Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1993.11.655 I. A Btk. hatálybalépése (1979. július 1. napja) előtt bekövetkezett mentesítés alá esett elítélés ma már nem értékelhető súlyosító körülményként, sőt a büntetlen előélet enyhítő körülményként vehető figyelembe [Btk. 83. §, Btké. 9. § (2) bek.].

II. A tartás elmulasztásának vétsége szempontjából az önhiba megállapítását nem alapozza meg az a körülmény, hogy a terhelt munkaviszonya azért szűnt meg, mivel a munkahelyi felettesével összeütközésbe került;

a munkaviszony megszűnése után az alkalmi munkavégzés hiánya pedig csak akkor róható a terhelt terhére az önhiba megállapíthatósága szempontjából, ha bizonyítottan az ilyen munkalehetőséget visszautasította [Btk. 196. § (1) bek.].

A megyei bíróság ítéletében a vádlott bűnösségét életveszélyt okozó testi sértés bűntettében, 2 rb. kiskorú veszélyeztetésének bűntettében és tartás elmulasztásának vétségében állapította meg, és ezért - halmazati büntetésként - 2 év 4 hónapi börtönbüntetésre és a közügyektől 2 évi eltiltásra ítélte. A megállapított tényállás lényege a következő.

A 35 éves, lakatos szakképzettséggel rendelkező vádlott házasságát a bíróság 1991. március 21. napján jogerőre emelkedett határozatával felbontotta, a feleségével közös, tanácsi bérlakás kizárólagos használatára a vádlott házastársát jogosította fel azzal, hogy a vádlott az elhelyezéséről maga köteles gondoskodni, és a két kiskorú gyermekének tartása fejében - gyakorlatilag 1991. március 1. napjától kezdődően - havi 3000 forint tartásdíj megfizetésére kötelezte.

A vádlott 1991. augusztus 30. napjáig a tartásdíj-fizetési kötelezettségének nem tett eleget, s miután a büntetőeljárás megindulását követően munkaviszonyt létesített, az elsőfokú bíróság ítéletének a meghozataláig (1991. október 3. napja) több részletben összesen 15 000 forintot fizetett, így az önhibájából keletkezett tartásdíjhátralék összege - az elsőfokú bíróság ítéletének a meghozataláig - 6000 forintot tett ki.

A vádlott 1983. évtől kezdődően rendszeresen, az utóbbi években pedig nagyobb mértékben fogyaszt szeszes italt, bár az igazságügyi elmeorvos szakértői vélemény szerint nem tekinthető alkoholistának, és az alkoholfüggősége orvosilag nem igazolt.

A vádlott szeszes ital hatása alatt a feleségét a kiskorú gyermekei előtt gyakran szidalmazta és bántalmazta, emiatt több ízben is rendőri beavatkozás vált szükségessé. Előfordult, hogy a felesége a gyermekekkel együtt éjszakára a szomszédoknál keresett menedéket. Különösen a nagyobb gyermeket többször bántalmazta az iskolai rossz eredménye miatt, a tanulásban nem segítette, és volt eset, hogy addig a gyermeket nem engedte az iskolába, amíg neki szeszes italt nem hoz, a kisebb gyermekért pedig a bölcsődében ittasan jelent meg.

A vádlott magatartása miatt mindkét gyermek kifejezetten félt tőle, mindketten mint veszélyeztetett gyermekek olyan személyiségtorzulást szenvedtek, amely miatt az ideggondozói terápiás kezelés szükségessége merült fel. A vádlott magatartásával a két kiskorú gyermek értelmi és erkölcsi fejlődését súlyosan veszélyeztette.

A vádbeli napon este a vádlott újból szeszes italt fogyasztott, majd a házastársak között az aznap megérkezett bontóperi határozat miatt szóváltás alakult ki. Ennek során keletkezett indulatában a vádlott a feleségét egy 14,3 cm pengehosszúságú, hegyes konyhakéssel - a kisebbik gyermekének a jelenlétében - közepes erővel hasba szúrta, amely a vastagbelet is sértve, közvetett életveszélyes állapotot eredményezett. A sértetten a kórházban életmentő műtétet hajtottak végre. A vádlott által okozott sérülés gyógytartama 3-4 hónap volt.

Az elsőfokú bíróság ítélete ellen a vádlott és védője részbeni felmentésért, valamint enyhítésért fellebbezett; a felmentésért bejelentett fellebbezés a kiskorú veszélyeztetésének bűntettében, valamint a tartás elmulasztásának vétségében való bűnösség megállapítása ellen irányult.

Az elsőfokú bíróság a büntetőeljárást az eljárási szabályok megtartásával folytatta le, és az ügy helyes jogi megítélése szempontjából valamennyi lényeges bizonyítékot a tárgyalás anyagává tette, azokat egyenként és összefüggéseikben értékelte, és a törvényben megkívánt mértékben az indokolási kötelezettségének is eleget tett. Az életveszélyt okozó testi sértési cselekmény tekintetében - a vádlott és a sértett eltérő tartalmú vallomására tekintettel - az elsőfokú bíróság kizárólag annak megállapítására szorítkozott, hogy az eset alkalmával a vádlott szeszes italtól befolyásolt állapotban volt, a szúrás leadását megelőzően közöttük a válóperben hozott bírósági határozat miatt szóváltás alakult ki anélkül, hogy ennek részletei tisztázhatók lettek volna. Ugyanakkor mellőzte annak a megállapítását, hogy a szúrás előtt a vádlott tettlegesen is bántalmazta a sértettet.

Megalapozott a tényállás a kiskorú veszélyeztetésének bűntettével kapcsolatos részében is. Az elsőfokú bíróság a helyes jogi álláspont kialakítása érdekében igen széleskörű bizonyítást folytatott le, amelynek során nemcsak a házastársak közvetlen szomszédságában lakó személyeket hallgatta ki tanúként, hanem meghallgatta a két gyermek gondozásával és tanításával megbízott pedagógusokat, sőt az igazságügyi pszichológus szakértőt is. A vádlott tagadásával szemben a fentiekben említett egybehangzó adatok alapján megalapozott az a következtetés, hogy a két kiskorú gyermek testi, értelmi és erkölcsi fejlődése konkrét veszélynek volt kitéve a vádlott nevelésből folyó feladatának és kötelezettségének a súlyos megszegése folytán. Az adott esetben ugyanis a vádlott nemcsak szórványosan, egy-egy alkalommal, a szülőt egyébként megillető fenyítő jog eltúlzott mértékű alkalmazásával járt el a gyermekekkel szemben, hanem olyan huzamos ideig tartó folyamat állott fenn, amelynek hatása alatt a kiskorúak pszichés károsodást szenvedtek, s ezek az ideggondozói terápia alkalmazásának a szükségességét is felvetették.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!