Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

EH 2002.677 A szerződéses szabadság a szerződés tartalmának - nem elnevezésének - meghatározására terjed ki. A munkaviszonyra jellemző alá-fölérendeltség és függőség fennállása esetén a jogviszony nem minősíthető megbízási jogviszonynak, azt a szerződő felek akarata sem vonhatja ki a munkajog szabályai alól [Mt. 1. §, 76. §, 103. §].

A felperest az alperes megyei felügyelőségének igazgatója 300 000 forint munkaügyi bírsággal sújtotta, mert három vagyonőrt munkaszerződés helyett megbízási szerződéssel foglalkoztatott és ezzel összefüggésben az Mt. több rendelkezését is megsértette.

A felperes fellebbezésére az alperes elnöke az elsőfokú határozatot a teljesítési határidőt megváltoztatva helybenhagyta.

A felperes a közigazgatási határozat felülvizsgálata iránt keresetet indított, mert álláspontja szerint a vagyonőröket megbízási szerződéssel is foglalkoztathatta.

A munkaügyi bíróság ítéletével a keresetet elutasította, mert a vagyonőrök utasítás alapján, állandó rendelkezésre állás mellett, a felperes által biztosított eszközökkel és az általa meghatározott helyen végezték munkájukat, így a felek között valójában munkaviszony jött létre.

A jogerős ítélet ellen a Pp. 270. §-a (2) bekezdésének b) pontja alapján, a joggyakorlat továbbfejlesztése érdekében a felperes felülvizsgálati kérelmet nyújtott be. Az ügy érdemére kiható jogszabálysértést abban jelölte meg, hogy az 1998. évi IV. törvény szerint a személy- és vagyonvédelmi tevékenység megbízási és vállalkozási szerződés alapján is ellátható, az Alkotmány pedig elismeri és támogatja a vállalkozás jogát és a gazdasági verseny szabadságát. A megbízót is megilleti a megbízottal szemben az utasítás joga, ez önmagában munkaviszony fennállását nem bizonyítja. Sérelmezte azt is, hogy a másodfokú közigazgatási határozatot az alperes elnöke hozta, nem pedig a közigazgatási szerv, ezért ezen okból is jogszabálysértő a jogerős ítélet.

A Legfelsőbb Bíróság elsődlegesen azt vizsgálta, hogy az ügy érdemére kiható jogszabálysértés megállapítható-e.

A bírósági gyakorlat egységes a tekintetben, hogy a jogviszony minősítése, a szerződés jellegének megítélése szempontjából nem az elnevezésnek, hanem a tartalmi elemeknek van döntő jelentőségük. Ha a felperes és a vele szerződést kötő magánszemélyek között - a szerződés tartalma szerint - munkaviszony állt fenn, azt a szerződést kötő felek akarata sem vonhatta ki a munkajog szabályai alól (Legfelsőbb Bíróság Kfv. II. 28.044/1995/6.). A szerződéses szabadság elve ugyanis a szerződés tartalmának meghatározására, nem pedig annak elnevezésére terjed ki.

A megbízási szerződés alapján a vagyonőröknek a felperes rendelkezésére kellett állnia egész hónapban, a munkát az utasításai szerint, az általa biztosított eszközökkel kellett elvégezniük. Ebből következően a munkavégzésük helyét is a felperes határozhatta meg. Mindez olyan fokú alá-fölérendeltségre és függőségre utal, amely kizárja a megbízási szerződés fennállását, és egyértelműen munkaviszony létrejöttére utal.

Az alperes elnöke a közigazgatási szerv törvényes képviselője, ezért a másodfokú közigazgatási határozat nem jogszabálysértő amiatt, hogy a határozatot ő írta alá.

Mivel a felperes által hivatkozott jogszabálysértéseket nem lehetett megállapítani, a Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálati kérelmet a Pp. 273. § (1) bekezdése alapján érdemi vizsgálat alapján elutasította. (Legf. Bír. Mfv. II. 10.349/2002/3. sz.)