Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2015.2.25 I. A megfelelő kereset, jövedelem vagy vagyon megléte nem általános feltétele a pénzbüntetés kiszabásának (2012. évi C. törvény (a továbbiakban: Btk.) 50. §).

II. A számvitel rendje megsértésének bűntette nem szükségszerű eszközcselekménye a tőkebefektetési csalás bűntettének, ezért halmazatban történő megállapításuk indokolt [Btk. 6. § (1) bek., 403. § (1) bek. b) pont, 411. § a) pont].

[1] A törvényszék a 2012. március 12. napján tárgyaláson meghozott és kihirdetett ítéletével a II. r. terheltet bűnösnek mondta ki:

[2] bűnsegédként elkövetett csődbűntettben [1978. évi IV. tv. (a továbbiakban: korábbi Btk.) 290. § (1) bek. b), c) és d) pont, (2) bek. - tényállás II.1., 4., 5.],

[3] bűnsegédként elkövetett jogosulatlan pénzügyi tevékenység bűntettében (korábbi Btk. 298/D. § - tényállás III.),

[4] bűnsegédként folytatólagosan elkövetett tőkebefektetési csalás bűntettében (korábbi Btk. 299/B. § - tényállás IV.) és

[5] folytatólagosan elkövetett számvitel rendje megsértésének bűntettében [korábbi Btk. 289. § (1) bek. a) pont, (3) bek. b) pont - tényállás V.2.].

[6] Ezért őt halmazati büntetésül 1 év 10 hónap - végrehajtásában 4 év próbaidőre felfüggesztett - börtönbüntetésre ítélte.

[7] A kétirányú fellebbezések alapján eljárt ítélőtábla a 2013. november 20. napján megtartott nyilvános ülésen meghozott és kihirdetett ítéletével az elsőfokú ítéletet a II. r. terhelt tekintetében megváltoztatta:

[8] a II. r. terhelt cselekményeit

[9] bűnsegédként elkövetett csődbűncselekmény bűntettének [2012. évi C. tv. (a továbbiakban: Btk.) 404. § (1) bek. b) és c) pont, (2) bek. b) pont, (3) bek. b) pont - tényállás II.1., 4., 5.],

[10] társtettesként elkövetett jogosulatlan pénzügyi tevékenység bűntettének [Btk. 408. § a) pont - tényállás III.] és

[11] bűnsegédként elkövetett tőkebefektetési csalás bűntettének [Btk. 411. § a) pont - tényállás IV.] minősítette;

[12] bűnösségének megállapítását a folytatólagosan elkövetett számvitel rendjének megsértése bűntettében [Btk. 403. § (1) bek. b) pont - tényállás V.2.] mel­lőzte;

[13] büntetését 5 év börtönbüntetésre, 5 év közügyektől eltiltásra, végleges hatállyal gazdálkodó szervezet vezetését ellátó szerv tagja foglalkozástól eltiltásra, és 400 napi tétel, napi tételenként 5000 forint, összesen 2 000 000 forint pénzbüntetésre súlyosította;

[14] a szabadságvesztés büntetés végrehajtásának próbaidőre történő felfüggesztését mellőzte;

[15] kimondta, hogy a szabadságvesztés büntetése fele részének letöltése után feltételes szabadságra bocsátható;

[16] elrendelte, hogy a pénzbüntetést meg nem fizetése esetén 5000 forintonként kell egy-egy nap börtönbüntetésre átváltoztatni.

[17] Az elsőfokú bíróság valamennyi terhelt tekintetében az elkövetéskor hatályos büntetőtörvényt (korábbi Btk.) alkalmazta.

[18] A másodfokú bíróság ugyancsak valamennyi terhelt tekintetében az elbíráláskor hatályos törvényt (Btk.) alkalmazta.

[19] A bíróság jogerős ügydöntő határozata (alapítélet) ellen a II. r. terhelt védője nyújtott be felülvizsgálati indítványt.

[20] A Legfőbb Ügyészség a felülvizsgálati indítványt részben törvényben kizártnak, részben alaptalannak találta.

[21] A II. r. terhelt védője - a Be. 416. §-a (1) bekezdésének b) pontja alapján - arra hivatkozással kérte a jogerős ügydöntő határozat felülvizsgálatát, hogy a szabadságvesztés és a pénzbüntetés együttes kiszabására a büntető anyagi jog szabályainak a megsértése miatt került sor.

[22] A bírói gyakorlat szerint nem szabható ki pénzmellékbüntetés idős, betegsége miatt rendszeres munkavégzésre képtelen vagyontalan személlyel szemben, akinek a nyugdíja kizárólag a megélhetésére szolgál.

[23] Az I. r. terhelt már a bírósági eljárás kezdetén nyugdíjas lett, ekkor személygépkocsi vagyona is megszűnt. Asztmatikus megbetegedése miatt rendszeres gyógyszerezésre és a légzését kisegítő eszközökre szorul. Életvitelét szemlélteti, hogy lakótelepen házgyári panellakásban él.

[24] A másodfokú bíróság az elbíráláskor hatályos Btk. 50. §-ának (1) és (3) bekezdésében foglalt általános szabályok alkalmazásával szabta ki a pénzbüntetést a Btk. 50. §-ának (2) bekezdésében foglalt speciális rendelkezés helyett. Utóbbi szerint, akit haszonszerzés céljából elkövetett bűncselekmény miatt határozott ideig tartó szabadságvesztésre ítélnek, ha megfelelő jövedelme vagy vagyona van, pénzbüntetésre is kell ítélni. E speciális rendelkezés alkalmazásának feltétele is a megfelelő jövedelem vagy vagyon, mert a szabadságvesztéssel egyidejűleg kiszabott pénzbüntetés nem lehet további burkolt mértékű szabadságvesztés alapja, ami a II. r. terhelt esetében további egy év és 35 nap börtönbüntetés.

[25] A másodfokú bíróság nem vizsgálta a II. r. terhelt anyagi feltételeit a pénzbüntetés kiszabása előtt és e büntetés kiszabásának csak általános indokolását adta.

[26] Mindezek alapján a marasztaló jogerős döntés megváltoztatását és a pénzbüntetés mellőzését indítványozta.

[27] A Legfőbb Ügyészség a II. r. terhelt védőjének felülvizsgálati indítványát alaptalannak találta.

[28] Kifejtette, hogy a pénzmellékbüntetés 2010. május 1-jei megszüntetése óta a pénzbüntetés egyszerre tölti be a fő- és a korábbi mellékbüntetés funkcióját a szankciórendszerben. A pénzbüntetés lényege az elítéltet sújtó anyagi hátrány. Alkalmazásának nem előfeltétele, hogy az elkövető megfelelő jövedelemmel, keresettel vagy vagyonnal rendelkezzék.

[29] Átiratában a Legfőbb Ügyészség jelezte, hogy a másodfokú bíróság téves alapon mellőzte a II. r. terhelt bűnösségének megállapítását a számvitel rendje megsértésének bűntettében, de ez a törvénysértő minősítés nincs kihatással a büntetés kiszabására, így felülvizsgálati okot nem képez. Mindezt a következőkkel indokolta.

[30] A tőkefektetési csalás bűntette és a számvitel rendje megsértésének bűntette valóban szükségszerű kapcsolatban áll egymással, az előbbi bűncselekmény csak az utóbbi bűncselekmény megvalósításával követhető el. A másodfokú bíróság azonban figyelmen kívül hagyta, hogy II. r. terhelt a tőkebefektetési csalás bűntettét a B. Általános Befektetési Szövetkezet fiókhálózat kiépítésével megbízott igazgatósági tagjaként 1995. március 3. és 2003. október 9. napjai között, míg a számvitel rendje megsértésének bűntettét a B. Vagyonkezelő Szövetkezet elnökeként a 2001. év vonatkozásában követte el. Ez a bűncselekmény nemcsak a valótlan adatokat tartalmazó beszámolóknak a cégbíróságon történő letétbe helyezésével, hanem a beszámolókészítési kötelezettség elmulasztásával is megvalósult.

[31] II. r. terhelt e fenti elkövetési magatartásait különböző szövetkezetek - tehát más és más gazdálkodó szervezet - tekintetében, illetve képviseletében és különböző időpontban fejtette ki, ezért eszközcselekményről nem beszélhetünk. Erre figyelemmel a másodfokú bíróság az anyagi jogszabályok megsértésével mellőzte a II. r. terhelt bűnösségének kimondását számvitel rendjének megsértése bűntettében. Tekintettel azonban arra, hogy a törvénysértő minősítés a büntetés kiszabására nincs kihatással, ezért felülvizsgálati okot adó körülmény sem állapítható meg e vonatkozásban.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!