehajtásának általános szabályairól
Az államháztartásról szóló 1992. évi XXXVIII. törvény 24. § (9) bekezdése és a 49. § (5) bekezdés o) pontja, valamint az államháztartás működési rendjéről szóló 217/1998. (XII. 30.) Korm. rendelet előírásai alapján, a fejezeti kezelésű előirányzatok felhasználási szabályairól szóló utasítás rendelkezéseivel összhangban - az államháztartásért felelős miniszterrel egyetértésben - a következőkről rendelkezem:
Általános rendelkezések
1. § Az utasítás hatálya:
a) a XVI. Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium fejezetben meghatározott környezetvédelmi és vízügyi előirányzatok közül az Országos Környezeti Kármentesítési Program (a továbbiakban: OKKP) végrehajtására szolgáló 10. cím, 2. alcím, 39. jogcímcsoport előirányzatra;
b) a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztériumra (a továbbiakban: Minisztérium), a Vízügyi és Környezetvédelmi Központi Igazgatóságra (a továbbiakban: VKKI), az Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Főfelügyelőségre (a továbbiakban: Főfelügyelőség), a környezetvédelmi és vízügyi igazgatóságokra (a továbbiakban: KÖVIZIG), a Fejlesztési Igazgatóságra (a továbbiakban: FI), a környezetvédelmi, természetvédelmi és vízügyi felügyelőségekre (a továbbiakban: KTVF), valamint a nemzeti park igazgatóságokra (a továbbiakban: NPI)
terjed ki.
Az OKKP-előirányzat felhasználásának célja
2. § (1) Az OKKP célja a felszín alatti vizek védelméről szóló 219/2004. (VII. 21.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Kr.) VI. fejezetében rögzítetteknek megfelelően a felszíni és felszín alatti vizek, a földtani közeg, továbbá a természet veszélyeztetésének, szennyezettségének, károsodásának megismerése, nyilvántartásba vétele, a szennyezettség kockázatának csökkentése vagy megszüntetésének elősegítése. Az OKKP magában foglalja a felelősségi körtől független általános és országos feladatokat, továbbá az egyedi kármentesítési beruházásokat, a kormányzati munkamegosztás szerinti felelős miniszterek irányítása alá tartozó alprogramok és az állami felelősségi körbe tartozó kármentesítési feladatok koordinálását. (2) Az OKKP (1) bekezdés szerinti feladatai végrehajtásának pénzügyi fedezetét a költségvetés fejezeti sora, a rendelkezésre bocsátott uniós források, más tárcák által átcsoportosított pénzeszközök, illetőleg egyéb források biztosíthatják.
Az OKKP-előirányzat felhasználásának általános szabályai
3. § (1) Az OKKP hosszú távú céljainak és az éves szakmai feladatainak ismeretében - a Minisztérium költségvetési tervezési folyamata részeként - a Vízgyűjtő-gazdálkodási Főosztály (a továbbiakban: VGYF) az utasításban részletezett szervezeti egységek bevonásával költségvetési tervjavaslatot készít elő.
(2) Az adott évre a 10/2/39 jogcímen jóváhagyott fejezeti kezelésű előirányzat felhasználására részletes költségvetési feladattervet kell készíteni. A feladattervet a VGYF előkészítésében a vízügyi szakállamtitkár a költségvetési tervezésért felelős vezető egyetértésével terjeszti elő miniszteri jóváhagyásra a költségvetési év kezdetét követő egy hónapon belül.
(3) Az OKKP részletes költségvetési feladattervének végrehajtását a miniszteri jóváhagyás után lehet megkezdeni.
(4) Az OKKP előirányzat feladatai alapján éves felhasználási tervet kell készíteni, s annak teljesülését folyamatosan figyelemmel kell kísérni. A felhasználási terv tartalmazza a tárgyévi kötelezettségvállalások terhére történő tárgyévi kiadásokat, az előző években a tárgyévi előirányzat terhére történt kötelezettségvállalásokat.
(5) A VGYF ütemezi az éves feladatok megvalósítását.
(6) Az OKKP pénzügyi tervezés egyes szakaszainak szakmai előkészítését, továbbá a keretfelhasználást a vízügyi szakállamtitkár felügyeli.
(7) Az OKKP-előirányzat költségvetési tervezését, ellenőrzését és a felhasználás pénzügyi lebonyolítását a Költségvetési Főosztály végzi a VGYF bevonásával.
4. § Az OKKP-előirányzat felhasználása során a VGYF feladata:
a) a szakmai feladatok végrehajtása, illetőleg azok ellenőrzése,
b) az előirányzatból történő kifizetés feltételeként a szakmai teljesítés megtörténtének igazolása.
5. § Az OKKP-előirányzat szakmai teljesítésének éves elszámolási kötelezettségek teljesítéséről a VGYF a Költségvetési
Főosztály bevonásával gondoskodik.
Az OKKP-előirányzat felhasználásának végrehajtásával összefüggő részletes szakmai feladatok
6. § A Minisztérium OKKP-val kapcsolatos feladatai a Kr. 20. §-ában rögzítetteknek megfelelően:
a) általános feladatok:
aa) irányítás,
ab) szakmai koordináció,
ac) ellenőrzés,
ad) OKKP működtetése,
ae) kutatási és műszaki fejlesztési feladatok,
af) PR-feladatok ellátása,
ag) hazai és nemzetközi kapcsolattartás,
ah) szabályozás,
ai) EU-támogatásokkal kapcsolatos feladatok;
b) országos feladatok:
ba) a Felszín Alatti Víz és Földtani Közeg Környezetvédelmi Nyilvántartási Rendszere (a továbbiakban: FAVI) és annak részét képező alrendszerek a FAVI-ENG, a FAVI-KÁRINFO és a FAVI-MIR fejlesztése és működtetése,
bb) szennyező források, szennyezett területek számbavétele, a szennyezéscsökkentési program folytatása,
bc) a Nemzeti Kármentesítési Prioritási Listák (a továbbiakban: NKPL) készítése, továbbá a hazai és nemzetközi adatszolgáltatás ellátása,
bd) alprogramok koordinálása;
c) egyedi feladatok:
ca) a Minisztérium felelősségi körébe tartozó beruházások előkészítése, tényfeltárás,
cb) a Minisztérium felelősségi körébe tartozó beruházások, műszaki beavatkozás,
cc) egyedi nagyprojektek,
cd) a Minisztérium felelősségi körébe tartozó beruházások monitoring feladatai,
ce) egyedi projektekkel kapcsolatos lebonyolítási, területkezelési, műszaki ellenőrzési és pályázat előkészítési feladatok ellátása;
d) kormányhatározat szerint a Minisztérium, illetve szervezetei beruházásában végrehajtott kármentesítési beruházási projekt lebonyolítása.
Az OKKP általános feladatai
7. § (1) Az OKKP általános feladatain belül a program irányítása keretében kell gondoskodni a Kr. 20. §-ában foglaltak szerint a Minisztériumra háruló kormányzati feladatok ellátásáról és a tárcaközi kapcsolattartásról.
(2) Az OKKP általános irányítását a vízügyi szakállamtitkár látja el.
(3) Az OKKP általános irányítása magában foglalja az OKKP működtetéséhez szükséges koordináló szervezetek létrehozását és működtetését, az OKKP szakmai fejlődése és az ellenőrzés eredményei alapján az OKKP működésének fejlesztését, az OKKP-val kapcsolatosan az Országgyűlés, illetve a Kormány részére készítendő előterjesztések, jelentések előkészítésének irányítását, különös tekintettel az éves összefoglalók tárcaközi koordinációjára és elkészítésére.
8. § (1) Az OKKP szakmai koordinációja kiterjed az OKKP valamennyi elemére.
(2) Az OKKP szakmai irányítását a vízügyi szakállamtitkár látja el.
(3) A vízügyi szakállamtitkár:
a) ellátja a szakmai koordinációt a VGYF, illetve az irányítása alá tartozó további szervezeti egységek útján,
b) a feladat végrehajtása során együttműködik a koordinációs és jogi, a természetvédelmi, a környezetmegőrzési, és a környezet- és klímapolitikai szakállamtitkárral, valamint a KTVF-ek irányításáért felelős vezetővel,
c) a feladat végrehajtásába bevonja az FI-t, a KTVF-eket, a KÖVIZIG-eket, az NPI-okat, továbbá a VKKI-t és a VITUKI Nonprofit Kft-t,
d) külső szakértők (szakértő cégek) segítségét is igénybe veheti.
(4) A szakmai irányítás végrehajtását, állandó munkacsoportok, a Kármentesítési Programcsoport (a továbbiakban: Programcsoport) és az Alprogramok Tárcaközi Koordináló Munkacsoportja (a továbbiakban: Tárcaközi Munkacsoport) segítik.
(5) A munkacsoportok tagjai rendszeresen tájékoztatják a Minisztériumot az általuk ellátott feladatokról.
(6) A munkacsoportok működéséhez kapcsolódó szervezési, lebonyolítási feladatokat a VGYF látja el.
9. § (1) A Programcsoport közreműködik - kármentesítés területén - a Minisztérium felelősségi körébe tartozó szakmai feladatok tervezésében, koordinációjában és lebonyolításában.
(2) A Programcsoport elnöke a vízügyi szakállamtitkár vagy az általa megbízott személy.
(3) A Programcsoport tagjai: az OKKP Vízügyi és Természetvédelmi Alprogramjainak végrehajtásában érintett minisztériumi szervezeti egységek, a Főfelügyelőség, a KTVF-k kijelölt képviselői, a Minisztérium beruházásában megvalósított projektek kötelezettjei, illetve a VKKI és a VITUKI Nonprofit Kft. képviselői.
(4) A Programcsoport figyelemmel kíséri és összehangolja az OKKP Minisztériumot érintő feladatainak végrehajtását, illetőleg folyamatosan informálja a résztvevőket.
(5) A Programcsoport alkalomszerűen ülésezik.
10. § (1) A Kr. 20. § (3) bekezdése szerinti feladatok ellátását, az alprogramok koordinálását Tárcaközi Munkacsoport segíti.
(2) A Tárcaközi Munkacsoport áttekinti a különböző tárcák felelősségi körébe tartozó OKKP-alprogramok keretében végzett kármentesítések előrehaladását, egyezteti az OKKP tárgyévet megelőző tevékenységéről szóló, Kormány részére készülő jelentést.
(3) A Tárcaközi Munkacsoport elnöke a vízügyi szakállamtitkár vagy az általa megbízott személy.
(4) A Tárcaközi Munkacsoport titkársági feladatait a VGYF látja el.
(5) A Tárcaközi Munkacsoport
a) belső tagjai: a VGYF, a Minisztérium témában érintett főosztályainak képviselői
b) külső tagjai: az alprogramban érintett minisztériumok delegáltjai, valamint a felszín alatti vizek védelméről szóló jogszabály szerint kijelölt szervezetek képviselői;
c) tanácskozási jogú tagjai: az érintett (külső) szakértők.
11. § (1) Az OKKP keretében folyó, a Minisztérium felelősségi körébe tartozó tevékenységek átfogó, illetőleg részletes pénzügyi ellenőrzését az Ellenőrzési Főosztály a Belső Ellenőrzési Kézikönyv vonatkozó irányelvei alapján a jóváhagyott éves ellenőrzési terv szerint végzi.
(2) A szakmai ellenőrzési feladatot a vízügyi szakállamtitkár látja el az irányítása alá tartozó szervezeti egységek, illetve külső szakértők bevonásával.
12. § (1) Az OKKP működtetéséről a vízügyi szakállamtitkár gondoskodik a fejezeti kezelésű előirányzatok felhasználási szabályainak és a szakmai követelményeknek megfelelően.
a) Az OKKP működtetési feladatait a VKKI, a KÖVIZIG-ek, illetőleg a NPI-k a feladatközlő levélben meghatározottak alapján végzik.
b) A VITUKI Nonprofit Kft. a közhasznú szerződés keretében meghatározottaknak megfelelően látja el feladatát.
c) A külső szakértő a közbeszerzési eljárás alapján kötött szerződésben foglaltak szerint végzi a feladatát.
(2) A működtetési feladatok közé tartoznak továbbá a nyilvántartási feladatok, a beszámolók, jelentések előkészítése, az OKKP-t érintő EU-támogatások fogadása.
13. § A kármentesítésre kötelezett által megküldött tényfeltárási, műszaki beavatkozási és utómonitoring dokumentációk szakszerű tárolását és az adatszolgáltatást a Kr. 31. §-ának (5) bekezdése szerint a VKKI látja el.
14. § A kutatási és műszaki fejlesztési feladatokat az OKKP szakmai megalapozásával, pontosításával kapcsolatos K+F feladatok jelentik, a feladatok végrehajtását a vízügyi szakállamtitkár felügyeli a VGYF a közreműködésével.
15. § A PR-feladatok-a Minisztérium kommunikációs tevékenységével összehangoltan - az OKKP-t érintő kommunikációs tevékenység ellátását, az OKKP jelentősebb eredményeinek közreadását (így például: kiadványok készítése szerkesztőbizottság működtetésével, az információk interneten, intraneten, CD-lemezen történő megjelentetése) jelentik, a feladatok végrehajtását a Kommunikációs, Humánpolitikai és Parlamenti Főosztály bevonásával a vízügyi szakállamtitkár felügyeli.
16. § A hazai és nemzetközi kapcsolattartás feladat magában foglalja az OKKP-val összefüggő nemzetközi együttműködések, adatszolgáltatások tárcaszintű feladatainak ellátását. A végrehajtásáért az illetékes szakállamtitkárok a felelősek.
17. § A szabályozási feladat magában foglalja az OKKP működtetéséhez szükséges jogi, műszaki és gazdasági szabályozás szakmai előkészítését, kidolgozását és előterjesztését, és az ehhez kapcsolódó továbbképzési, oktatási feladatok szakmai irányítását. A szabályozási feladatok végrehajtásáért a vízügyi, valamint a koordinációs és jogi szakállamtitkár a felelős.
18. § (1) Az OKKP vonatkozásában az EU- és egyéb nemzetközi támogatások előkészítésével, lebonyolításával kapcsolatos feladatok ellátását a környezetmegőrzési szakállamtitkár irányítja, a vízügyi szakállamtitkár bevonásával.
(2) Az OKKP-t érintő 2007-2013. év közötti EU-támogatások (a továbbiakban: KEOP) felhasználásának és tervezésének szakmai előkészítését az FI és a VGYF a VKKI, a KTVF-k, a KÖVIZIG-ekés az NPI-k javaslatának figyelembevételével végzi.
(3) A KEOP környezeti kármentesítési feladatok végrehajtásával összefüggő adatszolgáltatási feladatokat a VGYF koordinálja, az irányításért a vízügyi szakállamtitkár a felelős.
(4) A Minisztérium felelősségi körébe tartozó környezeti kármentesítési beruházásokat a kötelezettek a minisztérium feladatközlése alapján, az OKKP éves költségvetésében biztosított, vagy EU-támogatási pályázaton elnyert keret terhére hajtják végre.
Az OKKP-ba tartozó országos feladatok
19. § FAVI és annak alrendszerei (FAVI-ENG, FAVI-KÁRINFO, FAVI-MIR) fejlesztése, működtetése során:
a) a Kr. IX. fejezete szerinti FAVI fejlesztése, működtetése a felszín alatti víz és a földtani közeg környezetvédelmi nyilvántartási rendszer (FAVI) adatszolgáltatásáról szóló jogszabályban és az annak végrehajtására kidolgozott útmutatóban rögzített informatikai és szakmai rendszergazdai feladatokon túl kiterjed az intraneten futó Országos Számbavételi Lekérdező Rendszer adatbázis folyamatos feltöltésére és aktualizálására, a hazai és nemzetközi adatszolgáltatás biztosítására, továbbá a kapcsolódó eszközbeszerzések és informatikai oktatási programok végrehajtására,
b) a FAVI-ENG, FAVI-MIR és a FAVI-KÁRINFO térinformatikai alrendszerek működtetés és fejlesztés szakmai feladataiért a vízügyi szakállamtitkár a felelős, míg annak informatikai vonatkozásaiban az Informatikai Főosztálya felelős.
20. § (1) Szennyező források, szennyezett területek számbavétele, a szennyezéscsökkentési program végrehajtása keretében:
a) a szennyező források, szennyezett területek országos számbavétele keretében a felelősségi körtől függetlenül minden felszín alatti vizet, illetve földtani közeget veszélyeztető pontszerű potenciális és ténylegesen ható szennyező forrást figyelembe kell venni;
b) az adatokat a környezeti elemekre vonatkozó egységes adatszolgáltatási és nyilvántartási követelményekre figyelemmel, a FAVI információs alrendszerben kell rögzíteni;
c) a szennyezéscsökkentési program célja, hogy a FAVI-ra támaszkodóan az engedélyköteles tevékenységeket nyilvántartsa és megalapozza az egyes esetekben szükséges hatósági intézkedéseket.
(2) Az (1) bekezdés a)-c) pontok szerinti feladatok ellátásáért a vízügyi szakállamtitkár a felelős. Az a)-c) pontok szakmai feladatait a VGYF szakmai irányításával a KTVF-k és a KÖVIZIG-ek végzik.
21. § (1) Nemzeti Kármentesítési Prioritási Lista (NKPL) készítése az alábbi feladatokat foglalja magába:
a) az NKPL, a Kr. 20. §-a szerinti különböző kármentesítési szakaszokra vonatkozó, előzetes illetve részletes kockázatbecslésre támaszkodó prioritási számok alapján összeállított prioritási listákat jelenti;
b) a prioritási szám kifejezi a szennyezett terület környezeti kockázatát, a kármentesítés sürgősségét;
c) Az NKPL-lel kapcsolatos feladatok:
ca) listák összeállítása, prioritási számok meghatározása,
cb) módszertan fejlesztése,
cc) a FAVI információs alrendszereinek bővítése, aktualizálása.
(2) Az NKPL feladatainak koordinálásáért a vízügyi szakállamtitkár a felelős.
22. § (1) A kormányzati munkamegosztás szerinti tárcaalprogramok koordinációja a Minisztérium feladata, amelyet a Kr.
20. §-ának (2) és (3) bekezdései, és az állami felelősségi körbe tartozó tartós környezetkárosodások elhárítását szolgáló kármentesítési program középtávú szakaszáról szóló 2304/1997. (X. 8.) Korm. határozat 2. és 3. pontjai alapján lát el.
(2) A Kr. 20. § (2) és (3) bekezdései alapján, állami felelősségi körbe sorolt feladatok esetén a különböző tárcaalprogramokkal kapcsolatos koordinációért, valamint a Minisztérium különböző alprogramjaihoz tartozó feladatok előkészítéséért a vízügyi szakállamtitkár a felelős.
(3) A Minisztérium felelősségi körébe tartozó alprogramok:
a) Vízügyi Alprogram, melynél a kármentesítés kötelezettje a területileg illetékes KÖVIZIG, a koordinációról a VKKI gondoskodik a VGYF irányításával.
b) a Természetvédelmi Alprogramhoz tartoznak azok az NPI vagyonkezelésében lévő területen végzendő környezeti kármentesítési feladatok, melynél a kármentesítés kötelezettje a területileg érintett NPI, a koordinációról a természetvédelmi szakállamtitkár gondoskodik a vízügyi szakállamtitkár bevonásával.
(4) Az OKKP és alprogramjainak eredményeiről szóló éves összefoglaló elkészítéséért és annak a Minisztérium honlapján keresztül elérhető OKKP szakmai honlapon való közzétételéért a vízügyi szakállamtitkár a felelős.
Az OKKP-ba tartozó egyedi feladatok
23. § (1) Az OKKP egyedi feladatai körébe tartoznak:
a) a Minisztérium egyedi kármentesítési feladatai (tényfeltárás, műszaki beavatkozás, monitoring), illetve kormányhatározat szerint a Minisztérium, illetve szervezetei beruházásában folyó kármentesítési projektek végrehajtása;
b) az a) pont szerinti kötelezettség megállapítása a koordinációs és jogi szakállamtitkár állásfoglalása alapján. (2) Az (1) bekezdés a) pont szerinti egyedi feladatnak minősül:
a) ha a Kr. 21. § (2) bekezdése szerint a Minisztérium, illetve területi szervei (KÖVIZIG-ek, NPI-k) a felelősek kötelezettként, illetve kedvezményezettként a kármentesítési feladatok végrehajtásáért,
b) amennyiben a kármentesítés állami felelősségi körbe tartozik és a kormányzati munkamegosztás szerint nincs más felelős,
c) az a) és b) pontokhoz tartozó kármentesítési monitoring kialakítása, üzemeltetése, területkezelés, területvásárlás, továbbá az a) és b) pontokhoz tartozó kármentesítési beruházások EU-támogatásának előkészítése.
(3) Minisztérium felelősségi körébe tartozó egyedi kármentesítési projektekkel kapcsolatos feladat:
a) a finanszírozási döntés előkészítése,
b) a pénzügyi kötelezettségvállalás,
c) az egyedi projekt végrehajtása.
24. § (1) A 23. § (3) bekezdés a) pontja szerinti finanszírozási döntés előkészítésével kapcsolatos feladatok végrehajtását a VGYF végzi.
(2) A VGYF - a KTVF-k, a VKKI, a KÖVIZIG-ek, a NPI-k és a VITUKI Nonprofit Kft. tárgyév május 15-ig beérkezett javaslatai alapján - felülvizsgálja-szükség esetén külső szakértő bevonásával-a Minisztérium egyedi projektjei körébe tartozás szükségességét, összeállítást készít a hatósági határozattal már rendelkező, a Minisztérium beruházásában indítandó tárgyévet követő évben finanszírozandó egyedi projektekről, valamint a monitorozási feladatokról.
(3) A VGYF gondoskodik tárgyév július 1-jéig a javaslat kiegészítéséről, a projektek korábbi prioritási számainak aktualizálásáról, illetve azok prioritási számmal történő ellátásáról, a kármentesítési feladatok várható költségeinek és várható időtartamának megbecsléséről.
(4) A VGYF gondoskodik tárgyév július 1-jéig - a KÖVIZIG-k és NPI-k közreműködésével - a Minisztériumi feladatkörben folyó monitorozási feladatokra vonatkozóan a költségterv előkészítéséről és a tárgyévet követő évben végzendő monitorozási feladatokról.
(5) A tárgyévi költségvetés ismeretében, a fejezeti kezelésű előirányzatok felhasználási szabályairól szóló miniszteri utasítás elfogadását követően a VGYF összeállítja a tárgyévben finanszírozásra kerülő, a Minisztérium egyedi feladatai közé tartozó kármentesítési projektek tervét, melyet a vízügyi szakállamtitkár hagy jóvá.
25. § (1) A 23. § (3) bekezdés b) pontja szerinti pénzügyi kötelezettségvállalással kapcsolatos feladatok ellátásának szakmai irányítója a vízügyi szakállamtitkár, végrehajtása - a központilag biztosított források felhasználásával - a 23. § (2) bekezdés a) pont szerinti szerv vezetőjének feladata.
(2) A feladatátadásról a vízügyi szakállamtitkár szakmai feladatközlő levélben értesíti a feladat végrehajtóját, meghatározva az elszámolás és beszámolás, valamint a szakmai feladat teljesítésének kötelezettségeit;
26. § (1) A 23. § (3) bekezdés c) pontja szerinti egyedi projekt végrehajtása során a kármentesítés kötelezettje, aki egyben a projektfelelős:
a) előkészíti és lebonyolítja az adott kármentesítési szakasz végrehajtásához szükséges közbeszerzési eljárásokat az intézmény saját gazdálkodási szabályzata szerint,
b) gondoskodik a vállalkozói szerződés előkészítéséről és megkötéséről,
c) ellátja a kármentesítés műszaki ellenőrzésének helyi feladatait.
(2) Az érvényesítés, utalványozás és ellenjegyzés a projektfelelős Gazdálkodási Szabályzata alapján történik.
27. § (1) A Minisztérium beruházásában kármentesített területek utómonitorozása a Kr. 29-30. §-aiban meghatározottak figyelembevételével az alábbi feladatokat tartalmazza:
a) a monitorozásra vonatkozó hatósági határozatban foglaltak végrehajtása, szükség esetén a hiányzó hatósági engedélyek beszerzése, a kármentesítési monitoringozási tervek elkészíttetése, majd benyújtása az illetékes KTVF-hez;
b) a Minisztérium beruházásában létesített monitoringkutak átadása a területileg illetékes KÖVIZIG-nek;
c) a Minisztérium beruházásában kármentesített területeken folytatott monitorozási adatokra támaszkodva, beleértve a beruházási projektek keretében végzett méréseket is, a megfigyelt, mért, észlelt adatok évenkénti értékelése, feldolgozása;
d) korábban a Minisztérium beruházásában indított, időközben más tárcaalprogram keretében folytatott, illetve más kötelezettségébe kerülő kármenetesítések területén lévő monitoringkutak tulajdonjogi helyzetének rendezése, a monitoringkutak átadása;
e) Minisztérium beruházásában végzett kármentesítési munkák befejezését követő monitoring országos feladatainak ellátásáért a vízügyi szakállamtitkár felelős.
(2) A feladatok végrehajtása a VGYF szakmai irányítása mellett - a felszín alatti vizek vizsgálatánakegyes szabályairól szóló 30/2004. (XII. 30.) KvVM rendelet előírásainak figyelembevételével - a KÖVIZIG-ek és KTVF-ek bevonásával, a VITUKI Nonprofit Kft., illetve külső szakértők közreműködésével történik.
(3) Az (1) bekezdés a)-d) pont szerinti feladatok előkészítése érdekében a költségvetési tervezéshez kapcsolódóan, a tárgyévet megelőző év június 1-jéig részletes monitoringfeladat- és pénzügyi tervet készít a VITUKI Nonprofit Kft., a (2) bekezdés szerint érintett szervek bevonásával a VGYF irányítása mellett.
(4) A (3) bekezdés szerinti tervben meg kell adni az (1) bekezdés a)-d) pontjai szerinti országos feladatokat érintő intézkedési javaslatokat, beleértve a monitoringtevékenység felhagyására és a használaton kívüli monitoringkutak felszámolására vonatkozó tervet. A monitoringintézkedési javaslatot a VGYF vezetője hagyja jóvá.
(5) A VITUKI Nonprofit Kft. az elvégzett monitoringfeladatokról éves jelentést készít a vízügyi szakállamtitkár részére.
Záró rendelkezések
28. § (1) Ez az utasítás a kiadmányozása napján lép hatályba, egyidejűleg a 10/2008. (HÉ 39.) KvVM utasítás hatályát veszti.
(2) Az utasítás rendelkezéseit a hatálybalépést követően indult eljárásokban kell alkalmazni.
Budapest, 2009. szeptember 7.
Szabó Imre s. k.,
környezetvédelmi és vízügyi miniszter