Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Pfv.21039/2011/4. számú határozata kártérítés (KÖZIGAZGATÁSI JOGKÖRBEN okozott kár megtérítése) tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 339. §, 349. §] Bírók: Böszörményiné dr. Kovács Katalin, Kovács Zsuzsanna, Mészáros Mátyás

Kapcsolódó határozatok:

Debreceni Törvényszék P.20658/2009/27., Debreceni Ítélőtábla Pf.20743/2010/4., *Kúria Pfv.21039/2011/4.*

***********

Pfv.IV.21.039/2011/4.szám

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága a dr. Rab Ferenc ügyvéd által képviselt felperesnek a .. jogtanácsos által képviselt Nemzeti Adó- és Vámhivatal alperes ellen államigazgatási jogkörben okozott kártérítés iránt a Hajdú-Bihar Megyei Bíróság előtt 9.P.20.658/2009. számon megindított és a Debreceni Ítélőtábla Pf.II.20.743/2010/4. számú jogerős ítéletével befejezett perében, amely perbe az alperes pernyertességének előmozdítása érdekében beavatkozott a .. alkalmazott által képviselt .., az alperes által 33. sorszám alatt benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán - tárgyaláson kívül - meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítélet felülvizsgálattal támadott rendelkezését hatályában fenntartja.

Kötelezi az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek 15 napon belül 12.000 (tizenkettőezer) forint felülvizsgálati eljárási költséget.

A le nem rótt felülvizsgálati eljárási illetéket az állam viseli.

Ez ellen az ítélet ellen jogorvoslatnak nincs helye.

I n d o k o l á s

A jogerős ítélet által megállapított tényállás szerint 2005. július 16-án, a beregsurányi vámhivatal Bü.7262/2005. számú határozatával a felperes tulajdonát képező, 1981-ben gyártott .. frsz-ú Volkswagen Passat Variant típusú személygépkocsit, annak indítókulcsát és az átalakított üzemanyagtartályba tankolt 50 liter benzint, mint tárgyi bizonyítási eszközt lefoglalta, majd 2005. július 18-án feljelentést tett a felperes ellen vámszabálysértés elkövetésének alapos gyanúja miatt. A lefoglalt ingóságokat a lefoglalást követően, 2005. július 18-tól 2008. február 15. napjáig, a vámhatóság által lefoglalt járművek telephelyre való szállítására valamint állagmegóvással egybekötött tárolására szerződéses kötelezettséget vállaló beavatkozó alvállalkozója az .. tárolta.

A Debreceni Városi Bíróság 2007. május 16-án kelt és jogerős 41.Sze.2766/2005/12. számú végzésével megszüntette a felperes ellen indult eljárást arra tekintettel, hogy a vámszabálysértés elkövetésekor nem a felperes, hanem házastársa használta a gépjárművet, így a vámszabálysértést nem a felperes követte el, ezért nem kötelezhető a gépjármű szakértői vizsgálatával összefüggésben felmerült szakértői díj, valamint a szállítási és tárolási költség megfizetésére.

A Vám- és Pénzügyőrség Debreceni Fővámhivatala a felperes házastársa ellen vámszabálysértés alapos gyanúja miatt indult eljárást ezt követően - elévülés miatt - megszüntette. Egyidejűleg elrendelte a gépjármű és indítókulcsa elkobzását, mivel a gépjármű birtoklása szakvélemény által alátámasztottan jogellenes volt.

A Hajdú-Bihar Megyei Főügyészség óvást nyújtott be az elkobzást elrendelő rendelkezés ellen. A Debreceni Városi Bíróság 2008. január 3-án kelt 76.Szo.5759/2007/3. számú végzésével, a szabálysértési hatóságot a gépjármű és indítókulcsa elkobzásának megszüntetésére és azok kiadására kötelezte. Megállapította, hogy a gépjármű tulajdonosának birtokláshoz való joga arra tekintettel, hogy a gépjármű műszaki tulajdonságai miatt nem felel meg a hatályos rendelkezéseknek, nem korlátozható és nem jogellenes. Ezt követően a Fővámhivatal 2008. január 30-i határozatában a gépjármű és indítókulcsa lefoglalását megszüntette, és kiadni rendelte azokat a felperesnek, amelyre 2008. február 15-én került sor.

A felperes kereseti kérelmében 270.969 forint és 2005. július 16-ától számított késedelmi kamata megfizetésére kérte kötelezni az alperest. Kárigénye a gépjárműben a tárolás miatt bekövetkezett 235.969 forint értékcsökkenésből, és a perindítást megelőzően beszerzett magánszakértői vélemény 35.000 forintos díjából tevődött össze.

Az alperes ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte.

Az elsőfokú bíróság ítéletével kötelezte az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 51.000 forint tőkét és 2005. július 16. napjától járó késedelmi kamatát, valamint 20.200 forint perköltséget, ezt meghaladóan a keresetet elutasította.

Az elsőfokú bíróság a perbeli gépjármű szakszerűtlen tárolásával okozati összefüggésben az igazságügyi szakértő által megállapított 51.000 forint értékcsökkenés megfizetését tartotta indokoltnak, figyelemmel arra is, hogy a gépjármű 2005. július 16-i lefoglaláskori állapota az azonos korú és futásteljesítményű járművek átlagos állapotától jelentősen elmaradt. A magánszakértői vélemény díját nem kártérítésként, hanem perköltségként vette figyelembe, és arról a pernyertesség-pervesztesség arányának megfelelően rendelkezett.

A peres felek fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét részben megváltoztatta, az alperest terhelő marasztalás tőkeösszegét 16.000 forintra leszállította, amely után az alperes 2006. november 1-től kezdődően köteles az első fokú ítéletben meghatározott mértékű késedelmi kamat megfizetésére. Mellőzte az alperes perköltség megfizetésére kötelezését, és kötelezte a felperest, hogy 15 nap alatt fizessen meg az alperesnek 10.000 forint elsőfokú eljárási költséget, valamint az államnak külön felhívásra 18.000 forint kereseti illetéket. Kötelezte a felperest, hogy fizessen meg az alperesnek 15 nap alatt 6.000 forint fellebbezési eljárási költséget, valamint az államnak külön felhívásra 15.300 forint fellebbezési illetéket.

A másodfokú bíróság a Ptk. 339. § (1) bekezdése és a 349. § (1) bekezdése alapján megállapította, hogy az alperes jogértelmezési tévedése nem minősült olyan kirívó és egyértelmű jogszabálysértésnek, amely a kártérítő felelősségét megalapozhatná. A 10/2000. (III.24.) PM rendelet 3. § (2) bekezdése alapján kifejtette: az alperestől elvárható volt, hogy szakmai tapasztalattal rendelkező céget bízzon meg a tárolással, az alperesi beavatkozónak pedig jogszabályból eredő kötelezettsége volt, hogy a szakmai előírásoknak megfelelően tárolja a lefoglalt gépjárművet úgy, hogy abban, az avulást meghaladó értékcsökkenés ne következzen be.

Rámutatott, hogy az avulás, mint természetes értékcsökkenés nem tartozik a tárolás szakszerűtlenségével összefüggő kár fogalmi körébe, ezért a Ptk. 305. § (1) bekezdéséből következően a természetes elhasználódás miatti értékcsökkenés folytán nem illeti meg kártérítés a felperest, mert ezzel jogalap nélküli vagyoni előnyhöz jutna, ugyanis az a felperesi használat esetén is bekövetkezett volna. Az sem alapozza meg az alperes kártérítési felelősségét, hogy a gépjármű műszaki érvényessége lejárt az elkobzás foganatosításának ideje alatt. Utalt arra is, hogy az 1988. évi I. törvény és az 5/1990. (IV.12.) Köhém. rendelet szabályai szerint - figyelemmel .. szakértői véleményére is - az engedély nélküli átalakítás miatt a felperes gépkocsija egyébként sem vehetett volna részt a közúti forgalomban. Tehát a felperes az elkobzáskori műszaki állapotban azt jogszerűen nem használhatta volna. Mindezek alapján az elsőfokú bíróság helytállóan állapította meg a kár összegszerűségét 51.000 forintban.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!