Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2018.3.90 A kinevezésnek a kormánytisztviselő beleegyezése nélküli módosításához mint az államigazgatási szerv egyoldalú nyilatkozatához a törvény indokolási kötelezettséget nem ír elő, így annak jogszerűségét nem az dönti el, hogy az intézkedés valós és okszerű volt-e, hanem az, hogy a Kttv. 48. §-ában előírt garanciális szabályokat a munkáltató betartotta-e [2011. évi CXCIX. tv. (Kttv.) 38. §, 43. §, 48. §].

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] A felperes 2013. január 1-jétől állt kormányzati szolgálati jogviszonyban az alperesnél, 2013. január 2-án kelt kinevezése szerint a Megyei Kormányhivatal Sz. Járási Hivatal hivatalvezető-helyettese volt 618 400 forint illetménnyel.

[2] A 2015. június 12-én kelt kinevezésmódosítás alapján 2015. június 12-étől a hivatalvezető-helyettesi munkaköre mellett ellátta az Sz. Járási Hivatal Kormányablak és Okmányirodai Osztály 1. és Kormányablak és Okmányiroda Osztály 2. osztályvezetői feladatait is. A felek 2015. augusztus 5-én a kinevezést úgy módosították, hogy a felperes 2015. augusztus 6-ától a hivatalvezető-helyettesi munkaköre mellett kizárólag a Sz. Járási Hivatal Kormányablak és Okmányirodai Osztály 1. osztályvezetői feladatait végezte.

[3] Az alperes 2015. október 22-én kelt okiratával a közszolgálati tisztviselőkről szóló 2011. évi CXCIX. törvény (továbbiakban Kttv.) 48. § (2) bekezdés d) pontja alapján a felperes kinevezését egyoldalúan módosította oly módon, hogy 2015. november 1-jei hatállyal a Megyei Kormányhivatal Családtámogatási és Társadalombiztosítási Főosztály Rehabilitációs Ellátási és Szakértői Osztályára rehabilitációs szakügyintéző munkakörbe helyezte. Rögzítette, hogy a felperest iskolai végzettsége az új munkakör ellátására alkalmassá teszi, egyidejűleg az I. besorolási osztály vezető-tanácsos 9. fizetési fokozatába sorolták korábbi illetményét 242 300 forintra csökkentve.

[4] A felperes az egyoldalú kinevezésmódosítással szemben panaszt terjesztett elő a Kormánytisztviselői Döntőbizottságnál. Előadta, hogy a kinevezésmódosítás saját és a családja megélhetését lehetetlenné teszi. Hivatalvezető-helyettesként a feladatait maradéktalanul, szakszerűen látta el, a munkavégzésével kapcsolatban probléma nem merült fel. A felperes panaszát a Döntőbizottság 2016. február 25-én kelt határozatával elutasította. Indokolása szerint a munkáltató mérlegelési jogkörébe tartozik annak eldöntése, hogy az állományában lévő kormánytisztviselőket milyen munkakörben foglalkoztatja figyelemmel a Kttv. 48. § (4) bekezdésében foglaltakra. Ezenfelül azt is szabadon döntheti el, hogy a tevékenységének ellátása során mely munkatársakkal és meddig kíván vezetői minőségükben együttműködni. Jelen ügyben a munkáltató a felperes vezetői kinevezését meg akarta szüntetni, amely szükségszerűen együtt járt a munkakörének megváltoztatásával. A jogszabály sem indokolási kötelezettséget, sem annak vizsgálatát nem írja elő, hogy a változtatásra milyen okból került sor. A felperes a közszolgálati tisztviselők képesítési előírásáról szóló 29/2012. (III. 7.) Korm. rendelet 1. számú melléklet 7. pontjában foglaltaknak megfelelően iskolai végzettsége alapján a támogatási és rehabilitációs feladatkörre, illetve rehabilitációs szakügyintéző munkakör ellátására képesített, ezért megállapítható, hogy a felkínált új munkakör megfelelt az iskolai végzettségének, szakképzettségének vagy szakképesítésének, szakmai tapasztalatának.

A felperes kereseti kérelme és az alperes védekezése

[5] A felperes a keresetében a Kormánytisztviselői Döntőbizottság határozatának megváltoztatását és annak megállapítását kérte, hogy a munkáltató egyoldalú kinevezésmódosítása jogellenes.

[6] Az alperes a kereset elutasítását kérte.

Az első- és másodfokú ítélet

[7] A Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság ítéletével a Kormánytisztviselői Döntőbizottság határozatát megváltoztatta és megállapította, hogy az alperes a felperes kinevezését jogellenesen módosította.

[8] Az elsőfokú bíróság ítéletében utalt a Kttv. 38. § (1) bekezdésére, 43. § (1) bekezdés c) pontjára, 48. § (1), (2) és (4) bekezdésében foglaltakra.

[9] A perben a bíróságnak abban kellett állást foglalnia, hogy a felperes 2013. január 2-án kelt kinevezését egyoldalúan módosíthatta-e az alperes a munkakör és az illetmény tekintetében. A Kttv. 48. §-ában rögzített főszabályból indult ki, amely szerint a kinevezés tartalma csak a felek közötti közös megegyezéssel módosítható. A munkakör a kinevezés kötelező tartalmi eleme, ezért nyilvánvaló, hogy a főszabály az államigazgatási szerv és a kormánytisztviselő közös megegyezését írja elő annak módosítására, hiszen a kormánytisztviselő a kinevezésben írt munkakörre vonatkozóan fogadta el azt, ebben a munkakörben vállalta a feladatok elvégzését.

[10] A Kttv. 48. § (2) bekezdése sorolja fel azon kivételeket, amikor a kinevezés módosításához a kormánytisztviselő beleegyezése nem szükséges. A (2) bekezdés d) pontjában írt "munkakör megváltoztatása" volt az indoka annak, hogy az alperes a munkakör megváltozásához nem kérte a felperes beleegyezését.

[11] A munkakör megváltoztatása szóösszetételből az következik, hogy a munkáltató szervezeti döntésén vagy a munkakör jogszabályváltozáson alapuló megváltoztatása következtében állhat elő olyan helyzet, hogy az adott munkakör megszűnik, vagy elnevezése, tartalmi összetevői változnak.

[12] A Kttv. 48. § (2) bekezdésében írt esetek jogalkotói szabályozásánál nem lehetett az a cél, hogy a munkáltató korlátlanul, bármikor megváltoztathassa a kormánytisztviselő munkakörét az ő beleegyezése nélkül, hiszen ilyen jogalkotói törekvés esetén ezt a jogszabály egyértelműen kimondaná. Jelen perben az alperes nem vitatta, hogy a felperes által korábban betöltött hivatalvezető-helyettesi munkakör változatlanul fennáll, azt semmilyen munkáltatói döntés nem érintette, csak a munkakört betöltő személye változott meg.

[13] Az alperes a kinevezés módosításban nem adta indokát annak, hogy az illetményt a felperes beleegyezése nélkül miért változtatta meg. A Kttv. 48. § (2) bekezdés a) pontja alapján a felperes beleegyezése csak abban az esetben nem szükséges a kinevezés illetményváltozásra vonatkozó részében, ha fizetési fokozatban történő előrelépése történt volna meg, erre azonban az alperes nem hivatkozott, ilyen nem történt.

[14] Amennyiben a munkakör megváltoztatása jogszerű lett volna, a kinevezés módosításnak az illetményváltozásra vonatkozó része jogellenes, hiszen annak megállapítása és rögzítése szintén a kinevezés kötelező eleme. Az említett kivételen túl azt az államigazgatási szerv és a kormánytisztviselő közös megegyezése módosíthatja.

[15] Az alperes jogértelmezése nem helytálló, mert amennyiben a munkáltató jogosult lenne a munkakört és az illetményt bármikor indokolás nélkül a kormánytisztviselő beleegyezése nélkül módosítani, kiüresedne azon főszabály, amelyet a Kttv. 48. § (1) bekezdés rögzít. Nem maradna a kinevezésnek olyan kötelező eleme, amelyre vonatkozóan főszabályként a törvény a közös megegyezést írja elő. Nem lehetett jogalkotói cél, hogy a közös megegyezést csak a kinevezés nem kötelező, egyéb adminisztratív, illetve technikai elemeire vonatkozóan írja elő.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!