Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2016.12.350 A Ket. 72. § (1) bekezdésének csak olyan döntés felel meg, amelynek rendelkező része és indokolása összhangban van és minden eldöntendő kérdésre kiterjed. A hatóság rendelkezésének egyértelműnek, követhetőnek és végrehajthatónak kell lennie a határozat rendelkező részét úgy kell megszövegezni, hogy abból a kötelezett címzettje mind szövegszerűen, mind a döntés egésze alapján kiolvasható legyen [2004. évi CXL. tv. 72. § (1) bek., 50. § (1) bek., 50. § (4) bek.; 253/1997. (XII. 20.) Korm. rendelet 42. § (1) bek.; 1997. évi LXXVIII. tv. 47. § (2) bek., 51. § (1) bek.].

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság K.33160/2014/10., Kúria Kfv.37825/2015/8. (*BH 2016.12.350*)

***********

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] A H. Kft. (továbbiakban: építtető) kérelmére a Budapest Főváros XIV. kerület Zugló Önkormányzat Jegyzője (továbbiakban: elsőfokú építésügyi hatóság) építési engedélyt adott a kérelmező tulajdonában álló Budapest hrsz.-ú ingatlanon pince (teremgarázs és tárolók)+földszint+kétemeletes, 64 lakásos és a földszinten két darab üzletet befogadó lakóépület építésére. A kivitelezés során a jogerős építési engedélytől eltérően a pinceszinten 3,5 m2 többletépítés történt. Az építési engedélytől eltérően megépített építmény részre az elsőfokú építésügyi hatóság 2010. április 13-án az építtető kérelmére fennmaradási és egyben ideiglenes használatbavételi engedélyt adott. A záradékolt építészeti, műszaki tervdokumentációban foglaltak szerint a 64 db lakás és 2 db üzlethelyiség rendeltetésszerű használatához összesen 66 db személygépkocsi elhelyezése szükséges, melyet a teremgarázsban 33 db kétállásos parkológépekkel biztosítják.

[2] Az építtető 2010. július 21. napján kelt alapító okirattal társasházat hozott létre. Az alapító okirat a pinceszint 24. szám alatti albetétként rögzíti a hrsz.-ú teremgarázst, mint külön tulajdonban álló épületrészt.

[3] Az elsőfokú építésügyi hatóság bejelentés alapján 2011. október 3-án helyszíni szemlét tartott, melynek során megállapította, hogy a 2011. június 15-ei helyszíni ellenőrzést követően a teremgarázsban meglévő 33 db parkológépből 18 db parkológépet kiszereltek és elszállították. Az elsőfokú építésügyi hatóság a hivatalból megindult eljárásban nyilatkozatot kért a társasház közös képviselőjétől, a tulajdonosoktól és az építtetőtől a hiányzó parkoló gépek kiszerelésével kapcsolatban. A társasház tulajdonosai részéről több beadvány is érkezett a hatósághoz, melyben kifogásolták a parkoló gépek körülményes használatát és jelezték, hogy ők kérték a parkológépek kiszerelését.

[4] A nyilatkozatok alapján az elsőfokú építésügyi hatóság a 8-11287/2/2013. számú határozatával az építtetőt és a hrsz. alatti teremgarázs tulajdonosait arra kötelezte, hogy a társasház teremgarázsát a határozat jogerőre emelkedését követő 90 napon belül a parkológépek visszahelyezésével tegyék szabályossá és az elkészült munka szakszerűségét felelős műszaki vezető nyilatkozatával igazolják. A határozat indokolásában az elsőfokú hatóság megállapította, hogy az építési és használatbavételi engedély szerinti 33 db parkológép a 2011. június 15-ei helyszíni ellenőrzésen készített fényképeken és az ellenőrzési jegyzőkönyv alapján be voltak szerelve, ezért azok egy részének elszállítása ezt követő időpontban a tulajdonosok kérelme alapján történt. Döntését a épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény (továbbiakban: Étv.) 47. § (2) bekezdés c) pontjára és 51. § (1) bekezdésére alapította.

[5] Az elsőfokú hatóság a fenti határozatát saját hatáskörben a 8-11287/24/2013. számú határozatával a kötelezettek személyét érintően úgy módosította, hogy a társasházat kötelezte az elrendelt szabályossá tételi munkálatok elvégzésére. A határozatát azzal indokolta, hogy a tárgyi ingatlan tekintetében a fennmaradás és használatbavételi engedélyezési eljárás jogerősen lezárult. A használatbavétel idején a megfelelő számú parkológép rendelkezésre állt, ezért az építtető már nem kötelezhető.

[6] A felperes fellebbezése folytán eljárt alperes a 2014. június 11. napján kelt, BTD/002/00771-2/2014. számú határozatával a 8-11287/24/2013. számú elsőfokú határozatot a 8-11287/2/2013. számú módosító határozatra is kiterjedően helybenhagyta azzal a változtatással, hogy a lakóépület tulajdonosai a jogszabályban előírt számú parkolót biztosítsák. Az elsőfokú határozat egyéb rendelkezéseit hatályában tartotta. Határozatának indokolása szerint az elsőfokú építésügyi hatóság a használatbavételi engedély kiadását megelőzően ellenőrizte a tárgyi ingatlant, mely rendeltetésszerű és biztonságos használatra alkalmas állapotban volt. Ez a megállapítás magában foglalta az Országos Településrendezési és Építési Követelményekről szóló 253/1997. (XII. 20.) Korm. rendelet (a továbbiakban: OTÉK) 42. § (1) bekezdésében írtaknak való megfelelést is, azaz a kötelező számú gépkocsi beálló az ingatlanon rendelkezésre állt. A lakóépület teremgarázsa a tulajdoni lap szerint önálló albetétként külön tulajdonban lévő épületrész, de az a társasházakról szóló 2003. évi CXXXIII. törvény (továbbiakban: Thtv.) 1. § (2) bekezdése alapján a tulajdonostársak közös célját szolgálja, ezért annak fenntartása a Thtv. 3. § (1) bekezdése alapján a társasházi tulajdonosi közösség feladata. Az alperes kiemelte, hogy a 2013. március 4-én tartott társasházi közgyűlésen a társasház teljes tulajdonközösségének 68%-a volt jelen, mely tulajdonosi kör döntött a parkológépek sorsáról a 3/2013. (03. 04.) számú határozatban. Álláspontja szerint az Étv. 51. § (1) bekezdése alapján az elsőfokú hatóság helyesen határozta meg a kötelezett személyét figyelemmel arra, hogy az épület a parkológépek eltávolítását követően jelenleg rendeltetésszerű és biztonságos használatra nem alkalmas. Az alperes megállapította továbbá, hogy az építésrendészeti eljárás megindulásakor 2011. október 3-án még hatályban lévő Étv. 47. § (2) bekezdés cb) pontja alapján az építésügyi hatóság nem a parkolók kialakításának módját írhatja elő, hanem csak a jogszabályban előírt számú pakoló meglétét vizsgálhatja, ezért az kötelezést e tekintetben meg kellett változtatni.

[7] A felperes keresetet nyújtott be az alperes határozatának felülvizsgálata iránt állítva, hogy a szabálytalan építési munkát, a parkológépek eltávolítását az építtető végezte, így a jogszabályban előírt parkoló­gépek biztosítása is az építtető kötelezettsége az Étv. 51. § (1) bekezdése alapján. Hivatkozása szerint a teremgarázs nem minősül a tulajdonostársak közös célját szolgáló épületrésznek, az nem képezi a társasház közös tulajdonát, így arra a felperes rendelkezési joga nem terjed ki. A 3/2013. (III. 04.) közgyűlési határozatot is kizárólag a teremgarázs tulajdonosai hozták meg.

Az elsőfokú ítélet

[8] Az elsőfokú bíróság a felperes keresetét elutasította.

[9] Az elsőfokú bíróság álláspontja szerint az eset összes körülményére figyelemmel és a bizonyítékok együttes értékelése alapján a lakóépület tulajdonosainak - beleértve az építtetőt is - a kötelezése nem volt jogszabálysértő.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!